Nyhed
08. jan. 2015 | 11:52

Lars von Trier dominerer Robert-nomineringer

Foto | Manuel Alberto Claro
Zentropa undlod at indstille Nymphomaniac til Robert-uddelingen sidste år for at vente til Lars von Triers egen version, Nymphomaniac - Director's Cut.

Triers udgave af Nymphomaniac, som blev overset af publikum, topper nomineringslisten til årets Robert-uddeling, skarpt efterfulgt af Fasandræberne og Kapgang.

Af Morten Scriver Andersen

Søndag 1. februar uddeles i alt 30 Robert-statuetter i Tivoli Hotel & Congress Center. Robert er filmbranchens egen prisuddeling, og at dømme efter dagens nomineringer kan Zentropa og Lars von Trier se frem til en festlig aften.

Nymphomaniac – Director’s Cut har fået i alt seksten nomineringer.

Den foreløbige succes må glæde Zentropa, der sidste år undlod at indstille den korte version af filmen. Til gengæld er det bemærkelsesværdigt, at den helt store Robert-film kun solgte 3.494 billetter i en yderst begrænset biograflancering.

Fasandræberne får genoprejsning
Lars von Trier er i kategorien årets bedste spillefilm oppe mod de to nærmeste forfølgere, Fasandræberne og Kapgang, der hver har fået tretten nomineringer.

Ud over en femstjernet anmeldelse i Ekko fik Fasandræberne en lunken modtagelse i den danske presse. De mange nomineringer kan ses som en genoprejsning for filmen, som da også har været yderst populær ved billetlugerne og foreløbigt solgt over 765.800 biografbilletter.

De øvrige nominerede er Søren Balles Klumpfisken, mens Bille August har fået et regulært comeback med familiedramaet Stille hjerte, hvor alle fem familiemedlemmer er nominerede for deres roller i de respektive kategorier.

Dobbelt op på Curcic
At Danica Curcic har fået sit helt store gennembrud i dansk film, kan også ses på Robert-nomineringerne.

Hun har som den eneste fået to nomineringer – én for sit barske kvindeportræt i Fasandræberne og én for sin birolle i Stille hjerte, hvor hun spiller den fortvivlede og usikre datter.

Curcic er dog i kategorien ”bedste kvindelige hovedrolle” oppe mod hele fire tidligere Robert-vindere i Bodil Jørgensen, Charlotte Gainsbourg, Sidse Babett Knudsen og Ghita Nørby.

Også i bedste mandlige hovedrolle er der blevet plads til et enkelt nyt ansigt i Robert-sammenhænge. Her er Henrik Birch fra Klumpfisken repræsenteret, hvor han dog er oppe imod ingen ringere end Nikolaj Lie Kaas, Mikael Persbrandt, Stellan Skarsgård og Morten Grunwald

En du elsker forbigået
Robert-nomineringerne indeholder ikke de store overraskelser. Alligevel kan Pernille Fischer Christensen godt tillade sig at være skuffet over sine blot seks nomineringer for rockmusiker-dramaet En du elsker.

Det samme kan Uffe Rørbæk fra Jonas Elmers Det andet liv. Rørbæk høstede ellers store roser for sin rolle som homoseksuel førsteelsker, men må se sig slået af et stærkt felt i kategorien årets mandlige birolle.

I de mindre kategorier er Oscar-vinderen Helium, som Ekko har udgivet med en booklet, nomineret for bedste korte fiktion, mens de to Super16-film Teenland af Marie Grahtø Sørensen og Tobias Gundorff Boesens Flyvere i natten er nomineret for bedste lange fiktion. De er begge anmeldt af Ekko.

Det er nu op til de 1650 medlemmer af Danmarks Film Akademi, som tæller instruktørerer, klippere, fotografer og så videre, at finde de endelige vindere af Robert-statuetterne.

Robert-nomineringer 2015

Årets danske spillefilm
Fasandræberne
Kapgang
Klumpfisken
Nymphomaniac Director's Cut
Stille hjerte

Årets børne- og ungdomsfilm
Antboy: Den røde furies hævn
Kapgang
Lev stærkt
Når dyrene drømmer
Ækte Vare

Årets instruktør
Bille August (Stille hjerte)
Lars von Trier (Nymphomaniac Director’s Cut)
Mikkel Nørgaard (Fasandræberne)
Niels Arden Oplev (Kapgang)
Søren Balle (Klumpfisken)

Årets originale manuskript
Christian Torpe (Stille hjerte)
Kim Fupz Aakeson & Pernille Fischer Christensen (En du elsker)
Lars von Trier (Nymphomaniac Director's Cut)
Mette Heeno (All Inclusive)
Rasmus Birch (Når dyrene drømmer)

Årets adapterede manuskript
Bo Hr. Hansen (Kapgang)
Lærke Sanderhoff & Søren Balle (Klumpfisken)
Nikolaj Arcel & Rasmus Heisterberg (Fasandræberne)

Årets mandlige hovedrolle
Henrik Birch (Klumpfisken)
Mikael Persbrandt (En du elsker)
Morten Grunwald (Stille hjerte)
Nikolaj Lie Kaas (Fasandræberne)
Stellan Skarsgård (Nymphomaniac Director's Cut)

Årets kvindelige hovedrolle
Bodil Jørgensen (All Inclusive)
Charlotte Gainsbourg (Nymphomaniac Director's Cut)
Danica Curcic (Fasandræberne)
Ghita Nørby (Stille hjerte)
Sidse Babett Knudsen (Kapgang)

Årets mandlige birolle
Anders W. Berthelsen (Kapgang)
David Dencik (Kapgang)
Fares Fares (Fasandræberne)
Jamie Bell (Nymphomaniac Director's Cut)
Pilou Asbæk (Stille hjerte)

Årets kvindelige birolle
Danica Curcic (Stille hjerte)
Paprika Steen (Stille hjerte)
Stacy Martin (Nymphomaniac Director's Cut)
Trine Dyrholm (En du elsker)
Uma Thurman (Nymphomaniac Director's Cut)

Årets scenograf
Jørgen Munk (The Salvation)
Rasmus Thjellesen (Fasandræberne)
Rie Lykke (Kapgang)
Sabine Hviid (Når dyrene drømmer)
Simone Grau Roney (Nymphomaniac Director's Cut)

Årets fotograf
Dirk Brüel (Stille hjerte)
Eric Kress (Fasandræberne)
Jens Schlosser (The Salvation)
Manuel Alberto Claro (Nymphomaniac Director's Cut)
Rasmus Videbæk (Kapgang)

Årets kostumier
Diana Cilliers (The Salvation)
Louize Nissen (Antboy: Den røde furies hævn)
Manon Rasmussen (Nymphomaniac Director's Cut)
Pia Myrdal & Anne-Dorthe Eskilden (Kapgang)
Stine Thaning (Fasandræberne)

Årets sminkør
Ann Elizabeth Bartels (The Salvation)
Bjørg Serup (Antboy: Den røde furies hævn)
Dennis Knudsen, Morten Jacobsen & Thomas Foldberg (Nymphomaniac Director's Cut)
Louise Hauberg Lohmann, Thomas Foldberg & Morten Jacobsen (Når dyrene drømmer)
Soile Ludjoi (Kapgang)

Årets klipper
Anne Østerud (Kapgang)
Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen (Stille hjerte)
Molly Malene Stensgaard & Morten Højbjerg (Nymphomaniac Director's Cut)
Morten Egholm & Frederik Strunk (Fasandræberne)
Peter Brandt (Når dyrene drømmer)

Årets sounddesigner
Hans Møller (Fasandræberne)
Kristian Selin Eidnes Andersen (Nymphomaniac Director's Cut)
Peter Albrechtsen (Ækte Vare)
Sylvester Holm (Når dyrene drømmer)
Thomas Huus & Bo Asdal Andersen (Antboy: Den røde furies hævn)

Årets score
Annette Focks (Stille hjerte)
Kasper Winding (The Salvation)
Mikkel Hess (Når dyrene drømmer)
Peter Peter (Antboy: Den røde furies hævn)
Tina Dickow & Marie Fisker (En du elsker)

Årets visuelle effekter
Ivan Kondrup Jensen & Rikke Hovgaard Jørgensen (Fasandræberne)
Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger (Når dyrene drømmer)
Peter Hjorth (Nymphomaniac Director’s Cut)
Thomas Busk, Kim Fersling & Alexander Schepelern (The Salvation)
(Antboy: Den røde furies hævn)

Årets korte fiktion/animation
Baby
Debut
Helium
Void
Vokseværk

Årets lange fiktion/animation
Flyvere i natten
Mini
Lulu
Teenland
Våbenbrødre

Årets korte dokumentarfilm
Disportrait
Genetic Me
Krigerne fra nord
Mig og min far - Hvem fanden gider klappe?
NAKED - Dagbog fra Porn Valley

Årets lange dokumentarfilm
Democrats
Ekstra Bladet - Uden for Citat
Life is Sacred
Så meget godt i vente
The Look of Silence

Årets danske tv-serie
1864
Arvingerne 1
Badehotellet
Dicte II

Årets korte tv-serie
Bankerot
Kødkataloget 2
Partiets Mand
Sjit Happens 2
Tidsrejsen

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie
Carsten Bjørnlund (Arvingerne)
Jens Sætter-Lassen (1864)
Jesper Asholt (Partiets Mand)
Lars Brygmann (Dicte II)
Martin Buch (Bankerot)

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie
Iben Hjejle (Dicte II)
Marie Tourell Søderberg (1864)
Rosalinde Mynster (Badehotellet)
Stephania Potalivo (Sjit Happens II)
Trine Dyrholm (Arvingerne)

Årets mandlige birolle - tv-serie
Dar Salim (Dicte II)
Jakob Oftebro (1864)
Jesper Christensen (Arvingerne)
Mads Riisom (Kødkataloget II)
Mikkel Boe Følsgaard (Arvingerne)

Årets kvindelige birolle - tv-serie
Amalie Dollerup (Badehotellet)
Emilie Claudius Kruse (Dicte II)
Lene Maria Christensen (Arvingerne)
Rikke Louise Andersson (Bankerot)
Sara-Sofie Boussnina (1864)

Årets amerikanske film
12 Years a Slave
Boyhood
Dallas Buyers Club
Interstellar
The Grand Budapest Hotel

Årets ikke-amerikanske film
Force Majeure
Ida
Min søns familie
Nick Cave: 20.000 dage på Jorden
To dage, én nat
Vintersøvn

Publikumspris - nominerede
All Inclusive
Antboy: Den røde furies hævn
Dannys dommedag
Det andet liv
Encounters
En du elsker
Familien Jul
Fasandræberne
Kapgang
Kartellet
Klassefesten 2 – begravelsen
Klumpfisken
Lev stærkt
Miraklet
Nymphomaniac Director's Cut
Når dyrene drømmer
Stille hjerte
The Salvation
Ækte Vare

© Filmmagasinet Ekko