Shortlist Awards 2016
07. nov. 2016 | 13:30 - Opdateret 07. nov. 2016 | 14:43

Nomineringer til Ekko Shortlist Awards 2016

Foto | Filmmagasinet Ekko
Alle hovedroller i de fem nominerede film for bedste fiktion ved årets Ekko Shortlist Awards er besat af kvindelige skuespillere. Fra venstre: Sara Hjort Ditlevsen, Sofia Nolsøe, May Simón Lifschitz, Sigrid Lippert og Sarah Boberg.

Her er juryens nomineringer til årets store prisfest for talenter. 70 film og filmfolk skal kæmpe om tretten priser. Nu er det dig, der bestemmer. Stem på dine favoritter!

Af Claus Christensen

Efter ugers intens filmkigning og faglige diskussioner offentliggør den professionelle jury med blandt andre David Dencik, Tuva Novotny og Rasmus Heisterberg sine nomineringer til årets store prisfest for kortfilm og filmtalenter.

Ekko Shortlist Awards 2016 finder sted i Bremen Teatret 26. november kl. 20. 

Prisfesten afholdes for tredje gang, og igen i år tæller de nominerede både unge filmfolk og garvede navne såsom skuespillerne Sarah Boberg og Karen-Lise Mynster og komponisten Halfdan E.

Nomineringerne er valgt ud fra de 139 film, der er blevet optaget på Ekko Shortlist i det forløbne år (19. oktober 2015 – 10. oktober 2016). 

De femten, der sammenlagt har de bedste placeringer på den ugentlige Shortlist top 10, er automatisk nomineret til Shortlist Prisen, som juryen vælger, og Publikum Prisen, som brugerne vælger.

Førstnævnte indbringer en check på 25.000 kroner, som er sponsoreret af Blockbuster.

Du kan frem til mandag 21. november kl. 12 stemme på dine favoritter og dermed være med til at vælge de endelige vindere. Se listen over samtlige nomineringer nederst!

Tre film i spidsen
Det tegner i år til at blive et meget tæt løb i alle kategorier. Tre film har dog lagt sig i spidsen med hver fem nomineringer: Sorte måne og Sia fra Den Danske Filmskole og Skyld fra den alternative filmuddannelse Super16. 

Sorte måne fortæller dramatisk om en heksejagt i middelalderen, Sia tegner et bevægende portræt af en døende dame, mens Skyld udfolder en virkelig uhyggelig spøgelseshistorie på Færøerne.

Alle tre film opbygger deres helt eget univers og er markante visuelle oplevelser, der peger i nye retninger for dansk film.

Mor/søn-dramaet Rastløs og homo-ungdomsfilmen Mørke rum ligger i hælene på førerfeltet med hver fire nomineringer, mens Heaven med Sara Hjort Ditlevsen har fået tre nomineringer.

Gensyn med Shortlist-vindere
Prisen for bedste kvindelige skuespiller bliver en dyst mellem de garvede Sarah Boberg og Karen-Lise Mynster, de unge talenter Julie Christiansen og Victoria Carmen Sonne samt et næsten helt ubeskrevet blad: Helle Halsboe. 

I den mandlige skuespilkategori får stortalentet Elliott Crosset Hove mulighed for at gentage sin triumf fra sidste år, hvor han vandt denne pris. Han er i år oppe imod Steen Stig Lommer, svenske Magnus Krepper, den unge Nicolas Wang Wollesen og Rudi Køhnke, der efter gennembruddet i Nordkraft og Fidibus nu får comebeack.

Fotografen Jasper Spanning kan også vinde en Shortlist Award for anden gang. Han vandt bedste fotografering i 2014 med Ud, spring over, ind, der blev det års store prissluger.

I lydkategorien kan Sigrid D.P.A. Jensen, som er datter af Peter Aalbæk Jensen, vinde for sit arbejde på Sorte måne. Og for bedste originale musik er den kendte musiker og filmkomponist Halfdan E nomineret for sit bidrag til Mørke rum.

I kappestriden mellem uddannelsesstederne er Den Danske Filmskole i år suveræn med hele 23 nomineringer. Super16 og The Animation Workshop i Viborg har hver fem nomineringer, 18 Frames i Odense har fire nomineringer, mens Kbh Film & Foto Skole har tre nomineringer.

Ekko Shortlist Awards 2016

Shortlist Prisen og Publikum Prisen

– nomineret af Shortlist-brugerne

Den fremmede
Instr. Aske Bang
Prod. Rikke Lassen / Den Danske Filmskole

Den sidste
Instr. Ivan Elmer

Et gensyn
Instr. Marianne Hansen
Prod. Katrine Brandt / Wisdom Bell Productions / Filmværkstedet 

Et lift
Instr. Milad Avaz og Michel Copeland Toft
Prod. Milad Avaz / Copenhagen Pictures 

En vred mand
Instr. Jannik Dahl Pedersen
Prod. Annette Averhoff, 18 Frames / FilmFyn / Odense Filmværksted

Genstart
Instr. Tonni Zinck
Prod. Pelle Folmer / 1606 ApS

Heksen
Instr. Mads Erichsen
Prod. Ulla Varneskov, Burning Films / Aarhus Filmværksted

Hyp mine mænd
Instr. Oliver Tonning
Prod. Ves Møller Rasmussen / Pocket Square Pictures

Knust
Instr. Mads Bo Nielsen / Medieskolerne

Mørke rum
Instr. Peter Ahlén Lavrsen
Prod. Kasper Dissing / Zentropa Productions2 / Filmværkstedet

Nattebarn
Instr. August Aabo
Prod. Asta Stuhr / Filmværkstedet

Nomansland
Instr. Karsten Geisnæs
Prod. Peter Gibbons / Gibbons & Geisnæs Film

Så se mig nu
Instr. Trine Nadia
Prod. Jeppe Wowk / 18Frames / FilmFyn / Odense Filmværksted

Velkommen til paradis
Instr. Kristian Håskjold
Prod. Siri Bøge Dynesen / Flying Films 

Rodløs
Instr. Kira Richards Hansen
Prod. Thomas Gammeltoft og Pelle Folmer / Gammeltoft ApS

 

Fiktion

– nomineret af juryen

Heaven
Instr. Josefine Kirkeskov
Prod. Andreas Hjortdal / Den Danske Filmskole 

Rastløs
Instr. Asger Krøjer Kallesøe
Prod. Maja Dyekjær / Fago Film / New Danish Screen 

Skyld
Instr. Heidrik á Heygum
Prod. Mikkel Kristensen / Meta Film / Super16 / Filmværkstedet

Sia
Instr. Annika Berg
Prod. Caroline Eybye / Den Danske Filmskole

Sorte måne
Instr. Kasper Skovsbøl
Prod. Claudia Saginario / Den Danske Filmskole

 

Dokumentar

– nomineret af juryen

Bad Boy Breathing
Instr. Jeppe Hansen
Prod. Søren Green / 1201 / Filmværkstedet

Easy
Instr. Theo Bat Schandorff
Prod. Theo Bat Schandorff / Everyday Project

Min far forfra
Instr. Nicoline Skotte Jacobsen / Den Danske Filmskole

Os der valgte mælkevejen
Instr. Eva Marie Rødbro
Prod. Rikke Lassen / Den Danske Filmskole

Pebbles at Your Door
Instr. Vibeke Bryld
Prod. Heidi Elise Christensen / Final Cut for Real / Filmværkstedet

 

Animation

– nomineret af juryen

Grandma’s Hero
Instr. Corentin Monnier og Ben Ozeri
Prod. Michelle Nardone / The Animation Workshop 

Hakoili – Girl in a Box
Instr. Maremi Watanabe
Prod. Julie Rix / Den Danske Filmskole 

Mellem væggene
Instr. Sara Jespersen Holm
Prod. Michelle Nardone / The Animation Workshop 

The Shepherd
Instr. John Henrik Muller og Lasse Rützou Bruntse
Prod. Michelle Nardone / The Animation Workshop

Untamed
Instr. Juliette Viger
Prod. Michelle Nardone / The Animation Workshop

 

Kvindelig skuespiller

– nomineret af juryen

Julie Christiansen – Et lift
Helle Halsboe – Et liv
Victoria Carmen Sonne – Melon Rainbow
Sarah Boberg – Rastløs
Karen-Lise Mynster – Shiva  

 

Mandlig skuespiller

– nomineret af juryen

Magnus Krepper – Heaven
Steen Stig Lommer – Lykkens dør går udad
Nicolas Wollesen – Mørke rum
Elliott Crosset Hove – Rastløs
Rudi Køhnke – Ødeland 

 

Manuskript

– nomineret af juryen

Heaven – Emil Nygaard Albertsen, Alexandra Kristjansen og Josefine Kirkeskov
Mellem væggene – Sara Jespersen Holm
Mor – Andrea Stief
Rastløs – Asger Krøjer Kallesøe
Søn – Kristoffer Kiørboe og Anton Carey Bidstrup 

 

Fotografering

– nomineret af juryen

I mørke – Jasper Spanning
Sia ­ – Louise McLaughlin
Som engle vi falder – Clara Kokseby
Sorte måne – Catherine Pattinama Coleman
The German Widow – Kristian Marstal

 

Klipning

– nomineret af juryen

Pinde & Pistoler – Marc Louis Sutton og Kristian Håskjold
Skyld – Anna Heide
Sorte måne – Linda Man
Vore fædres sønner – Mik Stampe
Ødeland – Cathrine Odgaard 

 

Scenografi

– nomineret af juryen

I stykker – Ana Luiza Cunha
Mørke rum – Susse Riber og Anna Catherine Colberg
Sia – Anna Catherine Colberg
Skyld – Barbara Hilduberg
Slip mine hænder – Oscar Pontén

 

Lyddesign

– nomineret af juryen 

I stykker – Philip Nicolai Flindt
Sia – Thomas Arent
Skyld – Hans Christian Arnt Torp
Sorte måne – Sigrid D.P.A. Jensen
Zombiehagen – Jacob Davidsen 

 

Original musik

– nomineret af juryen

Mørke rum – Halfdan E
Sia – Kristian Paulsen
Skyld – Janus Rasmussen
Som engle vi falder – Clara Kokseby
Sorte måne – Sophia Maj

Ekko Shortlist Awards

Dato: Lørdag 26. november 2016

Tid: kl. 20
(dørene åbner kl. 19)

Sted: Bremen Teater i København

Vært: Lasse Rimmer

Efterfest: DJ Gul m.fl.

Billetter til arrangementet koster 110 kr. plus gebyr

Købes via Billetlugen

Sponsoreret af Blockbuster og støttet af Det Obelske Familiefond og Det Danske Filminstitut

Juryen

Claus Christensen
Chefredaktør

Tuva Novotny
Skuespiller

David Dencik
Skuespiller

Rasmus Heisterberg
Instruktør og manuskriptforfatter

Mira Jargil
Instruktør

Anders Østergaard
Instruktør

Sturla Brandth Grøvlen
Fotograf

Morten Green
Tonemester

Mia Stensgaard
Production designer

Theis Schmidt
Klipper

Katrine Hornstrup Yde
Kritiker

Jakob Stegelmann
Tv-vært

© Filmmagasinet Ekko