Oscar 2018
05. mar. 2018 | 05:50

The Shape of Water vinder Oscar 2018

Foto | Sophie Giraud
I The Shape of Water forsøger rengøringsdamen Elisa (Sally Hawkins) at redde en mystisk havmand, som er spærret inde på det laboratorium, hvor hun arbejder.

Guillermo del Toro vandt prisen som bedste instruktør på en aften, hvor hans eventyrlige kærlighedsdrama vandt fire statuetter.

Af Nicki Bruun

Den sidste pris ved nattens Oscar-show er netop blevet uddelt i Dolby Theatre i Hollywood.

Med tretten nomineringer var Guillermo del Toros eventyrlige kærlighedsdrama The Shape of Water en forhåndsfavorit, og den blev også aftenens store vinder. Filmen vandt prisen for bedste film, mens Guillermo del Toro tog statuetten for bedste instruktør.

Det blev til fire priser til The Shape of Water, der også vandt for bedste originale musik og production design.

Se vinderne i samtlige 24 kategorier herunder og følg derefter op på, hvem af de otte filmeksperter i Ekkos Oscar-panel, der gættede flest rigtige.

Vi bringer snart en større artikel om, hvordan nattens prisuddeling forløb.

Oscar-vindere 2018


Bedste film
VINDER: The Shape of Water
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Den skjulte tråd
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bedste instruktør
VINDER: Guillermo del Toro, The Shape of Water
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Den skjulte tråd

Bedste kvindelige hovedrolle
VINDER: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Sally Hawkins, The Shape of Water
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Bedste mandlige hovedrolle
VINDER: Gary Oldman, Darkest Hour
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Den skjulte tråd
Daniel Kaluuya, Get Out
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Bedste kvindelige birolle
VINDER: Allison Janney, I, Tonya
Mary J. Blige, Mudbound
Lesley Manville, Den skjulte tråd
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Bedste mandlige birolle
VINDER: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money In the World

Bedste originale manuskript
VINDER: Get Out, Jordan Peele
The Big Sick, Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

Bedste manuskript baseret på andet forlæg
VINDER: Call Me by Your Name, James Ivory
The Disaster Artist, Scott Neustadter, Michael H. Weber
Logan, James Mangold, Scott Frank, Michael Green
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams, Dee Rees

Bedste fotografering
VINDER: Blade Runner 2049, Roger A. Deakins
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
The Shape of Water, Dan Laustsen

Animationsfilm
VINDER: Coco
The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent

Bedste dokumentar
VINDER: Icarus
Abacus: Small Enough For Jail
Faces Places
De sidste mænd i Aleppo
Strong Island

Bedste ikke-engelsksprogede film
VINDER: En fantastisk kvinde, Chile
The Insult, Libanon
Loveless, Rusland
Med krop og sjæl, Ungarn
The Square, Sverige

Bedste klipning
VINDER: Dunkirk, Lee Smith
Baby Driver, Paul Machliss, Jonathan Amos
I, Tonya, Tatiana S. Riegel
The Shape of Water, Sidney Wolinsky
Three Billboards outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Bedste production design
VINDER: The Shape of Water, Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin
Skønheden og udyret, Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049, Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Dunkirk, Nathan Crowley, Gary Fettis
Darkest Hour, Sarah Greenwood, Katie Spencer

Bedste kostumedesign
VINDER: Den skjulte tråd, Mark Bridges
Skønheden og udyret, Jacqueline Durran
Darkest Hour, Jacqueline Durran
Shape of Water, Luis Sequeira
Victoria and Abdul, Consolata Boyle

Bedste makeup og hår
VINDER: Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
Victoria & Abdul, Daniel Phillips og Lou Sheppard
Wonder, Arjen Tuiten

Bedste underlægningsmusik
VINDER: The Shape of Water, Alexandre Desplat
Dunkirk, Hans Zimmer
Den skjulte tråd, Jonny Greenwood
Star Wars: The Last Jedi, John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

Bedste originale sang
VINDER: Remember Me, Coco
Mighty River, Mudbound
Mystery of Love, Call Me By Your Name
Stand Up For Something, Marshall
This is Me, The Greatest Showman

Bedste kortfilm
VINDER: The Silent Child
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
Watu Wote / All of Us
My Nephew Emmett

Bedste korte dokumentarfilm
VINDER: Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Edith+Eddie
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Bedste animerede kortfilm
VINDER: Dear Basketball
Garden Party
Negative Space
Lou
Revolting Rhymes

Bedste lydklipning
VINDER: Dunkirk, Richard King, Alex Gibson
Baby Driver, Julian Slater
Blade Runner 2049, Mark Mangini, Theo Green
The Shape of Water, Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood, Ren Klyce

Bedste lydmiks
VINDER: Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker m.fl.
Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin m.fl.
Blade Runner 2049, Ron Barltlett, Doug Hemphill, Mac Ruth
The Shape of Water, Christian Cooke, Brad Zoern m.fl.
Star Wars: The Last Jedi, David Parker, Michael Semanick m.fl.

Bedste visuelle effekter
VINDER: Blade Runner 2049, John Nelson, Gerd Nefzer m.fl.
Guardians of the Galaxy, Vol. 2, Christopher Townsend, Guy Williams m.fl.
Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White m.fl.
Star Wars: The Last Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland m.fl.
Abernes planet: Opgøret, Joe Letteri, Daniel Barrett m.fl.

© Filmmagasinet Ekko