Nyhed
10. jan. 2017 | 15:26

Robert: Gamle kendinge og nye talenter

Foto | Christian Geisnæs
Lars Mikkelsen er nomineret for sin birolle i Jesper W. Nielsens barske Der kommer en dag, der topper nomineringerne sammen med Nicolas Winding Refns kannibalgyser.

Der kommer en dag og The Neon Demon topper nomineringslisten, men talentfilm kan overhale dem, når filmbranchen hylder sig selv 5. februar.

Af Julie Mai Laursen

Danmarks Film Akademi har løftet sløret for årets Robert-nomineringer, og to film har lagt sig i spidsen: Jesper W. Nielsens Der kommer en dag og Nicolas Winding Refns The Neon Demon.

De er begge nomineret i tolv kategorier, herunder både ”Årets danske spillefilm” og ”Årets instruktør”.

De følges tæt af Thomas Vinterbergs Kollektivet med ti nomineringer, mens Christian Tafdrups Forældre og Rasmus Heisterbergs I blodet hver har fået ni nomineringer. Også disse film skal konkurrere om prisen for årets danske spillefilm og -instruktør.

Roberts nomineringer lægger sig tæt op ad Ekkos kåring af årets bedste film, som vi lavede omkring juletid. Med den undtagelse, at The Neon Demon var på vores liste over årets store skuffelser!

Ligheden falder også i øjnene med de amerikanske og ikke-amerikanske film. Blandt de amerikanske er der overlap mellem Ekkos liste og Robert-nomineringerne på fire film: Arrival, Carol, The Big Short og The Revenant. Den sidste Robert-nominerede er Charlie Kaufmans Anomalisa.

I de ikke-amerikanske nomineringer er tallet tre: Sauls søn, Min far Toni Erdmann og Jeg, Daniel Blake. Her er de sidste to hos Robert The Lobster og Youth.

I tv-kategorierne er Bedrag og anden sæson af Ditte & Louise de hyppigst nominerede, mens Bedre skilt end aldrigDen anden verden og Rytteriets jul også har gode chancer for at kunne høste mange priser.

Debutanter i hovedkategorien
De nominerede til årets danske film har de seneste år hovedsageligt været lavet af erfarne instruktører, men i år har hele to debutanter fundet vej til hovedkategorien.

Forældre er skuespiller Christian Tafdrups spillefilmdebut, efter tidligere at have instrueret en række kortfilm. Instruktøren af I blodet, Rasmus Heisterberg, tilhørte ligeledes en anden faggruppe, inden han debuterede som instruktør med den nu Robert-nominerede ungdomsfilm.

Han har en lang karriere bag sig som manuskriptforfatter og er især kendt for sit samarbejde med Nikolaj Arcel i eksempelvis Kongekabale og Mænd der hader kvinder. De to debutanter er også nomineret i kategorien for årets instruktør.

Andre nye navne i kategorien ”Årets kvindelige hovedrolle”, hvor de to førstegangs-nominerede skuespillerinder Christine Albeck Børge (Kærlighed og andre katastrofer) og Elle Fanning (The Neon Demon) er oppe imod tre tidligere Robert-vindere: Bodil Jørgensen (Forældre), Danica Curcic (Fuglene over sundet) og Trine Dyrholm (Kollektivet).

Den største overraskelse i år er nok, at Flaskepost fra P, som er den tredje film i rækken af Zentropas Jussi Adler-Olsen-filmatiseringer, til forskel fra de to første film, ikke er blevet nomineret til årets danske film.

Til gengæld står Zentropa bag to andre produktioner, som er nomineret i hovedkategorien, nemlig Jesper W. Nielsens Der kommer en dag og Vinterbergs Kollektivet.

Ny nomineringsproces
I modsætning til Bodil-prisen, som uddeles af Danske Filmkritikere, er det branchen selv, der står for nomineringerne til Robert-priserne, som på den måde kan kaldes det danske svar på Oscar.

Nomineringsprocessen adskiller sig i år fra tidligere ved, at det er medlemmerne i de respektive faggrupper, der har nomineret de indstillede inden for hver fagkategori. Således har medlemmer af akademiet, som for eksempel klippere, kunnet nominere kolleger inden for den kategori, de selv arbejder i.

”Vi har talt om det i så mange år, og vi er derfor glade for endelig at kunne give de enkelte filmfagfolk muligheden for at nominere deres ligestillede inden for deres specifikke fagområde og ekspertise,” udtaler Filmakademiets formand Kim Magnusson og fortsætter:

”Det ser allerede ud, som om vi har fundet den rigtige måde fremadrettet, da nomineringerne klart viser fokus på den enkelte præstation.”

Robert-prisen er blevet uddelt hvert år siden 1984 og er opkaldt efter statuettens skaber, Robert Jacobsen, som var en stor filmelsker. Prisfesten bliver afholdt på Tivoli Hotel & Congress Center i København den 5. februar.

Robert-nomineringerne 2017


Årets danske spillefilm

Der kommer en dag
Forældre
I blodet
Kollektivet
The Neon Demon

Årets børne- og ungdomsfilm
Antboy 3
Anti
En-to-tre-nu!
I blodet
Iqbal & Superchippen

Årets instruktør
Christian Tafdrup, Forældre
Jesper W. Nielsen, Der kommer en dag
Nicolas Winding Refn, The Neon Demon
Rasmus Heisterberg, I blodet
Thomas Vinterberg, Kollektivet

Årets originale manuskript
Ali Abbasi & Maren Louise Käehne, Shelley
Christian Tafdrup, Forældre
Nicolas Winding Refn, Mary Laws & Polly Stenham, The Neon Demon
Rasmus Heisterberg, I blodet
Søren Sveistrup, Der kommer en dag

Årets adapterede manuskript
Anders Ølholm, Antboy 3
Nikolaj Arcel, Flaskepost fra P
Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm, Kollektivet

Årets mandlige hovedrolle
David Dencik, Fuglene over sundet
Mikkel Boe Følsgaard, De standhaftige
Nikolaj Lie Kaas, Flaskepost fra P
Søren Malling, Forældre
Ulrich Thomsen, Kollektivet

Årets kvindelige hovedrolle
Bodil Jørgensen, Forældre
Christine Albeck Børge, Kærlighed og andre katastrofer
Danica Curcic, Fuglene over sundet
Elle Fanning, The Neon Demon
Trine Dyrholm, Kollektivet

Årets mandlige birolle
Elliott Crosset Hove, Forældre
Elliott Crosset Hove, I blodet
Fares Fares, Flaskepost fra P
Jakob Cedergren, Fuglene over sundet
Lars Mikkelsen, Der kommer en dag

Årets kvindelige birolle
Amanda Collin, Flaskepost fra P
Laura Bro, Fuglene over sundet
Marijana Jankovic, Fuglene over sundet
Sofie Gråbøl, Der kommer en dag
Victoria Carmen Sonne, I blodet

Årets scenograf
Jette Lehmann, Tordenskjold & Kold
Niels Sejer, Kollektivet
Sabine Hviid, Der kommer en dag
Søren Gam, Fuglene over sundet
Trine Jensen & Rie Lykke, I blodet

Årets fotograf
Jesper Tøffner, Kollektivet
Maria von Hausswolff, Forældre
Nadim Carlsen & Sturla Brandth Grøvlen, Shelley
Natasha Braier, The Neon Demon
Niels Thastum, I blodet

Årets kostumier
Ellen Lens, Kollektivet
Louize Nissen, Antboy 3
Manon Rasmussen, Flaskepost fra P
Manon Rasmussen, Tordenskjold & Kold
Stine Thaning, Der kommer en dag

Årets sminkør
Anne Cathrine Sauerberg, Tordenskjold & Kold
Erin Ayanian Monroe, The Neon Demon
Louise Hauberg Lohmann, Der kommer en dag
Marly van de Wardt, Kollektivet
Sofie de Mylius, Antboy 3

Årets klipper
Anne Østerud, Forældre
Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen, Kollektivet
Janus Billeskov Jansen & Morten Højbjerg, Der kommer en dag
Matthew Newman, The Neon Demon
Nicolaj Monberg & Olivier Bugge Coutté, Flaskepost fra P

Årets sounddesigner
Anne Jensen & Kristian Selin Eidnes Andersen, Kollektivet
Eddie Simonsen & Anne Jensen, The Neon Demon
Peter Albrechtsen, Sorgenfri
Rune Sand, Shelley
Thomas Huus & Bo Asdal Andersen, Antboy 3

Årets score
Cliff Martinez, The Neon Demon
Jesper Mechlenburg, Fuglene over sundet
Martin Dirkov, Shelley
Nicklas Schmidt, Flaskepost fra P
Sune Martin, Der kommer en dag

Årets sang
'100 meter mind dash ' - Darkness Falls, Josephine Philip, Ina Lindgreen & Anders Trentemøller, Shelley
'Der er kun en som Iqbal' - Wafande, Andreas Keilgaard & Søren Schou, Iqbal & Superchippen
'Safe and sound' - Jesper Mechlenburg, Jesper Mechlenburg, Fuglene over sundet
'Waving Goodbye' - Sia, Sia, The Neon Demon
'With the ink of a Ghost' - José González, José González, De standhaftige

Årets visuelle effekter
Lars ‘Lalo’ Werner, Kim Fersling & Alexander Schepelern, Der kommer en dag
Martin Madsen, En to tre nu
Peter Hjorth, Sorgenfri
Peter Hjorth, The Neon Demon
Thomas Øhlenschlæger, Iqbal & Superchippen

Årets kortfilm fiktion/animation
Exil
Lulus første gang
Mukwano
SIA
Sorte måne

Årets dokumentarfilm
Amanda Knox
Amateurs in Space
Dem vi var
Håbet bag hegnet
The War Show

Årets amerikanske film
Anomalisa
Arrival
Carol
The Big Short
The Revenant

Årets ikke-amerikanske film
Jeg, Daniel Blake
Min far Toni Erdmann
Sauls søn
The Lobster
Youth

Årets korte tv-serie
Bedre skilt end aldrig
Den anden verden
Ditte & Louise II
Klaes the roommate s. 2
Rytteriets Jul

Årets tv-serie
Badehotellet sæson 3
Bedrag
Dicte III

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie
Dar Salim, Dicte III
Martin Buch, Rytteriets jul
Peter Plaugborg, Bedre skilt end aldrig
Rasmus Botoft, Rytteriets jul
Thomas Bo Larsen, Bedrag

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie
Ditte Hansen, Ditte & Louise II
Iben Hjejle, Dicte III
Louise Mieritz, Ditte & Louise II
Maria Rossing, Bedre skilt end aldrig
Natalie Madueño, Bedrag

Årets mandlige birolle - tv-serie
Esben Dalgaard, Bedre skilt end aldrig
Esben Smed, Bedrag
Henrik Noel Olesen, Ditte & Louise II
Lars Brygmann, Den anden verden
Nikolaj Lie Kaas, Bedrag

Årets kvindelige birolle - tv-serie
Bodil Jørgensen, Rytteriets jul
Christine Albeck Børge, Den anden verden
Line Kruse, Bedrag
Sofie Gråbøl, Den anden verden
Solbjørg Højfeldt, Ditte & Louise II

© Filmmagasinet Ekko