Nyhed
05. feb. 2017 | 22:31 - Opdateret 06. feb. 2017 | 19:36

Robert: Der kommer en dag er årets film

Foto | Christian Geisnæs
Sofie Gråbøl og Lars Mikkelsen har hver især vundet en Robert for birollen som henholdsvis oprørsk lærerinde og diabolsk forstander i Der kommer en dag.

Jesper W. Nielsens børnehjemsdrama løb med hele seks priser, heriblandt bedste film og bedste manuskript, da den danske filmbranche delte Robert-priser ud.

Af Rasmus Stenbæk Iversen

Der kommer en dag blev den helt store vinder, da Danmarks Filmakademi delte Robert-priserne ud til dansk film og tv for 33. gang her til aften.

Jesper W. Nielsens børnehjemsdrama vandt prisen for bedste film og bedste manuskript, mens både Sofie Gråbøl og Lars Mikkelsen vandt for bedste kvindelige og mandlige birolle for deres roller i filmen.

Dermed fik Der kommer en dag revanche, efter at efter den noget overraskende blev helt forbigået i bedste film-kategorien af filmkritikerne til Bodil-prisen, der uddeles i marts.

Også Trine Dyrholm og Søren Malling havde en god aften.

Dyrholm blev hædret som bedste kvindelige hovedrolle for sin præstation som Anna i Thomas Vinterbergs Kollektivet, mens Malling fik prisen som bedste mandlige hovedrolle i Christian Tafdrups Forældre. Det var Dyrholms niende Robert-pris og Mallings anden.

Christian Tafdrup vandt for bedste instruktør for sin spillefilmsdebut og modigt eksperimenterende Forældre.

Tekniske priser til Refns film
Robert-prisen uddeles af de 2100 medlemmer i Danmarks Filmakademi som en slags dansk Oscar og blev i aftes afholdt i Tivoli Hotel & Congress Center i København med en veloplagt og uformel Hella Joof som vært.

På forhånd lå Der kommer en dag og Nicolas Winding Refns The Neon Demon lunt i svinget med hele tolv nomineringer hver.

Der kommer dag nåede i alt op på seks priser, mens The Neon Demon fik fem. Refns film gjorde sig især gældende i de tekniske priser og musikpriserne, blandt andet for årets score og årets sounddesing.

Thomas Vinterberg og Tobias Lindholm vandt for bedste adapterede manuskript for en af årets store publikumsmagneter, nemlig Kollektivet, mens Blockbuster Publikumspris gik til Barbara Topsøe-Rothenborgs En-to-tre-nu!

Oprejsning for Ditte & Louise
Robert-prisen uddeles også til danske tv-serier. Prisen for årets lange tv-serie gik til Bedrag, mens prisen for bedste korte tv-serie gik til Ditte & Louise, der ellers lige er blevet aflyst af DR.

Dermed fik seriens skabere og hovedroller, Ditte Hansen og Louise Mieritz, lidt oprejsning, efter at DR har trukket stikket på deres serie.

Annika Berg vandt kortfilmprisen for Sia, der kan ses på Ekko Shortlist og også var nomineret for bedste film ved Ekko Shortlist Awards i november 2016.

Robert-vinderne 2017


Årets danske spillefilm

VINDER: Der kommer en dag
Forældre
I blodet
Kollektivet
The Neon Demon

Årets børne- og ungdomsfilm
VINDER: I blodet
Antboy 3
Anti
En-to-tre-nu!
Iqbal & Superchippen

Årets instruktør
VINDER: Christian Tafdrup, Forældre
Jesper W. Nielsen, Der kommer en dag
Nicolas Winding Refn, The Neon Demon
Rasmus Heisterberg, I blodet
Thomas Vinterberg, Kollektivet

Årets originale manuskript
VINDER: Søren Sveistrup, Der kommer en dag
Ali Abbasi og Maren Louise Käehne, Shelley
Christian Tafdrup, Forældre
Nicolas Winding Refn, Mary Laws og Polly Stenham, The Neon Demon
Rasmus Heisterberg, I blodet

Årets adapterede manuskript
VINDER: Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm, Kollektivet
Anders Ølholm, Antboy 3
Nikolaj Arcel, Flaskepost fra P

Årets mandlige hovedrolle
VINDER: Søren Malling, Forældre
David Dencik, Fuglene over sundet
Mikkel Boe Følsgaard, De standhaftige
Nikolaj Lie Kaas, Flaskepost fra P
Ulrich Thomsen, Kollektivet

Årets kvindelige hovedrolle
VINDER: Trine Dyrholm, Kollektivet
Bodil Jørgensen, Forældre
Christine Albeck Børge, Kærlighed og andre katastrofer
Danica Curcic, Fuglene over sundet
Elle Fanning, The Neon Demon

Årets mandlige birolle
VINDER: Lars Mikkelsen, Der kommer en dag
Elliott Crosset Hove, Forældre
Elliott Crosset Hove, I blodet
Fares Fares, Flaskepost fra P
Jakob Cedergren, Fuglene over sundet

Årets kvindelige birolle
VINDER: Sofie Gråbøl, Der kommer en dag
Amanda Collin, Flaskepost fra P
Laura Bro, Fuglene over sundet
Marijana Jankovic, Fuglene over sundet
Victoria Carmen Sonne, I blodet

Årets scenograf
VINDER: Sabine Hviid, Der kommer en dag
Jette Lehmann, Tordenskjold & Kold
Niels Sejer, Kollektivet
Søren Gam, Fuglene over sundet
Trine Jensen og Rie Lykke, I blodet

Årets fotograf
VINDER: Natasha Braier, The Neon Demon
Jesper Tøffner, Kollektivet
Maria von Hausswolff, Forældre
Nadim Carlsen og Sturla Brandth Grøvlen, Shelley
Niels Thastum, I blodet

Årets kostumier
VINDER: Stine Thaning, Der kommer en dag
Ellen Lens, Kollektivet
Louize Nissen, Antboy 3
Manon Rasmussen, Flaskepost fra P
Manon Rasmussen, Tordenskjold & Kold

Årets sminkør
VINDER: Erin Ayanian Monroe, The Neon Demon
Anne Cathrine Sauerberg, Tordenskjold & Kold
Louise Hauberg Lohmann, Der kommer en dag
Marly van de Wardt, Kollektivet
Sofie de Mylius, Antboy 3

Årets klipper
VINDER: Anne Østerud og Tanya Fallenius, Forældre
Anne Østerud og Janus Billeskov Jansen, Kollektivet
Janus Billeskov Jansen & Morten Højbjerg, Der kommer en dag
Matthew Newman, The Neon Demon
Nicolaj Monberg & Olivier Bugge Coutté, Flaskepost fra P

Årets sounddesigner
VINDER: Eddie Simonsen & Anne Jensen, The Neon Demon
Anne Jensen og Kristian Selin Eidnes Andersen, Kollektivet
Peter Albrechtsen, Sorgenfri
Rune Sand, Shelley
Thomas Huus & Bo Asdal Andersen, Antboy 3

Årets score
VINDER: Cliff Martinez, The Neon Demon
Jesper Mechlenburg, Fuglene over sundet
Martin Dirkov, Shelley
Nicklas Schmidt, Flaskepost fra P
Sune Martin, Der kommer en dag

Årets sang
VINDER: 100 meter mind dash – Darkness Falls, Josephine Philip, Ina Lindgreen og Anders Trentemøller, Shelley
Der er kun en som Iqbal – Wafande, Andreas Keilgaard og Søren Schou, Iqbal og superchippen
Safe and Sound – Jesper Mechlenburg, Fuglene over sundet 
Waving Goodbye – Sia, The Neon Demon
With the Ink of a Ghost – José González, De standhaftige 

Årets visuelle effekter
VINDER: Peter Hjorth, The Neon Demon
Lars ”Lalo” Werner, Kim Fersling og Alexander Schepelern, Der kommer en dag
Martin Madsen, En to tre nu
Peter Hjorth, Sorgenfri
Thomas Øhlenschlæger, Iqbal & superchippen

Årets kortfilm fiktion/animation
VINDER: Sia
Exil
Lulus første gang
Mukwano
Sorte måne

Årets dokumentarfilm
VINDER: Dem vi var
Amanda Knox
Amateurs in Space
Håbet bag hegnet
The War Show

Årets amerikanske film
VINDER: The Revenant
Anomalisa
Arrival
Carol
The Big Short

Årets ikke-amerikanske film
VINDER: Sauls søn
jeg, Daniel Blake
Min far Toni Erdmann
The Lobster
Youth

Årets korte tv-serie
VINDER: Ditte & Louise II
Bedre skilt end aldrig
Den anden verden
Klaes the Roommate II 
Rytteriets Jul

Årets tv-serie
VINDER: Bedrag
Badehotellet sæson 3
Dicte III

Årets mandlige hovedrolle: tv-serie
VINDER: Thomas Bo Larsen, Bedrag
Dar Salim, Dicte III
Martin Buch, Rytteriets jul
Peter Plaugborg, Bedre skilt end aldrig
Rasmus Botoft, Rytteriets jul

Årets kvindelige hovedrolle: tv-serie
VINDER: Louise Mieritz, Ditte & Louise II
Ditte Hansen, Ditte & Louise II
Iben Hjejle, Dicte III
Maria Rossing, Bedre skilt end aldrig
Natalie Madueño, Bedrag

Årets mandlige birolle: tv-serie
VINDER: Esben Smed, Bedrag
Esben Dalgaard, Bedre skilt end aldrig
Henrik Noel Olesen, Ditte & Louise II
Lars Brygmann, Den anden verden
Nikolaj Lie Kaas, Bedrag

Årets kvindelige birolle: tv-serie
VINDER: Bodil Jørgensen, Rytteriets jul
Christine Albeck Børge, Den anden verden
Line Kruse, Bedrag
Sofie Gråbøl, Den anden verden
Solbjørg Højfeldt, Ditte & Louise II

Æres-Robert
Jimmy Leavens

IB-prisen
Jacob Jarek

Kathrine Windfelds mindelegat
Mette Heeno

Blockbuster Publikumspris
En-to-tre-nu!

© Filmmagasinet Ekko