Nyhed
09. jan. 2018 | 11:05 - Opdateret 09. jan. 2018 | 11:44

Unge debutanter nomineret til Robert-pris

Foto | Masterplan Pictures
Ekko Shortlist-vinderen fra 2015, Elliott Crosset Hove, er for alvor slået igennem i dansk film. Nu kan han vinde en Robert for Hlynur Palmásons Vinterbrødre, der sammen med Underverden har fået flest nomineringer, nemlig femten.

Debutspillefilmene Vinterbrødre og Mens vi lever er blandt de nominerede til årets Robert-uddeling for bedste spillefilm.

Af Nicki Bruun og Claus Christensen

Når den danske filmbranche 4. februar deler Robert-priser ud, skal fem meget forskellige film kæmpe om titlen som årets danske spillefilm.

De nominerede er netop blevet offentliggjort og består af: Christian Tafdrups En frygtelig kvinde, Mehdi og Milad Avaz’ Mens vi lever, Fenar Ahmads Underverden, Hlynur Palmásons Vinterbrødre og animationsfilmen Den utrolige historie om den kæmpestore pære, som er instrueret af Jørgen Lerdam, Philip Einstein Lipski og debutanten Amalie Næsby Fick.

Den populære animationsfilm er også nomineret til årets børne- og ungdomsfilm ved siden af Annika Bergs Team Hurricane, Kasper Rune Larsens Danmark, Jonas Elmers Jeg er William og Lotte Svendsens Sikke et cirkus.

Det er ganske forventelige nomineringer, men lidt overraskende, at der ikke er blevet plads til den hyldede Team Hurricane blandt de nominerede til årets spillefilm.

Til gengæld er Annika Berg nomineret for årets instruktør og originale manuskript. I de to kategorier er de andre nominerede de samme, som er nomineret til årets spillefilm med Dunja Gry Jensens manuskript til QEDA som undtagelsen.

Med i alt elleve nomineringer – mange i tekniske kategorier – er der oprejsning til Max Kestners sci-fi-film, der fik blandede anmeldelser. Topscorerne er Underverden og Vinterbrødre med femten nomineringer hver.

Sit livs rolle
Robert-uddelingen er den danske pendant til Oscar-showet, men vores eget bud på en Oscar-kandidat, Du forsvinder, må nøjes med seks nomineringer i alt – og altså ikke for årets spillefilm.

Selvfølgelig – fristes man til at sige – er Trine Dyrholm nomineret for årets kvindelige hovedrolle i den film. Hun er oppe imod de tidligere Robert-vindere Danica Curcic og Lena Maria Christensen, der er nomineret for henholdsvis Darling og Den bedste mand.

Imens er Julie Christiansen og Amanda Collin nomineret for første gang for henholdsvis Mens vi lever og En frygtelig kvinde.

Hos mændene er Nikolaj Lie Kaas også nomineret for sin rolle i Du forsvinder. Men han skal nok regne med hård konkurrence i kategorien, hvor Dejan Cukic ligner en favorit med sit livs rolle i Fantasten, der er blevet overset med blot fire nomineringer.

Dar Salim i Underverden, Elliott Crosset Hove i Vinterbrødre og Sebastian Jessen i Mens vi lever runder de fem nominerede af.

Flere Shortlist-vindere
Robert-uddelingen deler også priser ud til kortfilm, og blandt de nominerede for årets kortfilm i fiktionskategorien er topscoreren ved Ekko Shortlist Awards 2017, Sylvia Le Fanus 18Frames-flygtningedrama Abu Adnan.

De andre er Fædreland og Lille danser fra Den Danske Filmskole, Halvmand fra Super16 og den dobbelte Shortlist-vinder Aske Bangs Oscar-nominerede Silent Nights.

Men også danske dokumentarfilm, amerikanske og ikke-amerikanske fiktionsfilm samt tv-serier bliver der delt priser ud til.

De nominerede til årets dokumentarfilm tæller De sidste mænd i Aleppo om borgerkrigen i Syrien og portrættet af kvindelig seksualitet i Venus – Let’s Talk About Sex.

Den bedste film i 2017 ifølge Ekko, Manchester by the Sea, er nomineret for årets amerikanske film, mens Guldpalmevinderen The Square må betragtes som favorit i kategorien årets ikke-amerikanske film. Her har rumænske Cristian Mungiu, der besøgte Ekko sidste år, fået sit stærke drama Prøven med blandt de nominerede.

De nominerede til årets tv-serie er DR-serierne Herrens veje og tredje sæson af Arvingerne samt anden sæson af Norskov, fjerde sæson af Rita og første sæson af Mercur, der alle har kørt på TV 2 og TV 2 Charlie.

De nominerede til årets korte tv-serie tæller Ekko Shortlist Awards-vinderen Thomas Daneskovs Joe Tech fra DR3, Mikael Wulffs TV 2 Zulu-serie Perfekte steder og Yes No Maybe, der nu kan ses på Viaplay.

Årets Robert-uddeling finder sted den 4. februar.

Robert-nomineringer 2018

Årets danske spillefilm
Den utrolige historie om den kæmpestore pære
En frygtelig kvinde
Mens vi lever
Underverden
Vinterbrødre

Årets børne- og ungdomsfilm
Danmark
Den utrolige historie om den kæmpestore pære
Jeg er William
Sikke et cirkus
Team Hurricane

Årets instruktør
Annika Berg (Team Hurricane)
Christian Tafdrup (En frygtelig kvinde)
Fenar Ahmad (Underverden)
Hlynur Pálmason (Vinterbrødre)
Mehdi Avaz (Mens vi lever)

Årets originale manuskript
Annika Berg (Team Hurricane)
Christian Tafdrup og Mads Tafdrup (En frygtelig kvinde)
Dunja Gry Jensen (QEDA)
Fenar Ahmad og Adam August (Underverden)
Hlynur Pálmason (Vinterbrødre)

Årets adapterede manuskript
Anders Ølholm (Aminas breve)
Bo Hr. Hansen og Henrik Ruben Genz (Gud taler ud)
Kim Fupz Aakeson (Jeg er William)
Peter Schønau Fog (Du forsvinder)
Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick og Bo Hr. Hansen (Den utrolige historie om den kæmpestore pære)

Årets mandlige hovedrolle
Dar Salim (Underverden)
Dejan Cukic (Fantasten)
Elliott Crosset Hove (Vinterbrødre)
Nikolaj Lie Kaas (Du forsvinder)
Sebastian Jessen (Mens vi lever)

Årets kvindelige hovedrolle
Amanda Collin (En frygtelig kvinde)
Danica Curcic (Darling)
Julie Christiansen (Mens vi lever)
Lene Maria Christensen (Den bedste mand)
Trine Dyrholm (Du forsvinder)

Årets mandlige birolle
Ali Sivandi (Underverden)
Dulfi Al-Jabouri (Underverden)
Jakob Oftebro (Mesteren)
Lars Mikkelsen (Vinterbrødre)
Simon Sears (Vinterbrødre)

Årets kvindelige birolle
Bodil Jørgensen (Aldrig mere i morgen)
Charlotte Munck (Mens vi lever)
Marijana Jankovic (Aldrig mere i morgen)
Marijana Jankovic (QEDA)
Victoria Carmen Sonne (Vinterbrødre)

Årets scenograf
Gitte Malling og Søren Gam (Du forsvinder)
Gustav Pontoppidan (Vinterbrødre)
Jette Lehmann (Gud taler ud)
Sabine Hviid (Underverden)
Thomas Bremer og Nikolaj Danielsen (QEDA)

Årets fotograf
Adam Wallensten (Den bedste mand)
Kasper Tuxen (Underverden)
Louise McLaughlin (Team Hurricane)
Maria von Hausswolff (Vinterbrødre)
Rasmus Videbæk (QEDA)

Årets kostumier
Jane Marshall Whittaker (QEDA)
Lucie-Marie Layers (Fantasten)
Manon Rasmussen (Gud taler ud)
Nina Grønlund (Vinterbrødre)
Rikke Simonsen (Underverden)

Årets sminkør
Kirsten Zäschke (Gud taler ud)
Katrine Tersgov (Vinterbrødre)

Kirsten Zäschke (Sikke et cirkus)
Louise Hauberg Lohmann (Underverden)
Salla Yli-Loupa (QEDA)

Årets klipper
Anders Albjerg Kristiansen (Darling)
Julius Krebs Damsbo (Vinterbrødre)
Kasper Leick (Underverden)
Nicolaj Monberg (En frygtelig kvinde)
Åsa Mossberg (QEDA)

Årets sounddesigner
Lars Halvorsen (Vinterbrødre)
Oskar Skriver og Bo Asdal Andersen (Den utrolige historie om den kæmpestore pære)
Peter Albrechtsen (QEDA)
Peter Albrechtsen (Underverden)
Peter Schultz, Niels Arild og Eddie Simonsen (Du forsvinder)

Årets score
Jens Ole Wowk McCoy (Underverden)
Jonas Struck og Vladislav Delay (QEDA)
Kristian Selin Eidnes Andersen (Fantasten)
Kåre Bjerkø (Gud taler ud)
Toke Brorson Odin (Vinterbrødre)

Årets originale sang
I Don’t Know How to Get in Your Heart (Rumle, Rumle Sieling Langdal Jensen, Mesteren)
Sikke et cirkus (Lotte Svendsen, Rasmus Møldrup, Sikke et cirkus)
Vi står ved din side (Martin Brygmann, Martin Brygmann, Far til fire på toppen)

Årets visuelle effekter
Dan Dirckinck-Holmfeld (Far til fire på toppen)
Fynn Laue, Asger Peder Mortensen og Niels Träff (Alle for tre)
Jonas Drehn, Jan Tvilling og Hummer Højmark (Underverden)
Martin Madsen (QEDA)
Martin Madsen og Thomas Øhlenschlæger (Dræberne fra Nibe)

Årets kortfilm: Fiktion og Animation
Abu Adnan (Sylvia le Fanu)
Fædreland (Ulaa Salim)
Halvmand (Frederik Louis Hviid)
Lille danser (Nils Holst-Jensen)
Silent Night (Aske Bang)

Årets kortfilm: Dokumentar
Fra hjertet (Kasper Bisgaard)
Kraniebrud eller ”Er du ikke lidt for ung til at optegne dine erindringer?” (Mads Hedegaard)
Sea of Sorrow (Estephan Wagner og Marianne Hougen-Moraga)
Weltschmerz (Jesper Dalgaard)

Årets dokumentarfilm
At elske Pia (Daniel Borgman)
De sidste mænd i Aleppo (Feras Fayyad)
Land of the Free (Camilla Magid)
Venus – Let’s Talk About Sex (Mette Carla Albrechtsen og Lea Glob)
VOLD – i kærlighedens navn (Christina Rosendahl)

Årets amerikanske film
Blade Runner 2049 (Denis Villeneuve)
La La Land (Damien Chazelle)
Manchester by the Sea (Kenneth Lonergan)
Moonlight (Barry Jenkins)
Nocturnal Animals (Tom Ford)

Årets ikke-amerikanske film
Dunkirk (Christopher Nolan)
Frantz (François Ozon)
God’s Own Country (Francis Lee)
Prøven (Cristian Mungiu)
The Square (Ruben Östlund)

Årets korte tv-serie
Joe Tech (Thomas Daneskov)
Min mosters historier (Tone Mygind Rostbøll)
Perfekte steder (Mikael Wulff)
Tinkas juleeventyr (Mogens Hagedorn)
Yes No Maybe (Mads Rosenkrantz Grage)

Årets tv-serie
Arvingerne III (Heidi Maria Faisst)
Herrens Veje (Kaspar Munk)
Mercur (Charlotte Sachs Bostrup)
Norskov 2 (Heidi Maria Faisst)
Rita 4 (Lars Kaalund)

Årets mandlige hovedrolle i tv-serie
Andreas Jessen (Mercur)
Carsten Bjørnlund (Arvingerne III)
Jacob Lohmann (Norskov 2)
Lars Mikkelsen (Herrens veje)
Youssef Wayne Hvidtfeldt (Yes No Maybe)

Årets kvindelige hovedrolle i tv-serie
Ann Eleonora Jørgensen (Herrens veje)
Marijana Jankovic (Norskov 2)
Mille Dinesen (Rita 4)
Neel Rønholt (Mercur)
Trine Dyrholm (Arvingerne III)

Årets mandlige birolle i tv-serie
Christian Tafdrup (Tinkas juleeventyr)
Henrik Birch (Norskov 2)
Mikkel Boe Følsgaard (Arvingerne III)
Morten Hee Andersen (Herrens veje)
Simon Sears (Herrens veje)

Årets kvindelige birolle i tv-serie
Alba August (Gidseltagningen)
Camilla Lau (Herrens veje)
Charlotte Munck (Rita 4)
Fanny Louise Bernth (Herrens veje)
Lene Maria Christensen (Arvingerne III)

© Filmmagasinet Ekko