Nyhed
28. nov. 2015 | 21:50

Vinderne af Ekko Shortlist Awards 2015

Foto | Søren Rønholt
Tobias Gundorff Boesen er instruktøren bag Flyvere i natten, der vandt Shortlist Prisen, bedste fiktion, bedste fotografering og bedste originale musik.

Stortalentet Tobias Gundorff Boesens Flyvere i natten triumferer med Shortlist Prisen og tre andre priser. De unge talenter Elliott Crosset Hove og Natasja Juul vinder skuespilpriserne.

Af Claus Christensen

Ekko Shortlist Awards, Danmarks største prisfest for kortfilm og talenter, blev afholdt lørdag aften i Bremen Teater i København. Lasse Rimmer var vært for 400 filmelskere, der hyldede den danske filmundergrund og festede til langt ud på natten med Vinnie Who og DJ’s.

Aftenens store vinder er Tobias Gundorff Boesens Flyvere i natten, som løber med fire priser: Shortlist Prisen, bedste fiktion, bedste fotografering (Lis Dyre) og bedste originale musik (Christian Rohde Lindinger).

Filmen er et bevægende magisk-realistisk drama om en søns kærlighed til sin psykisk ustabile far, som spilles af Søren Malling.

30-årige Tobias Gundorff Boesen kommer oprindeligt fra The Animation Workshop i Viborg, men bagefter tog han springet fra animation til realfilm på den alternative uddannelse Super16 og ramte plet med afgangsfilmen Flyvere i natten.

Shortlist Prisen udløser en check på 25.000 kroner sponsoreret af Blockbuster.

Den er blevet uddelt af en jury med blandt andre Paprika Steen, Janus Metz og manusforfatteren Christian Torpe, som har valgt vinderen blandt de femten mest populære, nye film på online-hitlisten Ekko Shortlist i det forløbne år.

Skuespilpris for hudløs præstation
Brugerne har i ugerne op til prisfesten kunnet stemme på deres favorit til Publikum Prisen. Den går til William Sehested Høegs jalousidrama Tyran med Thomas Ernst og Emma Sehested Høeg.

Vinderne af de øvrige ti priser er blevet valgt på baggrund af publikumsstemmer og juryens vurdering.

Prisen for bedste mandlige skuespiller går til 27-årige Elliott Crosset Hove, der medvirker i fire af de nominerede film og vinder for sit hudløse spil i Debut, hvor en seksuel debut udvikler sig katastrofalt.

23-årige Natasja Juul vinder for sin allerførste hovedrolle i Natasja Jensen, der skildrer en statists drøm om at blive skuespiller og således er skræddersyet til den unge skuespilleraspirant.

Tunesisk pige fortryller
Prisen for bedste dokumentarfilm går til Lea Hjort Mathiesens rørende Malek Means Angel, om en tunesisk pige, der træner til at blive professionel fægter, når hun ikke synger sit fædrelands smægtende kærlighedssange.

Bedste animationsfilm er Mikkel Mainz Elkjær og Kenneth Ladekjærs The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero, der med et overflødighedshorn af idéer sender en dusørjæger ud på et vildt eventyr.

Sigurd Kølster og Kasper Schlüter vinder prisen for bedste manuskript med deres nuancerige trekantsdrama Ude i havet.

Bedste klipning går til Gustav Wisti Johansens Red Room, der på bare tre minutter skildrer en soldats sindstilstand i en ordløs montage.

Prisen for bedste lyddesign gives til kunstnerdramaet En maler, der ikke mindst er båret af Lars Halvorsens opfindsomme brug af lyde og instrumenter.

Stort år for Super16
Det er andet år, at Ekko Shortlist Awards afholdes, og i den indbyrdes konkurrence mellem uddannelsesstederne triumferer Super16 i år.

Fem af priserne går til film, der er produceret på Super16, mens Den Danske Filmskole står bag to prisvindere. Filmværkstedet har støttet tre af vinderne, og talentordningen New Danish Screen har aktier i en enkelt vinderfilm.

Ekko Shortlist Awards 2015

 

Shortlist Prisen


VINDER: Flyvere i natten
Instr. Tobias Gundorff Boesen
Prod. Anders Wøldike Schmith, Super16

Trekanter af lykke

Instr. Jannik Dahl Pedersen
Prod. Annette Averhoff, 18 Frames

Punani
Instr. Emilie Marloth Frøkjær
Prod. Maj Andersson, Københavns Film- og Fotoskole

Allnighter
Instr. Thomas Pape
Prod. Maria Pavlowski, Plain Momentum

Lukkede øjne
Instr. Kerren Lumer-Klabbers
Prod. Søs Thøstesen, Plain Momentum

Sankt Hans
Instr. Stine Michelsen
Prod. Victor Cunha, Michelsen Film

Med hjem
Instr. Michael Jes Buus
Prod. Michael Jes Buus

En samtale
Instr. Mads Mengel
Prod. Signe Emilie Bjørke, Alken Film

Det mand ikke taler om
Andrias Høgenni
Gabriela Uweis, El Cine Production

Tyran
Instr. William Sehested Høeg
Prod. Mads-August Grarup Hertz og Andreas Bak, Zentropa Entertainments2

Spidse albuer, blødende knæ
Instr. Karoline Lyngbye
Prod. Julie Walenciak og Jakob Balslev, Den Danske Filmskole

Succubus
Instr. Kim Sønderholm
Prod. Lars Egholm Fischmann og Jan T. Jensen, Apotheosis Film

Nu skal vi more os
Instr. Emil Falke
Prod. Amalie Lyngbo Hjort, Super16

Gravøl
Instr. Malthe Wermuth Saxer
Prod. Katrine Brocks, Københavns Film- og Fotoskole

2 piger 1 kage
Instr. Jens Dahl
Prod. Kamilla Hancke Rosado, Blenkov & Schønnemann

Publikum Prisen


Tyran
Instr. William Sehested Høeg
Prod. Mads-August Grarup Hertz og Andreas Bak, Zentropa Entertainments2


Fiktion


VINDER: Flyvere i natten
Instr. Tobias Gundorff Boesen
Prod. Anders Wøldike Schmith, Super16

En maler

Instr. Hlynur Pálmason
Prod. Julie Waltersdorph Hansen, Den Danske Filmskole

Ude i havet
Instr. Sigurd Kølster
Prod. Siri von Essen, Meta Film

2 piger 1 kage
Instr. Jens Dahl
Prod. Kamilla Hancke Rosado, Blenkov & Schønnemann

Natasja Jensen
Instr. Emil Falke
Prod. Simone Jørgensen, Super16


Dokumentar


VINDER: Malek Means Angel
Instr. Lea Hjort Mathiesen
Prod. Lea Hjort Mathiesen, Den Danske Filmskole

Sne

Instr. Laurits Flensted-Jensen
Prod. Julie Friis Walenciak, Den Danske Filmskole

Ved havet
Instr. Sine Skibsholt
Prod. Senia Dremstrup, Den Danske Filmskole

Carl & Niels
Instr. Alexander Lind
Prod. Alexander Lind, Den Danske Filmskole

Forever Domus Vista
Instr. Alexandra Kristjansen og Ida Sofie Benkert Holtet
Prod. Alexandra Kristjansen og Ida Sofie Benkert Holtet, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole


Animation


VINDER: The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero
Instr. Mikkel Mainz Elkjær og Kenneth Ladekjær
Prod. Bo Juhl Nielsen og Charlotte de La Gournerie, Sun Creature Studio

Borislav

Instr. Johan Steén
Prod. Michelle Nardone, The Animation Workshop

Vokseværk
Instr. Tor Fruergaard
Prod. Nynne Marie Selin Eidnes, First Lady Film

Tsunami
Instr. Sofie Kampmark
Prod. Michelle Nardone, The Animation Workshop

Interview
Instr. Mikkel Okholm
Prod. Michelle Nardone, The Animation Workshop


Kvindelig skuespiller


VINDER: Natasja Juul
– Natasja Jensen
Patricia Schumann
– Debut
Sara Hjort Ditlevsen – 2 piger 1 kage
Iben Akerlie – Ude i havet
Danica Curcic – Oasen


Mandlig skuespiller


VINDER: Elliott Crosset Hove
– Debut
Søren Malling
– Flyvere i natten
Adam Brix – Mod toppen af bjerget
Allan Hyde – Mig og kærligheden
Morten Hauch-Fausbøll – Panser


Manuskript


VINDER: Ude i havet
– Sigurd Kølster og Kasper Schlüter
Mig og kærligheden
– Martin Winther
Vokseværk – Sissel Dalsgaard Thomsen
Flyvere i natten – Tobias Gundorff Boesen, Jacob Katz Hansen og Tommy Oksen  
Twister – Tone Ottilie og Casper Buijtendijk


Fotografering


VINDER: Flyvere i natten
– Lis Dyre
Sort sol
– Brian Curt Petersen
Noumenon – Eskild Krogh og Andreas Askhøj
Ung mands dans – Nicolai Lok Hansen
Turbo – Sturla Brandth Grøvlen


Klipning


VINDER: Red Room
– Gustav Wisti Johansen
Ude i havet
– Martin Friis
For livet – Andri Steinn
2 piger 1 kage – Morten Giese
Natasja Jensen – Esben Bay


Lyddesign


VINDER: En maler
– Lars Halvorsen
Carl & Niels – Thomas Arent Andersen
Flyvere i natten – Thomas Huus, Rune Bjerre Sand og Thomas Arent Andersen
Natasja Jensen – Jacques Pedersen
Noumenon – Eskild Krogh


Original musik


VINDER: Flyvere i natten
– Christian Rohde Lindinger
Carl & Niels
– Michael Rexen og Emil Cold
Prinser & prinsesser – Lulu Rouge
En maler – Lars Halvorsen
Fader vor – Lasse Bay

Årets jury


Paprika Steen, skuespiller
Janus Metz, instruktør
Christian Torpe, manuskriptforfatter
Mette Damgaard-Sørensen, kunstnerisk leder
Esben Toft Jacobsen, instruktør
May el-Toukhy, instruktør
Niels Thastum, fotograf
Mikkel E.G. Nielsen, klipper
Hans Møller, lyddesigner
Katrine Hornstrup Yde, kritiker
Claus Christensen, chefredaktør

Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist Awards hylder danske filmtalenter og kortfilm.

En professionel jury nominerer fem kandidater i ti forskellige kategorier, i alt 50 nomineringer.

De nominerede er udvalgt blandt 171 kortfilm fra Ekko Shorlist fra perioden 25. august 2014 – 19. oktober 2015.

De femten mest populære kortfilm fra perioden bliver automatisk nomineret til Shortlist Prisen og Publikum Prisen.

Juryen udvælger vinderen af Shortlist Prisen, og Publikum Prisen bliver afgjort af publikums stemmer.

Årets jury


Paprika Steen

skuespiller

Janus Metz
instruktør

Christian Torpe
manuskriptforfatter

Mette Damgaard-Sørensen
kunstnerisk leder

Esben Toft Jacobsen
instruktør

May el-Toukhy
instruktør

Niels Thastum
fotograf

Mikkel E.G. Nielsen
klipper

Hans Møller
lyddesigner

Katrine Hornstrup Yde
kritiker

Claus Christensen
chefredaktør

© Filmmagasinet Ekko