om ekko shortlist | faq | årets shortlist pris

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 92
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
09
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
9
6
13
15
Awards
2014

Dirtbusters

Instruktør: René Odgaard
Dirtbusters er et broderskab af vilde fyre fra Fyn, der ophøjer rengøring til noget, man er stolt af.
15
4
13
23
Awards
2017

Den perfekte mand

Instruktør: Kasper Kiertzner
Assers mål er at blive Danmarks bedte maratonløber, koste hvad det vil.
23
23
10
41

Dicte

Instruktør: Jesper Dalgaard
I skellet mellem ung og voksen sætter Simon alt ind på at være far.
41
11
9
42

Superhelten Benjamin og jagten på navneskiftet

Instruktør: Barbara Vestphael Christensen
Han vil være Danmarks første superhelt.
42
23
13
43

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
43
42
13
52
Awards
2014

Thy som tilstand

Instruktør: Emil Næsby Hansen
De selvkørende thyboer er særlige mennesker, der ikke har behov for at passe ind.
52
14
12
67
Awards
2016

Bad Boy Breathing

Instruktør: Jeppe Hansen
Meditation og åndedrætsteknikker bliver vendepunktet for den kriminelle Nicolai.
67
48
7
78
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
78
78
0
104
Vinder
2014

Den tid vi har

Instruktør: Mira Jargil
Ruth og Arne har levet 67 år sammen. Nu er Ruth døende, og Arne må tage afsked med sit livs elskede.
104
31
3
106

This Could Change History

Instruktør: Rikke Nørgaard
Chrisstoffer og Julian vil afholde Europas første EM i computerspillet Tetris.
106
92
5
118
Awards
2016

Min far forfra

Instruktør: Nicoline Skotte Jacobsen
En datter lærer sin far at kende på ny.
118
99
7
128

Mand uden bevægelse

Instruktør: Britt Rehkopff
Bjarke kæmper sig tilbage efter en ulykke og drømmer om at få en familie.
128
30
0
129

Velsignet være dette sted

Instruktør: Carl Olsson
Et studie af mennesker i rum, hvor livet er mærkbart.
129
68
0
131

Glemmer jeg, så husker du

Instruktør: Abbi Moreno
Hans og Johannes minder fra et langt samliv trues af alderdommens byrder.
131
66
4
132

Jeg er

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Michael Magill bearbejder tiden i forsvaret med roning, diskoskast og kuglestød.
132
113
3
148
Vinder
2017

Vi lader billedet stå et øjeblik

Instruktør: Esther Wellejus
En historie om erindring og kærligheden til mennesket bag diagnosen.
148
144
0
150

The Man Who Couldn’t Die

Instruktør: Julius Telmer
Zdravko fortæller om sit møde med døden efter et liv som narkoman.
150
75
0
154

This Place We Call Our Home

Instruktør: Sybilla Marie Wester Tuxen, Thora Lorentzen
Om at være ung i et krigsland.
154
116
0
155

Spandmand

Instruktør: Nikolaj Holst Kristensen, Oscar Pedersen
Erik Spandmand lever et simpelt og isoleret liv i sin lejlighed.
155
126
0
157
Awards
2015

Forever Domus Vista

Instruktør: Alexandra Kristjansen, Ida Sofie Benkert Holtet
77-årig herre er drevet af jagten på unge kvinder.
157
101
7
173

Alberts vinter

Instruktør: Andreas Koefoed
Otteårige Albert står i en uoverskuelig situation, da hans mor får brystkræft.
173
38
6
174

Shoot for the Moon

Instruktør: Zara Zerny
To irske mænd har fundet en meteorit i deres baghave. Den kan være en formue værd.
174
61
0
182

Ørnejægerne

Instruktør: Jakob Pagel Andersen, Alexander Jonassen
Ørnejægeren Tagar vil gerne have sønnen Azim til at gå i sine fodspor.
182
58
0
197

Klub 27

Instruktør: Mikkel Keldorf
Rockgruppen Klub 27 kæmper for at slå igennem og udleve deres drengedrøm.
197
117
3
200
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
200
29
0
207
Awards
2017

I Am Tahreer

Instruktør: Tahreer Bushnaq, Assa Rytter
Tahreer er født i en landsby uden strøm 30 km fra et hav, hun ikke har set.
207
196
0
222

Parykatelieret

Instruktør: Sofie Tønsberg
Med hjælp fra Parykatelieret tager tre kvinder kampen op mod deres hårtab.
222
62
0
223

Dissonans

Instruktør: Theis Mølstrøm Christensen
Et kræftsygt musikerpar forsøger at genfinde deres fælles klang.
223
79
6
234

Dansen med far

Instruktør: Zenia Marlene Grindorf
Omsorgssvigt sætter kærligheden på prøve mellem far og datter. Kan den overleve?
234
50
7
240

XY Anatomy of a Boy

Instruktør: Mette Carla Albrechtsen
Kan man både være jomfru, homo og tænde på piger?
240
37
0
245

Landskaber

Instruktør: Kristoffer Kiørboe
To brødre møder deres far, som de ikke har set de første 21 år af deres liv.
245
13
2
248

Mænd & metal

Instruktør: Palle Demant
Fem ældre skibsbyggere mindes deres gamle arbejdsplads, der i dag huser heavy-festivalen Copenhell.
248
53
5
249

Striving for Utopias

Instruktør: Kasper Møller Jensen & Joachim Berg Nielsen
Dokumentar omhandlende kvinders seksuelle rettigheder.
249
111
0
256

Benefits of a Toilet

Instruktør: Simon Nørredam
I nogle lande er manglende toiletter årsagen til voldtægt og sygdom.
256
167
0
258
Awards
2017

Uønsket

Instruktør: Helle Stigel, Rikke Nørgaard
Manoucher er på tålt ophold i Center Sandholm for ottende år i træk.
258
205
0
267

Waves – A Portrait of Maria á Heygum

Instruktør: Heidrik á Heygum
Portræt af en 85-årig vinterbader og stedet, der gav hende viljen til at leve.
267
22
7
268

Den sidste nat

Instruktør: Lia Hietala, Tone Ottilie, Mara Ostertag
En syrisk flygtnings sidste nat på rejsen.
268
148
0
273

Den dag min hjerne stak af

Instruktør: Simon Dixgaard
Efter fire dage i koma vågner Esben Just op til en verden, han ikke kan genkende.
273
178
3
283

Jeg er heks

Instruktør: Siri Frederiksen, Søren Pedersen
Over 500 mennesker kalder sig hekse i Danmark.
283
39
0
286

Det rene hjerte

Instruktør: Ulaa Salim
Tobias med det rene hjerte er blevet gudfar.
286
73
8
292

Olga

Instruktør: Valentina Shapovalova, Amanda Maria Stokholm James
72-årige Olga beretter om sin barndom under Sovjetunionens røde faner.
292
78
0
295

Valentina

Instruktør: Nike Ossler
Valentina har forladt et farverigt liv i Sunny Beach. Nu skærer hun fisk i Norge.
295
177
0
298

Børnestemmer

Instruktør: Marie-Louise Højer Jensen
Børn fortæller, mens animerede billeder vækker historierne til live.
298
85
10
301

Hvad skal der til?

Instruktør: Maria Lundberg Baré, Mathilde Madsen
En langtidsledig journalist forsøger at finde et job på ti dage.
301
58
0
308

Et stykke af Friheden

Instruktør: Mikkel Berlin
Jonas er 21 år og vil allerhelst forblive i ungdommens univers.
308
101
2
309
Awards
2015

Carl & Niels

Instruktør: Alexander Lind
Carl og Niels var uadskillelige tvillinger som børn, men i det voksne liv er de ved at miste hinanden.
309
191
4
315

Xenos

Instruktør: Mahdi Fleifel
En gruppe palæstinensiske flygtninge er endt i et fattigt og barskt område af Grækenland.
315
186
0
327

My

Instruktør: Troels Hansen
My forbereder sin første danseforestilling, som sætter tanker i gang om forholdet til andre mennesker.
327
81
3
332

Otgon

Instruktør: Emil Aagaard & Frigge Fri
Otgon kæmper hver dag for at blive professionelt slangemenneske.
332
27
2
© Filmmagasinet Ekko