om ekko shortlist | faq | årets shortlist pris

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 35 ud af 35 for "Aarhus Filmværksted" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
16
Vinder
2014

Blodbrødre

Instruktør: Stefan Kjær Olsen
Da broren står med en livsfarlig gæld, må Michael afgøre, hvor langt han vil gå for familien.
16
8
13
42

Rør mig

Instruktør: Isabel Bilde
Jalousien og afstanden vokser mellem Sasha og Loui efter hendes insemination.
42
40
11
48

Mellem træerne

Instruktør: Sidsel Møller Johnsen
Den unge pige Anna stikker af til Sverige for at opsøge sin fraværende far.
48
5
13
54
Awards
2016

Heksen

Instruktør: Mads Erichsen
Mod farens vilje beslutter to drenge sig for at hjælpe en afrikansk, prostitueret kvinde, som er på flugt.
54
35
13
88
Awards
2017

Min egen skygge

Instruktør: Andreas Ettrup
En mand forfølger Cathrine, men hun er den eneste, som kan se ham.
88
63
9
94

Tavshed

Instruktør: Isabel Bilde
Den unge kærlighed bliver sat på prøve, da Thea møder Marks alkoholiserede far.
94
35
6
139

Tonny

Instruktør: Jesper Vidkjær Rasmussen
Tonny kører en uskyldig kvinde ned og flygter i panik. Han står til at miste alt.
139
28
5
157

Arbejdstitel 1

Instruktør: Christian Andersen
En teatertrup gør sig klar tre timer før premieren.
157
151
11
181
Awards
2017

Alle morgendagens fester

Instruktør: Nikolai Kolind Fuglsang
En ung, gravid misbruger får nok af sin voldelige kæreste.
181
143
12
221

Georgi

Instruktør: Morten Lindqvist, Asger Lindqvist
Den småkriminelle Georgi forsøger at gøre sig bemærket i en fremmed storby.
221
62
3
262
Awards
2017

Det sjunkne kloster

Instruktør: Michael Panduro
En ordløs og grotesk historie om dårlige vaner.
262
262
0
299

Smagen af livet

Instruktør: Chadi Abdul-Karim
De besøger os alle en dag: dystre bud med skæbnesvangre pakker. Dette bud har dog en hemmelighed.
299
75
0
321

Hearts and Minds

Instruktør: Jakob Rasmussen
Konflikten eskalerer mellem FN-soldater og lokale, da et æsel spærrer vejen i det krigsramte eks-Jugoslavien.
321
5
3
351

Skål for Ida

Instruktør: Amalie Næsby
Det er svært at fejre fødselsdag, når ens mor er fuld, og ens far er indianer.
351
57
2
368

Pinds Café

Instruktør: Johannes Guttorm Thomsen
På en café leger skæbnen kispus med ejeren Ulla, den nye afrydder Anders og stamgæsterne Carlo og Amanda.
368
173
0
376

Misantropolis

Instruktør: Christopher Krøyer
Sebastian prøver at komme videre i livet efter bruddet med sin kæreste.
376
249
0
406

Ude på landet

Instruktør: Andreas Steen Sørensen
Hverdagsuhyggen driver ned ad væggene på gården hos ægteparret Elin og Eske.
406
233
13
422

Circo de Columbo

Instruktør: Jesper Vidkjær Rasmussen
De store drømme truer med at ødelægge to cirkusklovnes venskab.
422
119
3
477
Awards
2016

Vore fædres sønner

Instruktør: Ulaa Salim
En søn søger sin fars anerkendelse.
477
320
5
489

The Art of Crossing a Bridge

Instruktør: Asger Lindgaard
Et kafkask system af love forhindrer Camilo i at bosætte sig i Danmark.
489
48
0
505

Shelter

Instruktør: William Findinge
En mand er villig til at gå langt for at beholde sin kæreste.
505
502
0
506

Anhold mig

Instruktør: Michael Torp
Det gælder om at se mulighederne, når man ikke har råd til sin bolig, og der ingen hjælp er at hente hos familien.
506
80
0
520

Bøsseskoven

Instruktør: Thomas Elley
To forskellige mænd søger ud i skoven for at finde løsningen på deres problemer.
520
209
8
553

Kvinde min

Instruktør: Isabel Bilde
En Tinder-date, et vennepar og en fuld mand får problemer, da forventninger og lyst ikke stemmer overens.
553
486
0
571

Den lille død

Instruktør: Rasmus Frøkjær Justesen
En ung kvinde er bagbundet, mens en anden kvinde hvisker hende i øret.
571
134
8
577

Vildmand

Instruktør: Gorm Just
En mand flytter ud i skoven, men det er svært at etablere en tilværelse som eneboer.
577
26
0
588

Den endelige løsning

Instruktør: Alexander Bak Sagmo
I et apokalyptisk miljø taler en kvinde og en mand om deres kærlighed. Men pludselig bliver ordene overflødige.
588
197
0
591

Det Charlotte gør

Instruktør: Pernille Lund
En historie om to søstre, en tatovering og et epileptisk anfald.
591
208
7
593

Appelsiner & lygtepæle

Instruktør: Thor Hampus Bank
En mand drømmer om en kvinde, der drømmer om appelsiner og lygtepæle.
593
299
0
599

Boy

Instruktør: Iben Ravn
En dreng rejser sig og går ud i verden for at finde sig selv og sin identitet.
599
140
0
602

Oceaniden

Instruktør: Gorm Just
3 sømænd + 1 havfrue = mytteri. Tommy Kenter som kaptajnen på fiskekutteren.
602
171
0
612

De genfødte

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
En dybt troende familie lever i fast overbevisning om, at en syndflod er nært forestående.
612
151
0
630

Himlen brænder

Instruktør: Daniel Thomas Stroh
Den anerkendte journalist Eyvind Aakjær tager til Fosdalen i Nordjylland for at mødes med en mystisk kunstner.
630
299
0
655

Bjørneliv

Instruktør: Daniel S. Ferraz
Sandra overvejer at lade sig skille, da Bjørns familie er lidt for anderledes.
655
57
0
686

Hotel Kimono

Instruktør: Anna Stahn
På en rejse til Japan stjæler en kvinde en forhekset kimono og bliver forvandlet.
686
668
0
© Filmmagasinet Ekko