om ekko shortlist | faq | årets shortlist pris | bestyrelse

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 20 ud af 20 for "Kbh Film & Fotoskole" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
13
Awards
2015

Punani

Instruktør: Emilie Marloth Frøkjær
En ung pige træder ind i voksenlivet med hjælp fra sin storebrors bedste ven.
13
11
13
64
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
64
63
10
92
Awards
2015

Gravøl

Instruktør: Malthe Wermuth Saxer
Jeppe prøver på kirkegården at forberede sig på døden, men så dukker Theis op.
92
38
13
100
Vinder
2016

Som engle vi falder

Instruktør: Maria Winther Olsen
Præstedatteren Julia forelsker sig i Barbara, den nye pige på øen.
100
73
13
146

Vi passer på tingene

Instruktør: Simon Mortensen
Valdemar og Jeppe viser, hvordan man frarøver folk deres ejendele.
146
54
4
149

Freja og Sofie

Instruktør: Søren Lundvall Danielsen
Sofie vil ydmyge klassens ensomme Freja, der er forelsket i hende.
149
54
0
186

Svin!

Instruktør: Kasper Serup Christensen, Louise Knudsen
Mads får et godt øje til Mikkel, men det falder ikke i god jord hos hans far.
186
126
10
201
Awards
2016

Lykkens dør går udad

Instruktør: Carl Osbæck Adelkilde
I en provinsby truer den faldende dødsrate den lokale bedemandsforretning.
201
151
8
211

Drengen hvis verden gik under

Instruktør: Tobias Rud
En tiårig drengs verden slår revner, da hans forældre glider fra hinanden.
211
43
13
216

Maximillian

Instruktør: Billy Skotte Parker
Da Max møder bøllen Adam, vendes der op og og ned på hans ensomme tilværelse.
216
92
0
219
Awards
2017

I Am Tahreer

Instruktør: Tahreer Bushnaq, Assa Rytter
Tahreer er født i en landsby uden strøm 30 km fra et hav, hun ikke har set.
219
196
0
227

Nøkken

Instruktør: Mikkel Smidt
En mand med abstinenser indtager et stof, der fører ham på en mystisk rejse ind i sin underbevidsthed.
227
214
0
306

Valentina

Instruktør: Nike Ossler
Valentina har forladt et farverigt liv i Sunny Beach. Nu skærer hun fisk i Norge.
306
177
0
307

Asken

Instruktør: Christian Taylor Borup
Tre meget forskellige søskende opfylder deres mors sidste ønske.
307
252
0
311

Mens verden venter

Instruktør: Stine Michelsen
Thorbjørn lever alene med sin gås, men en dag kommer Freja forbi.
311
112
2
352

Allez

Instruktør: Oliver Tonning
På én aften må Sofia afklare, hvad hendes fascination af fægteklubbens kvindelige talent består i.
352
56
12
572

Måla

Instruktør: Selma Sunniva
En ung mand har isoleret sig i de svenske skove. Ud af mørket træder en uventet gæst frem.
572
267
6
581

Kandy

Instruktør: Teys Schucany
For at undslippe en kedelig hverdag beslutter Ophelia og Mira sig for at røve en slikbutik.
581
250
2
615

Røde Mellemvej, 2. th.

Instruktør: Camilla Arlien
Anny inviterer til den perfekte juleaften, men det går ikke som forventet.
615
285
0
634

Vinderen står alene

Instruktør: Oliver Tonning
Kæresteparret Sara og Tobias har begge søgt ind på Designskolen, men der er kun plads til én af dem.
634
324
4
© Filmmagasinet Ekko