om ekko shortlist | faq | årets shortlist pris
uge 47

Ekko Shortlist

Bobler: Distance

Du har installeret plugins, som muligvis kan forstyrre videoafspilleren.

Din vurdering

Din vurdering er gemt

Ekko Shortlist er en top 10 over de bedste danske kortfilm lige nu. Ved at se filmene, give dem stjerner og dele dem med dine venner bestemmer du, hvordan listen skal se ud. Mandag klokken 12 offentliggøres ugens top 10. Her uploader vi også nye boblere, som du kan hjælpe ind. Højst to nye film kan komme ind på top 10 hver uge.

Læs mere

Ekko Shortlist uge 47

Sidste uge
Forrige uge
Uger på listen
01

Kein Problem

Instruktør: Magnus Millang
To backup-sangere duellerer om pladsen i Danmarks næstbedste coverband.
5
5
10
02

Walter & Alma

Instruktør: Thomas Levin
Walter har forskanset sig bag et panser af vrede og bitterhed, men så møder han Alma.
4
3
6
03

Drengen de kaldte Jesus

Instruktør: Emilie Marloth
Da Gud en dag pludselig taler til Asger, får han sin verden vendt på hovedet.
1
9
7
04

Abu Adnan

Instruktør: Sylvia Le Fanu
En flygtningefar kæmper for at falde til i det danske og opretholde sin selvrespekt og autoritet.
3
1
8
05

Cirque Inception

Instruktør: Joseph Valentino Palau
En ung kvinde prøver at passe ind i samfundet cirkel af regler.
2
4
3
06
NY

Kenned

Instruktør: Trine Nadia
Tøffelhelten Kenned opsøger mandegruppen Mand Dig Op.
-
-
1
07

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
6
2
5
08

Sé, hvilken klovn

Instruktør: Jacob Thomas Pilgaard
På hospitalsklovnen Elias sidste vagt ripper mødet med et barn op i fortidens fejl og sorger.
10
7
11
09

Fri for Flemming

Instruktør: Andrea Stief
Op til sit bryllup bliver den flyvske Ida forfulgt af spøgelset af sin gamle historielærer, Flemming.
8
8
12
10

En slatten sandhed

Instruktør: Holger Karberg
Tre unge drenge kæmper med præstationsangst i sengen, men tør ikke fortælle deres venner om det.
9
10
7
opadgående
nedadgående
status quo
højdespringer
styrtdykker
NY
første uge på top 10
MAX
maksimale tretten uger på top 10

Bobler uge 47

Hver uge udvælger Ekkos redaktion to danske kortfilm som ”boblere”. Men det er dig, der bestemmer, om filmene skal boble sig hele vejen op til top 10. En bobler har tre uger til at komme ind på top 10. Skynd dig at se filmene og give dem stjerner!

Yūrei 幽霊 – Ghost

Instruktør: Daniel Bezares
En robotgeisha udfører en sjælfuld avantgarde-dans.

Distance

Instruktør: Rikke Louise Schjødt
Tiårige Emma er fast besluttet på gøre julen til en fest, selv om mor er væk.

Garden of the Living

Instruktør: Sine Juhl
En ung pige ser sin mor blive ført væk af døden. Pigen gør hvad hun kan, for at få moren tilbage.
Sidste uge

Min bedste og eneste

Instruktør: Nis Vinten
Konsekvenserne er næsten ubærlige, da Peter blander sig i det forkerte.
Sidste uge

Hævnens mørke

Instruktør: Kasper Serup Christensen, Sebastian Bay
Dennis har stjålet flere hundrede tusinde kroner fra mafiaen.
Sidste uge

Awful Sound

Instruktør: Péter Becz
St. Augustin har en mystisk kuffert og en nådesløs sult efter magt.
© Filmmagasinet Ekko