om ekko shortlist | faq | årets shortlist pris

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 52
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
04
Awards
2014

Venus

Instruktør: Tor Fruergaard
Caroline og Rasmus har ikke haft sex i fire måneder – og tager i swingerklub, selvom Caroline ikke har lyst.
4
1
13
09
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
9
6
13
10
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
10
4
13
86
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
86
22
3
100

Ztriwer

Instruktør: Amalie Næsby
Zebraen Zøren danser på savannen, men får en identitetskrise, da hans striber bliver stjålet.
100
100
0
119

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
119
40
9
126
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
126
68
0
145

Roommate Wanted – Dead or Alive

Instruktør: Lærke Elisabeth Kromann, David Charles Crisp
Adam får en usædvanlig logerende.
145
57
4
146

Jytte – A Danish Hero

Instruktør: Morten Zachariassen
Alt ånder fred og idyl i Dannevang, indtil Jytte en dag modtager en flygtning med pakkepost.
146
123
11
157

Med lukkede øjne

Instruktør: Kamilla Koed Fenger
En lille pige og hendes alkoholiske far.
157
121
2
179
Awards
2016

The Shepherd

Instruktør: John Henrik Muller, Lasse Rützou Bruntse
En forældreløs pige støder på en meget besynderlig flok får.
179
120
0
187

Tupilaq

Instruktør: Jakob Maqe
I et osende storbyhelvede bringes en grønlænder pludselig tilbage til hjemlandets mytiske natur.
187
44
4
189

Rob ’n’ Ron

Instruktør: Peter Smith, Magnus Igland Møller
Livet er det, der sker, mens man har travlt med andre ting.
189
60
0
191

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
191
74
0
194

I familie

Instruktør: Ida Andreasen
Tre familiemedlemmer kæmper med at styre deres temperament, som truer med at få det hele til at ramle sammen.
194
174
6
203

Ingenting

Instruktør: Bjarke Stenbæk
Nadine forsøger at flygte fra et voksende mørke.
203
182
0
214
Awards
2016

Hakoili – Girl in a Box

Instruktør: Maremi Watanabe
Cores trivielle tilværelse bliver afbrudt, da hun forelsker sig i et rumvæsen.
214
138
0
220

Nachthexen

Instruktør: Julie Herdichek Baltzer
Katja bliver en del af det første kvindelige natbomberegiment i det sovjetiske luftvåben.
220
192
0
235

A Day With Dad

Instruktør: Mads Guldborg Bøge
En snestorm tvinger far til at tage sin hyperaktive søn med på sit arbejde som sikkerhedsansvarlig på en atom-silo.
235
225
0
238
Awards
2016

Mellem væggene

Instruktør: Sara Jespersen Holm
Mille forsøger at hjælpe sin far, der har skriveblokering.
238
176
0
239

Out of a Forest

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
En ung kanin inviteres til middag hos sine onkler i skoven en magisk aften, hvor ikke alt er, som det ser ud.
239
37
0
265

Unimagined Friends

Instruktør: Sascha Altschuler
Carl vil gerne have en ven. Men der er ikke rigtigt nogen, som forstår, hvor fantastisk en ven han ville være.
265
98
0
271

Børnestemmer

Instruktør: Marie-Louise Højer Jensen
Børn fortæller, mens animerede billeder vækker historierne til live.
271
85
10
273

Skål Viola

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Seksårige Viola tager med mor og far på værtshus.
273
115
0
278

Poseidon

Instruktør: Noa Juel Johansen
En fyr smider skrald på stranden og får havets vrede at mærke.
278
264
0
292

The Hopper

Instruktør: Alex Brüel Flagstad
Tingene går amok en nat i Baltimore i grænseoverskridende modellervoksfilm.
292
12
0
293

Fløjteløs

Instruktør: Siri Melchior
Alle i byen kan fløjte, undtagen den lille fugl Fløjteløs, som alle har opgivet.
293
52
0
304

Dark Dark Woods

Instruktør: Emile Gignoux
Ung prinsesse bliver ført ind i de mørke skove, der er fuld af monstre.
304
273
0
315

The Animation Tag Attack

Instruktør: Christen Bach
Bear og Duck indleder en hæsblæsende jagt på en grøn substans for at genoprette orden i kosmos.
315
89
0
322

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
322
194
0
330

Julegrisen

Instruktør: R.S. Söderström
En lille gris kæmper for ikke at ende som steg på en sulten families julebord.
330
49
0
340

Strål Trine!

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Ensomme Trine er nervøs over at skulle starte til fodbold, men på banen handler det om sammenhold.
340
180
4
353

Hund i himlen

Instruktør: Jeanette Nørgaard
Da Loras hund bliver slået ihjel på et rigidt kloster, beslutter pigen sig for selv at blive til en hund.
353
25
2
361

Whale Heart

Instruktør: Robert Allen
Tiden er kommet til, at Silas må indvie sin søn i hvalfangstens blodige profession.
361
320
0
366

Primatdrengen

Instruktør: Jeremy Wilson
En dreng tager til Congo, hvor han ved et uheld får superkræfter.
366
155
3
373
Vinder
2016

Untamed

Instruktør: Juliette Viger
Sally forsøger at tæmme sin ulvefar.
373
168
2
398
Awards
2016

Grandma’s Hero

Instruktør: Corentin Monnier, Ben Ozeri
En ung monsterjæger får selskab af sin lidt for omsorgsfulde bedstemor.
398
140
2
411
Awards
2015

Tsunami

Instruktør: Sofie Kampmark
Efter en altødelæggende tsunami støder Haru på et havvæsen, som hjælper ham tilbage til livet.
411
272
0
438

Larry

Instruktør: Sine Juhl
Isbjørnen Larry er træt af ikke at føle sig hjemme.
438
401
0
447

Verdens lykkeligste by

Instruktør: Jody Ghani
Kan man være lykkelig i verdens lykkeligste by?
447
270
0
456
Awards
2014

To venner

Instruktør: Paw Charlie Ravn
Albert og Jonas prøver at overleve i en nær fremtid, hvor alle kvinder er døde, og mændene er mutanter.
456
36
0
470

Life of Mr. Beetroot

Instruktør: Simon Reinhardt
Mr. Beetroot har altid været en ond mand.
470
381
0
484

Under the Fold

Instruktør: Bo Juhl Nielsen
Den arbejdsløse Frank er ved at miste håbet, men måske sønnens fantasi er redningen.
484
88
0
499

The Backwater Gospel

Instruktør: Bo Mathorne
Så længe nogen kan huske, har ankomsten af den sagnomspundne Bedemand også betydet Dødens komme.
499
42
0
508

Natfødt

Instruktør: Troels Hugo Cederholm
To søskende kan teleportere sig gennem skyggerne, men er jaget af en ond heks, der vil røve deres kræfter.
508
180
0
561

En drøm

Instruktør: Malte Pedersson
Drømmen om at få et barn udvikler sig til et mareridt for en ung kvinde.
561
170
0
565

Slug Invasion

Instruktør: Morten Helgeland, Casper Wermuth
En drabelig kamp mellem dræbersnegle og en ældre dame.
565
8
2
595

My Plastic Menagerie

Instruktør: Touraj Khosravi
Mænd skal danne par med kvinder, men enkelte mænd vil være sammen med andre mænd.
595
574
0
604

Heavy Heads

Instruktør: Helena Frank
Monikas grå og ensomme tilværelse forstyrres, da en fremmed træder ind ad døren.
604
18
0
623
Awards
2014

1989: Dengang jeg var 5 år gammel

Instruktør: Thor Ochsner
Minder fra et traumatisk trafikuheld, instruktøren selv oplevede som barn.
623
7
1
© Filmmagasinet Ekko