om ekko shortlist | faq | årets shortlist pris

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 696
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
01
Vinder
2014

In absentia

Instruktør: David Metz
Lucas drømmer om det søde liv i Brasilien, og den smukke Karina kan gøre drømmen til virkelighed.
1
1
13
02
Vinder
2016

Den fremmede

Instruktør: Aske Bang
Den hashafhængige Tommy kommer i sit livs dilemma, da thai-kvinden Lucy pludseligt kommer ind i hans liv.
2
2
13
03
Awards
2017

Svans

Instruktør: Martin Reinhard
Aksel lever i frygt for, at omverdenen skal opdage hans homoseksualitet.
3
3
13
04
Awards
2014

Venus

Instruktør: Tor Fruergaard
Caroline og Rasmus har ikke haft sex i fire måneder – og tager i swingerklub, selvom Caroline ikke har lyst.
4
1
13
05
Awards
2016

Mørke rum

Instruktør: Peter Ahlén Lavrsen
Sebastian mødes med den ældre Jacob på en lurvet sexklub og hengiver sig til øjeblikket.
5
5
13
06
Vinder
2014

Ladyboy

Instruktør: Aske Bang
Transvestitten Kristian søger kærligheden, men møder voldens grimme ansigt.
6
1
13
07
Vinder
2014

Ud, spring over, ind

Instruktør: Thomas Daneskov
I familiens sommerhus får Rasmus bekræftet sin værste frygt: Hans far har mistet forstanden. Sådan midlertidigt.
7
4
13
08
Awards
2014

Lækre til vi dør

Instruktør: Marie Grahtø Sørensen
Vampyren Kimmi er forelsket i Sally. Med slyngveninden Nancy gemmer de sig på deres gymnasium.
8
4
13
09
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
9
6
13
10
Awards
2015

Trekanter af lykke

Instruktør: Jannik Dahl Pedersen
Hanne og Carsten forsøger febrilsk at opretholde illusionen om et lykkeligt liv.
10
8
13
11
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
11
4
13
12
Awards
2014

Daimi

Instruktør: Marie Grahtø Sørensen
Det er jul, og Daimi er alene med sin eneste ven i verden: en kælegris.
12
1
12
13
Awards
2015

Punani

Instruktør: Emilie Marloth Frøkjær
En ung pige træder ind i voksenlivet med hjælp fra sin storebrors bedste ven.
13
11
13
14
Awards
2016

Nomansland

Instruktør: Karsten Geisnæs
I Københavns homoseksuelle undergrundsmiljø forsøger Christian at genvinde sin ekskæreste.
14
11
13
15
Awards
2014

Dirtbusters

Instruktør: René Odgaard
Dirtbusters er et broderskab af vilde fyre fra Fyn, der ophøjer rengøring til noget, man er stolt af.
15
4
13
16
Vinder
2014

Blodbrødre

Instruktør: Stefan Kjær Olsen
Da broren står med en livsfarlig gæld, må Michael afgøre, hvor langt han vil gå for familien.
16
8
13
17
Awards
2016

Zombiehagen

Instruktør: Jonas Ussing
De levende døde vandrer i Københavns øde gader, mens en enlig overlevende leder efter sin kæreste.
17
17
13
18
Awards
2016

Så se mig nu

Instruktør: Trine Nadia
Muslimske Rania er lesbisk og kommer i knibe, da hun skal giftes væk til en mand.
18
14
13
19
Awards
2014

9 meter

Instruktør: Anders Walter
Længdespringeren Daniel er overbevist om, at hans komatøse mor kan høre ham, hver gang han sætter ny rekord.
19
19
9
20
Awards
2014

No Exit 2 – Rise Against

Instruktør: Jesper Isaksen
Tanken om hævn brænder i Sami, efter bandelederen Chefen tvang ham til at slå sin bedste ven ihjel.
20
8
13
21

Millennium

Instruktør: Kristian Sejrbo Lidegaard
Karl og Thomas planlægger en fest, der skal imponere klassens smukke pige.
21
14
11
22
Awards
2015

Lukkede øjne

Instruktør: Kerren Lumer-Klabbers
Når fortidens gode minder slipper op, tvinges hun til at indse, at hendes mand er alvorligt syg.
22
12
13
23
Vinder
2017

Koldt på toppen

Instruktør: Christoffer Dibbern, Mikkel Hjort-Pedersen
En ung skuespiller er splittet mellem sit gamle liv og tilværelsem som jetsetter.
23
23
13
24
Awards
2017

Den perfekte mand

Instruktør: Kasper Kiertzner
Assers mål er at blive Danmarks bedte maratonløber, koste hvad det vil.
24
23
10
25
Awards
2016

Et liv

Instruktør: Stine Ilona Eilertzen
Mette ønsker for alt i verden, at far stopper med at slå mor.
25
24
13
26

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
26
3
13
27

Placebo

Instruktør: Johanna Stentorp
Aron og Theo ligger for døden og deler både hospitalsværelse og inderste tanker.
27
8
13
28
Vinder
2016

Et lift

Instruktør: Milad Avaz, Michel Copeland Toft
Ung kvinde får et lift af Jørgen, der skal genforenes med sin datter i København.
28
27
13
29

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
29
8
13
30
Awards
2015

Fader vor

Instruktør: Isabel Bilde
En forhenværende præst glider længere og længere ind i sin vrangforestilling om stadig at have en menighed.
30
24
13
31
Awards
2014

Vilddyr

Instruktør: Ask Hasselbalch
Efter en voldsom oplevelse i en biologitime begynder outsideren Lykke at forandre sig.
31
2
13
32
Awards
2014

Mælk

Instruktør: Paw Høvsgaard
Paw får ingen kærlighed fra sin mor, så han finder erstatning i kæresten Anna.
32
10
13
33
Vinder
2015

Tyran

Instruktør: William Sehested Høeg
En mand nages af sygelig jalousi, da hans kæreste får et nyt job.
33
20
13
34

Den perfekte middag

Instruktør: Lars K. Mikkelsen
Familiens magtforhold bliver vendt på hovedet, da Lasse træder i vejen for farens tyranni.
34
15
12
35
Awards
2016

Knust

Instruktør: Mads Bo Nielsen
Julie er knust over sin kærestes død, som hun føler sig skyldig i.
35
33
13
36
Awards
2014

Ung for evigt

Instruktør: Ulaa Salim
Omar og Sophies forhold udvikler sig ærligt og intimt gennem kærlighedens mange, forskellige stadier.
36
14
13
37
Vinder
2016

Mor

Instruktør: Andrea Stief
Amanda hyres til at være en anden kvindes datter for en aften.
37
37
9
38
Awards
2017

En perfekt dag

Instruktør: Christian E. Christiansen
På sin trettenårs fødselsdag får Emma en noget udsædvanlig gave af sine forældre.
38
38
13
39

Dicte

Instruktør: Jesper Dalgaard
I skellet mellem ung og voksen sætter Simon alt ind på at være far.
39
11
9
40

Superhelten Benjamin og jagten på navneskiftet

Instruktør: Barbara Vestphael Christensen
Han vil være Danmarks første superhelt.
40
23
13
41
Awards
2014

Trold

Instruktør: Fili Seifert
Den religiøse og gravide pige Mille på tretten år lever et liv med seksuelle overgreb.
41
7
13
42

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
42
42
8
43

Pige under vand

Instruktør: Helle Rossing
To piger tager til en dagsfest i en forstad – med fatale konsekvenser.
43
19
8
44
Vinder
2015

Flyvere i natten

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
Valdemar lever med sin alkoholiske far på en gård, men forholdet kommer på en hård prøve.
44
31
13
45

Rør mig

Instruktør: Isabel Bilde
Jalousien og afstanden vokser mellem Sasha og Loui efter hendes insemination.
45
40
11
46

Skrå brædder

Instruktør: Anton Breum
Den succesfulde skuespiller Lena er nyforelsket – men ikke i sin mand.
46
9
10
47
Awards
2017

Ztriwer

Instruktør: Amalie Næsby
Zebraen Zøren danser på savannen, men får en identitetskrise, da hans striber bliver stjålet.
47
47
0
48
Awards
2015

Succubus

Instruktør: Kim Sønderholm
Emma er en ung arkæologistuderende, der på en tur til Syrien gør et fund, som giver hende dæmoniske kræfter.
48
30
13
49
Awards
2017

Sé, hvilken klovn

Instruktør: Jacob Thomas Pilgaard
På hospitalsklovnen Elias sidste vagt ripper mødet med et barn op i fortidens fejl og sorger.
49
48
13
50
Awards
2014

Thy som tilstand

Instruktør: Emil Næsby Hansen
De selvkørende thyboer er særlige mennesker, der ikke har behov for at passe ind.
50
14
12
© Filmmagasinet Ekko