Shortlist Awards 2015
09. nov. 2015 | 11:43

De nominerede til Ekko Shortlist Awards er ...

Foto | Lis Dyre
Søren Malling og Pelle Falk Krusbæk har sublimt samspil i Flyvere i natten, der har fået flest nomineringer af juryen – seks i alt.

Juryen offentliggør de film og filmfolk, der skal kæmpe om priserne ved Ekko Shortlist Awards 2015. Nu er det dig, der bestemmer. Stem på dine favoritter!

Af Claus Christensen

Så udløses spændingen! 

Efter flere ugers arbejde har den professionelle jury valgt 50 nomineringer til årets store prisfest for filmtalenter, der finder sted i Bremen Teater den 28. november kl. 20.

Blandt de nominerede finder man både unge talenter og garvede filmfolk som Danica Curcic, Sara Hjort Ditlevsen og Søren Malling.

Nomineringerne er valgt ud fra de 171 kortfilm, der er kommet på Danmarks ugentlige online-hitliste Ekko Shortlist i det forløbne år.

De femten mest populære af filmene er automatisk nomineret til Shortlist Prisen, som juryen vælger, og Publikum Prisen, som brugerne vælger. Førstnævnte indbringer en check på 25.000 kroner.

Topnavne i juryen
Juryen tæller dansk films topnavne inden for hver deres felt, blandt andre skuespiller Paprika Steen, instruktør Janus Metz og manuskriptforfatter Christian Torpe.

Juryen har udvalgt fem nominerede i ti forskellige kategorier såsom bedste manuskript, bedste fotografering og bedste lyddesign.

Du kan fra i dag og frem til mandag den 23. november kl. 12 stemme på dine favoritter og dermed være med til at bestemme de endelige vindere. Se listen med samtlige nomineringer nederst!

De mest nominerede
Med seks jurynomineringer har Tobias Gundorff Boesens Flyvere i natten lagt sig i spidsen.

Det magisk-realistiske drama om en søns kærlighed til sin dysfunktionelle far er nomineret til bedste fiktion, mandlige skuespiller, manuskript, fotografering, lyddesign og musik.

Men den vil få kamp til stregen af Emil Falkes antidramatiske ungdomspigeportræt Natasja Jensen og Sigurd Kølsters sitrende trekantsdrama Ude i havet, der hver har fået fire jurynomineringer.

Umiddelbart efter følger tre film med tre nomineringer: Jens Dahls ækle venindeopgør 2 piger 1 kage, Hlynur Pálmasons eksplosive kunstnerdrama En maler og Alexander Linds sanselige portræt af Plum-tvillingerne Carl & Niels.

Skuespillerne
Bedste kvindelige skuespiller ligner en utroligt lige dyst mellem nye ansigter, Natasja Juul og norske Iben Akerlie, og populære kendinge: Danica Curcic, Sara Hjort Ditlevsen og Patricia Schumann.

I den mandlige pendant bliver det spændende at se, om stortalentet Elliott Crosset Hove kan slå selveste Søren Malling. Men prisen kan lige så vel gå til fremragende præstationer af Allan Hyde, Adam Brix og Morten Hauch-Fausbøll.

En genganger
Ekko Shortlist Awards afholdes for andet år, og der er en enkelt genganger blandt de nominerede.

Tor Fruergaard var sidste år nomineret for Venus i bedste animation, og i år får han en ny chance i samme kategori med varulvedramaet Vokseværk, der også er nomineret til bedste manuskript.

Den indbyrdes kappestrid mellem uddannelsesstederne vinder Super16 med tolv jurynomineringer foran Den Danske Filmskole, der har fået ti nomineringer.

Det er nu op til brugerne at stemme om de endelige vindere på awardsiden, hvor filmene også kan ses. Brugernes stemme vejer lige så tungt som juryens vurdering, når vinderen skal kåres.

Ekko Shortlist Awards 2015

Shortlist Prisen og Publikum Prisen

– nomineret af Shortlist-brugerne

Trekanter af lykke
Instr. Jannik Dahl Pedersen
Prod. Annette Averhoff, 18 Frames

Punani
Instr. Emilie Marloth Frøkjær
Prod. Maj Andersson, Københavns Film- og Fotoskole

Allnighter
Instr. Thomas Pape
Prod. Maria Pavlowski, Plain Momentum

Lukkede øjne
Instr. Kerren Lumer-Klabbers
Prod. Søs Thøstesen, Plain Momentum

Sankt Hans
Instr. Stine Michelsen
Prod. Victor Cunha, Michelsen Film

Med hjem
Instr. Michael Jes Buus
Prod. Michael Jes Buus

En samtale
Instr. Mads Mengel
Prod. Signe Emilie Bjørke, Alken Film

Det mand ikke taler om
Andrias Høgenni
Gabriela Uweis, El Cine Production

Tyran
Instr. William Sehested Høeg
Prod. Mads-August Grarup Hertz og Andreas Bak, Zentropa Entertainments2

Spidse albuer, blødende knæ
Instr. Karoline Lyngbye
Prod. Julie Walenciak og Jakob Balslev, Den Danske Filmskole

Succubus
Instr. Kim Sønderholm
Prod. Lars Egholm Fischmann og Jan T. Jensen, Apotheosis Film

Flyvere i natten
Instr. Tobias Gundorff Boesen
Prod. Anders Wøldike Schmith, Super16

Nu skal vi more os
Instr. Emil Falke
Prod. Amalie Lyngbo Hjort, Super16

Gravøl
Instr. Malthe Wermuth Saxer
Prod. Katrine Brocks, Københavns Film- og Fotoskole

2 piger 1 kage
Instr. Jens Dahl
Prod. Kamilla Hancke Rosado, Blenkov & Schønnemann


Fiktion

– nomineret af juryen

En maler
Instr. Hlynur Pálmason
Prod. Julie Waltersdorph Hansen, Den Danske Filmskole

Flyvere i natten
Instr. Tobias Gundorff Boesen
Prod. Anders Wøldike Schmith, Super16

Ude i havet
Instr. Sigurd Kølster
Prod. Siri von Essen, Meta Film

2 piger 1 kage
Instr. Jens Dahl
Prod. Kamilla Hancke Rosado, Blenkov & Schønnemann

Natasja Jensen
Instr. Emil Falke
Prod. Simone Jørgensen, Super16


Dokumentar

– nomineret af juryen

Sne
Instr. Laurits Flensted-Jensen
Prod. Julie Friis Walenciak, Den Danske Filmskole

Ved havet
Instr. Sine Skibsholt
Prod. Senia Dremstrup, Den Danske Filmskole

Malek Means Angel
Instr. Lea Hjort Mathiesen
Prod. Lea Hjort Mathiesen, Den Danske Filmskole

Carl & Niels
Instr. Alexander Lind
Prod. Alexander Lind, Den Danske Filmskole

Forever Domus Vista
Instr. Alexandra Kristjansen og Ida Sofie Benkert Holtet
Prod. Alexandra Kristjansen og Ida Sofie Benkert Holtet, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole


Animation

– nomineret af juryen

Borislav
Instr. Johan Steén
Prod. Michelle Nardone, The Animation Workshop

Vokseværk
Instr. Tor Fruergaard
Prod. Nynne Marie Selin Eidnes, First Lady Film

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero
Instr. Mikkel Mainz Elkjær og Kenneth Ladekjær
Prod. Bo Juhl Nielsen og Charlotte de la Gournerie, Sun Creature Studio

Tsunami
Instr. Sofie Kampmark
Prod. Michelle Nardone, The Animation Workshop

Interview
Instr. Mikkel Okholm
Prod. Michelle Nardone, The Animation Workshop


Kvindelig skuespiller

– nomineret af juryen

Natasja Juul – Natasja Jensen
Patricia Schumann – Debut
Sara Hjort Ditlevsen – 2 piger 1 kage
Iben Akerlie – Ude i havet
Danica Curcic – Oasen


Mandlig skuespiller

– nomineret af juryen

Søren Malling – Flyvere i natten
Adam Brix – Mod toppen af bjerget
Elliott Crosset Hove – Debut
Allan Hyde – Mig og kærligheden
Morten Hauch-Fausbøll – Panser


Manuskript

– nomineret af juryen

Mig og kærligheden – Martin Winther
Vokseværk – Sissel Dalsgaard Thomsen
Flyvere i natten – Tobias Gundorff Boesen, Jacob Katz Hansen og Tommy Oksen 
Ude i havet – Sigurd Kølster og Kasper Schlüter 
Twister – Tone Ottilie og Casper Buijtendijk


Fotografering

– nomineret af juryen

Sort sol – Brian Curt Petersen 
Flyvere i natten – Lis Dyre
Noumenon – Eskild Krogh og Andreas Askhøj
Ung mands dans – Nicolai Lok Hansen
Turbo – Sturla Brandth Grøvlen


Klipning

– nomineret af juryen

Ude i havet – Martin Friis
For livet – Andri Steinn
2 piger 1 kage – Morten Giese
Red Room – Gustav Wisti Johansen
Natasja Jensen – Esben Bay


Lyddesign

– nomineret af juryen

En maler – Lars Halvorsen
Carl & Niels – Thomas Arent Andersen
Flyvere i natten – Thomas Huus, Rune Bjerre Sand og Thomas Arent Andersen
Natasja Jensen – Jacques Pedersen
Noumenon – Eskild Krogh


Original musik

– nomineret af juryen

Carl & Niels – Michael Rexen og Emil Cold
Flyvere i natten – Christian Rohde-Lindinger
Prinser & prinsesser – Lulu Rouge
En maler – Lars Halvorsen
Fader vor – Lasse Bay

Ekko Shortlist Awards

Dato: 28. november 2015

Tid: 20.00

(dørene åbner 19.00)

Sted: Bremen Teater i København

Vært: Lasse Rimmer

Efterfest: Vinnie Who og DJ’s

Billetter til arrangementet koster 110 kr. + gebyr og kan købes via Billetlugen.

Sponsoreret af Blockbuster og støttet af Det Obelske Familiefond og Det Danske Filminstitut.

Årets Jury

Paprika Steen
skuespiller

Janus Metz
instruktør

May el-Toukhy
instruktør

Esben Toft Jacobsen
instruktør 

Christian Torpe
manuskriptforfatter

Mikkel E.G. Nielsen
klipper

Hans Møller
lyddesigner 

Mette Damgaard-Sørensen
Filminstituttets talentchef

Katrine Hornstrup Yde
Politikens kritiker

Claus Christensen
Ekkos chefredaktør

© Filmmagasinet Ekko