Ekko Shortlist-instruktør til San Sebastián
Richard (Jan Gunnar Røise) får sat sine forbudte følelser på spidsen, da han udvikler et grænsesøgende far-datter-forhold til hjemmeplejeren Stella (Gina Jaqueline).
Da norske Marlene Emilie Lyngstad dimitterede fra Den Danske Filmskolemed Norwegian Offspring, chokerede hun sig til hovedprisen i Cannes-festivalens filmskolekonkurrence La Cinef og tre priser ved Ekko Shortlist Awards 2023.
I en tidlig og fantasifuld udforskning af den såkaldte manosphere og incel-kultur spiller Jan Gunnar Røise hovedrollen som en eneboer, der opfatter mandlig seksualitet som undertrykt i samfundet og kæmper for sin drøm om at blive far.
Filmen kan ses på Ekko Shortlist.
Igen spiller Jan Gunnar Røise – også kendt for Dag Johan Haugeruds Sex – hovedrollen, og denne gang er der endnu større tabuer på spil.
Da Richard overvældes af forbudte følelser i forbindelse med sin rolle som stedfar til en syvårig pige, forlader han hendes mor og vælger at leve isoleret.
Men problemerne sættes på spidsen, da Richard møder hjemmeplejeren Stella, der online optræder som Lolita, og de udvikler et grænsesøgende ”far-datter”-forhold.
Sådan udfolder Cute sig ifølge Det Danske Filminstitut, hvor filmen har fået 7.606.245 kroner i støtte gennem talentpuljen New Danish Screen.
Gina Jaqueline debuterer
Carl Osbæck Adelkilde – der producerede afgangsfilmen – har produceret Cute for Nordisk Film. Det provokerende manuskript har Lyngstad skrevet sammen med Emilie Kofoed Larsen, der også var med til at skrive Norwegian Offspring.
I det hele taget går mange fra det prisvindende Nowegian Offspring-hold igen i Cute. Fotografen er igen Thomas Dyrholm, Emil Salling har lavet lyd, og Ekko Shortlist-vinderen Josefine Skov (Sammen er du mere) har komponeret musikken.
Ny er til gengæld Gina Jaqueline, som spiller Stella. Hun blev kendt, da hun i 2017 trådte frem og fortalte om sit tidligere erhverv i DR3-serien En sugardaters fortælling. Cute bliver hendes debut som filmskuespiller.
Filmen vises i San Sebastiáns talentprogram New Directors og får efterfølgende dansk premiere 26. november.
På festivalen, der løber fra 18. til 26. september, får den selskab af den norsk-danske Markens grøde, som er co-produceret af Scanbox med støtte fra Filminstituttet og vises i konkurrenceprogrammet.
Instruktøren er norske Hans Petter Moland, som i Danmark kendes bedst for Afdeling Q-filmen Flaskepost fra P.
Markes grøde har danske Asta Kamma August og Herbert Nordrum – der også spiller over for hinanden i anmelderroste Hypnosen – i hovedrollerne. Den får dansk biografpremiere 10. december.


Kommentarer