Interview
08. aug. 2025 | 13:27

”Vores mål er at blive overflødige”

Foto | Ryan Sweeney

Josh O’Connor spiller den talentløse kunsttyv James i Kelly Reichardts The Mastermind, som i Danmark kun får biografpremiere takket være Tusind Sole. 

Folkene bag den åbne filmklub Tusind Sole vil inspirere distributørerne til at tage flere chancer og vise danskerne alt det, de normalt går glip af.

Af Frederik Hoff

Der findes i dag over 150 biografer i Danmark, og samtidig pumpes der massevis af filmisk indhold ud på streaming.

Alligevel kan distributørerne og tjenesterne umuligt skaffe alt til landet. Mange fremragende film må vige til fordel for sikre økonomiske satsninger – ofte med superhelte.

Dét forsøger Tusind Sole at rette lidt op på. Siden januar har den åbne filmklub hver måned vist én overset premierefilm og én historisk perle i forskellige biografer i København.

I går gjaldt det den amerikanske independent-instruktør Kelly Reichardts komisk underspillede kupfilm The Mastermind. Den var udtaget til den eftertragtede hovedkonkurrence på Cannes-festivalen i maj, men har alligevel ikke fået en konventionel biografdistribution herhjemme.

Ekkos anmelder giver fem stjerner, og efterspørgslen har været så stor, at man har måttet arrangere en ekstravisning på søndag den 10. august i Empire – som også er udsolgt.

”Vi håber, at den store interesse vil motivere konventionelle distributører til at undersøge, om de kan importere og distribuere filmen,” siger den ene af mændene bag Tusind Sole, Jeppe Kondrup Adelborg, til Ekko.

”Kelly Reichardt har længe været overset i Danmark, men næste gang hun laver en film, så ved Grand eller Empire, at hun godt kan sælge billetter. De vil forhåbentlig sætte den i distribution, så vi slipper for at gøre det. Målet er på en måde, at vi bliver overflødige.”

Træt af vandmærker
Tusind Sole er en oversættelse af den fransk-senegalesisk instruktør Mati Diops essayfilm Mille soleils. Initiativet opstod, fordi filmelskerne Oscar Pedersen og Jeppe Kondrup Adelborg altid gik og snakkede om værkerne, de glædede sig til at se, men som aldrig kom til Danmark.

Især oplevede de et hul efter nedlukningen af spillefilmfestivalen Cph Pix i 2022.

Oscar Pedersen er tidligere programlægger hos det danske og svenske cinematek og i øjeblikket phd-fellow i filmvidenskab, mens Jeppe Kondrup Adelborg er filmkritiker og programansvarlig for Filmskolens årlige juni-festival Generation.

”Vi havde ikke lyst til at lave en ny Cph Pix-festival. Vi ville hurtigt i gang og sprede visningerne ud over året med et månedligt udstillingsvindue, som skaber et hverdagsligt engagement,” siger Oscar Pedersen.

”Og så var der jo den helt egoistiske grund, at vi selv havde lyst til at opleve filmene i biografen i stedet for at se dem på screenerlinks med vandmærker hen over billedet,” siger Jeppe Kondrup Adelborg.

Oscar Pedersen nikker.

”Filmhistorien er også vigtig for os. De ældre film har meget at sige os i dag. I april viste vi en glemt Howard Hawks-film The Criminal Code på 35mm, og i februar viste vi fransk-guadeloupeanske Sarah Maldorors Karnevalstrilogi fra 1979. Den har været uopdrivelig i 40 år, men blev restaureret af datteren, og vi havde en af de første visninger i verden,” siger Oscar Pedersen.

Fjorten timers dokumentar
I en tid med så mange premierefilm, især i København, kan det undre, at der er behov for flere tilbud. Cinemateket viser dagligt historiske film og har også en månedens premierefilm.

”Filmhistorien er så rig, at Cinemateket, Tusind Sole og lignende initiativer kan og bør sameksistere. Vi samarbejder desuden med Cinemateket om mange af de filmhistoriske visninger,” siger Oscar Pedersen, inden Jeppe Kondrup Adelborg tager over:

”Og ja, der er mange premierer, men for mig at se, er det meget de samme ting, der bliver vist. Man kan nemt komme til at tro, at der kun findes Superman og F1. Og det giver økonomisk god mening, at distributørerne vælger, som de gør. Men vi skal ikke tjene penge, så vi kan vise noget helt andet. Der skal være plads til både Superman og Kelly Reichardt i biografen.”

”Det skal også lige siges, at vi begge to er store fans af F1,” indskyder Oscar Pedersen om formel 1-filmen med Brad Pitt. ”Filmkunst skal være folkeligt, og vi har også snakket om at vise Michael Manns Miami Vice, en kæmpebasker, som alle kan se. Vi har ikke et snobbet syn på film. Vi vil bare vise alt det, vi synes, der mangler.”

Tusind Sole stod for at vise den store, franske auteur Jean-Luc Godards sidste film inden hans død, Scénarios, som danskerne ellers ville være gået glip af.

Det mest krævende arrangement, filmklubben har stået for, var græske Dimitris Athiridis’ fjorten timer lange dokumentar Exergue – on documenta 14.

”Vi viste den over to dage, og der opstod en helt særlig stuestemning, hvor folk pumpede kaffe for at klare sig igennem det. Man får et fællesskab af at sidde så længe sammen, og jeg har stadig kontakt med folk, som jeg mødte til den visning,” siger Jeppe Kondrup Adelborg.

Udvidelse til hele landet
Arrangørerne finder frem til filmene gennem deres arbejde og ved at holde øje med festivaler – især den retrospektive festival Il Cinema Ritrovato i Bologna.

Helt praktisk skaffes filmene ved, at Tusind Sole kontakter rettighedshaverne via email eller et invitationsbrev. Og hvis filmen ikke allerede er solgt eller lovet væk til andre skandinaviske markeder, siger de ofte ja, når de hører om konceptet, forklarer arrangørerne.

Prisen for at hente en film hjem varierer meget, og Jeppe Kondrup Adelborg og Oscar Pedersen tjener intet på de to månedlige visninger. Foretagendet løber rundt udelukkende gennem 100.000 kroner i støtte – øremærket til 2025 – fra Det Danske Filminstitut samt billetindtægter, der med en lav billetpris på 50 kroner fylder en mindre del af budgettet.

Adelborg og Pedersen håber at kunne skaffe flere fondsmidler, så de bliver mindre afhængige af billetindtægter og med tiden kan komme til at vise film i hele Danmark.

”Jeg er fra Aalborg, så det er min drøm at vise noget i Biffen,” siger Jeppe Kondrup Adelborg, der også håber at kunne invitere instruktører med til visningerne i fremtiden.

Hver film bliver offentliggjort cirka en måned før, og det næste historiske værk er japanske Shinji Sōmais dannelsesfilm Moving fra 1993, som vises 20. august i Cinemateket. 8. september vises endnu et Cannes-drama Drifting Laurent, og i september og oktober samarbejder Tusind Sole med arkitekturfestivalen CAF-x om fire særlige visninger.

Trailer: The Mastermind

Kommentarer

© Filmmagasinet Ekko