månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1001 - 1050 ud af 1184
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
1373

Røde Mellemvej, 2. th.

Instruktør: Camilla Arlien
Anny inviterer til den perfekte juleaften, men det går ikke som forventet.
1373
285
0
1376

1001 hemmeligheder for børn og ikke for voksne

Instruktør: Frank Molino
Charles tager en eventyrlig omvej for at slippe for at lave lektier.
1376
59
0
1378

Den lille død

Instruktør: Rasmus Frøkjær Justesen
En ung kvinde er bagbundet, mens en anden kvinde hvisker hende i øret.
1378
134
8
1381

Søsterbånd

Instruktør: Jesper Haugsted
Astrid er taget i sommerhus for at færdiggøre sin roman, men så dukker søsteren uanmeldt op.
1381
1365
0
1382

Dreng

Instruktør: Julie Bezerra Madsen
Oliver er født som pige, men føler sig som dreng.
1382
271
0
1383

Den druknede

Instruktør: Luc Perez
Drømme, sorg, håb og sammenhold.
1383
1347
0
1384

Du leder, jeg følger

Instruktør: Ivan Elmer
Søren bliver drevet ud over kanten, da vennen Niklas gør hans lillesøster til en del af et seksuelt magtspil.
1384
160
0
1385

Kanin

Instruktør: Tanne Sommer
Pjuske er den sødeste kanin, men skaber store problemer for Andreas.
1385
346
6
1386
Vinder
2018

Weltschmerz

Instruktør: Jesper Dalgaard
En blind teaterdirektør beder sin trup om hjælp til at hele hendes knuste hjerte.
1386
768
0
1388

Ekstravagance

Instruktør: Jakob Korsholm Borum
Det vil ud af din krop.
1388
938
2
1390

Sammen hver for sig

Instruktør: Charlotte Madsen
Jytte har hyret en bus til København for at aflevere en underskriftindsamling. Men fremmødet er sølle tre passagerer.
1390
187
0
1391

Togturen

Instruktør: Andreas Bøggild Monies
Kærlighed overvinder alt – næsten.
1391
789
1
1393
Awards
2020

Manifest

Instruktør: Assa Rytter
Et opgør med personlig og kollektiv arv i en historie om friheden til at bestemme over sin egen krop.
1393
363
6
1394

Don’t Shed a Tear

Instruktør: Paula Riemann
En berømt maler er fanget af de sociale normer for at være en mand.
1394
1094
3
1395

URO

Instruktør: Kasper Kiertzner
Asta føler sig helt alene i sine mørke tanker.
1395
1136
0
1396

Copenhagen Dreams

Instruktør: Jakob Grube Madsen
Russisk-franske Nina har store skuespildrømme om København, men byen sætter drømmene på en prøve.
1396
37
5
1398

Roller Girls Beirut

Instruktør: René Odgaard
Det er svært at være sur eller ked af det, når man har hjul under fødderne.
1398
560
10
1400

Klapper du nu?

Instruktør: Kristine Plechinger Tüchsen
Kommunikation er svært, særligt når man ikke kan træffe et valg.
1400
702
4
1401

Grænser

Instruktør: Sara Noor
Er der grænser for kropsbehåring?
1401
1249
0
1402

Psykodelisk

Instruktør: Hillary S. Seshie, Liva Lervig Haue
Elica forsøger at flygte fra en traumatisk oplevelse med fester og stoffer.
1402
188
5
1403

Filmholdet

Instruktør: Emil Ingemann Mortensen
Forklædt som et filmhold planlægger tre fyre en drabelig hævn.
1403
739
0
1408

Nakkedrag

Instruktør: Hektor Bille Hornsleth
En ung mand skal igennem en dag, hvor angsten overrumpler ham.
1408
1403
0
1409

Bryte

Instruktør: Lil Wachmann
To brødre tager ud for at sprede deres fars aske.
1409
372
0
1410

Fisk og fersken

Instruktør: Frey Andersen
Laura og Nana føler en samhørighed, da de begge er i tvivl om deres identitet og livet i den lille udkantsby, som de bor i.
1410
1324
0
1411
Awards
2023

Tradition

Instruktør: Teys Schucany
På en sommerhustur med et vennepar overgiver Anton sig til en hidtil ukendt gnist.
1411
1252
13
1412

55

Instruktør: Daniel Amdi Massesson
Drabsefterforskeren Arne Woythal fortæller om inspirationen til en scene i sin kriminalroman.
1412
172
7
1414

Rakkermosen

Instruktør: Martin Vrede Nielsen
Sorg forandrer et menneske.
1414
1387
0
1415

Vinderen står alene

Instruktør: Oliver Tonning
Kæresteparret Sara og Tobias har begge søgt ind på Designskolen, men der er kun plads til én af dem.
1415
324
4
1416
Awards
2020

Draget

Instruktør: Christian Bengtson
Kvægfarmeren Thomas lever et ensomt liv med en mørk fortid.
1416
976
0
1418
Awards
2022

Katastrofer

Instruktør: Tone Ottilie
Liv kæmper med svær OCD, men drømmer om at være en normal teenager.
1418
1226
0
1419

M for Markus

Instruktør: Ali Abbasi
En kvindelig efterforsker er tiltrukket af en ung, mordmistænkt dreng.
1419
115
0
1422
Awards
2014

3000 meter

Instruktør: Gorm Just
En mand vågner op i frit fald, styrtende mod jorden fra tre kilometers højde.
1422
37
0
1423

Afrejse

Instruktør: Mattis Huus Heurlin
Frederik og Amanda skal afsted på sommerferie, men Amanda kan ikke finde sit pas.
1423
721
5
1424

Sort firkant

Instruktør: Bent Yenzen
Historisk beretning om Den sorte firkant, kvarteret i og omkring Blågårds Plads på indre Nørrebro.
1424
1185
0
1426

Limbo

Instruktør: Cécile Desaint
Mads og Jon mødes efter en turbulent og traumatisk tid uden hinanden.
1426
503
0
1427

Solo

Instruktør: Lasse Skjødt
Tinder-dater oplever en coronakrise, da han ikke længere kan se en ny pige hver uge.
1427
1074
0
1428

Sorte huller

Instruktør: Tobias Noia Bak
En journalist gennemgår en personlighedsforandring, under arbejdet med et vigtigt interview.
1428
591
0
1429

Min bror Karim

Instruktør: Asger Krøjer Kallesøe
Sami og Karim lever som flygtninge hos deres strikse morfar. Men Sami vil ikke indordne sig.
1429
169
0
1430
Awards
2019

Gaia

Instruktør: Zinnini Elkington
Vi troede, fjenden var naturen. Vi tog fejl.
1430
376
3
1431

Pis & poser

Instruktør: Victor Baier Olsson
Jannik kæmper for at droppe stofferne.
1431
1316
0
1432

Lux Aeterna

Instruktør: Edith Tvede
En ambitiøs journalist opdager en topforskers hemmelige opfindelse.
1432
756
3
1435

Kransekage

Instruktør: Jonas Kyed
En mand finder skal have noget på plads, før han kan have sex med sin scoring.
1435
937
1
1437

Der hvor lyden kommer fra

Instruktør: Tilde Trampedach Juul
En kvinde og en mand er på en rejse dertil, hvor lyden skabes.
1437
147
0
1438

En kvindekamp for alle

Instruktør: Emilie Adelina Monies
Natasha Al-Hariri er erklæret feminist og en aktiv stemme i den muslimske kønskamp.
1438
1246
0
1440
Awards
2016

I mørke

Instruktør: Gustav Möller
En kvinde kæmper imod et system, som er ved at ødelægge hende.
1440
336
0
1442
Awards
2018

Grønthandleren

Instruktør: Maya Bram Sommer
Hvem er manden bag grønthandler-disken på Nørrebro?
1442
567
2
1443

Den man fodrer

Instruktør: Sandra Fijn van Draat, Morten Greve Olsen
En far forsøger at lære sin søn om livet ved at fortælle ham historien om de to ulve.
1443
503
0
1444

KIK

Instruktør: Jeppe K. Seligmann
Mikael prøver at balancere sine afvigende og destruktive lyster med familielivet.
1444
561
1
1445

Dagny

Instruktør: Peter Lopes Andersson
Dagny bor med sin far i en lille landsby, hvor folket ofrer æbler til guden Thor for at få beskyttelse mod de farlige jætter.
1445
641
0
1447

Den anden

Instruktør: Jacob Krzysztof Glogowski
En rastløs mand konfronteres med konsekvensen af sin levevis under en ritualistisk kunstperformance.
1447
891
0
© Filmmagasinet Ekko