For filmelskere er selskabet IO Interactive ikke kendt, men for danske gamere er det veletableret. Det danske spilselskab har siden år 2000 udgivet en af de mest berømte serier i spilbranchen, nemlig snigmorderfortællingen Hitman.
Nu har selskabet fået til opgave at omsætte en af verdens største filmfranchises til et spil, nemlig selveste 007. Den britiske spion James Bond har velsagtens ikke optrådt i et velskabt spil siden Nintendos GoldenEye 007 i 1997, og nu forsøger Amazon MGM Studios, der ejer Bond, at rette op på dette.
Det er ikke usædvanligt for spilselskaber at få til opgave at oversætte film til spil. Electronic Arts og Ubisoft står eksempelvis for at producere Star Wars-spil. Det er til gengæld atypisk at et selskab, der ikke er et multinationalt megakonglomerat, men producerer spil i Gammel Mønt i København, behandler så stort et navn som James Bond.
Det spritnye 007: First Light kan derfor betegnes som et af de største kulturprodukter, der nogensinde er produceret herhjemme.
Fra første øjeblik står det klart, hvorfor netop IO Interactive har fået nøglerne til Bond-universet. First Light er opbygget på de samme knogler som Hitman-serien, der ligeledes er inspireret af James Bond.
I rollen som en ung, uprøvet Bond kastes spilleren ud i at infiltrere luksuriøse gallaer, man skal gennemskue den britiske efterretningstjenestes fjender og slå en proper næve undervejs.
Det er et elegant valg at gøre First Light til en oprindelseshistorie. Både Bond og spilleren er nybegyndere, og derfor føles det naturligt, at de lærer undervejs.
Samtidig løser det et gammelt problem i genren: Fiktionen forbliver intakt, fordi fejltrin ikke længere står i kontrast til en erfaren superspions etablerede kompetencer. Når Bond snubler, er det en del af fortællingen – ikke et brud på den.
Bond minder om Daniel Craigs udgave af karakteren. Fokus er på hans indre og emotionalitet, og han er mere tykpandet end verdensmand – selv om der er massevis af henvisninger til de ældre film.
IO Interactive er utroligt gode til iscenesættelse, og det kommer til udtryk i den måde, Bonds karakter og de øvrige 00-agenter præsenteres på.
De formår at virke i sandhed sympatiske. Det virker, som om de faktisk er gode kammerater, når de efterlader sjove huskesedler til hinanden eller bogstavelig talt placerer en motiverende gulerod foran deres delte kondicykel.
Når der så skrues op for historiens blus, fungerer det også upåklageligt. Omtrent en tredjedel inde i historien lyser skærmen op med sætningen: ”License to kill!” Og det er ægte nervepirrende at trække pistolen for første gang og kaste sig ud i en actionsekvens på et fly, der kunne gøre enhver Bond-film grøn af misundelse.
Til gengæld er ikke alle scener og alt gameplay lige magisk. Bond drager til et stereotypt afrikansk marked, hvor man får til opgave at indsamle 100.000 dollars, hvilket mildest talt trækker ud. Opgaven føles, som om den er lavet kun for at forlænge ens spilletid.
Bond-fans, der ikke er store gamere, kan relativt let sætte sig ind i, hvordan spillet fungerer. Spillet holder nemlig spilleren stramt i hånden. Lader man sig drage af omgivelserne og nøler lidt, er der hurtigt en stemme i Bonds øresnegl, der minder én om præcis, hvad det er meningen, man skal gøre.
Man kan godt glemme alt om at kravle uden for rammerne. Man må ikke engang trække pistolen eller blot løbe, medmindre spillet giver Bond lov.
Når man endelig må bruge sit legetøj, føles spillet oftest godt at spille. Pistolføringen er kvik og responsiv, og det er endda ikke helt umuligt at køre i topfart med tastatur og mus uden at støde ind i alt og alle.
Engang imellem kan man beslutte, om Bond skal svare pænt eller rapkæftet, og her er karaktertegningen fyldestgørende. Det er også tilfældet for spillets overordnede plot og dialog, der forfriskende forholder sig kritisk til AI.
Amazon MGM kan godt ønske sig selv tillykke med at have udvalgt de danske udviklere i Gammel Mønt. IO Interactive passer som fod i hose til opgaven og leverer en kompetent og moderne produktion, der sætter en ny standard for spil baseret på film.


Kommentarer