To søskende adskilles, da storesøster Asia (Zazie Beetz) vil redde lillesøster Maria (Myha’la) fra farens overgreb, men i stedet giver hun op og stikker af.
Asia ender i fængsel, hvor hun lærer at slås. Flere år senere genforenes de to i New York i den luksuriøse boligbygning Virgil, hvor lillesøsteren er blevet medlem af en satankult.
Vil storesøsteren formå at redde hende denne gang?
Horrorgenren er tæt bebygget med uhyggelige huse, og nogle af de værste ligger i New York. Her tænkes ikke på Trump Tower, men eksempelvis på Chrysler-bygningen, hvor den menneskeædende aztekergud Quetzalcoatl bygger rede i Q: The Winged Serpent. Eller Shandor-bygningen i Ghostbusters, designet af en gal arkitekt med henblik på at udløse hele verdens undergang.
Mest berømt af dem alle er Bramford/Dakota-lejlighedskomplekset i Rosemary’s Baby. Også dér samles en satankult, men med sin snigende, psykologiske uhygge udgør Polanskis mesterværk en stilistisk modpol til den festligt karikerede og actionmættede tegneseriestil i They Will Kill You.
Som sagt har storesøster lært at slås. På hendes lighter ses en samurai, der med sit sværd udløser en fontæne af blod. Kenjutsu-sværdkunst er da også blandt de utallige kampsportsdiscipliner, Asia nu mestrer, og som ville gøre hende uovervindelig over for enhver normal modstander.
Uheldigvis er beboerne i Virgil-hotellet ikke blot satanister men udødelige monstre. Hvis de mister en arm eller sågar et hoved, kan de ligesom Hydraen og Reptilicus regenerere og få en ny legemsdel.
For at undfly huset og blive fri som den fugl, hun har tatoveret på håndleddet, må Asia kæmpe sig gennem bølger af modstandere og nå bygningens eneste flugtvej helt oppe på niende etage. Med lidt held vil hun undervejs lokalisere og redde sin lillesøster.
Strukturen minder om kung-fu-klassikeren Leg med døden (1978), hvor Bruce Lee for at redde sine søskende skal kæmpe sig op gennem fem etager i en pagode. Og nyklassikeren The Raid (2011), hvor et indonesisk politihold forsøger at overleve en tur gennem hele fjorten gangster-inficerede etager.
Inspirationen kommer dog fra et helt andet sted, hvorom hotellets navn Virgil er et fingerpeg. I Dante Alighieris Den guddommelige komedie optræder Virgil første gang i den rolle, vi også kender fra Lars von Triers seriemorderfilm The House That Jack Built, hvor han spilles af Bruno Ganz.
Dante lod nemlig på papiret sin romerske forfatterkollega Virgil guide sig gennem helvedets ni koncentriske cirkler svarende til satanisthuset Virgils ni etager.
Ligesom mange film begår They Will Kill You den fejl at lægge fantastisk ud med et overskud af idéer, som den mod slutningen hverken formår at toppe eller blot fastholde.
Ydermere skuffer mødet med djævelen på niende sal. Tagetagens groteske øfgris er ment som hylende morsomt, men hvis man havde håbet på en finale med blot en smule uhygge, er den desværre for fjollet.
Det bør dog ikke afholde nogen fra undervejs at glæde sig over den flotte og opfindsomme actionfilm, hvor heltinden navigerer gennem klaustrofobiske krybekældre og hule vægge, mens restauranten og de luksuriøse art deco-korridorer myldrer med kutteklædte akolytter og grusomme guruer (spillet af blandt andre Patricia Arquette i sin første horrorrolle siden Stigmata fra 1999.
Alle de menneskelige skurke dribles dog af banen af filmens mindste monster, et udrevet øje, som med sin hale af synsnerver både kan kravle og udspionere.
They Will Kill You er indspillet i Cape Town med stilfuld scenografi af Jeremy Reed, der tidligere i år har vunder en British Film Designers Guild Award for sit arbejde på Dust Bunny med Mads Mikkelsen.
Instruktøren er russiske Kirill Sokolov, bedst kendt for action-thrilleren Why Don’t You Just Die! (2018), der ikke nåede danske biografer, men kan lejes på YouTube.


Kommentarer