”Den eneste, der lyver her, er dig”
Kvindeforkæmperen Khaterah Parwani beskylder Sara Omar for at lyve, samtidig med at hun forklarer, at hun reagerede ud fra et traume, da hun kom til at påstå, at hendes bror har været voldelig over for flere kvinder.
Der er musestille i retssal 002 i Retten på Frederiksberg, da dagens sidste vidne tager plads. Hun er iklædt sort jakkesæt, hvid skjorte og har håret trukket tilbage i en hestehale.
43-årige Khaterah Parwani er som udgangspunkt fritaget fra at skulle vidne, men hun har valgt at gøre det alligevel.
Hun er lillesøster til Manyar Parwani, der er instruktøren bag en omstridt, men endnu ikke udgivet dokumentar om forfatteren Sara Omar.
Hun har en bachelor i jura og er en kendt samfundsdebattør, der har kæmpet for kvinder og andre minoriteters rettigheder. I en årrække har hun arbejdet med æresrelaterede konflikter og voldsramte kvinder, herunder kvinder med behov for politibeskyttelse.
Khaterah Parwanis fulde støtte til sin bror – blandt andet i opslag på Facebook – kan derfor opleves som prekær, fordi han under retssagen er blevet anklaget for både psykisk og fysisk vold mod en kvinde, nemlig Sara Omar.
Det er femte dag i retten i sagen om de omfattende optagelser, Parwani og komikeren Omar Mazouk lavede af Sara Omar i 2018 og 2019 under arbejdet med en planlagt dokumentar om hendes liv og forfatterskab.
Sara Omar fik i sin tid nedlagt fogedforbud mod offentliggørelse af materialet. Nu skal retten afgøre, om forbuddet skal gøres permanent, og om Sara Omar skal have en stor pose penge. Forfatteren har krævet 500.000 kroner i erstatning for en smædekampagne, som hun hævder at være blevet udsat for af Manyar Parwani, hans familie og venner.
Sloges kun som børn
I vidnestolen bliver Khaterah Parwani hurtigt konfronteret med, at hun i en telefonsamtale med Sara Omar i 2018 har fortalt, at Manyar har tæsket både sin kone, far og hende selv.
”I ti år har han banket sin kone, fuldkommen gennembanket hende. Du er nødt til at gå fra ham. Én ting er, at han slår mig – jeg er hans søster – men han skal ikke banke dig,” siger hun i en hemmeligt optaget telefonsamtale med Sara Omar.
Khaterah fortæller, at hun fra slutningen af august 2019 og til marts 2020 næsten dagligt talte med Sara Omar.
”Hun var ekstremt forelsket i min bror, og det var ikke gengældt,” fortsætter Khaterah Parwani.
Hun forklarer, at hun på det tidspunkt var dødeligt uvenner med sin bror, som hun ellers altid har haft et særligt tæt forhold til. Konflikten udsprang af, at hendes daværende kæreste var blevet set sammen med Manyar Parwanis ekskæreste i Lyngby Storcenter.
Alligevel valgte hun at blive sammen med kæresten, som tidligere er blevet nævnt i retssagen på grund af sine grænseoverskridende mails til forfatteren og Sara Omar-støtten Carsten Jensen.
Men når Khaterah sagde de ting til Sara Omar – forklarer hun i retten – var det i vrede over Manyar, over fortiden og over sit eget liv. Hun beskriver det som en ekstrem traumereaktion og er tydeligt oprørt, idet hun begynder at græde og må tørre sine tårer væk med et lommetørklæde.
Da hun bliver spurgt, om hun er blevet udsat for vold af Manyar, svarer hun, at de har været ”oppe og slås som børn og unge”. Men afviser, at hun er blevet slået af broren som voksen.
Hun understreger, at den skjulte lydoptagelse, som i sagen er blevet fremstillet som en slags rygende pistol, er manipuleret og taget fuldstændigt ud af sin sammenhæng.
”Det er klippet sammen af mange, mange samtaler,” forklarer hun og afviser, at man bør tillægge en sms fra søsteren Naderah Parwani større betydning. Her advarer Naderah Sara Omar mod at finde sig i Manyars vold, sådan som andre kvinder angiveligt har gjort.
Da Khaterah påstår, at Sara Omar har rørt ved broren uden samtykke, bryder forfatteren pludselig ind.
”Nu lyver du!” siger Sara Omar, hvortil Katherah svarer: ”Den eneste, der lyver her, er dig!”
Ikke dø på min vagt
Camilla Kramer Høy Schou har stået som en nær og professionel støtte til Sara Omar i forbindelse med flere af forfatterens udgivelser og offentlige optrædener. Hun er tidligere presse- og kommunikationschef og er i dag forlagschef for skønlitteratur på Politikens forlag.
Her havde hun et betydeligt ansvar for planlægning af arrangementer. I retten lægger hun vægt på de mange overvejelser i forhold til Sara Omars sikkerhed som islamkritisk forfatter og offentlig person.
”Det kommer til at lyde så dramatisk, men hun skulle ikke dø på min vagt,” siger forlagschefen, der samtidig afslører, at Sara Omars tredje bog efter Dødevaskeren og Skyggedanseren forventes at udkomme i 2027.
Hendes forklaring om trusselsniveauet ligger i forlængelse af, at sikkerhedsrådgiver fra firmaet Eagle Shark, Christian Ranum Spohr, tidligere på dagen har beskrevet sin langvarige rådgivning til Sara Omar. Han vurderer, at truslen mod Sara Omar er reel, dels på grund af hendes voldsparate far, dels fordi hun er islamkritisk.
Camilla Kramer Høy Schou kan desuden bakke op om, at Manyar Parwani er blevet beskyldt for vold af sine nærmeste. Hun fortæller, at hun har overhørt en telefonsamtale mellem Khaterah Parwani og Sara Omar, fordi Sara satte sin telefon på medhør.
”Khaterah siger, at vi kvinder må stå sammen. Det bliver jeg rørt over,” fortæller forlagschefen og tilføjer: ”Hun sagde, at Manyar havde slået deres anden søster (Naderah, red.) med et strygejern, og han også havde slået deres far.”
Skamfuld og presset
Også den erfarne filmproducer Karoline Leth afgiver forklaring i retten. Hun er datter af afdøde Jørgen Leth og arbejder i dag på Zentropa, hvor Manyar Parwani i 00’erne lavede kortfilm og sin eneste spillefilm, Himlen falder fra 2009.
Hun har kendt Sara Omar siden udgivelsen af debutromanen Dødevaskeren (2017), hvor de begyndte at skrive sammen over Instagram og siden ofte talte i telefon.
Leth beskriver relationen som tæt og fortrolig. Hun fortæller, at Sara Omar i sommeren 2019 ringede til hende og fortalte detaljeret om samarbejdet med Manyar Parwani og det forhold, hun mente havde udviklet sig destruktivt.
Hun tilføjer, at hun i denne periode opfattede forfatteren som skamfuld og psykisk presset. Og hun sagde, at Sara skulle se at komme ud af projektet – et råd, som forfatteren fulgte. Sara Omar har tidligere fortalt Ekko, at Leth forklarede hende, at man slet ikke laver en professionel dokumentarfilm på den måde, hun har oplevet med Manyar Parwani.
Under afhøringen bliver Karoline Leth flere gange spurgt af Manyar Parwani og Omar Mazouks advokat Erbil Kaya om, at hun skulle have set en promofilm for dokumentaren om Sara Omar. Hun bliver også spurgt, om forfatteren har fortalt hende den falske historie om at blive overfaldet af somaliere.
Ingen af delene kan hun huske.
Hun gør opmærksom på, at hun siden da har haft hjernekræft, og at hendes hukommelse ikke længere er, hvad den har været. Erbil Kaya spørger til sidst, om hendes hukommelse kan være selektiv, hvortil hun svarer: ”Det ved jeg sgu ikke.”
Trak sig efter voldstrusler
En af de mest centrale figurer i sagen er Rasit Ufuk Tas, der oprindelig var producent og administrativ primus motor i dokumentarprojektet.
Han fortæller, at han stod for at stifte selskabet, skrive kontrakter og lave den overordnende struktur. Samarbejdet brød sammen i efteråret 2018, hvor han blev opmærksom på Manyar Parwanis adfærd. Sara Omar viste ham nogle citater fra beskeder.
”Jeg har aldrig set så grimme, nedladende beskeder i mit liv. Det var noget med: ’Dræb dig selv, hæng dig selv! Du skal have renset din sjæl.’” Dér tænkte jeg, at jeg ikke ville have mit navn med i det.”
Rasit Ufuk Tas fortæller, at han efter et møde med Manyar Parwani og Omar Mazouk besluttede at trække sig. Da mødet var slut, fulgte Manyar ham ud til bilen, hvor han sagde: ”Hvis jeg ikke havde elsket dig, så havde jeg smadret tænderne ud på dig.”
Episoden gjorde dybt indtryk på ham. Han har ”nul tolerance over for trusler”, og derfor sagde han stop: ”Hvis bare en brøkdel af det, Sara Omar fortæller mig, er sandt, så skal denne produktion ikke fortsætte. Eller jeg skal i hvert fald ikke være en del af den.”
Roen sænker sig
Forsøget på at overdrage selskabet til Parwani og Mazouk lykkedes heller aldrig. Producer Egil Dennerline kom til i foråret 2019, og han tegner i retten et helt andet billede af Manyar Parwani som en beskyttende intruktør, der af et godt hjerte forsøgte at hjælpe Sara Omar.
Men det er ikke det vidneudsagn, der bliver hængende i luften, da dagen går på hæld. Det er søsteren.
Da Khaterah Parwani forlader vidneskranken, sænker roen sig igen i retslokalet. Hun er dagens sidste vidne – og med hendes forklaring er bevisførelsen officielt afsluttet. Alle vidner er blevet afhørt i sagen om de mange timers optagelser.
I morgen vil både sagsøger og de sagsøgtes advokat procedere, hvorefter det er op til de tre dommere at træffe en afgørelse og sætte et endeligt punktum for den årelange konflikt. Dommen kommer om nogle uger.
Tidslinje for konflikten

17. november 2017
Sara Omar udgiver debutromanen Dødevaskeren, der kritiserer undertrykkelsen af kvinder og den sociale kontrol i et muslimsk miljø.
December 2017
Manyar Parwani kontakter Sara Omar for at lave en dokumentar om hende. Optagelserne går i gang måneden efter.
August 2018
Sara Omar indgår kontrakt med Parwani om dokumentaren. Kontakten udløber 1. november.
3. august 2019
Sara Omar meddeler Parwani og produceren Omar Marzouk i en mail, at hun forlader projektet, da hun ikke har tillid til dem.
December 2019
Optagelserne til DR-dokumentaren Sara Omar skal gøres tavs af tilrettelægger Søs Hoffman begynder.
18. juli 2021
Frihedsbrevet udgiver lydoptagelser af Sara Omar, som ifølge Parwani beviser, at hun har overdrevet sine udtalelser om politibeskyttelse.
22. juli 2021
Weekendavisen gør i en artikel om ghostwritere opmærksom på, at Sara Omar har benyttet en ukrediteret konsulent på sine bøger.
10. september 2021
Manyar Parwani skriver på Facebook, at han er i gang med at færdiggøre dokumentaren.
6. oktober 2021
Sara Omar anmoder retten i Frederiksberg om fogedforbud mod offentliggørelse af dokumentarens optagelser.
12. oktober 2021
Sara Omar fortæller i Ekko for første gang om konflikten med Parwani.
28. februar 2022
Byretten nedlægger fogedforbud mod at vise optagelserne, og filmskaberne anker sagen.
5. april, 2022
Landsretten erklærer sig enig med byretten og fastholder fogedforbuddet mod at vise optagelserne.
12. april 2022
Manyar Parwani anlægger injuriesag mod Sara Omar, Ekkos chefredaktør og journalist for ærekrænkelser i interviewet med Sara Omar. Kravet er mindst ét års fængsel.
16. august 2023
Procesbevillingsnævnet lader ikke Manyar Parwani og Omar Marzouk anke til Højesteret.
29. august 2023
Ekko kan afsløre, at DR’s dokumentar skal vises 10. september efter at være blevet udsat fra 3. september.
6. september 2023
DR-dokumentaren udsættes på ubestemt tid på grund af redaktionelle ændringer.
12. december 2023
Manyar Parwani bliver dømt for hærværk mod Sara Omars iPhone 8.
14. december 2023
Manyar Parwani trækker injuriesagen mod Ekko og Sara Omar tilbage.
6. november 2024
Justifikationssagen om forbudet mod offentliggørelse af Manyar Parwanis dokumentar er planlagt til at begynde i retten, men bliver udsat til januar 2026.
28. august 2025
Politimanden Elvir Abaz dømmes for ulovligt at have erhvervet sig og videregivet optagelser af Sara Omar til tredjepart.
29. august 2025
DR har droppet dokumentaren, som nu hedder Sara Omar under anklage. Laud People og Reef TV søger en udgiver.
13. januar 2026
Det første af seks retsmøder i justifikationssagen finder sted.


Kommentarer