Nyhed
03. feb. 2026 | 01:48

Oscar-nomineret forfatter anholdt i Tehran

Foto | Jafar Panahi Productions

I It Was Just an Accident tror en gruppe iranere, at de har genkendt deres torturbøddel i fængslet. Spørgsmålet er dog, om det virkelig er ham – og hvad de i så fald skal gøre.

Mehdi Mahmoudian, medforfatter til Jafar Panahis Guldpalmevinder It Was Just an Accident, er blevet arresteret af de iranske myndigheder efter kritik af ayatollah-regimet.

Af Kevin Lundgreen Frederiksen

Sikkerhedsstyrker har slået brutalt ned på protester mod præstestyret i Iran, og det blodige oprør har siden årets begyndelse kostet tusindvis af demonstranter livet. 

Konflikten rækker også ind i filmverdenen. 

Medforfatteren til Jafar Panahis Guldpalmevinder It Was Just an Accident, 47-årige Mehdi Mahmoudian, blev anholdt i lørdags sammen med seksten andre – otte dage efter han blev nomineret til en Oscar for bedste manuskript. 

De anholdte havde alle underskrevet en erklæring, der fordømmer det iranske præstestyres leder, Ayatollah Ali Khamenei, og regimets brutale adfærd. 

Søndag delte Jafar Panahi et opslag på Instagram i solidaritet med sin varetægtsfængslede kollega. 

”Mehdi Mahmoudian er ikke blot en menneskerettighedsaktivist og en samvittighedsfange. Han er et vidne, én der lytter og et ualmindeligt moralsk væsen, hvis fravær man straks mærker både inden for fængselsmurene og udenfor,” skriver instruktøren. 

Jafar Panahi blev selv dømt in absentia for ”propagandaaktivitet mod styret” i slutningen af 2025. Straffen er på ét års fængsel, to års udrejseforbud og et forbud mod at indgå i sociale eller politiske organisationer. 

Alligevel har instruktøren flere gange udtalt, at han vil vende tilbage til hjemlandet. Her er regimet efter hans mening allerede er faldet, fordi det har mistet opbakning i befolkningen. 

Instruktøren har fundet inspiration til den Oscar-nominerede film fra sine egne tidligere fængselsophold, og han mødte oprindelig også Mehdi Mahmoudian i fængslet. 

Anholdt mindst tre gange
It Was Just an Accident følger en iransk automekaniker, der en tilfældig aften genkender sin tidligere torturbøddel blandt værkstedets kunder, hvorefter han opsøger og bortfører ham. 

Dog er han ikke helt sikkert på, om han har kidnappet den rette person. Så han spørger en række andre tidligere fanger, om de kan genkende ham. 

Ekkos anmelder beskriver filmen som en iransk pendant til Little Miss Sunshine med statsvold som understrøm – og giver fem stjerner. 

19. februar får It Was Just an Accident dansk biografpremiere. Ud over Guldpalmen og manuskriptnomineringen er filmen også nomineret til bedste internationale film ved Oscar-uddelingen 15. marts. 

Mehdi Mahmoudian er mest kendt for sit arbejde som journalist. Gennem årene er han blevet anholdt mindst tre gange af de iranske myndigheder. Første gang var i 2009, hvor han blev fængslet i fem år frem til 2014 efter sin dækning af overgreb mod indsatte. 

Han blev anholdt igen i slutningen af 2020 og fængslet i cirka to uger for sin journalistiske aktivitet på sociale medier, før han blev løsladt mod kaution. I 2021 blev han taget til fange og overført til Evin-fængslet for at afsone flere tidligere idømte fængselsstraffe. 

Under fængslingen modtog han yderligere domme, inden han blev løsladt i september 2025. 

I denne omgang blev Mehdi Mahmoudian anholdt sammen med blandt andre menneskerettighedsaktivisterne Vida Rabbani og Abdollah Momeni. Ifølge en række internationale medier, heriblandt det amerikanske Deadline, er det i øjeblikket uvist, hvad tiltalen lyder på. 

I erklæringen, som Mahmoudian underskrev kort før anholdelsen, lyder det, at det islamiske regimes systematiske drab, vold og forfølgelse af civile demonstranter udgør en statsorganiseret forbrydelse mod menneskeheden og et alvorligt forræderi mod Irans nationale sikkerhed.

Trailer: It Was Just an Accident

Kommentarer

© Filmmagasinet Ekko