månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

101 - 150 ud af 1177
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
108
Awards
2019

The Boy in the Ocean

Instruktør: Friedrich Tiedtke
Fanget på en sejlbåd med sine forældre opdager en tolvårig dreng sin seksualitet.
108
88
5
109
Awards
2019

Den som flyver

Instruktør: Daniel Thomas Stroh
I kampen mod omverdenen og sin egen stolthed forsøger en sultende forfatter at holde fast i sin egen stemme.
109
58
13
111

Tinder

Instruktør: Kristian Håskjold
Michael er på damejagt i byens natteliv kun bevæbnet med sin telefon og dating-appen Tinder.
111
91
8
112

Krigs a la mande

Instruktør: Tjelle Vejrup
Til firmajulefrokosten dyster hyperkorrekte Christian og brovtende Oliver om kollegaen Lines gunst.
112
111
13
113

Den perfekte middag

Instruktør: Lars K. Mikkelsen
Familiens magtforhold bliver vendt på hovedet, da Lasse træder i vejen for farens tyranni.
113
15
12
114
Awards
2014

Anna

Instruktør: Rúnar Rúnarsson
I en lille fiskerby bor en tolvårig pige. Verden omkring hende forandrer sig, og det gør hun også.
114
84
10
115

Kold kanvas

Instruktør: Kim Svendsen
En iværksætterduo møder op på en rigmands slot for at få en investering. Men det går ikke helt efter planen.
115
115
0
116
Awards
2019

Årets par

Instruktør: Victor Chaos, Mikkel Tengvad
På rusturen sker der et overgreb midt i festlighederne.
116
63
13
117
Awards
2023

Åben

Instruktør: Smilla Høyer
Kan Eva holde til at være i et åbent forhold med Balthazar?
117
111
13
118
Awards
2023

Lykkepiller

Instruktør: Andreas Hentze Madsen, Mathias Sørensen
Malthe havner i et skelsættende kioskbesøg.
118
111
13
119
Awards
2022

Ei blot til lyst

Instruktør: Marco Franklin Stoltze
En ung mand tager på en intim rejse for at bearbejde den giftige maskulinitet omkring ham.
119
112
10
120

Nashville

Instruktør: Jesper Vidkjær Rasmussen
En stor sorg tynger Robert og hans familie, og familiens årlige julebanko arrangement falder fra hinanden.
120
114
11
121

En sten kan ikke flyve

Instruktør: Pelle Gøtze Johansson
To skuespillere på Aalborg Teater har opbygget en narkogæld, men gælden synes umulig at tilbagebetale.
121
116
13
122
Vinder
2023

Annie Forever

Instruktør: Kathrine Skibsted
En ensom forstadsfrisør rives ud af hverdagens trummerum, da hun møder en gammel bekendt.
122
113
0
123
Vinder
2019

Ingen siger farvel, men alle forsvinder

Instruktør: Jonas Risvig
Autistiske Jeppe forelsker sig i bypigen Mynthe.
123
83
13
124
Vinder
2021

Frie mænd

Instruktør: Óskar Kristinn Vignisson
To bedste venner kommer i problemer på deres job.
124
96
0
125
Awards
2023

Venn

Instruktør: Amanda Sandberg Fætten, Lisa Dankyi-appah Thomsen
Der altid er to sider af en historie.
125
116
6
126

Stime

Instruktør: Cecilie Elmholt Skou
Brødrene Villads og Christian får sat deres forhold på prøve under et intest krabbevæddeløb.
126
101
11
127

Petanque

Instruktør: Taleb Fartous
Sammy skal designe en petanquebane i socialt belastet område, men beboerne er imod det.
127
126
0
129

Master Sensei

Instruktør: Theis Gavnbo Holmstrup
Elitesoldaten Master Sensei må hjælpe en spejderdreng med at få sin ganebøjle tilbage fra bøllen Lange Laurits.
129
129
9
130
Awards
2023

Stå, engle, på vagt

Instruktør: Tobias Kampmann
Jakob føler sig magtesløs i forholdet til sin demensramte mor.
130
128
0
131

Mor, hvorfor græder julemanden?

Instruktør: Marie-Louise Damgaard
Juletid, men hjemme hos Caroline er lillebrors leukæmi altoverskyggende.
131
129
0
132

Menneskemøder

Instruktør: Jakob Korsholm Borum
Et blomsterbud kan ikke finde ejeren af en blomsterbuket.
132
132
3
133
Vinder
2023

Kærlighed giver pote

Instruktør: Albert Morel
En magelig dyrepasser må opsøge en karriere-coach for at redde sit job.
133
126
0
134

De næste 24 timer

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Et rodet og personligt indblik i Sofies liv, hvor hun vælger at konfrontere sin far med hans misbrug.
134
98
6
135

Snydt af dit kød!

Instruktør: Jo Loui Borup
Erika udfordrer David og Pjerrot til en grænsesøgende leg på togskinnerne.
135
95
3
136

Jytte – A Danish Hero

Instruktør: Morten Zachariassen
Alt ånder fred og idyl i Dannevang, indtil Jytte en dag modtager en flygtning med pakkepost.
136
89
13
137
Awards
2015

Forever Domus Vista

Instruktør: Alexandra Kristjansen, Ida Sofie Benkert Holtet
77-årig herre er drevet af jagten på unge kvinder.
137
92
7
138
Awards
2022

Larger Than Life

Instruktør: Ian Isak
Når Tobias Rahims bedste ven ringer for at få dulmet sin dødsangst, tager musikeren sig tid til at hjælpe.
138
98
13
139
Awards
2014

Trold

Instruktør: Fili Seifert
Den religiøse og gravide pige Mille på tretten år lever et liv med seksuelle overgreb.
139
7
13
140

Akvarium

Instruktør: Lars Drost Hundebøll
Gamle Sten må bryde sin isolation fra samfundet, hvis hans liv – og fisk – ikke skal gå til.
140
48
0
141

Writer’s Block

Instruktør: Louise Hylland
En ung forfatter er fanget i en depressiv skriveblokade.
141
91
13
143

To glas hvidvin

Instruktør: Mads M. Nielsen
Opstår kærligheden, når man absolut ikke leder efter den?
143
93
2
144
Awards
2023

Kazarians Pagt

Instruktør: David Metz
En ambitiøs videnskabsmand kæmper med de etiske og personlige dilemmaer ved en verdensforandrende opfindelse.
144
130
0
145
Awards
2022

Kervorum

Instruktør: David Laumann Hansen
landsbypræsten Niels tager ud for at rette op på sin fars synder og besejre det mytiske væsen Kervorum.
145
75
13
146
Awards
2016

Bad Boy Breathing

Instruktør: Jeppe Hansen
Meditation og åndedrætsteknikker bliver vendepunktet for den kriminelle Nicolai.
146
48
7
148
Vinder
2019

Maja

Instruktør: Marijana Jankovic
Serbiske Maja bliver afleveret i børnehaven, men hun kan ikke forstå de andre børn.
148
80
13
149

Fatherland

Instruktør: Benjamin Kodboel
Sørgende syrisk far med tre sønner finder kræfterne til at kæmpe for ikke at blive udvist af Danmark.
149
134
0
150
Awards
2015

Spidse albuer, blødende knæ

Instruktør: Karoline Lyngbye
Teenagepigen Julie prøver at bryde kedsomheden i forstadslivet.
150
92
10
151

Babyface

Instruktør: Anna Virginia Nielsen
Saga skal til sit første rave, men hvor langt vil hun gå for at vise, at hun er moden nok?
151
128
9
152

LaCueva.mp4

Instruktør: Henrik Bill
Da Ari og hans dokumentarhold støder på en mystisk grotte i Baskerlandet, tager historien en hedensk drejning.
152
149
0
153

Diskokugler & balloner

Instruktør: Mathilde Kaae, Kasper Weng
Kylling kidnapper Kejser.
153
98
0
154

Der Tod der Erde

Instruktør: Camilla Maria Jørgensen
To kvinder mødes på en bar. Den ene er en vinprop, den anden er et stykke brød.
154
94
0
155
Awards
2023

Mano

Instruktør: Toke Ringmann Madsen
En storebror passer på sin lille og konfronterer deres fraværende mor.
155
123
0
157

Lille Christina

Instruktør: Arthur Thorlak Delay
Christina rejser tilbage i tiden for at ændre sit seksårige jeg.
157
128
0
159
Vinder
2020

Ikki illa meint

Instruktør: Andrias Høgenni
To gamle veninder mødes tilfældigt i Føtex, men deres samtale ender i et stort opgør.
159
92
9
160
Vinder
2020

Forestillingen om Juliane

Instruktør: Mads Mengel
Teaterinstruktør og hans Alzheimers-ramte kone har forskellige opfattelser af deres liv sammen.
160
85
0
161
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
161
58
0
162
Awards
2018

Nyforelsket

Instruktør: Ville Gideon Sörman
Alice kontakter ekskæresten Julian og overtaler ham til at give dem en chance mere.
162
84
10
163

Den blinde vinkel

Instruktør: Axel Emil Hammerbo, Rasmus Hargaard Breum
Zander på fjorten år er født blind, men lader sig ikke slå ud af andres fordomme.
163
137
0
© Filmmagasinet Ekko