månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 39 ud af 39
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
68
Vinder
2023

Once Upon a Time on Twitch

Instruktør: Rikke Nørgaard
En mand skaber sig en alternativ virkelighed online.
68
68
13
69
Awards
2023

Glory Hoe

Instruktør: Frida Retz
I et computerspilunivers nyfortolkes glory holes i en absurd kunstporno.
69
68
13
98

Kontrolleret kaos

Instruktør: Frederik Kronborg Andersen
Frederik optræder og kæmper for at komme ind på Kunstakademiet.
98
93
11
138

Writer’s Block

Instruktør: Louise Hylland
En ung forfatter er fanget i en depressiv skriveblokade.
138
91
13
146

Sound of Ramallah

Instruktør: Helene Sophie Højgaard
De to eneste kvindelige musikproducere kæmper for en plads i det besatte Palæstinas musikindustri.
146
84
0
151

EVA – A Visual Essay on the Female Body

Instruktør: Emma Kristine Sylvest Ishøy
Visuel udforskning af kvindekroppen.
151
125
7
152

Der Tod der Erde

Instruktør: Camilla Maria Jørgensen
To kvinder mødes på en bar. Den ene er en vinprop, den anden er et stykke brød.
152
94
0
178

Once and Never More

Instruktør: Simon Macko
Til tonerne af Shadow Academy kombineres farverige landskaber og smukke billeder i en kærlighedshistorie.
178
127
0
193
Vinder
2023

Overtoner

Instruktør: Rasmus Nyholm Schmidt
En klaverlærer dykker ned i Chopins klaverkoncert, mens hans skole og ægteskab er ved at falde fra hinanden.
193
181
4
204

Beton blomster

Instruktør: Isabell M. S. Zarp
En hyldest til os, der kommer fra et multietnisk fællesskab.
204
168
2
286

Love Hurts

Instruktør: Søren Bregendal, Hannah Madeleine
En skuespiller føler sig tvunget til at lyve til en audition for at få sin drømmerolle.
286
273
0
362

Lulus prikker

Instruktør: Snobar Avani
Lulu er en stjerne med sin prikkede kjole, men en dag begynder prikkerne at falde af.
362
281
4
383

The Right to Express Yourself

Instruktør: Nicole Rindsig, Finn Christian Peper
Udfold dit sande jeg.
383
319
0
416

Kentaur

Instruktør: Lars B. Frahm
Man må nogle gange sluge sin stolthed, hvis man vil have sit navn i rulleteksterne.
416
297
3
423

Som strå

Instruktør: Sofie Krogh Grud
Lærke vil færdiggøre sit hovedværk på refugiet i Skagen, men kæmper for at finde sig selv.
423
418
4
484

Dark Banner

Instruktør: Emil Aagaard
Lys og mørke kolliderer alle steder i dette filmiske essay om et storslået russisk rumprojekt fra 90’erne.
484
477
0
569

Reptilicus 2

Instruktør: Nils Gudbjerg Aasholm
Kunstig intelligens skriver og laver billeder til <em>Reptilicus 2</em>.
569
423
2
634

Hvor vi ikke kan bunde

Instruktør: Mark Torabi Strehlow
Nogle gange går man rundt og kæmper med to sider af sig selv.
634
381
3
649
Awards
2023

Lys på vej

Instruktør: Johan Ask Pape
En række Texas-inspirerede tableauer med fokus på kvinder og smerte.
649
549
10
725

Ekko

Instruktør: Jonas Kyed
En ung mand kæmper for at frigøre sig fra sin destruktive mor og finde sit tabte ansigt.
725
725
0
732

As You Were

Instruktør: Frederik Valentin
I et kunstigt oplyst studie undersøger fire dansere magtforhold og seksualitet.
732
84
0
760

Ekstase

Instruktør: Jamina Chelina Green
En ung mand forsøger at dulme sin smerte, men fortiden bliver ved med at dukke op.
760
689
0
817

Kunsten at falde

Instruktør: Ida Kat Balslev
Landsbystilheden bliver forstyrret, da en præst finder ud af, at der opsættes et kunstværk foran hans kirke.
817
652
0
835
Awards
2022

Erik

Instruktør: Mikkel Bjørn Kehlert
En haltende samvittighed sender Erik hjem til sin søsters konfirmation.
835
723
4
922

Afterlaughter

Instruktør: Jan Vesala
Latteren udforskes som en naturkraft fyldt med skønhed og tvetydighed.
922
818
0
978

17:33

Instruktør: Jamina Chelina Green, Frida Sonne, Sara Warming, Emil Jakobsen
Roses liv ændrer sig brat i Field’s.
978
883
0
1031
Awards
2023

Jog-Trot

Instruktør: Steffen Jørgensen
En sød bamse med blenumse og Crocs bevæger sig rundt i en gold, postapokalyptisk verden.
1031
950
0
1281

Incognito

Instruktør: Joey Moe
En mekaniker undertrykker sine følelser på et stereotypt autoværksted. Kan et knust spejl vise vejen til frihed?
1281
1281
0
1352

Don’t Shed a Tear

Instruktør: Paula Riemann
En berømt maler er fanget af de sociale normer for at være en mand.
1352
1094
3
1356

Grænser

Instruktør: Sara Noor
Er der grænser for kropsbehåring?
1356
1249
0
1361

Painted Perfection

Instruktør: Selma Munksgaard-Hansen
En ung kunstner beslutter sig for at skabe det perfekte værk.
1361
585
6
1464

Hungud

Instruktør: Sara Hjort Ditlevsen
En kvindelig kunstner må vælge mellem moderskabet og sin kunst.
1464
559
5
1582
Vinder
2023

Forår

Instruktør: Pernille Kjær
Ulykkelig kærlighed på den vindomsuste jyske vestkyst.
1582
1528
0
1587

Unge Rose

Instruktør: Sara Noor
Rose vil gerne roses, men Peters opmærksomhed er et andet sted.
1587
1577
0
1594

Den druknede

Instruktør: Luc Perez
Drømme, sorg, håb og sammenhold.
1594
1418
0
1598
Awards
2022

Film Found

Instruktør: Claudia Munksgaard-Palmqvist
Det bevægende billede er en manifestation af det obskure.
1598
1386
0
1613

Et øjeblik var det som om alt dette skulle forsvinde

Instruktør: Søren Rye, Anna Schulin-Zeuthen
Søren Ulrik Thomsen om tvivl og håb.
1613
1432
0
1614

The Grand Theatre of Palestine

Instruktør: Isabel Bilde
Fremmede mødes for at komme hinanden nærmere.
1614
1473
0
1615

Ravage

Instruktør: Ole Stenum
Hvad driver mennesker til at male, spille musik eller udtrykke sig kunstnerisk?
1615
1476
0
© Filmmagasinet Ekko