månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 51
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
43
Awards
2022

Urørlig

Instruktør: Mikkel Tengvad
En far begiver sig ud på jagt for at hævne sin datter.
43
42
13
46
Awards
2023

Søster

Instruktør: Emma Balcázar
Da søsterens overfaldsmand bliver løsladt, må Benjamin tage sagen i egen hånd.
46
46
13
91

En af drengene

Instruktør: Louise Hylland
Steff prøver at være en af drengene, men finder det svært på gruppens druktur i sommerhus.
91
91
13
95
Awards
2023

Hjælp

Instruktør: Rasmus Smedegaard Bach
Efter et overgreb forsøger en ung kvinde at genfinde sig selv.
95
85
13
121

En sten kan ikke flyve

Instruktør: Pelle Gøtze Johansson
To skuespillere på Aalborg Teater har opbygget en narkogæld, men gælden synes umulig at tilbagebetale.
121
116
13
123
Awards
2023

Venn

Instruktør: Amanda Sandberg Fætten, Lisa Dankyi-appah Thomsen
Der altid er to sider af en historie.
123
116
6
145

Sound of Ramallah

Instruktør: Helene Sophie Højgaard
De to eneste kvindelige musikproducere kæmper for en plads i det besatte Palæstinas musikindustri.
145
84
0
154

Master Sensei

Instruktør: Theis Gavnbo Holmstrup
Elitesoldaten Master Sensei må hjælpe en spejderdreng med at få sin ganebøjle tilbage fra bøllen Lange Laurits.
154
147
5
162

After the War

Instruktør: Kasper Tuxen
Parforholdets vulkanske skænderier og den efterfølgende forsoning.
162
126
0
184

Våge

Instruktør: Sandra Yi Sencindiver
Helena opsøger sin veninde for at konfrontere hende med en hemmelighed fra deres barndom.
184
179
6
185

Capo Crimini

Instruktør: Viktor Gelbek
En bandeleder, en Brian og en bangebuks begår et bøvet bræk.
185
92
0
199

Grand Tour Violence

Instruktør: Lena Milovic
Er Bea stadig villig til at ofre sit liv for at bevise sin loyalitet?
199
140
2
224

Jim

Instruktør: Kasper Juhl
En hjemmehjælper er tiltrukket af en handicappet mand, men det tager en drejning, da veninden graver i hans fortid.
224
219
10
256
Awards
2023

Between the Ocean and the Snow

Instruktør: Peder Thomas Pedersen, Heine Kaarsberg
En mand i dyb sorg tager til Østeuropa.
256
256
0
284

En lille ting

Instruktør: Niels Justesen
Chris skal bare lige ordne en sidste ting, før han kan trække sig tilbage og være sammen med kæresten.
284
276
0
286

Love Hurts

Instruktør: Søren Bregendal, Hannah Madeleine
En skuespiller føler sig tvunget til at lyve til en audition for at få sin drømmerolle.
286
273
0
330

Stikker

Instruktør: Jens Kühnel
Under besættelsen forsøger Alfred og Karl at få ram på manden, som har stukket Alfreds far.
330
197
0
354

Kakerlak

Instruktør: Kasper Juhl
Et ondskabsfuldt tankemylder sender Silas ud på en destruktiv rejse, hvor desperate midler må tages i brug.
354
117
8
364

The Lost Princess

Instruktør: Kasper Vejlø Kristensen, Jules Wolfson
Livets barske realiteter tvinger en prinsesse ud af sin drømmeboble.
364
143
8
400

Passager

Instruktør: Frederik Fuglsang
På én aften bliver to drenges venskab testet.
400
358
0
412

Mælkebøttebørn

Instruktør: Joey Moe
Amrak er vokset op som en mælkebøtte gennem revner af beton, og ghettoen har et fast greb om hans liv.
412
195
5
420

Medicus

Instruktør: Oliver Pilemand, Lina Csillag
Anne udvælger kunder med omhu af frygt for at blive anklaget for at være heks.
420
294
13
421
Awards
2023

Heartbreak

Instruktør: August Aabo
Albert og Sixten skal giftes, men allerede på bryllupsmorgenen er der gnidninger.
421
414
0
434

Den sidste dans

Instruktør: Albert Valdemar Stenum
Ensomhed kan gøre mange ting ved et menneske.
434
398
0
491

Fatima

Instruktør: Sabrina Ferguen
Fatima er fyldt med skyld og skam. Hun må se sin frygt i øjnene.
491
392
6
569

Reptilicus 2

Instruktør: Nils Gudbjerg Aasholm
Kunstig intelligens skriver og laver billeder til <em>Reptilicus 2</em>.
569
423
2
614
Vinder
2022

Det ottende sakramente

Instruktør: Jahfar Muataz
En katolsk præst bliver stillet over for et skæbnesvangert dilemma, da en mand bekender en foruroligende hemmelighed.
614
249
6
615

The Cry of a Sparrow

Instruktør: Ibi Støving
Da lille Alfred møder en spurv, må han træffe en farlig beslutning.
615
361
6
654
Awards
2023

Lys på vej

Instruktør: Johan Ask Pape
En række Texas-inspirerede tableauer med fokus på kvinder og smerte.
654
549
10
690

The King of Nowhere

Instruktør: Victor Harder
I den sibiriske vildmark kæmper en eneboer for sit liv og sin forstand.
690
477
0
744

The Drama of the Drama

Instruktør: Nikolaj Fremming
Hvad sker der, når en historie ændrer sig, mens den bliver fortalt?
744
577
0
789

Isa

Instruktør: Puk Mailund Strong
Ung kvinde pige kommer i besiddelse af penge og havner i et dilemma.
789
789
11
851

Grillpølser i måneskin

Instruktør: Jonas Robstad Nielsen, Magnus Axelsen
Omar er fanget i et spindelvæv af uheld og brændte grillpølser.
851
725
0
924

Pik og muskler

Instruktør: Anton Isbrand
Fortid og fremtid smelter sammen i en helvedeslignende nat, hvor Dante konfronteres med sine traumer.
924
374
6
976

17:33

Instruktør: Jamina Chelina Green, Frida Sonne, Sara Warming, Emil Jakobsen
Roses liv ændrer sig brat i Field’s.
976
883
0
1027
Awards
2022

Young

Instruktør: Kristian Håskjold
Til en fest eskalerer en konflikt, og Pernille føler sig presset til noget, der vil forfølge hende resten af livet.
1027
874
13
1033

Det sataniske hjul

Instruktør: Jes Bergholt Bach, Asger Kjeldsen, Jacob Fischer Laursen, Magnus Lund Nielsen
Tre ambitiøse satanister må træffe et skæbnesvangert valg.
1033
183
2
1048
Awards
2022

Hunger

Instruktør: Christopher Krøyer Magelund, Stefan Pellegrini
Anna kan bruge en mystisk kraft til at opnå succes, men det har en pris.
1048
85
3
1071

Mystery Meat

Instruktør: Emil Veber Rasmussen
På en tilrøget jazzklub har to mennesker fra forskellige generationer et bizart møde.
1071
934
0
1115
Awards
2022

Text Me When You Get Home

Instruktør: Louise Hylland
Fire unge kvinder går alene hjem om natten efter en tur i byen.
1115
248
8
1230

Hættetrøjer

Instruktør: Jonas M. Hansen
Jan bliver af vennen Franz tvunget med på en hævntur gennem Fyn.
1230
1028
0
1265

Claudia knepper Charlie

Instruktør: Frederik Barington
Da mindreårige Claudia beslutter sig for at gøre det forbi med Charlie, bliver hun tvunget til at betale sin narkogæld tilbage.
1265
1103
0
1279

Dark Angel

Instruktør: Svend Ploug Johansen
En terrorist skal til at begå et angreb, men så møder han en mystisk kvinde.
1279
233
5
1309

White Whale

Instruktør: Simon Macko
Kaptajnen stopper først, når det store udyr er besejret.
1309
1306
0
1404

Pigestreger

Instruktør: David Zinck
En konflikt opstår, da lillesøster infiltrerer storesøsters pigebande.
1404
716
2
1478
Awards
2022

Fugleflugten

Instruktør: Joey Moe
Mennesker plages af dæmoner, som vi gang på gang forsøger at undslippe.
1478
1309
0
1530

Baby

Instruktør: Frida Møller Martinsen
En traumatiseret kvinde prøver at finde sig selv i mørket med sex, smerte og slanger. Men fortiden hjemsøger hende.
1530
1519
0
1604

Shadows of My Mind

Instruktør: Peter Harton
En uforløst forelskelse i en kollega eksploderer til en firmafest.
1604
1499
0
1626

Ghost of a Smile

Instruktør: Simon Bonde & Peder
En dreng leder efter sin far og finder noget mørke langt under jorden.
1626
1588
0

Where Did I Go?

Instruktør: David Bramslev
Futuristisk musikfilm om psykisk vold.
© Filmmagasinet Ekko