månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 108 for "Den Danske Filmskole" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
02
Vinder
2016

Den fremmede

Instruktør: Aske Bang
Den hashafhængige Tommy kommer i sit livs dilemma, da thai-kvinden Lucy pludseligt kommer ind i hans liv.
2
2
13
07
Awards
2017

Ztriwer

Instruktør: Amalie Næsby Fick
Zebraen Zøren danser på savannen, men får en identitetskrise, da hans striber bliver stjålet.
7
5
0
08
Awards
2014

Venus

Instruktør: Tor Fruergaard
Caroline og Rasmus har ikke haft sex i fire måneder – og tager i swingerklub, selvom Caroline ikke har lyst.
8
1
13
63
Vinder
2023

Once Upon a Time on Twitch

Instruktør: Rikke Nørgaard
En mand skaber sig en alternativ virkelighed online.
63
63
13
117
Awards
2014

Anna

Instruktør: Rúnar Rúnarsson
I en lille fiskerby bor en tolvårig pige. Verden omkring hende forandrer sig, og det gør hun også.
117
84
10
129
Vinder
2021

Frie mænd

Instruktør: Óskar Kristinn Vignisson
To bedste venner kommer i problemer på deres job.
129
96
0
147

Jytte – A Danish Hero

Instruktør: Morten Zachariassen
Alt ånder fred og idyl i Dannevang, indtil Jytte en dag modtager en flygtning med pakkepost.
147
89
13
151
Vinder
2020

Forestillingen om Juliane

Instruktør: Mads Mengel
Teaterinstruktør og hans Alzheimers-ramte kone har forskellige opfattelser af deres liv sammen.
151
85
0
169
Awards
2015

Spidse albuer, blødende knæ

Instruktør: Karoline Lyngbye
Teenagepigen Julie prøver at bryde kedsomheden i forstadslivet.
169
92
10
172
Awards
2018

Nyforelsket

Instruktør: Ville Gideon Sörman
Alice kontakter ekskæresten Julian og overtaler ham til at give dem en chance mere.
172
84
10
175
Awards
2017

Åbne øjne

Instruktør: Olivia Chamby-Rus
Det begynder i mørke og ender i mørke, men indimellem er der en stemme.
175
169
0
177
Awards
2019

Pølseelgens ark

Instruktør: Niels Elmvig Bruhn
Udstødt fra Noahs Ark må en elg med pølser i stedet for gevir bygge sin egen båd.
177
87
4
183
Awards
2016

Melon Rainbow

Instruktør: Laurits Flensted-Jensen
Under navnet Melon Rainbow higer en ung pige efter at blive set, når hun om natten danser erotisk foran et webcam.
183
77
0
197
Vinder
2020

Dronning Ingrid

Instruktør: Katrín Björgvinsdóttir
Da Ingrid fylder 34 år, er hun nødt til at indrømme overfor sig selv, at livet ikke er gået, som hun havde håbet.
197
75
13
204
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
204
58
0
235
Vinder
2023

Norwegian Offspring

Instruktør: Marlene Emilie Lyngstad
Stein ønsker mere end noget andet at opfylde sit menneskelige formål: at reproducere sig selv.
235
144
7
259
Awards
2016

Sia

Instruktør: Annika Berg
Slutningen nærmer sig for den ældre kvinde Sigrid, der forsøger at holde sig pæn og frisk.
259
71
0
279
Awards
2016

Min far forfra

Instruktør: Nicoline Skotte Jacobsen
En datter lærer sin far at kende på ny.
279
99
7
327

Nationen

Instruktør: Thomas Elley
I en jysk provinsby vandrer to brødre fra dør til dør for at advare de lokale om den ulv, der er spottet i industrikvarteret.
327
325
2
339
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
339
70
5
347
Awards
2021

Buff Cops

Instruktør: Camilla Kaufmann
Buff og Cliff begynder at indse, at hele deres liv har været konstrueret.
347
111
0
348
Vinder
2014

Den tid vi har

Instruktør: Mira Jargil
Ruth og Arne har levet 67 år sammen. Nu er Ruth døende, og Arne må tage afsked med sit livs elskede.
348
31
3
368
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
368
127
10
370
Vinder
2020

Under bølgerne, over skyerne

Instruktør: Katrine Brocks
To veninder rejser til Kreta for at genforene Helene med en ferieflamme.
370
89
13
408

Parykatelieret

Instruktør: Sofie Tønsberg
Med hjælp fra Parykatelieret tager tre kvinder kampen op mod deres hårtab.
408
62
0
418
Awards
2015

Carl & Niels

Instruktør: Alexander Lind
Carl og Niels var uadskillelige tvillinger som børn, men i det voksne liv er de ved at miste hinanden.
418
191
4
468

Dark Banner

Instruktør: Emil Aagaard
Lys og mørke kolliderer alle steder i dette filmiske essay om et storslået russisk rumprojekt fra 90’erne.
468
464
0
488

Bliv

Instruktør: Lukas Damgaard
Martin har travlt med at forberede en vigtig koncert, men hans søn vil lege.
488
253
2
498
Awards
2022

Yndlingsdatter

Instruktør: Susi Haaning
En hyldest til skøre fædre.
498
474
0
578

Dissonans

Instruktør: Theis Mølstrøm Christensen
Et kræftsygt musikerpar forsøger at genfinde deres fælles klang.
578
79
6
599
Awards
2015

Oasen

Instruktør: Carl Marott
En ensom mand oplever kærligheden og finder ud af, hvor langt han er villig til at gå for den.
599
113
10
600
Awards
2016

Hakoili – Girl in a Box

Instruktør: Maremi Watanabe
Cores trivielle tilværelse bliver afbrudt, da hun forelsker sig i et rumvæsen.
600
138
0
611
Awards
2021

Hullet

Instruktør: Christoffer Ansel
Elias og Frank bruger deres dage på at fylde et mystisk hul, der bliver ved med at genopstå i deres stue.
611
396
2
621

Landskaber

Instruktør: Kristoffer Kiørboe
To brødre møder deres far, som de ikke har set de første 21 år af deres liv.
621
13
2
625
Awards
2017

I familie

Instruktør: Ida Andreasen
Tre familiemedlemmer kæmper med at styre deres temperament, som truer med at få det hele til at ramle sammen.
625
166
6
642
Awards
2014

Tomatprincippet

Instruktør: Søren Balle
På et kursus står den arbejdsløse Jesper over for en grænseoverskridende coach og hans teori: tomatprincippet.
642
26
5
658

Pussy

Instruktør: Ville Gideon Sörman
Oliver vil slå op med sin kæreste, men det er sværere, end han havde regnet med.
658
70
8
659

XY Anatomy of a Boy

Instruktør: Mette Carla Albrechtsen
Kan man både være jomfru, homo og tænde på piger?
659
37
0
663
Vinder
2020

Viktor på månen

Instruktør: Christian Arhoff
Viktor Leth har aldrig været på en date. Det skal der laves om på.
663
400
0
677

Romantica

Instruktør: Thomas Elley
Når vi er stive, er vi i live.
677
617
4
679

Det rene hjerte

Instruktør: Ulaa Salim
Tobias med det rene hjerte er blevet gudfar.
679
73
8
683

A Day With Dad

Instruktør: Mads Guldborg Bøge
En snestorm tvinger far til at tage sin hyperaktive søn med på sit arbejde som sikkerhedsansvarlig på en atom-silo.
683
225
0
702
Awards
2019

The Messenger

Instruktør: Lowe Haak
Et digitalt postbud tager på en vild rejse for at finde en besked, han har mistet i spamboksen.
702
149
0
711

Alberts vinter

Instruktør: Andreas Koefoed
Otteårige Albert står i en uoverskuelig situation, da hans mor får brystkræft.
711
38
6
720

Noter fra kælderen

Instruktør: Isabella Eklöf
En pædofil mand har taget en lille pige til fange i sin kælder. Vi følger deres groteske hverdag.
720
127
0
747
Vinder
2016

Sorte måne

Instruktør: Kasper Skovsbøl
Skal Anna tro på beskyldningerne og dømme sit eget barn til døden?
747
255
12
772

Sammen er du mere

Instruktør: William Sehested Høeg
I jagten på anerkendelse, kan vi ende med at blive vores egen værste fjende.
772
772
5
790
Vinder
2020

Hollow Heart

Instruktør: Emilie Marloth Frøkjær
Da pressen begynder at tvivle på Ellen, vælger hun at genopsætte sit kunstværk større og vildere.
790
113
7
802
Vinder
2014

Les amours perdues

Instruktør: Samanou Acheche Sahlstrøm
Maria forelsker sig i en falleret forfatter, der vil gøre en ende på sit liv.
802
48
0
812
Awards
2018

Fædreland

Instruktør: Ulaa Salim
Selv de bedste intentioner fra fortiden er nogle gange ikke nok.
812
292
4
© Filmmagasinet Ekko