månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 67 for Mia - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
10
Awards
2015

Punani

Instruktør: Emilie Marloth Frøkjær
En ung pige træder ind i voksenlivet med hjælp fra sin storebrors bedste ven.
10
9
13
12
Vinder
2014

Ud, spring over, ind

Instruktør: Thomas Daneskov
I familiens sommerhus får Rasmus bekræftet sin værste frygt: Hans far har mistet forstanden. Sådan midlertidigt.
12
4
13
24

Ude i skoven

Instruktør: Lisa Svelmøe
På en løbetur i skoven overværer Line og hendes far et overfald, der kommer til at ændre deres forhold radikalt.
24
24
4
48
Vinder
2022

Vågn op med Danmark

Instruktør: Joseph Valentino Palau
Komikeren Isaac opdager, at publikum kun griner, hvis han håner sig selv og sin afrikanske kultur.
48
46
13
105
Awards
2021

National Romantik 2021

Instruktør: Tobias Rahim, Sebastian Birk
Historien om Tobias Rahim og tilblivelsen af hans debutalbum.
105
81
5
188
Vinder
2020

Dronning Ingrid

Instruktør: Katrín Björgvinsdóttir
Da Ingrid fylder 34 år, er hun nødt til at indrømme overfor sig selv, at livet ikke er gået, som hun havde håbet.
188
75
13
202
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
202
58
0
279
Awards
2021

Cut It Out

Instruktør: Inez Kristina Baldacchino
Tara er på mission for at desarmere en bombe på en skole.
279
157
0
299
Awards
2019

26

Instruktør: Emma Lund Rasmussen
Tre kvinder har en tradition om at hoppe i vandet på deres fødselsdag.
299
66
13
310
Awards
2021

Uden at blinke

Instruktør: Katrine Brocks
En psykisk ustabil kvinde tilbringer en dag med sin datter, ivrig efter at bevise, at hun er i stand til at være mor.
310
195
0
330

Du er her

Instruktør: Albert Morel
Emil og hans halvsøster Anna forsøger at finde deres far og et sted at begrave Emils mor.
330
261
0
339
Vinder
2022

Før hun blev min mor

Instruktør: Olivia Droob
En datters forsøg på at forstå, hvem hendes mor var, før hun selv blev født.
339
320
3
367
Vinder
2020

Under bølgerne, over skyerne

Instruktør: Katrine Brocks
To veninder rejser til Kreta for at genforene Helene med en ferieflamme.
367
89
13
374

Pas på Vilma!

Instruktør: Benedicte Lyngholm Jensen
Afstanden mellem Rikke og hendes datter bliver større.
374
308
0
377
Awards
2017

Fordi vi også er alt det, vi har mistet

Instruktør: Helle Pagter
To kvinder går i clinch med naturen i en jagt på deres oprindelige kraft.
377
64
13
392

Spandmand

Instruktør: Nikolaj Holst Kristensen, Oscar Pedersen
Erik Spandmand lever et simpelt og isoleret liv i sin lejlighed.
392
126
0
464
Awards
2022

Skifting

Instruktør: Zinnini Elkington
Efter en traumatisk fødsel kommer en ung mor i tvivl om hendes barn er blevet forbyttet.
464
351
7
474

Ajornavianngilatit

Instruktør: Aka Hansen
En dedikeret mor går ud for at more sig og møder en spændende fremmed.
474
194
7
523

I skovens dybe, stille ro

Instruktør: Edith Tvede Byg-Fabritius
Stress og fornægtelse går hånd i hånd for karrieremanden Torben.
523
232
0
524

Drengen de kaldte Jesus

Instruktør: Emilie Marloth
Da Gud en dag pludselig taler til Asger, får han sin verden vendt på hovedet.
524
107
13
565
Awards
2019

Amfi

Instruktør: Mathias Broe
Tre unge mænd afslører hemmeligheder for at acceptere deres flydende seksualitet.
565
98
0
599

Drengevenner

Instruktør: Joachim Morre
Forfest, tøjkrise og en svær samtale mellem venner.
599
98
5
625

Palma

Instruktør: Frederik Louis Hviid
Da Nicky løslades fra fængslet, venter en uforandret verden udenfor.
625
20
4
649

Historien om Lantrian

Instruktør: Filip Max Müller
Et magisk smykke bliver afgørende for en dreng og farens skæbne.
649
282
0
654

Riot5

Instruktør: Violeta Fellay
Roller derby-holdet RIOT5 skal møde deres største rivaler i en afgørende kamp.
654
419
0
678
Awards
2017

Det sjunkne kloster

Instruktør: Michael Panduro
En ordløs og grotesk historie om dårlige vaner.
678
260
0
696
Awards
2023

Lys på vej

Instruktør: Johan Ask Pape
En række Texas-inspirerede tableauer med fokus på kvinder og smerte.
696
549
10
753
Awards
2022

Bjørn på Langeland

Instruktør: Joachim Morre
I løbet af en sommer møder teenageren Bjørn en gruppe unge mennesker, som han tiltrækkes af.
753
627
0
755

Mens verden venter

Instruktør: Stine Michelsen
Thorbjørn lever alene med sin gås, men en dag kommer Freja forbi.
755
112
2
780

Sværvægter

Instruktør: Jesper Quistgaard
En parkeringsvagt tyr til selvtægt for at leve op til sin søns forventninger.
780
138
0
816
Awards
2021

When the Moon was Gibbous

Instruktør: Erika Grace Strada
Farverige væsners liv bliver pludseligt forstyrret af en gruppe mennesker.
816
513
0
860
Vinder
2016

Ødeland

Instruktør: Jesper Quistgaard
En far og hans datter isolerer sig på en øde ø i en krigssprængt verden, hvor alle kæmper mod alle.
860
324
0
887

Otgon

Instruktør: Emil Aagaard & Frigge Fri
Otgon kæmper hver dag for at blive professionelt slangemenneske.
887
27
2
904

Hollywood

Instruktør: Theo Bat Schandorff
På Ishøj strand udspiller sig et mysterium i skyggesiden af Hollywoods glamour.
904
329
0
936
Awards
2017

Lille Inger

Instruktør: Jacob Møller
Lille Inger har helbredende kræfter.
936
244
4
970

Gemmeleg

Instruktør: Andrea Sand Gustavson
Tolvårige Johanna udnytter en mands opmærksomhed ved morens havefest.
970
70
0
994
Awards
2023

Wallrider

Instruktør: Klaus Tue Madsen
En legendarisk racerløber står over for sit livs største udfordring.
994
905
0
1030

A Lunch Story

Instruktør: Klaus Messerschmidt Hjuler
Stalking i frokostpausen.
1030
399
6
1041

For min datter

Instruktør: Michael Iversen
En mor fravælger i hemmelighed kræftbehandling for at sin datters bryllup.
1041
151
4
1074

Tomorrow

Instruktør: Simon Mølvig
Frygten for i morgen.
1074
541
0
1100
Awards
2020

Villa Villekulla

Instruktør: Patricia Bbaale Bandak
Et familieportræt af søskendeflokken Bbaale fra Uganda i deres hjemstavn på Falster.
1100
661
0
1106

Mit blødende hjerte

Instruktør: Nils Holst-Jensen & Kristian Sejrbo Lidegaard
Jens vil erobre verden med sin lyrik. Desværre er han talentløs.
1106
10
5
1145
Awards
2018

Fodbolddommeren

Instruktør: Jesper Quistgaard
Den aldrende fodbolddommer Torben opdager et omsorgssvigt hos genboens lille pige og beslutter at blande sig.
1145
701
0
1153
Awards
2020

Studie udi menneskedyret no. 38: HJERTEKVALER

Instruktør: Jacob Møller
Otte kapitler om kærestesorger.
1153
718
0
1214

Mellem førerhunde

Instruktør: Lisbeth Ertner Sundberg
En forretningsmand udnytter magtliderlige kvinder.
1214
592
0
1268

Anhold mig

Instruktør: Michael Torp
Det gælder om at se mulighederne, når man ikke har råd til sin bolig, og der ingen hjælp er at hente hos familien.
1268
80
0
1274
Awards
2017

Et knæk

Instruktør: Andrias Høgenni
To indbrudstyve prøver at kæmpe sig ud af en situation, som de mildest talt ikke var forberedt på.
1274
180
6
1308

Eastern Army

Instruktør: Philip Th. Pedersen
I en postapokalyptisk fremtid er menneskets eneste håb den mytiske hær: Eastern Army.
1308
40
0
1327

Eina

Instruktør: Andrias Høgenni
Rannvá er lige blevet forladt af sin mand, og bliver konfronteret med et ubehageligt minde fra fortiden.
1327
102
3
1331

Nomads

Instruktør: Anna Rueskov Schleicher
Nomadens trofaste dyr får sit mod testet, da ejeren fører det ad en svær og ukendt vej.
1331
1169
0
© Filmmagasinet Ekko