om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 24 ud af 24
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
93

Akvarieklubben

Instruktør: Peter Ahlén
I en dystopisk fremtid opvarter Carla og Zac medlemmerne af hemmelige temaklubber.
93
83
11
130
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
130
108
7
184
Vinder
2017

Delphi

Instruktør: Søren Peter Langkjær Bojsen
To venners app, Delphi, er blevet en succes, men kan de stå inde for den?
184
75
6
201
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
201
104
9
211

Allan 3000

Instruktør: Frank Molino
Frederiks far er en gammel robot.
211
117
7
245

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
245
142
0
295

Heartbreak Hands

Instruktør: Madeleine Kate McGowan
En muteret virus gør hænderne til en destruktiv kærlighedskraft.
295
286
0
319

Brøl fra en bunker

Instruktør: Nikolaj Storgaard Mortensen
Teknologien har banet vej for, at man kan designe sin egen baby.
319
252
0
347

Timeless

Instruktør: Simon Edelberg
Da Peters kone går i koma, må han træffe en vanskelig beslutning på hendes vegne.
347
154
0
370

Biosphere 3,14

Instruktør: Kasper Christiansen
Eryn får en besked fra en anden dimension, der sætter spørgsmålstegn ved virkeligheden.
370
238
0
589
Awards
2014

Bewilderbeast

Instruktør: Balder Skånström-Bo
Mads’ hang til absurd vulgaritet og voluminøs vold vækkes, da han forlader familiens aristokratiske palæ.
589
1
7
642
Vinder
2014

Junk Love

Instruktør: Nikolaj Feifer
Astronauten Edwins beskadigede rumskib styrter mod jorden, mens hans ekskone ser med fra kontrolcenteret.
642
26
3
665

E.T.A.

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
En ensom astronaut trænger til forandring, men nogle overraskelser vil man hellere være foruden.
665
91
0
707
Awards
2014

Attention Kasimir

Instruktør: David Metz
David lever af at afkode elektronisk båndstøj. En dag hører han sin afdøde kones stemme.
707
74
0
770

GR4DE

Instruktør: Aske Sørensen
I en nær fremtid skal alle syttenårige til en test, som vil definere deres muligheder resten af livet.
770
175
9
865

Eastern Army

Instruktør: Philip Th. Pedersen
I en postapokalyptisk fremtid er menneskets eneste håb den mytiske hær: Eastern Army.
865
40
0
902

Højlandet

Instruktør: Sif Lina Lambæk
Lea er mor til femtenårige Eddie og står over for et valg, som kan ændre deres liv for altid.
902
767
0
904

Den fremmede

Instruktør: Nuka Wølk
Da Daniel var femten år, styrtede noget fremmed ned bag familiens gård.
904
52
0
916

14:25

Instruktør: Emma Kirstine Hansen, Jesper Vatta Hvilsted
På vej op med elevatoren får arbejder nr. 626 et nyt perspektiv på livet.
916
508
3
960

Lux Aeterna

Instruktør: Edith Tvede
En ambitiøs journalist opdager en topforskers hemmelige opfindelse.
960
756
3
975
Awards
2019

Gaia

Instruktør: Zinnini Elkington
Vi troede, fjenden var naturen. Vi tog fejl.
975
376
3
1021

I’m Here

Instruktør: Kasper Christiansen
Hvordan vil de sidste timer udspille sig på Jorden, hvis vi var tvunget til at forlade den?
1021
882
0
1095

The Last Warrior

Instruktør: Shaky González
I en fremtid, hvor alle mænd er døde, leder Apollonia efter den mytiske, sidste mand på Jorden.
1095
34
1
1116

The Way of the Future

Instruktør: Milan Højlund Ganesan
En ung mand drømmer om fremtiden, men alle hans drømme handler kun om mord.
1116
1073
0
© Filmmagasinet Ekko