om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 18 ud af 18
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
146

Allan 3000

Instruktør: Frank Molino
Frederiks far er en gammel robot.
146
117
7
165

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
165
104
9
183

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
183
142
0
199
Vinder
2017

Delphi

Instruktør: Søren Peter Langkjær Bojsen
To venners app, Delphi, er blevet en succes, men kan de stå inde for den?
199
75
6
210
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
210
183
7
261

Timeless

Instruktør: Simon Edelberg
Da Peters kone går i koma, må han træffe en vanskelig beslutning på hendes vegne.
261
154
0
268

Brøl fra en bunker

Instruktør: Nikolaj Storgaard Mortensen
Teknologien har banet vej for, at man kan designe sin egen baby.
268
252
0
336

Biosphere 3,14

Instruktør: Kasper Christiansen
Eryn får en besked fra en anden dimension, der sætter spørgsmålstegn ved virkeligheden.
336
238
0
472
Awards
2014

Bewilderbeast

Instruktør: Balder Skånström-Bo
Mads’ hang til absurd vulgaritet og voluminøs vold vækkes, da han forlader familiens aristokratiske palæ.
472
1
7
506

GR4DE

Instruktør: Aske Sørensen
I en nær fremtid skal alle syttenårige til en test, som vil definere deres muligheder resten af livet.
506
175
9
537
Vinder
2014

Junk Love

Instruktør: Nikolaj Feifer
Astronauten Edwins beskadigede rumskib styrter mod jorden, mens hans ekskone ser med fra kontrolcenteret.
537
26
3
558

E.T.A.

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
En ensom astronaut trænger til forandring, men nogle overraskelser vil man hellere være foruden.
558
91
0
565
Awards
2014

Attention Kasimir

Instruktør: David Metz
David lever af at afkode elektronisk båndstøj. En dag hører han sin afdøde kones stemme.
565
74
0
699

Eastern Army

Instruktør: Philip Th. Pedersen
I en postapokalyptisk fremtid er menneskets eneste håb den mytiske hær: Eastern Army.
699
40
0
734

Den fremmede

Instruktør: Nuka Wølk
Da Daniel var femten år, styrtede noget fremmed ned bag familiens gård.
734
52
0
758

14:25

Instruktør: Emma Kirstine Hansen, Jesper Vatta Hvilsted
På vej op med elevatoren får arbejder nr. 626 et nyt perspektiv på livet.
758
508
3
811

Lux Aeterna

Instruktør: Edith Tvede
En ambitiøs journalist opdager en topforskers hemmelige opfindelse.
811
756
3
907

The Last Warrior

Instruktør: Shaky González
I en fremtid, hvor alle mænd er døde, leder Apollonia efter den mytiske, sidste mand på Jorden.
907
34
1
© Filmmagasinet Ekko