om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 21 ud af 21
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
1

14:25

Instruktør: Emma Kirstine Hansen, Jesper Vatta Hvilsted
På vej op med elevatoren får arbejder nr. 626 et nyt perspektiv på livet.
817
508
3
A

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
194
142
0

Allan 3000

Instruktør: Frank Molino
Frederiks far er en gammel robot.
152
117
7
Awards
2014

Attention Kasimir

Instruktør: David Metz
David lever af at afkode elektronisk båndstøj. En dag hører han sin afdøde kones stemme.
636
74
0
B
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
150
104
9
Awards
2014

Bewilderbeast

Instruktør: Balder Skånström-Bo
Mads’ hang til absurd vulgaritet og voluminøs vold vækkes, da han forlader familiens aristokratiske palæ.
503
1
7

Biosphere 3,14

Instruktør: Kasper Christiansen
Eryn får en besked fra en anden dimension, der sætter spørgsmålstegn ved virkeligheden.
331
238
0

Brøl fra en bunker

Instruktør: Nikolaj Storgaard Mortensen
Teknologien har banet vej for, at man kan designe sin egen baby.
315
252
0
D
Vinder
2017

Delphi

Instruktør: Søren Peter Langkjær Bojsen
To venners app, Delphi, er blevet en succes, men kan de stå inde for den?
180
75
6

Den fremmede

Instruktør: Nuka Wølk
Da Daniel var femten år, styrtede noget fremmed ned bag familiens gård.
789
52
0
E

E.T.A.

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
En ensom astronaut trænger til forandring, men nogle overraskelser vil man hellere være foruden.
594
91
0

Eastern Army

Instruktør: Philip Th. Pedersen
I en postapokalyptisk fremtid er menneskets eneste håb den mytiske hær: Eastern Army.
752
40
0
G
Awards
2019

Gaia

Instruktør: Zinnini Elkington
Vi troede, fjenden var naturen. Vi tog fejl.
871
376
3

GR4DE

Instruktør: Aske Sørensen
I en nær fremtid skal alle syttenårige til en test, som vil definere deres muligheder resten af livet.
628
175
9
H

Højlandet

Instruktør: Sif Lina Lambæk
Lea er mor til femtenårige Eddie og står over for et valg, som kan ændre deres liv for altid.
I

I’m Here

Instruktør: Kasper Christiansen
Hvordan vil de sidste timer udspille sig på Jorden, hvis vi var tvunget til at forlade den?
909
882
0
J
Vinder
2014

Junk Love

Instruktør: Nikolaj Feifer
Astronauten Edwins beskadigede rumskib styrter mod jorden, mens hans ekskone ser med fra kontrolcenteret.
570
26
3
L

Lux Aeterna

Instruktør: Edith Tvede
En ambitiøs journalist opdager en topforskers hemmelige opfindelse.
868
756
3
T
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
171
171
7

The Last Warrior

Instruktør: Shaky González
I en fremtid, hvor alle mænd er døde, leder Apollonia efter den mytiske, sidste mand på Jorden.
979
34
1

Timeless

Instruktør: Simon Edelberg
Da Peters kone går i koma, må han træffe en vanskelig beslutning på hendes vegne.
309
154
0
© Filmmagasinet Ekko