månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 31 ud af 31
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
110

Alan Isaac

Instruktør: Lina Csillag
Den kunstige intelligens Alan Isaac forsøger at agere menneske og være et perfekt moralsk individ på samme tid.
110
80
3
127
Awards
2023

Sleepwalker

Instruktør: Oliver Pilemand
Milo tvinges ud i natten, da hans tv bryder sammen.
127
100
13
145
Awards
2023

Kazarians Pagt

Instruktør: David Metz
En ambitiøs videnskabsmand kæmper med de etiske og personlige dilemmaer ved en verdensforandrende opfindelse.
145
130
0
190
Awards
2020

Akvarieklubben

Instruktør: Peter Ahlén
I en dystopisk fremtid opvarter Carla og Zac medlemmerne af hemmelige temaklubber.
190
79
13
201

GR4DE

Instruktør: Aske Sørensen
I en nær fremtid skal alle syttenårige til en test, som vil definere deres muligheder resten af livet.
201
79
9
292

The Last Padawan 2 – A Short Star Wars Story

Instruktør: Jesper Tønnes
En Jedi-lærling kæmper for livet i en fjern, fjern galakse.
292
211
3
372
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
372
108
7
462
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
462
104
9
472

Allan 3000

Instruktør: Frank Molino
Frederiks far er en gammel robot.
472
117
7
502

Brøl fra en bunker

Instruktør: Nikolaj Storgaard Mortensen
Teknologien har banet vej for, at man kan designe sin egen baby.
502
252
0
527

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
527
142
0
576
Vinder
2017

Delphi

Instruktør: Søren Peter Langkjær Bojsen
To venners app, Delphi, er blevet en succes, men kan de stå inde for den?
576
75
6
614

Heartbreak Hands

Instruktør: Madeleine Kate McGowan
En muteret virus gør hænderne til en destruktiv kærlighedskraft.
614
286
0
648

Biosphere 3,14

Instruktør: Kasper Christiansen
Eryn får en besked fra en anden dimension, der sætter spørgsmålstegn ved virkeligheden.
648
238
0
671

Timeless

Instruktør: Simon Edelberg
Da Peters kone går i koma, må han træffe en vanskelig beslutning på hendes vegne.
671
154
0
837

Hvad hvis alle farver var blå?

Instruktør: Hannah Elbke
Når det farlige er tættere på, end du tror.
837
153
6
1017
Vinder
2014

Junk Love

Instruktør: Nikolaj Feifer
Astronauten Edwins beskadigede rumskib styrter mod jorden, mens hans ekskone ser med fra kontrolcenteret.
1017
26
3
1029

E.T.A.

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
En ensom astronaut trænger til forandring, men nogle overraskelser vil man hellere være foruden.
1029
91
0
1035
Awards
2014

Bewilderbeast

Instruktør: Balder Skånström-Bo
Mads’ hang til absurd vulgaritet og voluminøs vold vækkes, da han forlader familiens aristokratiske palæ.
1035
1
7
1037
Awards
2022

Hunger

Instruktør: Christopher Krøyer Magelund, Stefan Pellegrini
Anna kan bruge en mystisk kraft til at opnå succes, men det har en pris.
1037
85
3
1065
Awards
2014

Attention Kasimir

Instruktør: David Metz
David lever af at afkode elektronisk båndstøj. En dag hører han sin afdøde kones stemme.
1065
74
0
1258

Eastern Army

Instruktør: Philip Th. Pedersen
I en postapokalyptisk fremtid er menneskets eneste håb den mytiske hær: Eastern Army.
1258
40
0
1291

Højlandet

Instruktør: Sif Lina Lambæk
Lea er mor til femtenårige Eddie og står over for et valg, som kan ændre deres liv for altid.
1291
767
0
1312

Den fremmede

Instruktør: Nuka Wølk
Da Daniel var femten år, styrtede noget fremmed ned bag familiens gård.
1312
52
0
1314

14:25

Instruktør: Emma Kirstine Hansen, Jesper Vatta Hvilsted
På vej op med elevatoren får arbejder nr. 626 et nyt perspektiv på livet.
1314
508
3
1337

Scavenger

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
En ung kvinde vover sig ud igennem fjendtlige landskaber og skjulte farer på en ødelagt planet.
1337
951
2
1359

Lux Aeterna

Instruktør: Edith Tvede
En ambitiøs journalist opdager en topforskers hemmelige opfindelse.
1359
756
3
1360
Awards
2019

Gaia

Instruktør: Zinnini Elkington
Vi troede, fjenden var naturen. Vi tog fejl.
1360
376
3
1459

I’m Here

Instruktør: Kasper Christiansen
Hvordan vil de sidste timer udspille sig på Jorden, hvis vi var tvunget til at forlade den?
1459
882
0
1530

The Last Warrior

Instruktør: Shaky González
I en fremtid, hvor alle mænd er døde, leder Apollonia efter den mytiske, sidste mand på Jorden.
1530
34
1
1577

The Way of the Future

Instruktør: Milan Højlund Ganesan
En ung mand drømmer om fremtiden, men alle hans drømme handler kun om mord.
1577
1073
0
© Filmmagasinet Ekko