om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

201 - 250 ud af 1159
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
201
Awards
2020

Gadejørgen

Instruktør: Kristian Nordentoft
Den jyske gademusikant Jørgen samler på sit eget hår, sorterer frimærker og har levet et kuriøst og kompromisløst liv.
201
105
6
202

Drengen de kaldte Jesus

Instruktør: Emilie Marloth
Da Gud en dag pludselig taler til Asger, får han sin verden vendt på hovedet.
202
107
13
203

Separeret

Instruktør: Danny Thykær
En lille pige må ikke se sine forældre.
203
149
11
204

Hell Fire

Instruktør: Jesper Isaksen
Rudi Køhnke i et svedigt, ildglødende storbymareridt.
204
181
0
205
Awards
2015

Twister

Instruktør: Tone Ottilie, Casper Buijtendijk
Tør du give et blowjob for 500 kroner?
205
59
13
206
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
206
142
0
207

Barvalo

Instruktør: Rasmus Kloster Bro
Den unge roma Mile mister sin brud, da hans far har betalt for brylluppet med lånte penge.
207
33
5
208

En kvinde køber ind

Instruktør: Sune Kofod Maglegaard
Rebekka går i byggemarked, så hun lettere kan skaffe sig af ekskæresten.
208
79
4
209
Awards
2018

Reverie

Instruktør: Philip Piaget
I et barsk landskab kæmper en sorgramt dreng mod et uundgåeligt bæst.
209
133
0
210
Vinder
2016

Som engle vi falder

Instruktør: Maria Winther Olsen
Præstedatteren Julia forelsker sig i Barbara, den nye pige på øen.
210
73
13
211
Awards
2015

Sankt Hans

Instruktør: Stine Michelsen
Cathrine har inviteret familien til Sankt Hans. Der er dækket op til familiehygge, men idyllen er kortvarig.
211
42
12
212
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
212
29
0
213

Magic

Instruktør: Liv Lundholm
Hvad gør man, når konen efter 30 års ægteskab spørger, om man vil med i swingerklub?
213
189
13
214

Den etbenede kaptajn

Instruktør: Mikkel Husted Mørup
Efter gutternes vanligt hårde druk i sommerhuset er noget anderledes: Lars er væk!
214
151
2
215
Awards
2015

For livet

Instruktør: Martin Reinhard
En søn kommer i brutal terapi hos sin far efter et mislykkedes selvmordsforsøg.
215
47
5
216
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
216
22
3
217

Esther

Instruktør: Kristian Marstal
Taget til fange af sin depression og tyranniske mand må Esther kæmpe for friheden.
217
47
0
218

Victor Vincent

Instruktør: Jens Malthe Næsby, Simon Dixgaard
Victor Vincent erobrer verden!
218
163
10
219

Spandmand

Instruktør: Nikolaj Holst Kristensen, Oscar Pedersen
Erik Spandmand lever et simpelt og isoleret liv i sin lejlighed.
219
126
0
220

Exit

Instruktør: Michael Kongshaug
John vil lægge fortiden bag sig og starte et nyt liv med sin datter. Men det kræver et sidste bræk.
220
36
6
221

... og nu til vejret

Instruktør: Lars Drost Hundebøll
Den lokale bedemand tror, at mennesket kan kontrollere livets gang. Døden har dog sin egen vilje.
221
54
4
222

Den ultimative frihed

Instruktør: Tanne Sommer
En ung pige må se frygten i øjnene, da hun forelsker sig i en fyr med et andet syn på døden.
222
53
5
223
Awards
2015

Carl & Niels

Instruktør: Alexander Lind
Carl og Niels var uadskillelige tvillinger som børn, men i det voksne liv er de ved at miste hinanden.
223
191
4
224

Pussy

Instruktør: Ville Gideon Sörman
Oliver vil slå op med sin kæreste, men det er sværere, end han havde regnet med.
224
70
8
225
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
225
104
9
226

Overgang

Instruktør: Jesper Quistgaard
En ung pige står over for et valg, der vil definere, hvem hun er, da hendes hund bliver syg.
226
12
3
227

Allan 3000

Instruktør: Frank Molino
Frederiks far er en gammel robot.
227
117
7
228
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
228
162
10
229

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
229
151
4
230

Arbejdstitel 1

Instruktør: Christian Andersen
En teatertrup gør sig klar tre timer før premieren.
230
151
11
231

Tonny

Instruktør: Jesper Vidkjær Rasmussen
Tonny kører en uskyldig kvinde ned og flygter i panik. Han står til at miste alt.
231
28
5
232

For at komme videre

Instruktør: Lars Elbæk, Filip Mogensen
En ung mand kæmper for at komme sig over tabet af sin elskede.
232
169
0
233

La Fami

Instruktør: Phillip Jacques
Fouli tager på en retrospektiv rejse til der, hvor alting startede i Marokko.
233
133
0
234
Awards
2020

Postludium

Instruktør: Svend Colding
Joachim er rejst ud for at tage sig af sin far, der fører en selvdestruktiv tilværelse.
234
133
11
235
Awards
2016

Genstart

Instruktør: Tonni Zinck
Fire kasserede sokker tager hævn over deres ejere.
235
44
13
236

Grey Areas

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Mostapha El-Ali udtrykker sine følelser og tanker gennem musikken og sine tekster.
236
206
0
237

Change of Heart

Instruktør: Sigrún Gudbrandsdóttir
Jacob Bellens-musikvideo om længsel efter det tabte, om at blive til en anden og først opdage det længe efter.
237
49
3
238
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
238
68
0
239

Glemmer jeg, så husker du

Instruktør: Abbi Moreno
Hans og Johannes minder fra et langt samliv trues af alderdommens byrder.
239
66
4
240

Tavshed

Instruktør: Isabel Bilde
Den unge kærlighed bliver sat på prøve, da Thea møder Marks alkoholiserede far.
240
35
6
241

TP – A Love Story

Instruktør: James Ackroyd
Kærlighed, isolation og toiletpapir.
241
224
0
242

Jeg er

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Michael Magill bearbejder tiden i forsvaret med roning, diskoskast og kuglestød.
242
113
3
243

Tove

Instruktør: Karen Bohøj
Et barnebarns personlige portræt af sin 88-årige mormors hverdagsliv.
243
187
3
244

Hypnotized

Instruktør: Tanne Sommer
En mystisk pige stjæler to fyres ghettoblaster og fører dem ind i en alternativ disco-verden.
244
117
0
245

Palma

Instruktør: Frederik Louis Hviid
Da Nicky løslades fra fængslet, venter en uforandret verden udenfor.
245
20
4
246
Awards
2014

Piv

Instruktør: Mads Riisom
Den uerfarne lærervikar Piv vil gerne imponere kollegerne, men begår en stor fejl til en lærerfest.
246
92
0
247

Med troen på bagsædet

Instruktør: Luna Green Hartvigsen, Thea Juul Blay
Tre mennesker har alle mistet troen.
247
181
5
248

Vi passer på tingene

Instruktør: Simon Mortensen
Valdemar og Jeppe viser, hvordan man frarøver folk deres ejendele.
248
54
4
249

Astrid

Instruktør: Anna Friis Sørensen
På en tur i sommerhus ændres Astrids opfattelse af sine forældre for altid.
249
155
6
250

myRekryb

Instruktør: Lena Milovic
Tvillinger drager til et fantasiunivers for at gøre oprør mod deres plejefars virke som urobetjent.
250
227
4
© Filmmagasinet Ekko