om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

251 - 300 ud af 1091
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
251

Gravity

Instruktør: Tue Walin Storm, Elvira Lind
Mr. Carpool får ti dollars for at være passager i fremmede menneskers biler.
251
42
3
252

Melvin

Instruktør: Frederik Uhrbrand
Melvin lider af vandskræk og bliver kastet ud i et møde med sin egen frygt og fortidens dæmoner.
252
49
0
253
Awards
2014

Nedtællinger

Instruktør: Charlotte Brodthagen
Marie og Rune tæller ned mod en dag, der vil ændre deres forhold radikalt.
253
36
12
254

Palma

Instruktør: Frederik Louis Hviid
Da Nicky løslades fra fængslet, venter en uforandret verden udenfor.
254
20
4
255

En rigtig kvinde

Instruktør: Sofie Siboni
Anklageren Malene bliver kidnappet af Mads, da hun dømmer hans bror skyldig.
255
41
13
256

The Man Who Couldn’t Die

Instruktør: Julius Telmer
Zdravko fortæller om sit møde med døden efter et liv som narkoman.
256
75
0
257

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
257
74
0
258

Tarnished Gluttony

Instruktør: Michael Panduro
En mand går gennem skoven med et livløst barn i armene til tonerne af metalbandet Job for a Cowboy.
258
46
0
259

Svin!

Instruktør: Kasper Serup Christensen, Louise Knudsen
Mads får et godt øje til Mikkel, men det falder ikke i god jord hos hans far.
259
126
10
260

Hubris

Instruktør: Ian Isak
En præst udnytter de troendes hengivenhed.
260
161
2
261

I mors favn

Instruktør: Beata Rappe
En pige bliver hentet på et psykiatrisk hospital af sin mor.
261
63
6
262

Hævnens mørke

Instruktør: Kasper Serup Christensen, Sebastian Bay
Dennis har stjålet flere hundrede tusinde kroner fra mafiaen.
262
179
0
263
Awards
2016

Et gensyn

Instruktør: Marianne Hansen
Man ved ikke, hvad kærlighed er, før man har fået sit hjerte knust.
263
212
12
264

Sugarcoat

Instruktør: William Dinesen
Lucy forsøger at fortælle sandheden om hendes fars voldelige fortid.
264
203
0
265

Med lukkede øjne

Instruktør: Kamilla Koed Fenger
En lille pige og hendes alkoholiske far.
265
121
2
266

Keep Talking

Instruktør: Trine Damgaard
To mænd mødes i en skov. Der opstår en usikkerhed, for hvorfor skulle de egentlig mødes her?
266
98
0
267

Young Voices of Sierra Leone

Instruktør: Niels Buhl Hendriksen
En generation er vokset op med et ødelagt skolesystem i Sierra Leone.
267
130
0
268

Sikker vinder

Instruktør: Jakob Johannes Garde
En 12-talsdreng prøver at opstille en scoringsformel for, hvordan han vinder en piges hjerte.
268
156
5
269

Kys min bror

Instruktør: Rasmus Kloster Bro
Lasse, der har et handicap, og broren Simon glæder sig til nytår, men en pige kommer mellem dem.
269
37
5
270

Om å gjøre det slutt med noen

Instruktør: Anders Håkonsson Mikkelsen, Ida Cathrine Holme Nielsen
Det er hårdt at slå op med sin elskede. Det ved Sandra noget om.
270
55
8
271

Fordi du er min far

Instruktør: Chilie Orloff, Emilie Thejll-Madsen
En kvindelig bokser vil skaffe penge til sin alvorligt syge far.
271
246
0
272

Within, Without

Instruktør: Patrycja Cmak
For at nå den idylliske by må ridderen besejre et mægtigt monster.
272
152
0
273
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
273
132
0
274

Svar mig

Instruktør: Lasse Vestergaard
En kvinde vandrer alene rundt i verden og finder noget uventet.
274
126
4
275
Vinder
2019

Nøcken

Instruktør: Nicolai G.H. Johansen
Karl og Dagmar møder væsnet Nøcken, og Dagmar bliver besat af det onde.
275
146
4
276

Rød læbestift, blå læber

Instruktør: Casper Rudolf Emil Kjeldsen
Nogle har brug for en bytur med vennerne. Andre forfølger deres fantasier.
276
108
3
277

Kærlighed ved første mim

Instruktør: Alexander Pearson
En mimer forelsker sig i en pige, men hvordan vinder han hendes kærlighed?
277
230
0
278

Stille bjerg

Instruktør: Amalie Kjeldergaard
Theis har mistet førligheden efter en ulykke.
278
115
12
279

Organ

Instruktør: Martin Garde Abildgaard
En styrkeprøve mellem en mand og en kvinde.
279
243
0
280

Ørnejægerne

Instruktør: Jakob Pagel Andersen, Alexander Jonassen
Ørnejægeren Tagar vil gerne have sønnen Azim til at gå i sine fodspor.
280
58
0
281

Bror

Instruktør: Eddie Klint
En mand tager et opgør med fortiden.
281
234
0
282

Tupilaq

Instruktør: Jakob Maqe
I et osende storbyhelvede bringes en grønlænder pludselig tilbage til hjemlandets mytiske natur.
282
44
4
283
Awards
2018

År 805

Instruktør: Tor Fruergaard
Erik ankommer fra Gotland. Han er træt af død og krig og slår sig ned på Kroppedal hos Astrid.
283
272
6
284

Hvordan vi alle spille vil

Instruktør: Jean Jamil, Jonas Bransholm
Freja har fødselsdag, og kæresten Christian har en helt særlig overraskelse.
284
185
13
285

Mani.Matta

Instruktør: Rikke Benborg
Percussionisten Ying-Hsueh Chens abstrakte lydflader skaber klangbund.
285
148
0
286

Ingenting

Instruktør: Bjarke Stenbæk
Nadine forsøger at flygte fra et voksende mørke.
286
182
0
287

The Black Dog

Instruktør: Marc Louis Sutton
En dag i livet for en ganske almindelig ung mand, der bag facaden gemmer på en stor hemmelighed.
287
123
0
288

Striving for Utopias

Instruktør: Kasper Møller Jensen & Joachim Berg Nielsen
Dokumentar omhandlende kvinders seksuelle rettigheder.
288
111
0
289

Nede under overfladen

Instruktør: Lisa Svelmøe
Jenny flygter ind i en magisk verden for at komme sig over sin fars død.
289
105
10
290

Nothing At All

Instruktør: Sebastian Bjerregaard, Nicolai G.H. Johansen
To unge daser rundt i højt græs og på forladte steder.
290
122
0
291

ARGR

Instruktør: Rikke Gøransson
Den feje viking flygter fra en kamp og lader sine brødre i stikken.
291
144
0
292

Solstråle

Instruktør: Carla Malling Agger
Syvårige Solvej bor alene med sin psykisk syge mor i en lejlighed fyldt med dåsemad og beskidt tøj.
292
113
13
293

Bob

Instruktør: Mikkel Tengvad
En mand kommer i karambolage med sin egen fortælling.
293
168
3
294

Lys og mørke

Instruktør: Mads Leutholtz Mørkegaard, Andreas Klestrup Larsen
Dansen stopper først, når vinen er sluppet op i Blå Nætters musikvideo.
294
60
0
295

Landskaber

Instruktør: Kristoffer Kiørboe
To brødre møder deres far, som de ikke har set de første 21 år af deres liv.
295
13
2
296

Potasiom

Instruktør: Amalie Lorentzen
En ung pige drager ind i mørket for at finde medicin til sin døende far.
296
85
0
297
Awards
2019

Ur Aska

Instruktør: Myra Hild
To kvinder lever lykkeligt sammen, men den ene begynder at forandre sig.
297
271
0
298

If You Wait

Instruktør: Sara Nanna
En animeret dukkefilm til Teiturs musiknummer.
298
91
0
299

Byen

Instruktør: Johan Ask Pape
Et sommerligt knus fra den danske undergrund.
299
163
0
300

Begge veje

Instruktør: Søren Lynggaard Andersen
Peter Sommer går rundt i Tivoli Friheden i Aarhus.
300
260
0
© Filmmagasinet Ekko