om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

51 - 98 ud af 98 for "Den Danske Filmskole" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
713

Noter fra kælderen

Instruktør: Isabella Eklöf
En pædofil mand har taget en lille pige til fange i sin kælder. Vi følger deres groteske hverdag.
713
127
0
718
Awards
2020

Enten eller

Instruktør: Thora Lorentzen
En kærlighedserklæring, et afskedsbrev, en usandsynlig relation mellem to mennesker.
718
372
3
728
Awards
2020

Studie udi menneskedyret no. 38: HJERTEKVALER

Instruktør: Jacob Møller
Otte kapitler om kærestesorger.
728
718
0
730

Turbulens

Instruktør: Carina Randløv
Forældrenes konflikter tvinger den trettenårige Joyce til at blive voksen.
730
74
0
732
Awards
2015

Ved havet

Instruktør: Sine Skibsholt
I den lille fiskerby Thorupstrand eksisterer en ellers uddød livsform stadigvæk.
732
81
10
738

Julegrisen

Instruktør: R.S. Söderström
En lille gris kæmper for ikke at ende som steg på en sulten families julebord.
738
49
0
745
Vinder
2014

Junk Love

Instruktør: Nikolaj Feifer
Astronauten Edwins beskadigede rumskib styrter mod jorden, mens hans ekskone ser med fra kontrolcenteret.
745
26
3
751

Øde ø

Instruktør: Lea Hjort Mathiesen
Ayse Dudu Tepe blev udstødt af sin tyrkiske familie, da hun som ung kvinde gjorde op med undertrykkelsen i familien.
751
204
0
756
Awards
2018

Atelier

Instruktør: Elsa María Jakobsdóttir
En kvinde i et utopisk hus bliver afbrudt af en krævende lydkunstner, imens mystiske får nærmer sig huset.
756
479
0
833
Awards
2020

Villa Villekulla

Instruktør: Patricia Bbaale Bandak
Et familieportræt af søskendeflokken Bbaale fra Uganda i deres hjemstavn på Falster.
833
661
0
850
Awards
2014

Mødet med min far Kasper Højhat

Instruktør: Lea Glob
Instruktør udforsker sin fars liv som tryllekunstner, før han hængte sig.
850
116
2
856
Awards
2014

To venner

Instruktør: Paw Charlie Ravn
Albert og Jonas prøver at overleve i en nær fremtid, hvor alle kvinder er døde, og mændene er mutanter.
856
36
0
862

Stykke for stykke

Instruktør: May el-Toukhy
Den unge påklæder Helene må pludselig sande, at affæren med en gift mand efterlader et spor af sorg.
862
89
0
884
Awards
2016

Vore fædres sønner

Instruktør: Ulaa Salim
En søn søger sin fars anerkendelse.
884
320
5
897

Space Ham

Instruktør: Nicolai Vielwerth
To unge grise i rummet er trods deres forskelligheder de allerbedste venner.
897
897
0
906
Vinder
2018

Om en måned

Instruktør: Jonas Kærup Hjort
Samme gode nyhed som sidste måned!
906
628
0
955

Drengene

Instruktør: Anders S. Jepsen
En gruppe unge drenge og piger tager til Løkken med deres svømmeklub.
955
241
0
963

Velsignet være dette sted

Instruktør: Carl Olsson
Et studie af mennesker i rum, hvor livet er mærkbart.
963
68
0
973

Intet kan røre mig

Instruktør: Milad Alami
Katrine overlever et skoleskyderi, men kommer tættere på gerningsmanden end de andre elever.
973
115
5
989

Natfødt

Instruktør: Troels Hugo Cederholm
To søskende kan teleportere sig gennem skyggerne, men er jaget af en ond heks, der vil røve deres kræfter.
989
180
0
1002

M for Markus

Instruktør: Ali Abbasi
En kvindelig efterforsker er tiltrukket af en ung, mordmistænkt dreng.
1002
115
0
1007

Den fremmede

Instruktør: Nuka Wølk
Da Daniel var femten år, styrtede noget fremmed ned bag familiens gård.
1007
52
0
1015
Awards
2016

I mørke

Instruktør: Gustav Möller
En kvinde kæmper imod et system, som er ved at ødelægge hende.
1015
336
0
1019

Escort

Instruktør: Jonas Grum
Escortchaufføren Alex får en skæbnesvanger nat, da Lulu sætter sig ind på hans bagsæde.
1019
213
5
1023
Awards
2020

Manifest

Instruktør: Assa Rytter
Et opgør med personlig og kollektiv arv i en historie om friheden til at bestemme over sin egen krop.
1023
363
6
1034

Dreng

Instruktør: Julie Bezerra Madsen
Oliver er født som pige, men føler sig som dreng.
1034
271
0
1064

Tick Tick Boom

Instruktør: Frida Barkfors
En multiplotfortælling om, hvordan livet ikke altid går, som man planlægger det.
1064
99
0
1087
Awards
2017

Übermensch

Instruktør: Jesper Dalgaard
To unge mænd bryder ind i en tom kirke for at lave en blodpagt.
1087
626
0
1093
Vinder
2018

Weltschmerz

Instruktør: Jesper Dalgaard
En blind teaterdirektør beder sin trup om hjælp til at hele hendes knuste hjerte.
1093
768
0
1109

My Plastic Menagerie

Instruktør: Touraj Khosravi
Mænd skal danne par med kvinder, men enkelte mænd vil være sammen med andre mænd.
1109
574
0
1131

En drøm

Instruktør: Malte Pedersson
Drømmen om at få et barn udvikler sig til et mareridt for en ung kvinde.
1131
170
0
1135

Min bror Karim

Instruktør: Asger Krøjer Kallesøe
Sami og Karim lever som flygtninge hos deres strikse morfar. Men Sami vil ikke indordne sig.
1135
169
0
1136

Stjerneregn

Instruktør: Camilla Arlien
Tre piger flytter ind i en spejderhytte ude i naturen.
1136
988
0
1139

Der hvor lyden kommer fra

Instruktør: Tilde Trampedach Juul
En kvinde og en mand er på en rejse dertil, hvor lyden skabes.
1139
147
0
1140

The Association of Joy

Instruktør: Amanda Kernell
Charlotte og Mads inviterer den thailandske pige Joy ind i deres hjem.
1140
328
0
1161

Flokken

Instruktør: Klas Marklund
Outsideren Lasse inviteres ind i flokken.
1161
340
0
1163

Heavy Heads

Instruktør: Helena Frank
Monikas grå og ensomme tilværelse forstyrres, da en fremmed træder ind ad døren.
1163
18
0
1169
Awards
2014

Book of Miri

Instruktør: Katrine Philp
Hver dag tager Miri billeder af sig selv og lægger dem på nettet.
1169
5
3
1178

Dagny

Instruktør: Peter Lopes Andersson
Dagny bor med sin far i en lille landsby, hvor folket ofrer æbler til guden Thor for at få beskyttelse mod de farlige jætter.
1178
641
0
1195

København

Instruktør: Andreas M. Dalsgaard
Krigsfotografen Janus vender hjem til Danmark efter fem år og opsøger kvinden Katrine.
1195
68
0
1196

Som følger solen

Instruktør: Frigge Volander Himmelstrup
En kvinde og hendes krops bevægelser fortæller en historie.
1196
355
0
1208

2.7

Instruktør: Cille Hannibal
Eliteløberen Maria ligger i hård konkurrence med sin søster, og nu begynder hendes krop at sige fra.
1208
351
0
1236
Awards
2020

Natbus

Instruktør: Nitesh Anjaan
Et malerisk portræt af menneskene, der værner om vores systemer, og våger over vores syge.
1236
1103
0
1240
Awards
2017

Åbne øjne

Instruktør: Olivia Chamby-Rus
Det begynder i mørke og ender i mørke, men indimellem er der en stemme.
1240
611
0
1241

30

Instruktør: Laura Ludmilla Sørensen
30 år, færdiguddannet og fyldt med forestillinger og frustrationer.
1241
449
0
1269

Zayesh

Instruktør: Roja Pakari
Som kunstner og kvinde fortæller Hamraz Bayan om det at blive mor for første gang.
1269
502
0

Jeg har ikke tid til det her

Instruktør: Mathias Rodrigues Bjerre
En desperat mand forsøger at tage sit arbejde med på ferie, men alt går galt.

Frie mænd

Instruktør: Óskar Kristinn Vignisson
To bedste venner kommer i problemer på deres job.
© Filmmagasinet Ekko