om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 72
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
05
Awards
2014

Venus

Instruktør: Tor Fruergaard
Caroline og Rasmus har ikke haft sex i fire måneder – og tager i swingerklub, selvom Caroline ikke har lyst.
5
1
13
06
Awards
2017

Ztriwer

Instruktør: Amalie Næsby Fick
Zebraen Zøren danser på savannen, men får en identitetskrise, da hans striber bliver stjålet.
6
6
0
12
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
12
6
13
15
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
15
4
13
104

Jytte – A Danish Hero

Instruktør: Morten Zachariassen
Alt ånder fred og idyl i Dannevang, indtil Jytte en dag modtager en flygtning med pakkepost.
104
89
13
129
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
129
22
3
148
Awards
2018

Reverie

Instruktør: Philip Piaget
I et barsk landskab kæmper en sorgramt dreng mod et uundgåeligt bæst.
148
133
0
155
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
155
142
0
169
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
169
68
0
175

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
175
40
9
218

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
218
74
0
219
Awards
2017

I familie

Instruktør: Ida Andreasen
Tre familiemedlemmer kæmper med at styre deres temperament, som truer med at få det hele til at ramle sammen.
219
166
6
221

Rob ’n’ Ron

Instruktør: Peter Smith, Magnus Igland Møller
Livet er det, der sker, mens man har travlt med andre ting.
221
60
0
223

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
223
151
5
234

Tupilaq

Instruktør: Jakob Maqe
I et osende storbyhelvede bringes en grønlænder pludselig tilbage til hjemlandets mytiske natur.
234
44
4
246

Med lukkede øjne

Instruktør: Kamilla Koed Fenger
En lille pige og hendes alkoholiske far.
246
121
2
250

Within, Without

Instruktør: Patrycja Cmak
For at nå den idylliske by må ridderen besejre et mægtigt monster.
250
152
0
256
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
256
132
0
261

Ingenting

Instruktør: Bjarke Stenbæk
Nadine forsøger at flygte fra et voksende mørke.
261
182
0
272
Awards
2019

Ur Aska

Instruktør: Myra Hild
To kvinder lever lykkeligt sammen, men den ene begynder at forandre sig.
272
272
0
277

Garden of the Living

Instruktør: Sine Juhl
En ung pige ser sin mor blive ført væk af døden. Pigen gør hvad hun kan, for at få moren tilbage.
277
219
0
279
Awards
2018

År 805

Instruktør: Tor Fruergaard
Erik ankommer fra Gotland. Han er træt af død og krig og slår sig ned på Kroppedal hos Astrid.
279
279
6
290

Forglemmegei

Instruktør: Katarina Lundquist
En stædig, gammel mand må se sin indre frygt i øjnene.
290
241
0
291
Awards
2016

Hakoili – Girl in a Box

Instruktør: Maremi Watanabe
Cores trivielle tilværelse bliver afbrudt, da hun forelsker sig i et rumvæsen.
291
138
0
292

Roommate Wanted – Dead or Alive

Instruktør: Lærke Elisabeth Kromann, David Charles Crisp
Adam får en usædvanlig logerende.
292
57
4
295
Awards
2016

The Shepherd

Instruktør: John Henrik Muller, Lasse Rützou Bruntse
En forældreløs pige støder på en meget besynderlig flok får.
295
120
0
301

A Day With Dad

Instruktør: Mads Guldborg Bøge
En snestorm tvinger far til at tage sin hyperaktive søn med på sit arbejde som sikkerhedsansvarlig på en atom-silo.
301
225
0
303

Nachthexen

Instruktør: Julie Herdichek Baltzer
Katja bliver en del af det første kvindelige natbomberegiment i det sovjetiske luftvåben.
303
192
0
341
Awards
2016

Mellem væggene

Instruktør: Sara Jespersen Holm
Mille forsøger at hjælpe sin far, der har skriveblokering.
341
176
0
345

Out of a Forest

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
En ung kanin inviteres til middag hos sine onkler i skoven en magisk aften, hvor ikke alt er, som det ser ud.
345
37
0
365
Vinder
2019

Egg

Instruktør: Martina Scarpelli
En kvinde er spærret inde i sit hjem med et æg, som hun både finder fascinerende og skræmmende.
365
364
0
369

Poseidon

Instruktør: Noa Juel Johansen
En fyr smider skrald på stranden og får havets vrede at mærke.
369
264
0
393

Unimagined Friends

Instruktør: Sascha Altschuler
Carl vil gerne have en ven. Men der er ikke rigtigt nogen, som forstår, hvor fantastisk en ven han ville være.
393
98
0
398

Skål Viola

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Seksårige Viola tager med mor og far på værtshus.
398
115
0
406

Fløjteløs

Instruktør: Siri Melchior
Alle i byen kan fløjte, undtagen den lille fugl Fløjteløs, som alle har opgivet.
406
52
0
408

City of Memories

Instruktør: Signe Tveitan
En forældreløs pige bor i en ødelagt by med sine minder som eneste selskab. Men en dag møder hun en ny ven.
408
315
0
415

Børnestemmer

Instruktør: Marie-Louise Højer Jensen
Børn fortæller, mens animerede billeder vækker historierne til live.
415
85
10
448

Dark Dark Woods

Instruktør: Emile Gignoux
Ung prinsesse bliver ført ind i de mørke skove, der er fuld af monstre.
448
273
0
451

The Hopper

Instruktør: Alex Brüel Flagstad
Tingene går amok en nat i Baltimore i grænseoverskridende modellervoksfilm.
451
12
0
476

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
476
194
0
478

The Animation Tag Attack

Instruktør: Christen Bach
Bear og Duck indleder en hæsblæsende jagt på en grøn substans for at genoprette orden i kosmos.
478
89
0
499

Julegrisen

Instruktør: R.S. Söderström
En lille gris kæmper for ikke at ende som steg på en sulten families julebord.
499
49
0
520

Strål Trine!

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Ensomme Trine er nervøs over at skulle starte til fodbold, men på banen handler det om sammenhold.
520
180
4
523

Hund i himlen

Instruktør: Jeanette Nørgaard
Da Loras hund bliver slået ihjel på et rigidt kloster, beslutter pigen sig for selv at blive til en hund.
523
25
2
537

Whale Heart

Instruktør: Robert Allen
Tiden er kommet til, at Silas må indvie sin søn i hvalfangstens blodige profession.
537
320
0
555
Vinder
2016

Untamed

Instruktør: Juliette Viger
Sally forsøger at tæmme sin ulvefar.
555
168
2
558

Primatdrengen

Instruktør: Jeremy Wilson
En dreng tager til Congo, hvor han ved et uheld får superkræfter.
558
155
3
567

Den første fjer

Instruktør: Sine Juhl
Da den første dinosaur med fjer bliver udklækket, må han fra starten kæmpe for at passe ind.
567
177
0
612
Awards
2015

Tsunami

Instruktør: Sofie Kampmark
Efter en altødelæggende tsunami støder Haru på et havvæsen, som hjælper ham tilbage til livet.
612
272
0
626
Awards
2016

Grandma’s Hero

Instruktør: Corentin Monnier, Ben Ozeri
En ung monsterjæger får selskab af sin lidt for omsorgsfulde bedstemor.
626
140
2
© Filmmagasinet Ekko