månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 93
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
05
Awards
2017

Ztriwer

Instruktør: Amalie Næsby Fick
Zebraen Zøren danser på savannen, men får en identitetskrise, da hans striber bliver stjålet.
5
5
0
06
Awards
2014

Venus

Instruktør: Tor Fruergaard
Caroline og Rasmus har ikke haft sex i fire måneder – og tager i swingerklub, selvom Caroline ikke har lyst.
6
1
13
14
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
14
6
13
21
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
21
4
13
165

Jytte – A Danish Hero

Instruktør: Morten Zachariassen
Alt ånder fred og idyl i Dannevang, indtil Jytte en dag modtager en flygtning med pakkepost.
165
89
13
171

Julians stige

Instruktør: Atli Brix Kamban
To drenge forsøger at flygte fra en by, som er på kanten af totalt kollaps.
171
144
0
182
Awards
2021

Buff Cops

Instruktør: Camilla Kaufmann
Buff og Cliff begynder at indse, at hele deres liv har været konstrueret.
182
182
0
218
Awards
2021

Cut It Out

Instruktør: Inez Kristina Baldacchino
Tara er på mission for at desarmere en bombe på en skole.
218
157
0
275
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
275
142
0
285
Awards
2018

Reverie

Instruktør: Philip Piaget
I et barsk landskab kæmper en sorgramt dreng mod et uundgåeligt bæst.
285
133
0
295
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
295
22
3
302
Awards
2018

År 805

Instruktør: Tor Fruergaard
Erik ankommer fra Gotland. Han er træt af død og krig og slår sig ned på Kroppedal hos Astrid.
302
264
6
315
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
315
68
0
330

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
330
40
9
346

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
346
151
5
348

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
348
74
0
349

Rob ’n’ Ron

Instruktør: Peter Smith, Magnus Igland Møller
Livet er det, der sker, mens man har travlt med andre ting.
349
60
0
359

Med lukkede øjne

Instruktør: Kamilla Koed Fenger
En lille pige og hendes alkoholiske far.
359
121
2
367

Tupilaq

Instruktør: Jakob Maqe
I et osende storbyhelvede bringes en grønlænder pludselig tilbage til hjemlandets mytiske natur.
367
44
4
378
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
378
132
0
379

Within, Without

Instruktør: Patrycja Cmak
For at nå den idylliske by må ridderen besejre et mægtigt monster.
379
152
0
381
Awards
2017

I familie

Instruktør: Ida Andreasen
Tre familiemedlemmer kæmper med at styre deres temperament, som truer med at få det hele til at ramle sammen.
381
166
6
383

Totem

Instruktør: Katrine Glenhammer
I en forhistorisk verden kæmper en lille kvinde for at finde sit kald.
383
305
3
393
Awards
2019

Ur Aska

Instruktør: Myra Hild
To kvinder lever lykkeligt sammen, men den ene begynder at forandre sig.
393
271
0
394

Ingenting

Instruktør: Bjarke Stenbæk
Nadine forsøger at flygte fra et voksende mørke.
394
182
0
413

Garden of the Living

Instruktør: Sine Juhl
En ung pige ser sin mor blive ført væk af døden. Pigen gør hvad hun kan, for at få moren tilbage.
413
219
0
425

A Day With Dad

Instruktør: Mads Guldborg Bøge
En snestorm tvinger far til at tage sin hyperaktive søn med på sit arbejde som sikkerhedsansvarlig på en atom-silo.
425
225
0
427
Awards
2016

Hakoili – Girl in a Box

Instruktør: Maremi Watanabe
Cores trivielle tilværelse bliver afbrudt, da hun forelsker sig i et rumvæsen.
427
138
0
430

Forglemmegei

Instruktør: Katarina Lundquist
En stædig, gammel mand må se sin indre frygt i øjnene.
430
241
0
433

Roommate Wanted – Dead or Alive

Instruktør: Lærke Elisabeth Kromann, David Charles Crisp
Adam får en usædvanlig logerende.
433
57
4
435
Awards
2016

The Shepherd

Instruktør: John Henrik Muller, Lasse Rützou Bruntse
En forældreløs pige støder på en meget besynderlig flok får.
435
120
0
441

Nachthexen

Instruktør: Julie Herdichek Baltzer
Katja bliver en del af det første kvindelige natbomberegiment i det sovjetiske luftvåben.
441
192
0
469

Riot5

Instruktør: Violeta Fellay
Roller derby-holdet RIOT5 skal møde deres største rivaler i en afgørende kamp.
469
419
0
480
Awards
2016

Mellem væggene

Instruktør: Sara Jespersen Holm
Mille forsøger at hjælpe sin far, der har skriveblokering.
480
176
0
483
Vinder
2019

Egg

Instruktør: Martina Scarpelli
En kvinde er spærret inde i sit hjem med et æg, som hun både finder fascinerende og skræmmende.
483
359
0
491

Out of a Forest

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
En ung kanin inviteres til middag hos sine onkler i skoven en magisk aften, hvor ikke alt er, som det ser ud.
491
37
0
505

Han var lige fyldt fyrre

Instruktør: Anneli Søgård-Høyer
Når man fylder fyrre, skal der ske noget.
505
465
0
517

Poseidon

Instruktør: Noa Juel Johansen
En fyr smider skrald på stranden og får havets vrede at mærke.
517
264
0
544

Skål Viola

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Seksårige Viola tager med mor og far på værtshus.
544
115
0
547

Unimagined Friends

Instruktør: Sascha Altschuler
Carl vil gerne have en ven. Men der er ikke rigtigt nogen, som forstår, hvor fantastisk en ven han ville være.
547
98
0
570

Fløjteløs

Instruktør: Siri Melchior
Alle i byen kan fløjte, undtagen den lille fugl Fløjteløs, som alle har opgivet.
570
52
0
573

City of Memories

Instruktør: Signe Tveitan
En forældreløs pige bor i en ødelagt by med sine minder som eneste selskab. Men en dag møder hun en ny ven.
573
315
0
582

Børnestemmer

Instruktør: Marie-Louise Højer Jensen
Børn fortæller, mens animerede billeder vækker historierne til live.
582
85
10
583
Awards
2021

When the Moon was Gibbous

Instruktør: Erika Grace Strada
Farverige væsners liv bliver pludseligt forstyrret af en gruppe mennesker.
583
513
0
616

The Hopper

Instruktør: Alex Brüel Flagstad
Tingene går amok en nat i Baltimore i grænseoverskridende modellervoksfilm.
616
12
0
625

Dark Dark Woods

Instruktør: Emile Gignoux
Ung prinsesse bliver ført ind i de mørke skove, der er fuld af monstre.
625
273
0
642

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
642
194
0
659

The Animation Tag Attack

Instruktør: Christen Bach
Bear og Duck indleder en hæsblæsende jagt på en grøn substans for at genoprette orden i kosmos.
659
89
0
711

Strål Trine!

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Ensomme Trine er nervøs over at skulle starte til fodbold, men på banen handler det om sammenhold.
711
180
4
729

Whale Heart

Instruktør: Robert Allen
Tiden er kommet til, at Silas må indvie sin søn i hvalfangstens blodige profession.
729
320
0
© Filmmagasinet Ekko