månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 55 for "Kbh Film" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
A
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
344
63
10

Allez

Instruktør: Oliver Tonning
På én aften må Sofia afklare, hvad hendes fascination af fægteklubbens kvindelige talent består i.
894
56
12
Å
Awards
2021

Årets flirt

Instruktør: Sabrina Ferguen
Ulmende og ubehagelige følelser kommer op til overfladen.
97
85
13
A

Asken

Instruktør: Christian Taylor Borup
Tre meget forskellige søskende opfylder deres mors sidste ønske.
729
252
0

Astrid

Instruktør: Anna Friis Sørensen
På en tur i sommerhus ændres Astrids opfattelse af sine forældre for altid.
483
155
6

Asyl

Instruktør: Jakob Kaldahl Friberg, Nawa Al-ani
To syriske flygtninge bliver konfronteret med den barske virkelighed.
469
44
9
B

Ballast

Instruktør: Viktor Hjelmsø
Mens brødrene Sune og Joakim skraller lag på lag af bådens skrog, kommer den truende sandhed frem i lyset.
1133
702
6

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
451
151
4

Blues

Instruktør: Lasse Weis
En falleret rockmusiker får chancen for et comeback. Det kræver bare, at kan samle sit gamle band.
977
443
5
D

Den dag min ven ikke kom til fodbold

Instruktør: Katrine Majland Gornitzka, Frederikke Vard Lauridsen
Noahs ven kommer ikke til fodbold.
1302
426
5

Den der viser vej

Instruktør: Sofie Siboni
En pusher på flugt fra politiet hopper ind i en tom bil – tror han. Bagi sidder en lille pige.
437
38
12

Drengen hvis verden gik under

Instruktør: Tobias Rud
En tiårig drengs verden slår revner, da hans forældre glider fra hinanden.
777
43
13

Dressage

Instruktør: Tara Salas
Joachim kæmper for at blive bedste dressurrytter, men får hård konkurrence af Helene, der bruger beskidte trick.
75
75
13
F

Freja og Sofie

Instruktør: Søren Lundvall Danielsen
Sofie vil ydmyge klassens ensomme Freja, der er forelsket i hende.
531
54
0
G
Awards
2015

Gravøl

Instruktør: Malthe Wermuth Saxer
Jeppe prøver på kirkegården at forberede sig på døden, men så dukker Theis op.
189
38
13
Awards
2017

Guldalder

Instruktør: Mikkel Smidt
Så mange forventninger. Pres fra alle sider. På vej mod afgrunden.
358
71
0
H

Himmelflugt

Instruktør: Jacob Hesselberg
En søn forsøger at opmuntre sin ensomme og sorgfulde mor.
1223
401
5

Hvad gav de dig i Goa?

Instruktør: August Lieberath Mørk
Før i tiden elskede Konrad at hjælpe andre, men efter en rejse kan han ikke længere finde glæden i tilværelsen.
176
156
0
I
Awards
2017

I Am Tahreer

Instruktør: Tahreer Bushnaq, Assa Rytter
Tahreer er født i en landsby uden strøm 30 km fra et hav, hun ikke har set.
718
196
0

Indbrud

Instruktør: Lasse Mathias Reinhardt
En forfatter får et råd om, hvordan han kan overvinde sin skriveblokering.
908
202
4
J
Awards
2018

Jazz

Instruktør: Tammes Bernstein
En bitter radiovært og en af hans lyttere tager på roadtrip gennem Københavns jazzmiljø.
263
74
13
K

Kandy

Instruktør: Teys Schucany
For at undslippe en kedelig hverdag beslutter Ophelia og Mira sig for at røve en slikbutik.
1297
250
2
L

LaCueva.mp4

Instruktør: Henrik Bill
Da Ari og hans dokumentarhold støder på en mystisk grotte i Baskerlandet, tager historien en hedensk drejning.
150
149
0
Awards
2016

Lykkens dør går udad

Instruktør: Carl Osbæck Adelkilde
I en provinsby truer den faldende dødsrate den lokale bedemandsforretning.
589
151
8
M

Måla

Instruktør: Selma Sunniva
En ung mand har isoleret sig i de svenske skove. Ud af mørket træder en uventet gæst frem.
1056
267
6

Master

Instruktør: Tara Salas
Den dygtige og erfarne balletmester tester sit nye talent, mens en pirrende stemning af magt hersker i rummet.
183
163
0

Maximillian

Instruktør: Billy Skotte Parker
Da Max møder bøllen Adam, vendes der op og og ned på hans ensomme tilværelse.
670
92
0

Med troen på bagsædet

Instruktør: Luna Green Hartvigsen, Thea Juul Blay
Tre mennesker har alle mistet troen.
492
181
5

Melvin

Instruktør: Frederik Uhrbrand
Melvin lider af vandskræk og bliver kastet ud i et møde med sin egen frygt og fortidens dæmoner.
588
49
0

Mens verden venter

Instruktør: Stine Michelsen
Thorbjørn lever alene med sin gås, men en dag kommer Freja forbi.
752
112
2
Vinder
2018

Min fjendes bror

Instruktør: Hooman Aznavy
En svækket og såret Karim må ty til ekstreme midler i kampen for overlevelse.
9
8
13
N

Natteravnen

Instruktør: Cecilie Kronborg Thomsen
Radioværten Saga modtager et opkald, der vender op og ned på alt.
933
819
0

Noa

Instruktør: Sabrina Ferguen
Nora føler sig for første gang set, da hun er til nytårsfest med Luca.
921
565
4

Nøkken

Instruktør: Mikkel Smidt
En mand med abstinenser indtager et stof, der fører ham på en mystisk rejse ind i sin underbevidsthed.
1129
201
0
O
Vinder
2021

OsWorld

Instruktør: Philip Hedegaard Povlsen
Osvald overskrider grænser for at underholde sit publikum, men hvor går grænsen?
80
72
13

Over N Out

Instruktør: Klara Elisabeth Binau Kragh
At være alene hjemme er ikke altid en leg.
1546
335
4
P
Awards
2021

Pandami

Instruktør: Jonas Dam Lerke
Vildt forelskede Isak skal slå en panda ihjel for at beholde sin kæreste.
219
82
13
Awards
2019

Peau de Banane

Instruktør: Natalie Falandysz Hinrup
Emma er fast besluttet på at få noget ud af sin første gang.
907
197
13
Awards
2015

Punani

Instruktør: Emilie Marloth Frøkjær
En ung pige træder ind i voksenlivet med hjælp fra sin storebrors bedste ven.
10
9
13
R

Røde Mellemvej, 2. th.

Instruktør: Camilla Arlien
Anny inviterer til den perfekte juleaften, men det går ikke som forventet.
1361
285
0
S
Awards
2023

Sande helte

Instruktør: Sarah Carlsen
Adfærdsvanskelige Emma danner et atypisk venskab med Chris, som har Downs syndrom.
88
85
12

Sidste chance

Instruktør: Peter Bjørklund Andersen
Titus vil konfrontere sin terminalsyge far med uforløste problemer.
198
140
5
Awards
2019

Skøge

Instruktør: Selma Sunniva
En ung kvinde udfordrer terapeuten med sine seneste udskejelser.
771
221
13

Smil prinsesse

Instruktør: Celena Veiga
Milenas verden bliver vendt på hovedet, da hendes forsvundne far vender hjem.
216
147
3
Awards
2020

Solstråle

Instruktør: Carla Malling Agger
Syvårige Solvej bor alene med sin psykisk syge mor i en lejlighed fyldt med dåsemad og beskidt tøj.
375
113
13
Vinder
2016

Som engle vi falder

Instruktør: Maria Winther Olsen
Præstedatteren Julia forelsker sig i Barbara, den nye pige på øen.
542
73
13

Stikker

Instruktør: Jens Kühnel
Under besættelsen forsøger Alfred og Karl at få ram på manden, som har stukket Alfreds far.
319
197
0

Svin!

Instruktør: Kasper Serup Christensen, Louise Knudsen
Mads får et godt øje til Mikkel, men det falder ikke i god jord hos hans far.
667
126
10
T

Tak far

Instruktør: Frederik Andersen
Fra et kælderværksted i København fortæller Søren om sit livs op- og nedture.
1021
749
6
U
Awards
2020

Undskyld, er der ik’ noget signal her?

Instruktør: Luna Green Hartvigsen
Kasper tilbringer fire dage hos sin farmor på en lille ø, hvor han møder Nanna.
232
86
13
© Filmmagasinet Ekko