månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 55 for "Kbh Film" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
09
Vinder
2018

Min fjendes bror

Instruktør: Hooman Aznavy
En svækket og såret Karim må ty til ekstreme midler i kampen for overlevelse.
9
8
13
10
Awards
2015

Punani

Instruktør: Emilie Marloth Frøkjær
En ung pige træder ind i voksenlivet med hjælp fra sin storebrors bedste ven.
10
9
13
75

Dressage

Instruktør: Tara Salas
Joachim kæmper for at blive bedste dressurrytter, men får hård konkurrence af Helene, der bruger beskidte trick.
75
75
13
80
Vinder
2021

OsWorld

Instruktør: Philip Hedegaard Povlsen
Osvald overskrider grænser for at underholde sit publikum, men hvor går grænsen?
80
72
13
88
Awards
2023

Sande helte

Instruktør: Sarah Carlsen
Adfærdsvanskelige Emma danner et atypisk venskab med Chris, som har Downs syndrom.
88
85
12
97
Awards
2021

Årets flirt

Instruktør: Sabrina Ferguen
Ulmende og ubehagelige følelser kommer op til overfladen.
97
85
13
150

LaCueva.mp4

Instruktør: Henrik Bill
Da Ari og hans dokumentarhold støder på en mystisk grotte i Baskerlandet, tager historien en hedensk drejning.
150
149
0
176

Hvad gav de dig i Goa?

Instruktør: August Lieberath Mørk
Før i tiden elskede Konrad at hjælpe andre, men efter en rejse kan han ikke længere finde glæden i tilværelsen.
176
156
0
183

Master

Instruktør: Tara Salas
Den dygtige og erfarne balletmester tester sit nye talent, mens en pirrende stemning af magt hersker i rummet.
183
163
0
189
Awards
2015

Gravøl

Instruktør: Malthe Wermuth Saxer
Jeppe prøver på kirkegården at forberede sig på døden, men så dukker Theis op.
189
38
13
198

Sidste chance

Instruktør: Peter Bjørklund Andersen
Titus vil konfrontere sin terminalsyge far med uforløste problemer.
198
140
5
216

Smil prinsesse

Instruktør: Celena Veiga
Milenas verden bliver vendt på hovedet, da hendes forsvundne far vender hjem.
216
147
3
219
Awards
2021

Pandami

Instruktør: Jonas Dam Lerke
Vildt forelskede Isak skal slå en panda ihjel for at beholde sin kæreste.
219
82
13
232
Awards
2020

Undskyld, er der ik’ noget signal her?

Instruktør: Luna Green Hartvigsen
Kasper tilbringer fire dage hos sin farmor på en lille ø, hvor han møder Nanna.
232
86
13
263
Awards
2018

Jazz

Instruktør: Tammes Bernstein
En bitter radiovært og en af hans lyttere tager på roadtrip gennem Københavns jazzmiljø.
263
74
13
319

Stikker

Instruktør: Jens Kühnel
Under besættelsen forsøger Alfred og Karl at få ram på manden, som har stukket Alfreds far.
319
197
0
344
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
344
63
10
358
Awards
2017

Guldalder

Instruktør: Mikkel Smidt
Så mange forventninger. Pres fra alle sider. På vej mod afgrunden.
358
71
0
375
Awards
2020

Solstråle

Instruktør: Carla Malling Agger
Syvårige Solvej bor alene med sin psykisk syge mor i en lejlighed fyldt med dåsemad og beskidt tøj.
375
113
13
403

Værket

Instruktør: Esben Sloth
Det nye store kunstværk i museet har taget al opmærksomheden!
403
140
0
437

Den der viser vej

Instruktør: Sofie Siboni
En pusher på flugt fra politiet hopper ind i en tom bil – tror han. Bagi sidder en lille pige.
437
38
12
451

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
451
151
4
469

Asyl

Instruktør: Jakob Kaldahl Friberg, Nawa Al-ani
To syriske flygtninge bliver konfronteret med den barske virkelighed.
469
44
9
483

Astrid

Instruktør: Anna Friis Sørensen
På en tur i sommerhus ændres Astrids opfattelse af sine forældre for altid.
483
155
6
492

Med troen på bagsædet

Instruktør: Luna Green Hartvigsen, Thea Juul Blay
Tre mennesker har alle mistet troen.
492
181
5
496

Vågekonen

Instruktør: Sif Lina Lambæk
Alma er fascineret af døden og arbejder som frivillig vågekone på byens plejehjem.
496
80
0
531

Freja og Sofie

Instruktør: Søren Lundvall Danielsen
Sofie vil ydmyge klassens ensomme Freja, der er forelsket i hende.
531
54
0
538

Vi passer på tingene

Instruktør: Simon Mortensen
Valdemar og Jeppe viser, hvordan man frarøver folk deres ejendele.
538
54
4
542
Vinder
2016

Som engle vi falder

Instruktør: Maria Winther Olsen
Præstedatteren Julia forelsker sig i Barbara, den nye pige på øen.
542
73
13
588

Melvin

Instruktør: Frederik Uhrbrand
Melvin lider af vandskræk og bliver kastet ud i et møde med sin egen frygt og fortidens dæmoner.
588
49
0
589
Awards
2016

Lykkens dør går udad

Instruktør: Carl Osbæck Adelkilde
I en provinsby truer den faldende dødsrate den lokale bedemandsforretning.
589
151
8
667

Svin!

Instruktør: Kasper Serup Christensen, Louise Knudsen
Mads får et godt øje til Mikkel, men det falder ikke i god jord hos hans far.
667
126
10
670

Maximillian

Instruktør: Billy Skotte Parker
Da Max møder bøllen Adam, vendes der op og og ned på hans ensomme tilværelse.
670
92
0
718
Awards
2017

I Am Tahreer

Instruktør: Tahreer Bushnaq, Assa Rytter
Tahreer er født i en landsby uden strøm 30 km fra et hav, hun ikke har set.
718
196
0
729

Asken

Instruktør: Christian Taylor Borup
Tre meget forskellige søskende opfylder deres mors sidste ønske.
729
252
0
732

Valentina

Instruktør: Nike Ossler
Valentina har forladt et farverigt liv i Sunny Beach. Nu skærer hun fisk i Norge.
732
177
0
752

Mens verden venter

Instruktør: Stine Michelsen
Thorbjørn lever alene med sin gås, men en dag kommer Freja forbi.
752
112
2
771
Awards
2019

Skøge

Instruktør: Selma Sunniva
En ung kvinde udfordrer terapeuten med sine seneste udskejelser.
771
221
13
777

Drengen hvis verden gik under

Instruktør: Tobias Rud
En tiårig drengs verden slår revner, da hans forældre glider fra hinanden.
777
43
13
894

Allez

Instruktør: Oliver Tonning
På én aften må Sofia afklare, hvad hendes fascination af fægteklubbens kvindelige talent består i.
894
56
12
907
Awards
2019

Peau de Banane

Instruktør: Natalie Falandysz Hinrup
Emma er fast besluttet på at få noget ud af sin første gang.
907
197
13
908

Indbrud

Instruktør: Lasse Mathias Reinhardt
En forfatter får et råd om, hvordan han kan overvinde sin skriveblokering.
908
202
4
921

Noa

Instruktør: Sabrina Ferguen
Nora føler sig for første gang set, da hun er til nytårsfest med Luca.
921
565
4
933

Natteravnen

Instruktør: Cecilie Kronborg Thomsen
Radioværten Saga modtager et opkald, der vender op og ned på alt.
933
819
0
977

Blues

Instruktør: Lasse Weis
En falleret rockmusiker får chancen for et comeback. Det kræver bare, at kan samle sit gamle band.
977
443
5
1021

Tak far

Instruktør: Frederik Andersen
Fra et kælderværksted i København fortæller Søren om sit livs op- og nedture.
1021
749
6
1056

Måla

Instruktør: Selma Sunniva
En ung mand har isoleret sig i de svenske skove. Ud af mørket træder en uventet gæst frem.
1056
267
6
1129

Nøkken

Instruktør: Mikkel Smidt
En mand med abstinenser indtager et stof, der fører ham på en mystisk rejse ind i sin underbevidsthed.
1129
201
0
1133

Ballast

Instruktør: Viktor Hjelmsø
Mens brødrene Sune og Joakim skraller lag på lag af bådens skrog, kommer den truende sandhed frem i lyset.
1133
702
6
1223

Himmelflugt

Instruktør: Jacob Hesselberg
En søn forsøger at opmuntre sin ensomme og sorgfulde mor.
1223
401
5
© Filmmagasinet Ekko