Nyhed
05. aug. 2026 | 10:27

Lars von Trier nærmer sig nyt manuskript

Foto | Emma Sejersen

For fire år siden udkom Lars von Triers serie Riget Exodus, og selv om en ny dokumentarserie ser ud til at være på vej, går der formentlig år, før hans kommende film After er klar til premiere. 

Instruktørens mangeårige ven og producer Peter Aalbæk Jensen fortæller, at manuskriptet til Lars von Triers næste film kan være færdigt inden længe.

Af Claus Christensen

Da Cannes-festivalens program skulle offentliggøres i april, cirkulerede et opsigtsvækkende rygte: Lars von Triers næste spillefilm, After, var blandt de udvalgte.

Det lød næsten for godt til at være sandt. Det viste det sig også at være. Heller ikke den kommende Venedig-festival i september kan præsentere filmen.

Med god grund.

”Filmen er ikke lavet, så der er ikke noget, der kan vises på en festival,” siger producer Peter Aalbæk Jensen, som sammen med Trier stiftede Zentropa i 1992 og var med til at forme dansk films guldalder.

”Før sommerferien hørte jeg, at Lars med lidt held her omkring august ville have skrevet manuskriptet. Det kan alle os, der elsker Triers film, glæde os over. Men der er lang vej endnu, før der foreligger en færdig film.”

After handler om døden og livet efter døden. Den trækker kraftigt på Lars von Triers egne tanker om dødelighed og forgængelighed.

Filmen har modtaget 1,3 millioner kroner i udviklingsstøtte fra Det Danske Filminstitut – et usædvanligt højt beløb. Først når manuskriptet er færdigt, kan projektet søge produktionsstøtte.

Designet til fysisk tilstand
Med værker som Forbrydelsens element, Breaking the Waves, Dancer in the Dark, Dogville og Melancholia betragtes Lars von Trier som en af filmhistoriens største instruktører. After kan meget vel blive den 70-årige filmskabers sidste værk.

I 2022 fortalte Trier offentligt, at han havde fået Parkinsons sygdom. Halvandet år senere kom det frem, at han delvist var flyttet på plejehjem tæt på sit hjem i Lyngby.

Parkinsons sygdom er en fremadskridende hjernesygdom, der især påvirker kroppens evne til at styre bevægelser. Den kan med tiden også påvirke blandt andet søvn, humør og kognitive funktioner.

”Fysisk er Lars ramt, men hovedet fejler ikke noget. Så det er det, plejehjemmet hjælper med. Han har stadig sit eget hjem, hvor han indimellem også er – alt efter dagens form,” sagde Peter Aalbæk Jensen til Ekko i 2025.

After har hele tiden været designet til at kunne laves ud fra Lars’ fysiske tilstand. Han har altid brugt begrænsninger kreativt, og nu er det så hans egen fysiske begrænsning, han indarbejder i det kreative,” forklarede produceren.

”Jeg ville sige ja til ham”
Den svenske skuespiller Stellan Skarsgård har fortalt, at After bliver et eksperiment, der består af stillbilleder. Filmen er inspireret af Chris Markers kortfilmklassiker La Jetée fra 1962, som Ekko udgav på dvd #22, der i 2012 fulgte med magasin #58.

Terry Gilliam lavede i 1995 en mere traditionelt fortalt spillefilmversion af sci-fi-kærlighedshistorien med 12 Monkeys.

”Kender du den gamle franske film La Jetée? Den er bygget op af sort-hvide stillbilleder og er utroligt smuk. En film i den stil kunne han lave hjemmefra. Det er sådan noget, han har talt om. Jeg ville gøre det. Jeg ville sige ja til ham – hvad end han bad om,” sagde Stellan Skarsgård om After til magasinet Vulture i 2025 ifølge websitet World of Reel.

Skarsgård har gennem årtier været en af Triers mest betroede skuespillere og medvirket i flere af hans film – fra Breaking the Waves over Dogville til Nymphomaniac.

Et format baseret på stillbilleder reducerer behovet for lange og fysisk krævende optagedage. Samtidig giver det Trier mulighed for at skabe filmen inden for en mere kontrolleret ramme, der netop tager hensyn til hans fysiske begrænsninger.

Der er gået fire år siden premieren på serien Riget Exodus. Og ifølge Peter Aalbæk Jensen må Trier-fans væbne sig med tålmodighed.

”Der vil gå i hvert fald endnu to år, før vi står med en færdig film,” lyder det fra produceren.

Dokumentarserie
Til gengæld kan der være kortere til premieren på Triers andet projekt: Ø – Fragmenter af en encyklopædi.

Dokumentarserien på op til 100 afsnit til TV 2 og Louisiana Channel fik allerede sidste år 6,4 millioner kroner i produktionsstøtte fra Filminstituttets Public Service Pulje.

Den står til at blive instrueret af Lars von Trier sammen med Christoffer Boe (Reconstruction, Rejseholdet – Det første mord).

Serien produceres af Louise Vest og Nicole Nielsen Horanyi for Zentropas nye underselskab Zentropa Arts, som tidligere hed Electric Parc og producerede dvd’er og bagom-dokumentarer – blandt andre til flere af Triers film.

Ifølge Ekkos oplysninger er Ø – Fragmenter af en encyklopædi udformet som Lars von Triers blik på filmhistorien.

Trailer: La Jetée

Kommentarer

© Filmmagasinet Ekko