månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

51 - 99 ud af 99
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
764

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
764
194
0
785

Primatdrengen

Instruktør: Jeremy Wilson
En dreng tager til Congo, hvor han ved et uheld får superkræfter.
785
155
3
788

Hund i himlen

Instruktør: Jeanette Nørgaard
Da Loras hund bliver slået ihjel på et rigidt kloster, beslutter pigen sig for selv at blive til en hund.
788
25
2
801

Den første fjer

Instruktør: Sine Juhl
Da den første dinosaur med fjer bliver udklækket, må han fra starten kæmpe for at passe ind.
801
177
0
804

Julegrisen

Instruktør: R.S. Söderström
En lille gris kæmper for ikke at ende som steg på en sulten families julebord.
804
49
0
852
Awards
2015

Tsunami

Instruktør: Sofie Kampmark
Efter en altødelæggende tsunami støder Haru på et havvæsen, som hjælper ham tilbage til livet.
852
272
0
861
Vinder
2021

Jeg har ikke tid til det her

Instruktør: Mathias Rodrigues Bjerre
En desperat mand forsøger at tage sit arbejde med på ferie, men alt går galt.
861
830
0
874
Awards
2016

Grandma’s Hero

Instruktør: Corentin Monnier, Ben Ozeri
En ung monsterjæger får selskab af sin lidt for omsorgsfulde bedstemor.
874
140
2
887

Larry

Instruktør: Sine Juhl
Isbjørnen Larry er træt af ikke at føle sig hjemme.
887
401
0
918
Vinder
2016

Untamed

Instruktør: Juliette Viger
Sally forsøger at tæmme sin ulvefar.
918
168
2
923
Awards
2014

To venner

Instruktør: Paw Charlie Ravn
Albert og Jonas prøver at overleve i en nær fremtid, hvor alle kvinder er døde, og mændene er mutanter.
923
36
0
927

Nye mennesker

Instruktør: Sia Søndergaard, Steen Rasmussen
Stammens største åndemaner drager over havet for at møde nye mennesker.
927
784
0
930

Verdens lykkeligste by

Instruktør: Jody Ghani
Kan man være lykkelig i verdens lykkeligste by?
930
270
0
950

Life of Mr. Beetroot

Instruktør: Simon Reinhardt
Mr. Beetroot har altid været en ond mand.
950
381
0
951

Lament

Instruktør: Anne Sinead Hodgers
Hvordan føles det, når sorgen river et hul i selve essensen?
951
919
0
956

Space Ham

Instruktør: Nicolai Vielwerth
To unge grise i rummet er trods deres forskelligheder de allerbedste venner.
956
890
0
982
Awards
2019

Animals

Instruktør: Tue Sanggaard
Ni mennesker bliver fanget i en metrovogn.
982
714
0
983
Awards
2018

But Jane Was Deaf

Instruktør: Tobias Rud
En storladen gestus går ubemærket hen.
983
587
0
1023

Under the Fold

Instruktør: Bo Juhl Nielsen
Den arbejdsløse Frank er ved at miste håbet, men måske sønnens fantasi er redningen.
1023
88
0
1047

The Backwater Gospel

Instruktør: Bo Mathorne
Så længe nogen kan huske, har ankomsten af den sagnomspundne Bedemand også betydet Dødens komme.
1047
42
0
1070

Natfødt

Instruktør: Troels Hugo Cederholm
To søskende kan teleportere sig gennem skyggerne, men er jaget af en ond heks, der vil røve deres kræfter.
1070
180
0
1080

Monachopsis

Instruktør: Kim Strandli
Hver dag føles som den samme.
1080
713
0
1098

Cowboy Kevin

Instruktør: Anna Lund Konnerup
Kevin og Hest er på en rejse for at finde afsenderen af et kærlighedsbrev, som Kevin har modtaget.
1098
1064
0
1163

Slug Invasion

Instruktør: Morten Helgeland, Casper Wermuth
En drabelig kamp mellem dræbersnegle og en ældre dame.
1163
8
2
1175
Awards
2018

Home Grown

Instruktør: William Reynish
Darya leder efter sin far i hjembyen, som hun blev evakueret fra som barn.
1175
697
0
1194

My Plastic Menagerie

Instruktør: Touraj Khosravi
Mænd skal danne par med kvinder, men enkelte mænd vil være sammen med andre mænd.
1194
574
0
1196

Desert

Instruktør: Sofia Pashaei
En kvinde er strandet i en ørken.
1196
787
0
1216

En drøm

Instruktør: Malte Pedersson
Drømmen om at få et barn udvikler sig til et mareridt for en ung kvinde.
1216
170
0
1239
Awards
2021

BusLine35A

Instruktør: Elena Felici
En bus, tre passagerer og en situation på bagsædet, som ingen tager sig af.
1239
1174
0
1253

Heavy Heads

Instruktør: Helena Frank
Monikas grå og ensomme tilværelse forstyrres, da en fremmed træder ind ad døren.
1253
18
0
1257

Dagny

Instruktør: Peter Lopes Andersson
Dagny bor med sin far i en lille landsby, hvor folket ofrer æbler til guden Thor for at få beskyttelse mod de farlige jætter.
1257
641
0
1269

Apex Point

Instruktør: Jacob Møller
Hvad skal man gøre, hvis perfektion ikke er godt nok?
1269
1229
0
1273

Tiger

Instruktør: Pernille Kjær, Anja Perl
En tiger, en and og en mystisk firkant gør livet svært for to venner.
1273
414
2
1275
Awards
2020

Shergar

Instruktør: Cora McKenna
En dreng med fart på i Dublins gader træffer ikke altid de rigtige valg.
1275
977
0
1278

Hvis der var krig i Norden

Instruktør: Puk Grasten
Hvad ville du gøre, hvis der var krig i Norden?
1278
864
0
1289
Awards
2014

1989: Dengang jeg var 5 år gammel

Instruktør: Thor Ochsner
Minder fra et traumatisk trafikuheld, instruktøren selv oplevede som barn.
1289
7
1
1294
Vinder
2020

Hvor træerne blokerer for lyset

Instruktør: Jennifer Alice Wright
En parkbetjent opdager en hemmelighed, mens hun undersøger brorens død.
1294
994
0
1298

Pride of Lions

Instruktør: Symeona Maria Kanellou
Der foregår noget mystisk i den aztekiske homobar kort før lukketid.
1298
1126
0
1321

Clayton’s Last Breath

Instruktør: Simon Reinhardt
Clayton holder sig i live med en maskine, men en dag forsvinder hans et og alt.
1321
838
0
1323

Birdinos

Instruktør: Amalie Holst Bloch
En visuel evolution fra fortidsøgle til moderne fugl.
1323
1013
0
1338
Awards
2020

Mimi

Instruktør: Lisa Fukaya
Mimi har fået sin første bums og er bange for, at de andre piger synes, hun er underlig.
1338
1119
0
1349

Nomads

Instruktør: Anna Rueskov Schleicher
Nomadens trofaste dyr får sit mod testet, da ejeren fører det ad en svær og ukendt vej.
1349
1169
0
1352

Vermine

Instruktør: Jérémie Becquer
En poetisk rotte bliver konfronteret med samfundets barske syn på mus.
1352
865
0
1359

Sorte måne

Instruktør: Swift Wind Studio
En sang om at rumme det menneskelige vilkår, det er at være alene.
1359
1203
0
1361

Tom Has a Plant

Instruktør: Thịnh Nguyen
Tom har en plante, som han vil give til den, han elsker.
1361
1361
0
1362

Orgiastic Hyper-Plastic

Instruktør: Paul Bush
En elegi for en kærlighed, der gik galt.
1362
1286
0
1366
Awards
2020

Præstebørn

Instruktør: Joel Stenbäck
Præstesønnen Oskar pjækker fra kirke og får testet sin tro.
1366
1032
0
1367

The Artificial Condition

Instruktør: William Valdemar Larsen Bang
En kunstig intelligens bærer et mystisk objekt gennem verden.
1367
1039
0

I’ll Be Your Kettle

Instruktør: Tobias Rud
En kvinde forsøger desperat at leve op til sin partners usædvanlige lyster.
© Filmmagasinet Ekko