om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

51 - 86 ud af 86
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
698

Julegrisen

Instruktør: R.S. Söderström
En lille gris kæmper for ikke at ende som steg på en sulten families julebord.
698
49
0
740
Awards
2015

Tsunami

Instruktør: Sofie Kampmark
Efter en altødelæggende tsunami støder Haru på et havvæsen, som hjælper ham tilbage til livet.
740
272
0
759
Awards
2016

Grandma’s Hero

Instruktør: Corentin Monnier, Ben Ozeri
En ung monsterjæger får selskab af sin lidt for omsorgsfulde bedstemor.
759
140
2
781

Larry

Instruktør: Sine Juhl
Isbjørnen Larry er træt af ikke at føle sig hjemme.
781
401
0
806
Vinder
2016

Untamed

Instruktør: Juliette Viger
Sally forsøger at tæmme sin ulvefar.
806
168
2
816
Awards
2014

To venner

Instruktør: Paw Charlie Ravn
Albert og Jonas prøver at overleve i en nær fremtid, hvor alle kvinder er døde, og mændene er mutanter.
816
36
0
820

Nye mennesker

Instruktør: Sia Søndergaard, Steen Rasmussen
Stammens største åndemaner drager over havet for at møde nye mennesker.
820
784
0
821

Verdens lykkeligste by

Instruktør: Jody Ghani
Kan man være lykkelig i verdens lykkeligste by?
821
270
0
835

Life of Mr. Beetroot

Instruktør: Simon Reinhardt
Mr. Beetroot har altid været en ond mand.
835
381
0
858
Awards
2019

Animals

Instruktør: Tue Sanggaard
Ni mennesker bliver fanget i en metrovogn.
858
714
0
860
Awards
2018

But Jane Was Deaf

Instruktør: Tobias Rud
En storladen gestus går ubemærket hen.
860
587
0
891

Under the Fold

Instruktør: Bo Juhl Nielsen
Den arbejdsløse Frank er ved at miste håbet, men måske sønnens fantasi er redningen.
891
88
0
923

The Backwater Gospel

Instruktør: Bo Mathorne
Så længe nogen kan huske, har ankomsten af den sagnomspundne Bedemand også betydet Dødens komme.
923
42
0
942

Natfødt

Instruktør: Troels Hugo Cederholm
To søskende kan teleportere sig gennem skyggerne, men er jaget af en ond heks, der vil røve deres kræfter.
942
180
0
953

Monachopsis

Instruktør: Kim Strandli
Hver dag føles som den samme.
953
713
0
1030

Slug Invasion

Instruktør: Morten Helgeland, Casper Wermuth
En drabelig kamp mellem dræbersnegle og en ældre dame.
1030
8
2
1049
Awards
2018

Home Grown

Instruktør: William Reynish
Darya leder efter sin far i hjembyen, som hun blev evakueret fra som barn.
1049
697
0
1062

My Plastic Menagerie

Instruktør: Touraj Khosravi
Mænd skal danne par med kvinder, men enkelte mænd vil være sammen med andre mænd.
1062
574
0
1067

Desert

Instruktør: Sofia Pashaei
En kvinde er strandet i en ørken.
1067
787
0
1085

En drøm

Instruktør: Malte Pedersson
Drømmen om at få et barn udvikler sig til et mareridt for en ung kvinde.
1085
170
0
1115

Heavy Heads

Instruktør: Helena Frank
Monikas grå og ensomme tilværelse forstyrres, da en fremmed træder ind ad døren.
1115
18
0
1120

Hvis der var krig i Norden

Instruktør: Puk Grasten
Hvad ville du gøre, hvis der var krig i Norden?
1120
864
0
1131

Dagny

Instruktør: Peter Lopes Andersson
Dagny bor med sin far i en lille landsby, hvor folket ofrer æbler til guden Thor for at få beskyttelse mod de farlige jætter.
1131
641
0
1135

Tiger

Instruktør: Pernille Kjær, Anja Perl
En tiger, en and og en mystisk firkant gør livet svært for to venner.
1135
414
2
1137
Awards
2020

Shergar

Instruktør: Cora McKenna
En dreng med fart på i Dublins gader træffer ikke altid de rigtige valg.
1137
977
0
1153
Awards
2014

1989: Dengang jeg var 5 år gammel

Instruktør: Thor Ochsner
Minder fra et traumatisk trafikuheld, instruktøren selv oplevede som barn.
1153
7
1
1155
Vinder
2020

Hvor træerne blokerer for lyset

Instruktør: Jennifer Alice Wright
En parkbetjent opdager en hemmelighed, mens hun undersøger brorens død.
1155
994
0
1159

Pride of Lions

Instruktør: Symeona Maria Kanellou
Der foregår noget mystisk i den aztekiske homobar kort før lukketid.
1159
1126
0
1177

Clayton’s Last Breath

Instruktør: Simon Reinhardt
Clayton holder sig i live med en maskine, men en dag forsvinder hans et og alt.
1177
838
0
1180

Birdinos

Instruktør: Amalie Holst Bloch
En visuel evolution fra fortidsøgle til moderne fugl.
1180
1013
0
1196
Awards
2020

Mimi

Instruktør: Lisa Fukaya
Mimi har fået sin første bums og er bange for, at de andre piger synes, hun er underlig.
1196
1119
0
1207

Nomads

Instruktør: Anna Rueskov Schleicher
Nomadens trofaste dyr får sit mod testet, da ejeren fører det ad en svær og ukendt vej.
1207
1169
0
1208

Vermine

Instruktør: Jérémie Becquer
En poetisk rotte bliver konfronteret med samfundets barske syn på mus.
1208
865
0
1213

Sorte måne

Instruktør: Swift Wind Studio
En sang om at rumme det menneskelige vilkår, det er at være alene.
1213
1203
0
1217
Awards
2020

Præstebørn

Instruktør: Joel Stenbäck
Præstesønnen Oskar pjækker fra kirke og får testet sin tro.
1217
1032
0
1218

The Artificial Condition

Instruktør: William Valdemar Larsen Bang
En kunstig intelligens bærer et mystisk objekt gennem verden.
1218
1039
0
© Filmmagasinet Ekko