om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

151 - 200 ud af 996
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
151

Grøn top

Instruktør: Andrea Stief
Markus’ julestemning ødelægges af den nuttede Emma. I stedet vokser en grim og grøn følelse frem i ham.
151
151
5
152
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
152
104
9
153

Mand uden bevægelse

Instruktør: Britt Rehkopff
Bjarke kæmper sig tilbage efter en ulykke og drømmer om at få en familie.
153
30
0
154
Awards
2019

Blot et bånd

Instruktør: Marianna Bjørgheim, Mathilde Clausen
To brødre lever isoleret i skoven, indtil de en dag møder noget, de aldrig har set før.
154
139
5
155
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
155
142
0
156

Exit

Instruktør: Michael Kongshaug
John vil lægge fortiden bag sig og starte et nyt liv med sin datter. Men det kræver et sidste bræk.
156
36
6
157

Når du dør

Instruktør: Fred Salmon
Ingen vil være der, når du dør.
157
151
6
158

Allan 3000

Instruktør: Frank Molino
Frederiks far er en gammel robot.
158
117
7
159

Separeret

Instruktør: Danny Thykær
En lille pige må ikke se sine forældre.
159
159
11
160
Vinder
2019

Maja

Instruktør: Marijana Jankovic
Serbiske Maja bliver afleveret i børnehaven, men hun kan ikke forstå de andre børn.
160
140
13
161
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
161
161
7
162
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
162
70
5
163

En kvinde køber ind

Instruktør: Sune Kofod Maglegaard
Rebekka går i byggemarked, så hun lettere kan skaffe sig af ekskæresten.
163
79
4
164

Jeg er

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Michael Magill bearbejder tiden i forsvaret med roning, diskoskast og kuglestød.
164
113
3
165

B’s tur

Instruktør: Simon Mølvig
B forsøger at komme i kontakt med sin datter.
165
119
7
166

Vågekonen

Instruktør: Sif Lina Lambæk
Alma er fascineret af døden og arbejder som frivillig vågekone på byens plejehjem.
166
80
0
167
Awards
2015

2 piger 1 kage

Instruktør: Jens Dahl
Julie laver en helt speciel kage til sin bedste veninde.
167
163
13
168

Den ultimative frihed

Instruktør: Tanne Sommer
En ung pige må se frygten i øjnene, da hun forelsker sig i en fyr med et andet syn på døden.
168
53
5
169
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
169
68
0
170

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
170
151
4
171

Byen

Instruktør: Jens Malthe Næsby
Kan man se Williams stomipose igennem den hvide t-shirt?
171
133
5
172

Vi passer på tingene

Instruktør: Simon Mortensen
Valdemar og Jeppe viser, hvordan man frarøver folk deres ejendele.
172
54
4
173
Awards
2017

Alle morgendagens fester

Instruktør: Nikolai Kolind Fuglsang
En ung, gravid misbruger får nok af sin voldelige kæreste.
173
143
12
174

For at komme videre

Instruktør: Lars Elbæk, Filip Mogensen
En ung mand kæmper for at komme sig over tabet af sin elskede.
174
169
0
175

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
175
40
9
176

La Fami

Instruktør: Phillip Jacques
Fouli tager på en retrospektiv rejse til der, hvor alting startede i Marokko.
176
133
0
177

Spandmand

Instruktør: Nikolaj Holst Kristensen, Oscar Pedersen
Erik Spandmand lever et simpelt og isoleret liv i sin lejlighed.
177
126
0
178

Glemmer jeg, så husker du

Instruktør: Abbi Moreno
Hans og Johannes minder fra et langt samliv trues af alderdommens byrder.
178
66
4
179

Mani.Matta

Instruktør: Rikke Benborg
Percussionisten Ying-Hsueh Chens abstrakte lydflader skaber klangbund.
179
148
0
180

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
180
142
0
181

Henry ser universet

Instruktør: Nils Holst-Jensen
Lærer Clausen og klassekammeraterne tror ikke, Henry kan finde ud af noget. Men så får Henry briller.
181
28
5
182

Tonny

Instruktør: Jesper Vidkjær Rasmussen
Tonny kører en uskyldig kvinde ned og flygter i panik. Han står til at miste alt.
182
28
5
183

Freja og Sofie

Instruktør: Søren Lundvall Danielsen
Sofie vil ydmyge klassens ensomme Freja, der er forelsket i hende.
183
54
0
184

For det fælles bedste

Instruktør: Lisa Svelmøe
Kort før den vigtige hummerkonkurrence påkører kokken John til stor ulejlighed en turist.
184
44
5
185

Hypnotized

Instruktør: Tanne Sommer
En mystisk pige stjæler to fyres ghettoblaster og fører dem ind i en alternativ disco-verden.
185
117
0
186

Hubris

Instruktør: Ian Isak
En præst udnytter de troendes hengivenhed.
186
161
2
187

The Man Who Couldn’t Die

Instruktør: Julius Telmer
Zdravko fortæller om sit møde med døden efter et liv som narkoman.
187
75
0
188

Flertallet er dumme

Instruktør: Nikoline Sunshine Vicic Rasmussen
Flertallet synes, at flertallet er dumme. Diagnosen på et defekt demokrati.
188
188
2
189

Palma

Instruktør: Frederik Louis Hviid
Da Nicky løslades fra fængslet, venter en uforandret verden udenfor.
189
20
4
190

Ansvar

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Hvor langt er du villig til at gå for at tage dig af dem, du elsker?
190
145
4
191
Awards
2019

Sukker

Instruktør: Cecilie Elmholt Skou
Tyveårige Lauge er taget til København for at mødes med sin faste sugar momma.
191
184
13
192

Arbejdstitel 1

Instruktør: Christian Andersen
En teatertrup gør sig klar tre timer før premieren.
192
151
11
193

This Could Change History

Instruktør: Rikke Nørgaard
Chrisstoffer og Julian vil afholde Europas første EM i computerspillet Tetris.
193
92
5
194

Chloe Likes Olivia

Instruktør: Mette Kjærgaard
Et lesbisk trekantsdrama udvikler sig, da Olivia tager den unge Chloe med hjem fra byen.
194
17
0
195
Awards
2019

Alice i Lalandia

Instruktør: Felics Pedersen
Mellem Lalandias plastikpalmer og børneskrig opdager Alice, at hun er gravid.
195
177
13
196

Svar mig

Instruktør: Lasse Vestergaard
En kvinde vandrer alene rundt i verden og finder noget uventet.
196
126
4
197
Vinder
2019

Welcome Home

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Hvorfor har drengen klippet håret af alle sin søsters barbiedukker?
197
197
0
198

Change of Heart

Instruktør: Sigrún Gudbrandsdóttir
Jacob Bellens-musikvideo om længsel efter det tabte, om at blive til en anden og først opdage det længe efter.
198
49
3
199
Vinder
2017

Delphi

Instruktør: Søren Peter Langkjær Bojsen
To venners app, Delphi, er blevet en succes, men kan de stå inde for den?
199
75
6
200
Awards
2019

Mount Everest

Instruktør: Rasmus Nyholm Schmidt
Det er småt med plads til kunstnere og drømmere i nutidends samfund.
200
146
7
© Filmmagasinet Ekko