om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

201 - 250 ud af 1091
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
201

Magic

Instruktør: Liv Lundholm
Hvad gør man, når konen efter 30 års ægteskab spørger, om man vil med i swingerklub?
201
189
13
202

Tonny

Instruktør: Jesper Vidkjær Rasmussen
Tonny kører en uskyldig kvinde ned og flygter i panik. Han står til at miste alt.
202
28
5
203

Pussy

Instruktør: Ville Gideon Sörman
Oliver vil slå op med sin kæreste, men det er sværere, end han havde regnet med.
203
70
8
204
Awards
2015

Carl & Niels

Instruktør: Alexander Lind
Carl og Niels var uadskillelige tvillinger som børn, men i det voksne liv er de ved at miste hinanden.
204
191
4
205

... og nu til vejret

Instruktør: Lars Drost Hundebøll
Den lokale bedemand tror, at mennesket kan kontrollere livets gang. Døden har dog sin egen vilje.
205
54
4
206

Victor Vincent

Instruktør: Jens Malthe Næsby, Simon Dixgaard
Victor Vincent erobrer verden!
206
163
10
207

Spandmand

Instruktør: Nikolaj Holst Kristensen, Oscar Pedersen
Erik Spandmand lever et simpelt og isoleret liv i sin lejlighed.
207
126
0
208
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
208
70
5
209

Drengen hvis verden gik under

Instruktør: Tobias Rud
En tiårig drengs verden slår revner, da hans forældre glider fra hinanden.
209
43
13
210
Awards
2017

Alle morgendagens fester

Instruktør: Nikolai Kolind Fuglsang
En ung, gravid misbruger får nok af sin voldelige kæreste.
210
143
12
211

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
211
151
4
212
Awards
2019

The Boy in the Ocean

Instruktør: Friedrich Tiedtke
Fanget på en sejlbåd med sine forældre opdager en tolvårig dreng sin seksualitet.
212
140
5
213

For at komme videre

Instruktør: Lars Elbæk, Filip Mogensen
En ung mand kæmper for at komme sig over tabet af sin elskede.
213
169
0
214
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
214
68
0
215

Change of Heart

Instruktør: Sigrún Gudbrandsdóttir
Jacob Bellens-musikvideo om længsel efter det tabte, om at blive til en anden og først opdage det længe efter.
215
49
3
216

La Fami

Instruktør: Phillip Jacques
Fouli tager på en retrospektiv rejse til der, hvor alting startede i Marokko.
216
133
0
217
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
217
162
10
218

Jeg er

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Michael Magill bearbejder tiden i forsvaret med roning, diskoskast og kuglestød.
218
113
3
219

Grey Areas

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Mostapha El-Ali udtrykker sine følelser og tanker gennem musikken og sine tekster.
219
206
0
220

Hypnotized

Instruktør: Tanne Sommer
En mystisk pige stjæler to fyres ghettoblaster og fører dem ind i en alternativ disco-verden.
220
117
0
221

Henry ser universet

Instruktør: Nils Holst-Jensen
Lærer Clausen og klassekammeraterne tror ikke, Henry kan finde ud af noget. Men så får Henry briller.
221
28
5
222
Awards
2018

Vidne

Instruktør: Louise Leth
Lægen Haifaa Awad bliver konfronteret med spørgsmålet om, hvordan man kan leve og finde håb, når der er krig.
222
72
4
223

For det fælles bedste

Instruktør: Lisa Svelmøe
Kort før den vigtige hummerkonkurrence påkører kokken John til stor ulejlighed en turist.
223
44
5
224

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
224
40
9
225

TP – A Love Story

Instruktør: James Ackroyd
Kærlighed, isolation og toiletpapir.
225
224
0
226

Vågekonen

Instruktør: Sif Lina Lambæk
Alma er fascineret af døden og arbejder som frivillig vågekone på byens plejehjem.
226
80
0
227

Hollow Heart

Instruktør: Emilie Marloth Frøkjær
Da pressen begynder at tvivle på Ellen, vælger hun at genopsætte sit kunstværk større og vildere.
227
113
3
228
Awards
2014

Piv

Instruktør: Mads Riisom
Den uerfarne lærervikar Piv vil gerne imponere kollegerne, men begår en stor fejl til en lærerfest.
228
92
0
229
Awards
2017

Stina Karina

Instruktør: Andrias Høgenni
Venskabet mellem to kvinder sættes på prøve på grund af en uoverensstemmelse om den enes nederdel.
229
193
6
230

Lars og okserne

Instruktør: Pelle Gøtze Johansson, Magnus Højlund Nørgaard
Alle fortjener at mærke bisonoksens varme blik.
230
95
0
231

The Swans

Instruktør: Carl Marott
Tre astronauter er på jagt efter en mystisk skabning til tonerne af space-popgruppen Ice Cream Cathedral.
231
46
0
232

Freja og Sofie

Instruktør: Søren Lundvall Danielsen
Sofie vil ydmyge klassens ensomme Freja, der er forelsket i hende.
232
54
0
233

Sind

Instruktør: Bruno Edelman
I mørket bliver en ung mand konfronteret med sine indre dæmoner.
233
172
4
234

Med troen på bagsædet

Instruktør: Luna Green Hartvigsen, Thea Juul Blay
Tre mennesker har alle mistet troen.
234
181
5
235

Vagabond

Instruktør: Pedro Ivo Carvalho de Araujo Silva
Vagabond forfølger sin hunds kidnapper igennem en by i konstant bevægelse.
235
54
0
236

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
236
142
0
237

Vi passer på tingene

Instruktør: Simon Mortensen
Valdemar og Jeppe viser, hvordan man frarøver folk deres ejendele.
237
54
4
238

Arbejdstitel 1

Instruktør: Christian Andersen
En teatertrup gør sig klar tre timer før premieren.
238
151
11
239

Glemmer jeg, så husker du

Instruktør: Abbi Moreno
Hans og Johannes minder fra et langt samliv trues af alderdommens byrder.
239
66
4
240

Team Quarantine

Instruktør: Laura Hildebrand
Seks tidligere udvekslingsstudenter lægger planer for fremtiden, men coronavirus kommer i vejen.
240
237
0
241

Tove

Instruktør: Karen Bohøj
Et barnebarns personlige portræt af sin 88-årige mormors hverdagsliv.
241
187
3
242

Overgang

Instruktør: Jesper Quistgaard
En ung pige står over for et valg, der vil definere, hvem hun er, da hendes hund bliver syg.
242
12
3
243

Astrid

Instruktør: Anna Friis Sørensen
På en tur i sommerhus ændres Astrids opfattelse af sine forældre for altid.
243
155
6
244

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
244
151
5
245

Rob ’n’ Ron

Instruktør: Peter Smith, Magnus Igland Møller
Livet er det, der sker, mens man har travlt med andre ting.
245
60
0
246

The Ultimate Gamer 4

Instruktør: Fred Salmon
Mick Øgendahl og Michael Schøt dyster om, hvem af de to der er bedst til at spille Xbox.
246
31
3
247

Et søskendedrama

Instruktør: Jonas Bransholm, Jean Jamil
Kriminelle Steph mødes med sin bror for at indvie ham i en genial plan.
247
128
4
248

Feberdrømme

Instruktør: Nicklas Tägtström Møller
Hvor begynder fantasien? Og hvor ender virkeligheden?
248
45
7
249
Awards
2016

Lykkens dør går udad

Instruktør: Carl Osbæck Adelkilde
I en provinsby truer den faldende dødsrate den lokale bedemandsforretning.
249
151
8
250

Virginia

Instruktør: Kristian Marstal
Virginia er på studietur i København, hvor hun bliver voldtaget.
250
94
0
© Filmmagasinet Ekko