månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 204 for filmværkstedet - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
01
Awards
2017

Svans

Instruktør: Martin Reinhard
Aksel lever i frygt for, at omverdenen skal opdage hans homoseksualitet.
1
1
13
03
Vinder
2014

In absentia

Instruktør: David Metz
Lucas drømmer om det søde liv i Brasilien, og den smukke Karina kan gøre drømmen til virkelighed.
3
1
13
04
Awards
2016

Mørke rum

Instruktør: Peter Ahlén Lavrsen
Sebastian mødes med den ældre Jacob på en lurvet sexklub og hengiver sig til øjeblikket.
4
4
13
11
Awards
2014

Daimi

Instruktør: Marie Grahtø Sørensen
Det er jul, og Daimi er alene med sin eneste ven i verden: en kælegris.
11
1
12
12
Vinder
2014

Ud, spring over, ind

Instruktør: Thomas Daneskov
I familiens sommerhus får Rasmus bekræftet sin værste frygt: Hans far har mistet forstanden. Sådan midlertidigt.
12
4
13
16
Vinder
2014

Ladyboy

Instruktør: Aske Bang
Transvestitten Kristian søger kærligheden, men møder voldens grimme ansigt.
16
1
13
17
Awards
2014

Lækre til vi dør

Instruktør: Marie Grahtø Sørensen
Vampyren Kimmi er forelsket i Sally. Med slyngveninden Nancy gemmer de sig på deres gymnasium.
17
4
13
20
Awards
2021

Partisan

Instruktør: Jahfar Muataz
Efter sin fars død har en tidligere verdensmester i kickboksning svært ved at finde motivationen.
20
17
13
21
Awards
2019

Roser er gule

Instruktør: Aviaja Skotte
Måske er den du elsker ikke altid den, du har brug for?
21
17
13
31
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
31
4
13
32
Vinder
2020

En flirt

Instruktør: Zinnini Elkington
Da journalisten Eva indleder en flirt med sin nye chef, får det drastiske konsekvenser.
32
24
13
38

Millennium

Instruktør: Kristian Sejrbo Lidegaard
Karl og Thomas planlægger en fest, der skal imponere klassens smukke pige.
38
14
11
41
Awards
2017

Zombiehagen

Instruktør: Jonas Ussing
De levende døde vandrer i Københavns øde gader, mens en enlig overlevende leder efter sin kæreste.
41
17
13
48
Vinder
2022

Vågn op med Danmark

Instruktør: Joseph Valentino Palau
Komikeren Isaac opdager, at publikum kun griner, hvis han håner sig selv og sin afrikanske kultur.
48
46
13
54
Vinder
2015

Flyvere i natten

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
Valdemar lever med sin alkoholiske far på en gård, men forholdet kommer på en hård prøve.
54
31
13
62
Vinder
2022

Vilde sind

Instruktør: Hannah Elbke
Daniel lever med sin sårbare mor, men ønsker for alt i verden at komme væk.
62
62
13
66
Awards
2018

Jeg vil bare læse HF

Instruktør: Wagma Dicent
Efter at være blevet tvangsmedicineret går Michel til Patientklagenævnet.
66
41
13
67

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
67
8
13
77
Awards
2021

Olivia

Instruktør: Stine Likodelle
En mosaik af hverdagsracisme leveret i bedste mening.
77
67
13
79
Awards
2017

Pistol

Instruktør: Andreas Thaulow
For en dreng er en legetøjspistol spændende. Men hvad nu, hvis pistolen var ægte?
79
60
7
80

Beast

Instruktør: Lars p Arendt
Tiårige Benjamin tager sin voldelige fars hundehvalp som gidsel.
80
48
0
85
Vinder
2017

Lulus første gang

Instruktør: Tone Ottilie
Lulu føler sig akavet og ensom på efterskolen, hvor det er taberagtigt at være jomfru.
85
59
13
86
Awards
2017

Sé, hvilken klovn

Instruktør: Jacob Thomas Pilgaard
På hospitalsklovnen Elias sidste vagt ripper mødet med et barn op i fortidens fejl og sorger.
86
41
13
104
Awards
2019

The Boy in the Ocean

Instruktør: Friedrich Tiedtke
Fanget på en sejlbåd med sine forældre opdager en tolvårig dreng sin seksualitet.
104
88
5
110

Alan Isaac

Instruktør: Lina Csillag
Den kunstige intelligens Alan Isaac forsøger at agere menneske og være et perfekt moralsk individ på samme tid.
110
80
3
113
Awards
2022

Ei blot til lyst

Instruktør: Marco Franklin Stoltze
En ung mand tager på en intim rejse for at bearbejde den giftige maskulinitet omkring ham.
113
112
10
120

En sten kan ikke flyve

Instruktør: Pelle Gøtze Johansson
To skuespillere på Aalborg Teater har opbygget en narkogæld, men gælden synes umulig at tilbagebetale.
120
116
13
123

Stime

Instruktør: Cecilie Elmholt Skou
Brødrene Villads og Christian får sat deres forhold på prøve under et intest krabbevæddeløb.
123
101
11
124
Awards
2014

Trold

Instruktør: Fili Seifert
Den religiøse og gravide pige Mille på tretten år lever et liv med seksuelle overgreb.
124
7
13
128
Vinder
2019

Maja

Instruktør: Marijana Jankovic
Serbiske Maja bliver afleveret i børnehaven, men hun kan ikke forstå de andre børn.
128
80
13
131

Petanque

Instruktør: Taleb Fartous
Sammy skal designe en petanquebane i socialt belastet område, men beboerne er imod det.
131
128
0
137
Vinder
2023

Kærlighed giver pote

Instruktør: Albert Morel
En magelig dyrepasser må opsøge en karriere-coach for at redde sit job.
137
126
0
138
Awards
2016

Bad Boy Breathing

Instruktør: Jeppe Hansen
Meditation og åndedrætsteknikker bliver vendepunktet for den kriminelle Nicolai.
138
48
7
144
Awards
2023

Kazarians Pagt

Instruktør: David Metz
En ambitiøs videnskabsmand kæmper med de etiske og personlige dilemmaer ved en verdensforandrende opfindelse.
144
130
0
148

Fatherland

Instruktør: Benjamin Kodboel
Sørgende syrisk far med tre sønner finder kræfterne til at kæmpe for ikke at blive udvist af Danmark.
148
134
0
156

Lille Christina

Instruktør: Arthur Thorlak Delay
Christina rejser tilbage i tiden for at ændre sit seksårige jeg.
156
128
0
159
Vinder
2020

Ikki illa meint

Instruktør: Andrias Høgenni
To gamle veninder mødes tilfældigt i Føtex, men deres samtale ender i et stort opgør.
159
92
9
162
Awards
2020

De lystsyge

Instruktør: Jonathan Gelvan
Liv bor på et kvindehjem, hvor seksualitet er en farlig ting.
162
84
13
164
Awards
2016

Shiva

Instruktør: Christian Bengtson
En mor indser, at hendes datter er ved at blive voksen.
164
59
13
165
Awards
2021

Nattens smil

Instruktør: Lulu Roos
Sanger og harpespiller Selma og skuespilleren Josefine slås med hver deres problemer.
165
99
0
183
Awards
2017

Maybe This Christmas

Instruktør: Theis Ferrall
Bobby tager en tur på tanken for ikke at skulle fejre juleaften alene.
183
84
0
184
Vinder
2021

Bånd – fortæl mig alt

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Far og datter ser tilbage på et fælles tab igennem gamle optagelser, som giver næring til nye og styrkede bånd.
184
95
6
193
Awards
2021

First Night

Instruktør: Darshika Karunahara
To dansk-tamilske søstre er fast besluttet på at opleve deres første gang på den samme nat.
193
87
9
195
Vinder
2023

Overtoner

Instruktør: Rasmus Nyholm Schmidt
En klaverlærer dykker ned i Chopins klaverkoncert, mens hans skole og ægteskab er ved at falde fra hinanden.
195
181
4
202
Awards
2020

Akvarieklubben

Instruktør: Peter Ahlén
I en dystopisk fremtid opvarter Carla og Zac medlemmerne af hemmelige temaklubber.
202
79
13
207

Killing Stacy

Instruktør: Alexander Sørensen, Liva Lervig Haue
Marcus skal spille sin hidtil største koncert, men han har en hemmelighed.
207
113
3
211
Awards
2018

Hotel Boy

Instruktør: Michael Søndergaard
Samir er forelsket og vil gøre alt for at være sammen med politikeren Stefan. Virkelig alt.
211
167
13
234
Vinder
2018

Forever Now

Instruktør: Kristian Håskjold
For at dulme tabet af kærligheden beslutter William og Cecilie sig for at tage MDMA en sidste weekend.
234
64
13
235
Awards
2020

Kaboos

Instruktør: Jahfar Muataz
Amna er presset i dagene op til en afgørende eksamen på biologistudiet.
235
84
9
240

Barvalo

Instruktør: Rasmus Kloster Bro
Den unge roma Mile mister sin brud, da hans far har betalt for brylluppet med lånte penge.
240
33
5
© Filmmagasinet Ekko