om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 45 ud af 45 for "The Animation Workshop" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
15
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
15
4
13
122
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
122
22
3
131

The Reward

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær & Kenneth Ladekjær
Med drømme om rigdom og hæder drager to unge mænd ud på et storslået eventyr.
131
24
0
145
Awards
2018

Reverie

Instruktør: Philip Piaget
I et barsk landskab kæmper en sorgramt dreng mod et uundgåeligt bæst.
145
133
0
162
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
162
142
0
165

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
165
151
5
181

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
181
40
9
190
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
190
68
0
220

Within, Without

Instruktør: Patrycja Cmak
For at nå den idylliske by må ridderen besejre et mægtigt monster.
220
152
0
225
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
225
132
0
233

Roommate Wanted – Dead or Alive

Instruktør: Lærke Elisabeth Kromann, David Charles Crisp
Adam får en usædvanlig logerende.
233
57
4
261

Fibers

Instruktør: Nynne Steen Mors
Kampen om kontrol raser konstant i menneskets indre. I dans bekæmper vi kaos, eller overgiver vi os til dets magt?
261
75
0
262

Vagabond

Instruktør: Pedro Ivo Carvalho de Araujo Silva
Vagabond forfølger sin hunds kidnapper igennem en by i konstant bevægelse.
262
54
0
277

Forglemmegei

Instruktør: Katarina Lundquist
En stædig, gammel mand må se sin indre frygt i øjnene.
277
241
0
292

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
292
74
0
320

Out of Bounds

Instruktør: Viktoria Piechowitz
Allan må trodse sine fobier for at redde sin bedste ven – kælefisken Paul.
320
85
0
325
Awards
2016

The Shepherd

Instruktør: John Henrik Muller, Lasse Rützou Bruntse
En forældreløs pige støder på en meget besynderlig flok får.
325
120
0
326

Ur Aska

Instruktør: Myra Hild
To kvinder lever lykkeligt sammen, men den ene begynder at forandre sig.
326
296
0
329

Nachthexen

Instruktør: Julie Herdichek Baltzer
Katja bliver en del af det første kvindelige natbomberegiment i det sovjetiske luftvåben.
329
192
0
352
Awards
2017

Det sjunkne kloster

Instruktør: Michael Panduro
En ordløs og grotesk historie om dårlige vaner.
352
260
0
359
Awards
2016

Mellem væggene

Instruktør: Sara Jespersen Holm
Mille forsøger at hjælpe sin far, der har skriveblokering.
359
176
0
363

Out of a Forest

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
En ung kanin inviteres til middag hos sine onkler i skoven en magisk aften, hvor ikke alt er, som det ser ud.
363
37
0
384

Poseidon

Instruktør: Noa Juel Johansen
En fyr smider skrald på stranden og får havets vrede at mærke.
384
264
0
400

Unimagined Friends

Instruktør: Sascha Altschuler
Carl vil gerne have en ven. Men der er ikke rigtigt nogen, som forstår, hvor fantastisk en ven han ville være.
400
98
0
408

City of Memories

Instruktør: Signe Tveitan
En forældreløs pige bor i en ødelagt by med sine minder som eneste selskab. Men en dag møder hun en ny ven.
408
315
0
437

Stellar

Instruktør: Laura Højberg Kunov
En apatisk by infiltreres af en farverig organisme, der tager de nysgerrige indbyggere på en rejse mod lyset.
437
269
0
443

Dark Dark Woods

Instruktør: Emile Gignoux
Ung prinsesse bliver ført ind i de mørke skove, der er fuld af monstre.
443
273
0
471

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
471
194
0
474
Awards
2015

Interview

Instruktør: Mikkel Okholm
En småt begavet, ung mand ankommer til den vigtigste jobsamtale nogensinde.
474
63
7
478
Awards
2017

Cream

Instruktør: Lena Ólafsdóttir
I lægens trygge venteværelse bliver menneskets kolde og grimme sider blotlagt.
478
336
0
522

Whale Heart

Instruktør: Robert Allen
Tiden er kommet til, at Silas må indvie sin søn i hvalfangstens blodige profession.
522
320
0
541
Vinder
2016

Untamed

Instruktør: Juliette Viger
Sally forsøger at tæmme sin ulvefar.
541
168
2
559

Once Upon a Candle

Instruktør: Humphrey Erm
Et lys på en forfatters skrivebord er på vej mod en eksistentiel krise, da han opdager, hvor kort livet er.
559
137
0
589
Awards
2015

Tsunami

Instruktør: Sofie Kampmark
Efter en altødelæggende tsunami støder Haru på et havvæsen, som hjælper ham tilbage til livet.
589
272
0
606
Awards
2016

Grandma’s Hero

Instruktør: Corentin Monnier, Ben Ozeri
En ung monsterjæger får selskab af sin lidt for omsorgsfulde bedstemor.
606
140
2
641

Love & Vehicles

Instruktør: Draško Ivezić
To ensomme rejsende må gå langt for at finde den sande kærlighed.
641
177
0
712

Under the Fold

Instruktør: Bo Juhl Nielsen
Den arbejdsløse Frank er ved at miste håbet, men måske sønnens fantasi er redningen.
712
88
0
736

The Backwater Gospel

Instruktør: Bo Mathorne
Så længe nogen kan huske, har ankomsten af den sagnomspundne Bedemand også betydet Dødens komme.
736
42
0
756

Monachopsis

Instruktør: Kim Strandli
Hver dag føles som den samme.
756
713
0
828

Slug Invasion

Instruktør: Morten Helgeland, Casper Wermuth
En drabelig kamp mellem dræbersnegle og en ældre dame.
828
8
2
846

Desert

Instruktør: Sofia Pashaei
En kvinde er strandet i en ørken.
846
787
0
902

Tiger

Instruktør: Pernille Kjær, Anja Perl
En tiger, en and og en mystisk firkant gør livet svært for to venner.
902
414
2
904

The Wanderer

Instruktør: Simon Ternowitz
En vandrende ånd fødes, ældes og dør i løbet en enkelt dag.
904
298
0
946
Awards
2015

Borislav

Instruktør: Johan Steén
Da Aneli ankommer til sit kaotiske barndomshjem, opdager hun, at der er noget galt med hendes fiskerfar.
946
270
0
952

Vermine

Instruktør: Jérémie Becquer
En poetisk rotte bliver konfronteret med samfundets barske syn på mus.
952
865
0
© Filmmagasinet Ekko