om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 69
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
1
Awards
2014

1989: Dengang jeg var 5 år gammel

Instruktør: Thor Ochsner
Minder fra et traumatisk trafikuheld, instruktøren selv oplevede som barn.
899
7
1
A

A Day With Dad

Instruktør: Mads Guldborg Bøge
En snestorm tvinger far til at tage sin hyperaktive søn med på sit arbejde som sikkerhedsansvarlig på en atom-silo.
334
225
0
Å
Awards
2018

År 805

Instruktør: Tor Fruergaard
Erik ankommer fra Gotland. Han er træt af død og krig og slår sig ned på Kroppedal hos Astrid.
343
288
6
B
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
159
142
0

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
463
194
0
Awards
2018

But Jane Was Deaf

Instruktør: Tobias Rud
En storladen gestus går ubemærket hen.
673
587
0

Børnestemmer

Instruktør: Marie-Louise Højer Jensen
Børn fortæller, mens animerede billeder vækker historierne til live.
405
85
10
C

City of Memories

Instruktør: Signe Tveitan
En forældreløs pige bor i en ødelagt by med sine minder som eneste selskab. Men en dag møder hun en ny ven.
401
315
0

Clayton’s Last Breath

Instruktør: Simon Reinhardt
Clayton holder sig i live med en maskine, men en dag forsvinder hans et og alt.
917
838
0
D

Dagny

Instruktør: Peter Lopes Andersson
Dagny bor med sin far i en lille landsby, hvor folket ofrer æbler til guden Thor for at få beskyttelse mod de farlige jætter.
862
641
0

Dark Dark Woods

Instruktør: Emile Gignoux
Ung prinsesse bliver ført ind i de mørke skove, der er fuld af monstre.
435
273
0

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
161
151
5

Den første fjer

Instruktør: Sine Juhl
Da den første dinosaur med fjer bliver udklækket, må han fra starten kæmpe for at passe ind.
180
178
0

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
286
74
0

Desert

Instruktør: Sofia Pashaei
En kvinde er strandet i en ørken.
834
787
0
E

En drøm

Instruktør: Malte Pedersson
Drømmen om at få et barn udvikler sig til et mareridt for en ung kvinde.
805
170
0
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
12
6
13
F

Fløjteløs

Instruktør: Siri Melchior
Alle i byen kan fløjte, undtagen den lille fugl Fløjteløs, som alle har opgivet.
400
52
0

Forglemmegei

Instruktør: Katarina Lundquist
En stædig, gammel mand må se sin indre frygt i øjnene.
268
241
0
G

Garden of the Living

Instruktør: Sine Juhl
En ung pige ser sin mor blive ført væk af døden. Pigen gør hvad hun kan, for at få moren tilbage.
309
219
0
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
15
4
13
Awards
2016

Grandma’s Hero

Instruktør: Corentin Monnier, Ben Ozeri
En ung monsterjæger får selskab af sin lidt for omsorgsfulde bedstemor.
598
140
2
H
Awards
2016

Hakoili – Girl in a Box

Instruktør: Maremi Watanabe
Cores trivielle tilværelse bliver afbrudt, da hun forelsker sig i et rumvæsen.
318
138
0

Heavy Heads

Instruktør: Helena Frank
Monikas grå og ensomme tilværelse forstyrres, da en fremmed træder ind ad døren.
870
18
0
Awards
2018

Home Grown

Instruktør: William Reynish
Darya leder efter sin far i hjembyen, som hun blev evakueret fra som barn.
766
697
0

Hund i himlen

Instruktør: Jeanette Nørgaard
Da Loras hund bliver slået ihjel på et rigidt kloster, beslutter pigen sig for selv at blive til en hund.
503
25
2
I
Awards
2017

I familie

Instruktør: Ida Andreasen
Tre familiemedlemmer kæmper med at styre deres temperament, som truer med at få det hele til at ramle sammen.
208
166
6

Ingenting

Instruktør: Bjarke Stenbæk
Nadine forsøger at flygte fra et voksende mørke.
301
182
0
J

Julegrisen

Instruktør: R.S. Söderström
En lille gris kæmper for ikke at ende som steg på en sulten families julebord.
482
49
0

Jytte – A Danish Hero

Instruktør: Morten Zachariassen
Alt ånder fred og idyl i Dannevang, indtil Jytte en dag modtager en flygtning med pakkepost.
102
89
13
L

Larry

Instruktør: Sine Juhl
Isbjørnen Larry er træt af ikke at føle sig hjemme.
606
401
0
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
202
132
0

Life of Mr. Beetroot

Instruktør: Simon Reinhardt
Mr. Beetroot har altid været en ond mand.
653
381
0
M

Med lukkede øjne

Instruktør: Kamilla Koed Fenger
En lille pige og hendes alkoholiske far.
297
121
2
Awards
2016

Mellem væggene

Instruktør: Sara Jespersen Holm
Mille forsøger at hjælpe sin far, der har skriveblokering.
353
176
0

Monachopsis

Instruktør: Kim Strandli
Hver dag føles som den samme.
746
713
0

My Plastic Menagerie

Instruktør: Touraj Khosravi
Mænd skal danne par med kvinder, men enkelte mænd vil være sammen med andre mænd.
844
574
0
N

Nachthexen

Instruktør: Julie Herdichek Baltzer
Katja bliver en del af det første kvindelige natbomberegiment i det sovjetiske luftvåben.
325
192
0

Natfødt

Instruktør: Troels Hugo Cederholm
To søskende kan teleportere sig gennem skyggerne, men er jaget af en ond heks, der vil røve deres kræfter.
738
180
0
O

Out of a Forest

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
En ung kanin inviteres til middag hos sine onkler i skoven en magisk aften, hvor ikke alt er, som det ser ud.
356
37
0
P

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
174
40
9

Poseidon

Instruktør: Noa Juel Johansen
En fyr smider skrald på stranden og får havets vrede at mærke.
375
264
0

Primatdrengen

Instruktør: Jeremy Wilson
En dreng tager til Congo, hvor han ved et uheld får superkræfter.
533
155
3
R
Awards
2018

Reverie

Instruktør: Philip Piaget
I et barsk landskab kæmper en sorgramt dreng mod et uundgåeligt bæst.
144
133
0

Rob ’n’ Ron

Instruktør: Peter Smith, Magnus Igland Møller
Livet er det, der sker, mens man har travlt med andre ting.
287
60
0

Roommate Wanted – Dead or Alive

Instruktør: Lærke Elisabeth Kromann, David Charles Crisp
Adam får en usædvanlig logerende.
227
57
4
S

Skål Viola

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Seksårige Viola tager med mor og far på værtshus.
395
115
0

Slug Invasion

Instruktør: Morten Helgeland, Casper Wermuth
En drabelig kamp mellem dræbersnegle og en ældre dame.
818
8
2

Strål Trine!

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Ensomme Trine er nervøs over at skulle starte til fodbold, men på banen handler det om sammenhold.
500
180
4
T

The Animation Tag Attack

Instruktør: Christen Bach
Bear og Duck indleder en hæsblæsende jagt på en grøn substans for at genoprette orden i kosmos.
462
89
0
© Filmmagasinet Ekko