månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 213
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
15
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
15
6
13
29
Awards
2019

Cathrine Dufour the Story

Instruktør: Tobias Damkjær
Dressurrytteren Cathrine Dufour har gjort op med hesteverdenens normer.
29
19
11
47
Awards
2014

Dirtbusters

Instruktør: René Odgaard
Dirtbusters er et broderskab af vilde fyre fra Fyn, der ophøjer rengøring til noget, man er stolt af.
47
4
13
59
Awards
2022

Peter – et liv efter overgreb?

Instruktør: Thomas Argiris
Peter blev seksuelt misbrugt som barn. Hvordan kommer man videre efter det?
59
52
13
64
Vinder
2023

Once Upon a Time on Twitch

Instruktør: Rikke Nørgaard
En mand skaber sig en alternativ virkelighed online.
64
64
13
66

Superhelten Benjamin og jagten på navneskiftet

Instruktør: Barbara Vestphael Christensen
Han vil være Danmarks første superhelt.
66
23
13
71
Awards
2017

Den perfekte mand

Instruktør: Kasper Kiertzner
Assers mål er at blive Danmarks bedte maratonløber, koste hvad det vil.
71
23
10
83

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
83
41
13
100

Kontrolleret kaos

Instruktør: Frederik Kronborg Andersen
Frederik optræder og kæmper for at komme ind på Kunstakademiet.
100
93
11
105
Awards
2021

National Romantik 2021

Instruktør: Tobias Rahim, Sebastian Birk
Historien om Tobias Rahim og tilblivelsen af hans debutalbum.
105
81
5
134

De næste 24 timer

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Et rodet og personligt indblik i Sofies liv, hvor hun vælger at konfrontere sin far med hans misbrug.
134
98
6
139
Awards
2015

Forever Domus Vista

Instruktør: Alexandra Kristjansen, Ida Sofie Benkert Holtet
77-årig herre er drevet af jagten på unge kvinder.
139
92
7
146

Sound of Ramallah

Instruktør: Helene Sophie Højgaard
De to eneste kvindelige musikproducere kæmper for en plads i det besatte Palæstinas musikindustri.
146
84
0
147
Awards
2016

Bad Boy Breathing

Instruktør: Jeppe Hansen
Meditation og åndedrætsteknikker bliver vendepunktet for den kriminelle Nicolai.
147
48
7
148

Fatherland

Instruktør: Benjamin Kodboel
Sørgende syrisk far med tre sønner finder kræfterne til at kæmpe for ikke at blive udvist af Danmark.
148
134
0
156

EVA – A Visual Essay on the Female Body

Instruktør: Emma Kristine Sylvest Ishøy
Visuel udforskning af kvindekroppen.
156
125
7
158

Delicate Harvest

Instruktør: Markus Klokhøj
Olivenbonden Sara kæmper for høsten, som er grundlag for lokalfællesskabet, men trues af global opvarmning.
158
155
0
161

Den blinde vinkel

Instruktør: Axel Emil Hammerbo, Rasmus Hargaard Breum
Zander på fjorten år er født blind, men lader sig ikke slå ud af andres fordomme.
161
137
0
164
Awards
2021

Nattens smil

Instruktør: Lulu Roos
Sanger og harpespiller Selma og skuespilleren Josefine slås med hver deres problemer.
164
99
0
165
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
165
58
0
169

Til fest med eliten

Instruktør: Frederikke Adda Olsen, Sofie Hansen
Traditioner blandt unge, som er vokset op i Nordsjællands overklasse, har ført til krænkelser og mistrivsel.
169
112
6
177
Awards
2017

Åbne øjne

Instruktør: Olivia Chamby-Rus
Det begynder i mørke og ender i mørke, men indimellem er der en stemme.
177
176
0
185
Vinder
2021

Bånd – fortæl mig alt

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Far og datter ser tilbage på et fælles tab igennem gamle optagelser, som giver næring til nye og styrkede bånd.
185
95
6
202

Usynlige bånd

Instruktør: Maria Albrechtsen Mortensen
Mor og datter sætter ord på morens fødselsdepression.
202
108
4
210
Awards
2023

Organiseret vildskab

Instruktør: Phie Ambo
Kan mennesker samarbejde om at skabe natur? Og hvor vild vil vi i virkeligheden tillade naturen at blive?
210
207
0
217

Ahmads historie

Instruktør: Phileas Krustrup, Anders Riis Hedegaard
Ahmad fortæller om sin dramatiske rejse fra Syrien til Europa.
217
212
0
242

En god dag kommer aldrig dårligt tilbage

Instruktør: Christian Falck Wolff, Rune Øe
Kristine skal dø inden længe.
242
239
0
246
Awards
2020

Gadejørgen

Instruktør: Kristian Nordentoft
Den jyske gademusikant Jørgen samler på sit eget hår, sorterer frimærker og har levet et kuriøst og kompromisløst liv.
246
105
6
253

Hvørs val?

Instruktør: Cecilie Solvei Holmfjord Jonassen, Hanna Davidsen
En færøsk kvinde deler sin historie om en illegal abort.
253
175
0
254

Lillesøster Lucia

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Iris og hendes far kører en tur for at møde lillesøster. Undervejs løser de mysteriet om selve livets oprindelse.
254
83
0
256

Selvmordsmord

Instruktør: Johnny Xing
Et samfundsproblem der i det 18. århundrede ledte til en reformation af den danske straffelov.
256
106
7
258

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
258
75
4
260

Hudløs

Instruktør: Mathilde Katrine Gregersen
Tre unge snakker om alt det, de ville ønske, de vidste som børn.
260
215
0
261
Awards
2021

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
261
89
13
267
Awards
2016

Min far forfra

Instruktør: Nicoline Skotte Jacobsen
En datter lærer sin far at kende på ny.
267
99
7
276

Sjælehyrde

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Tống Phước Phúc får et tip om, at et aborteret foster er efterladt på gaden.
276
161
0
282

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
282
171
0
287
Awards
2022

Svane Musikradio

Instruktør: Kim Frost, Anders Holst
Velkommen til Svane Musikradio, Danmarks eneste radio ejet af en transkvinde.
287
269
0
291

Mellem grænser

Instruktør: Josephine Bellaiche
Haris og hans to kollegaer rejser mod den ukrainske grænse for at transportere flygtninge til Danmark.
291
224
6
300
Awards
2021

Mig og mit ansigt

Instruktør: Maria Wegener
Hvordan accepterer man, at man ser anderledes ud?
300
90
13
301

Doing It Sideways

Instruktør: Magnus Vendelbo
Mikkel fra Randers har overtaget racerdrømmen fra sin far.
301
157
2
302

Telefonbesked fra mor

Instruktør: Edda Rós
Eddas maniodepressive mor ringer konstant og lægger lange beskeder på telefonsvareren.
302
1
6
308

Foran himlen

Instruktør: Etta Vitus
Et kort og sanseligt kig ind i et barns varme og vågne sind.
308
195
0
323
Awards
2022

Randonneurs

Instruktør: Finn Christian Peper, Sebastian Krogh
919 km, 48 timer, 30 minutters søvn.
323
191
0
327

Min skygge Horton

Instruktør: Natasha Hingebjerg, Ulrik Burhøj Jepsen
Uanset hvor de er, så følges Hortons-patienter af en kronisk skygge.
327
221
4
329
Vinder
2014

Den tid vi har

Instruktør: Mira Jargil
Ruth og Arne har levet 67 år sammen. Nu er Ruth døende, og Arne må tage afsked med sit livs elskede.
329
31
3
333

Brávallagata 12

Instruktør: Birna Ketilsdóttir Schram
En familie mødes tyve år efter en skilsmisse foran det hjem, som de engang delte sammen.
333
122
3
345

Mand uden bevægelse

Instruktør: Britt Rehkopff
Bjarke kæmper sig tilbage efter en ulykke og drømmer om at få en familie.
345
30
0
348

First Comes Love

Instruktør: Mathias Wintersø, Nicklas Bøhm, Christian Lykking, Marie-Luise Struve
I Israel har LGBT+-miljøet skabt et frirum.
348
182
5
362

Waves – A Portrait of Maria á Heygum

Instruktør: Heidrik á Heygum
Portræt af en 85-årig vinterbader og stedet, der gav hende viljen til at leve.
362
22
7
© Filmmagasinet Ekko