om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 165
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
14
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
14
6
13
23
Awards
2019

Cathrine Dufour the Story

Instruktør: Tobias Damkjær
Dressurrytteren Cathrine Dufour har gjort op med hesteverdenens normer.
23
19
11
34
Awards
2014

Dirtbusters

Instruktør: René Odgaard
Dirtbusters er et broderskab af vilde fyre fra Fyn, der ophøjer rengøring til noget, man er stolt af.
34
4
13
50
Awards
2017

Den perfekte mand

Instruktør: Kasper Kiertzner
Assers mål er at blive Danmarks bedte maratonløber, koste hvad det vil.
50
23
10
59

Superhelten Benjamin og jagten på navneskiftet

Instruktør: Barbara Vestphael Christensen
Han vil være Danmarks første superhelt.
59
23
13
61

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
61
41
13
82
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
82
58
0
91

Mig og mit ansigt

Instruktør: Maria Wegener
Hvordan accepterer man, at man ser anderledes ud?
91
90
13
97

National Romantik 2021

Instruktør: Tobias Rahim, Sebastian Birk
Historien om Tobias Rahim og tilblivelsen af hans debutalbum.
97
81
5
106

Lillesøster Lucia

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Iris og hendes far kører en tur for at møde lillesøster. Undervejs løser de mysteriet om selve livets oprindelse.
106
83
0
115
Awards
2020

Kunsten at slå evigheden i stykker

Instruktør: Adam Paaske
En rejse ind i forfatteren Carsten Jensens skønlitterære univers.
115
69
12
122

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
122
89
13
131
Awards
2016

Bad Boy Breathing

Instruktør: Jeppe Hansen
Meditation og åndedrætsteknikker bliver vendepunktet for den kriminelle Nicolai.
131
48
7
139

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
139
75
4
141
Awards
2014

Thy som tilstand

Instruktør: Emil Næsby Hansen
De selvkørende thyboer er særlige mennesker, der ikke har behov for at passe ind.
141
14
12
143
Awards
2019

Amfi

Instruktør: Mathias Broe
Tre unge mænd afslører hemmeligheder for at acceptere deres flydende seksualitet.
143
110
0
151

Waves – A Portrait of Maria á Heygum

Instruktør: Heidrik á Heygum
Portræt af en 85-årig vinterbader og stedet, der gav hende viljen til at leve.
151
22
7
152
Awards
2016

Min far forfra

Instruktør: Nicoline Skotte Jacobsen
En datter lærer sin far at kende på ny.
152
99
7
158

Bånd – fortæl mig alt

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Far og datter ser tilbage på et fælles tab igennem gamle optagelser, som giver næring til nye og styrkede bånd.
158
95
6
165

Sjælehyrde

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Tống Phước Phúc får et tip om, at et aborteret foster er efterladt på gaden.
165
161
0
169

Dicte

Instruktør: Jesper Dalgaard
I skellet mellem ung og voksen sætter Simon alt ind på at være far.
169
11
9
174
Awards
2015

Forever Domus Vista

Instruktør: Alexandra Kristjansen, Ida Sofie Benkert Holtet
77-årig herre er drevet af jagten på unge kvinder.
174
101
7
177

Selvmordsmord

Instruktør: Johnny Xing
Et samfundsproblem der i det 18. århundrede ledte til en reformation af den danske straffelov.
177
106
7
182
Vinder
2014

Den tid vi har

Instruktør: Mira Jargil
Ruth og Arne har levet 67 år sammen. Nu er Ruth døende, og Arne må tage afsked med sit livs elskede.
182
31
3
185

Doing It Sideways

Instruktør: Magnus Vendelbo
Mikkel fra Randers har overtaget racerdrømmen fra sin far.
185
157
2
200

Mand uden bevægelse

Instruktør: Britt Rehkopff
Bjarke kæmper sig tilbage efter en ulykke og drømmer om at få en familie.
200
30
0
204

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
204
171
0
209

I Am Kinck

Instruktør: Emma Ishøy, Vanessa Joy Hobbs
Stine Kinck kæmper for at få succes i den danske musikbranche.
209
106
9
215
Awards
2020

Gadejørgen

Instruktør: Kristian Nordentoft
Den jyske gademusikant Jørgen samler på sit eget hår, sorterer frimærker og har levet et kuriøst og kompromisløst liv.
215
105
6
216

Foran himlen

Instruktør: Etta Vitus
Et kort og sanseligt kig ind i et barns varme og vågne sind.
216
195
0
227

First Comes Love

Instruktør: Mathias Wintersø, Nicklas Bøhm, Christian Lykking, Marie-Luise Struve
I Israel har LGBT+-miljøet skabt et frirum.
227
182
5
253
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
253
29
0
263

Spandmand

Instruktør: Nikolaj Holst Kristensen, Oscar Pedersen
Erik Spandmand lever et simpelt og isoleret liv i sin lejlighed.
263
126
0
267

Jeg er

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Michael Magill bearbejder tiden i forsvaret med roning, diskoskast og kuglestød.
267
113
3
275

Tove

Instruktør: Karen Bohøj
Et barnebarns personlige portræt af sin 88-årige mormors hverdagsliv.
275
187
3
276
Vinder
2020

Barnepigerne

Instruktør: Signe Barvild Stæhr
Signe husker meget lidt om sin mors død, så hun kontakter de mange barnepiger, som hjalp til i huset.
276
266
0
280

Glemmer jeg, så husker du

Instruktør: Abbi Moreno
Hans og Johannes minder fra et langt samliv trues af alderdommens byrder.
280
66
4
288
Awards
2015

Carl & Niels

Instruktør: Alexander Lind
Carl og Niels var uadskillelige tvillinger som børn, men i det voksne liv er de ved at miste hinanden.
288
191
4
293

Parykatelieret

Instruktør: Sofie Tønsberg
Med hjælp fra Parykatelieret tager tre kvinder kampen op mod deres hårtab.
293
62
0
296

The Man Who Couldn’t Die

Instruktør: Julius Telmer
Zdravko fortæller om sit møde med døden efter et liv som narkoman.
296
75
0
300

Young Voices of Sierra Leone

Instruktør: Niels Buhl Hendriksen
En generation er vokset op med et ødelagt skolesystem i Sierra Leone.
300
130
0
333
Awards
2018

Vidne

Instruktør: Louise Leth
Lægen Haifaa Awad bliver konfronteret med spørgsmålet om, hvordan man kan leve og finde håb, når der er krig.
333
72
4
340

Fordi du er min far

Instruktør: Chilie Orloff, Emilie Thejll-Madsen
En kvindelig bokser vil skaffe penge til sin alvorligt syge far.
340
246
0
349

Telefonbesked fra mor

Instruktør: Edda Rós
Eddas maniodepressive mor ringer konstant og lægger lange beskeder på telefonsvareren.
349
1
6
354

You’re Not Bloody Useless

Instruktør: Alexander Pearson
Hvordan kan man være en god far, når man selv er blevet opdraget af en tyran?
354
343
0
355

Ørnejægerne

Instruktør: Jakob Pagel Andersen, Alexander Jonassen
Ørnejægeren Tagar vil gerne have sønnen Azim til at gå i sine fodspor.
355
58
0
367
Awards
2017

Uønsket

Instruktør: Helle Stigel, Rikke Nørgaard
Manoucher er på tålt ophold i Center Sandholm for ottende år i træk.
367
205
0
377

This Could Change History

Instruktør: Rikke Nørgaard
Chrisstoffer og Julian vil afholde Europas første EM i computerspillet Tetris.
377
92
5
380
Awards
2019

Sergenten og hans nevø

Instruktør: Glen Bay Grant
Glen forsøger gennem en alternativ militærlejr at komme ind på livet af sin excentriske onkel.
380
202
0
383

Landskaber

Instruktør: Kristoffer Kiørboe
To brødre møder deres far, som de ikke har set de første 21 år af deres liv.
383
13
2
© Filmmagasinet Ekko