månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 176
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
13
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
13
6
13
24
Awards
2019

Cathrine Dufour the Story

Instruktør: Tobias Damkjær
Dressurrytteren Cathrine Dufour har gjort op med hesteverdenens normer.
24
19
11
40
Awards
2014

Dirtbusters

Instruktør: René Odgaard
Dirtbusters er et broderskab af vilde fyre fra Fyn, der ophøjer rengøring til noget, man er stolt af.
40
4
13
57
Awards
2017

Den perfekte mand

Instruktør: Kasper Kiertzner
Assers mål er at blive Danmarks bedte maratonløber, koste hvad det vil.
57
23
10
58
Awards
2021

Peter – et liv efter overgreb?

Instruktør: Thomas Argiris
Peter blev seksuelt misbrugt som barn. Hvordan kommer man videre efter det?
58
52
13
61

Superhelten Benjamin og jagten på navneskiftet

Instruktør: Barbara Vestphael Christensen
Han vil være Danmarks første superhelt.
61
23
13
67

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
67
41
13
86
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
86
58
0
89

Sound of Ramallah

Instruktør: Helene Sophie Højgaard
De to eneste kvindelige musikproducere kæmper for en plads i det besatte Palæstinas musikindustri.
89
84
0
105
Awards
2021

National Romantik 2021

Instruktør: Tobias Rahim, Sebastian Birk
Historien om Tobias Rahim og tilblivelsen af hans debutalbum.
105
81
5
108
Vinder
2021

Bånd – fortæl mig alt

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Far og datter ser tilbage på et fælles tab igennem gamle optagelser, som giver næring til nye og styrkede bånd.
108
95
6
118

Dicte

Instruktør: Jesper Dalgaard
I skellet mellem ung og voksen sætter Simon alt ind på at være far.
118
11
9
130

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
130
75
4
132
Awards
2016

Bad Boy Breathing

Instruktør: Jeppe Hansen
Meditation og åndedrætsteknikker bliver vendepunktet for den kriminelle Nicolai.
132
48
7
137
Awards
2016

Min far forfra

Instruktør: Nicoline Skotte Jacobsen
En datter lærer sin far at kende på ny.
137
99
7
143
Awards
2014

Thy som tilstand

Instruktør: Emil Næsby Hansen
De selvkørende thyboer er særlige mennesker, der ikke har behov for at passe ind.
143
14
12
148
Awards
2015

Forever Domus Vista

Instruktør: Alexandra Kristjansen, Ida Sofie Benkert Holtet
77-årig herre er drevet af jagten på unge kvinder.
148
92
7
161

Waves – A Portrait of Maria á Heygum

Instruktør: Heidrik á Heygum
Portræt af en 85-årig vinterbader og stedet, der gav hende viljen til at leve.
161
22
7
165
Awards
2021

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
165
89
13
177
Awards
2021

Nattens smil

Instruktør: Lulu Roos
Sanger og harpespiller Selma og skuespilleren Josefine slås med hver deres problemer.
177
99
0
181
Awards
2021

Mig og mit ansigt

Instruktør: Maria Wegener
Hvordan accepterer man, at man ser anderledes ud?
181
90
13
184
Awards
2021

Walk With Me

Instruktør: Anita Beikpour
Anita Beikpour rejser tilbage i tiden for at finde ud af, hvorfor hendes bedstefar begik selvmord, da han kom til Danmark.
184
165
0
192

Selvmordsmord

Instruktør: Johnny Xing
Et samfundsproblem der i det 18. århundrede ledte til en reformation af den danske straffelov.
192
106
7
196
Vinder
2014

Den tid vi har

Instruktør: Mira Jargil
Ruth og Arne har levet 67 år sammen. Nu er Ruth døende, og Arne må tage afsked med sit livs elskede.
196
31
3
200
Awards
2020

Kunsten at slå evigheden i stykker

Instruktør: Adam Paaske
En rejse ind i forfatteren Carsten Jensens skønlitterære univers.
200
69
12
201

Randonneurs

Instruktør: Finn Christian Peper, Sebastian Krogh
919 km, 48 timer, 30 minutters søvn.
201
191
0
206

Doing It Sideways

Instruktør: Magnus Vendelbo
Mikkel fra Randers har overtaget racerdrømmen fra sin far.
206
157
2
207
Awards
2019

Amfi

Instruktør: Mathias Broe
Tre unge mænd afslører hemmeligheder for at acceptere deres flydende seksualitet.
207
98
0
215

Mand uden bevægelse

Instruktør: Britt Rehkopff
Bjarke kæmper sig tilbage efter en ulykke og drømmer om at få en familie.
215
30
0
216

Lillesøster Lucia

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Iris og hendes far kører en tur for at møde lillesøster. Undervejs løser de mysteriet om selve livets oprindelse.
216
83
0
223
Awards
2020

Gadejørgen

Instruktør: Kristian Nordentoft
Den jyske gademusikant Jørgen samler på sit eget hår, sorterer frimærker og har levet et kuriøst og kompromisløst liv.
223
105
6
224

Sjælehyrde

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Tống Phước Phúc får et tip om, at et aborteret foster er efterladt på gaden.
224
161
0
231

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
231
171
0
238

Foran himlen

Instruktør: Etta Vitus
Et kort og sanseligt kig ind i et barns varme og vågne sind.
238
195
0
254

Hudløs

Instruktør: Mathilde Katrine Gregersen
Tre unge snakker om alt det, de ville ønske, de vidste som børn.
254
249
0
256

I Am Kinck

Instruktør: Emma Ishøy, Vanessa Joy Hobbs
Stine Kinck kæmper for at få succes i den danske musikbranche.
256
106
9
264

First Comes Love

Instruktør: Mathias Wintersø, Nicklas Bøhm, Christian Lykking, Marie-Luise Struve
I Israel har LGBT+-miljøet skabt et frirum.
264
182
5
284

Spandmand

Instruktør: Nikolaj Holst Kristensen, Oscar Pedersen
Erik Spandmand lever et simpelt og isoleret liv i sin lejlighed.
284
126
0
294
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
294
29
0
298
Awards
2015

Carl & Niels

Instruktør: Alexander Lind
Carl og Niels var uadskillelige tvillinger som børn, men i det voksne liv er de ved at miste hinanden.
298
191
4
299

Parykatelieret

Instruktør: Sofie Tønsberg
Med hjælp fra Parykatelieret tager tre kvinder kampen op mod deres hårtab.
299
62
0
305

Jeg er

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Michael Magill bearbejder tiden i forsvaret med roning, diskoskast og kuglestød.
305
113
3
313
Vinder
2020

Barnepigerne

Instruktør: Signe Barvild Stæhr
Signe husker meget lidt om sin mors død, så hun kontakter de mange barnepiger, som hjalp til i huset.
313
266
0
314

Glemmer jeg, så husker du

Instruktør: Abbi Moreno
Hans og Johannes minder fra et langt samliv trues af alderdommens byrder.
314
66
4
321
Awards
2019

Krigsdans

Instruktør: Marie Suul Brobakke
Tre krigsveteraner og 30 balletdansere har 30 dage til at skabe en forestilling om soldaternes historier fra Afghanistan.
321
148
6
329

Tove

Instruktør: Karen Bohøj
Et barnebarns personlige portræt af sin 88-årige mormors hverdagsliv.
329
187
3
341

Young Voices of Sierra Leone

Instruktør: Niels Buhl Hendriksen
En generation er vokset op med et ødelagt skolesystem i Sierra Leone.
341
130
0
342

Telefonbesked fra mor

Instruktør: Edda Rós
Eddas maniodepressive mor ringer konstant og lægger lange beskeder på telefonsvareren.
342
1
6
345

The Hunter

Instruktør: Frederik Wolff
Tiderne er skiftet, og Martin er blandt de sidste fangere, der mestrer jagten med sine slædehunde.
345
309
6
346

The Man Who Couldn’t Die

Instruktør: Julius Telmer
Zdravko fortæller om sit møde med døden efter et liv som narkoman.
346
75
0
© Filmmagasinet Ekko