om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 180
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
02
Vinder
2016

Den fremmede

Instruktør: Aske Bang
Den hashafhængige Tommy kommer i sit livs dilemma, da thai-kvinden Lucy pludseligt kommer ind i hans liv.
2
2
13
49

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
49
3
13
51

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
51
8
13
58
Awards
2018

Cirque Inception

Instruktør: Joseph Valentino Palau
En ung kvinde prøver at passe ind i samfundets cirkel af regler.
58
44
13
63
Awards
2015

Succubus

Instruktør: Kim Sønderholm
Emma er en ung arkæologistuderende, der på en tur til Syrien gør et fund, som giver hende dæmoniske kræfter.
63
30
13
81
Vinder
2019

Welcome Home

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Hvorfor har drengen klippet håret af alle sin søsters barbiedukker?
81
72
0
83
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
83
63
10
85

Asyl

Instruktør: Jakob Kaldahl Friberg, Nawa Al-ani
To syriske flygtninge bliver konfronteret med den barske virkelighed.
85
44
9
99
Vinder
2020

Under bølgerne, over skyerne

Instruktør: Katrine Brocks
To veninder rejser til Kreta for at genforene Helene med en ferieflamme.
99
89
13
106

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
106
89
11
108
Awards
2020

The Kids Are Alright

Instruktør: Bobbie Müller
Louie mødes med en gruppe gamle venner og finder sig selv i en magtkamp.
108
86
13
122

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
122
75
4
130

Den spanske forbindelse

Instruktør: Eigil Hedegaard
Jens tager et job som kupchauffør i Barcelona for at slippe af med sin skattegæld.
130
96
0
136

Udkant

Instruktør: Jonas Dahmen
På en weekendtur til Jylland udfordres en ung københavners opfattelse af autenticitet.
136
94
5
139

Lala

Instruktør: Joachim Morre, Søren Kahr
En tv-vært stjæler hele tiden rampelyset fra sine gæster.
139
83
2
143

YEAR 1

Instruktør: Julius Mydtskov
Har alle begyndelser en slutning?
143
111
0
150

Høsten

Instruktør: Kim Sønderholm, Martin Sonntag
John er læge om dagen, organtyv om natten.
150
48
2
157
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
157
153
10
163
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
163
108
7
172

Take Me Back

Instruktør: Sebastian Surel
Kan en gammel racerkører ændre et mislykket løb ved at gense det som 100 gange før?
172
143
0
176

Death, Won't You Marry Me?

Instruktør: Jens Friis
Brudens vej op til alteret bliver længere og tungere, end hun troede.
176
112
7
177

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
177
171
0
181

The Moon

Instruktør: Andrea Stief
Det er svært at være forelsket. Især i en blå mand.
181
89
0
186

The Reward

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær & Kenneth Ladekjær
Med drømme om rigdom og hæder drager to unge mænd ud på et storslået eventyr.
186
24
0
196
Awards
2017

Guldalder

Instruktør: Mikkel Smidt
Så mange forventninger. Pres fra alle sider. På vej mod afgrunden.
196
71
0
205
Awards
2020

Renovering

Instruktør: Bjarke de Koning
Palles renovering er ved at falde sammen om ørerne på ham.
205
109
0
217
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
217
29
0
230
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
230
22
3
232
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
232
104
9
236

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
236
151
4
242

Grey Areas

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Mostapha El-Ali udtrykker sine følelser og tanker gennem musikken og sine tekster.
242
206
0
251

TP – A Love Story

Instruktør: James Ackroyd
Kærlighed, isolation og toiletpapir.
251
224
0
255

Hypnotized

Instruktør: Tanne Sommer
En mystisk pige stjæler to fyres ghettoblaster og fører dem ind i en alternativ disco-verden.
255
117
0
274

Young Voices of Sierra Leone

Instruktør: Niels Buhl Hendriksen
En generation er vokset op med et ødelagt skolesystem i Sierra Leone.
274
130
0
276

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
276
151
5
277

Team Quarantine

Instruktør: Laura Hildebrand
Seks tidligere udvekslingsstudenter lægger planer for fremtiden, men coronavirus kommer i vejen.
277
221
0
286
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
286
70
5
307
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
307
132
0
310

Nothing At All

Instruktør: Sebastian Bjerregaard, Nicolai G.H. Johansen
To unge daser rundt i højt græs og på forladte steder.
310
122
0
313

Heartbreak Hands

Instruktør: Madeleine Kate McGowan
En muteret virus gør hænderne til en destruktiv kærlighedskraft.
313
286
0
314

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
314
142
0
318

The Black Dog

Instruktør: Marc Louis Sutton
En dag i livet for en ganske almindelig ung mand, der bag facaden gemmer på en stor hemmelighed.
318
123
0
327

Potasiom

Instruktør: Amalie Lorentzen
En ung pige drager ind i mørket for at finde medicin til sin døende far.
327
85
0
328

Bob

Instruktør: Mikkel Tengvad
En mand kommer i karambolage med sin egen fortælling.
328
168
3
339

Garden of the Living

Instruktør: Sine Juhl
En ung pige ser sin mor blive ført væk af døden. Pigen gør hvad hun kan, for at få moren tilbage.
339
219
0
340

This Could Change History

Instruktør: Rikke Nørgaard
Chrisstoffer og Julian vil afholde Europas første EM i computerspillet Tetris.
340
92
5
344

Awful Sound

Instruktør: Péter Becz
St. Augustin har en mystisk kuffert og en nådesløs sult efter magt.
344
132
0
346

This Eternal Night

Instruktør: Di Garbi
En kvinde forsøger at finde lyset på sin vandring i den evige nat.
346
125
0
347

Out of Bounds

Instruktør: Viktoria Piechowitz
Allan må trodse sine fobier for at redde sin bedste ven – kælefisken Paul.
347
85
0
348

As Long as You Watch My Heart

Instruktør: Jacob Lundgaard Andersen
Til tonerne af Penny Police følger vi en lille garnnøgles første møde med den store verden.
348
50
0
© Filmmagasinet Ekko