om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 187
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
03
Vinder
2016

Den fremmede

Instruktør: Aske Bang
Den hashafhængige Tommy kommer i sit livs dilemma, da thai-kvinden Lucy pludseligt kommer ind i hans liv.
3
2
13
54

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
54
8
13
58

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
58
3
13
60
Awards
2018

Cirque Inception

Instruktør: Joseph Valentino Palau
En ung kvinde prøver at passe ind i samfundets cirkel af regler.
60
44
13
64
Awards
2015

Succubus

Instruktør: Kim Sønderholm
Emma er en ung arkæologistuderende, der på en tur til Syrien gør et fund, som giver hende dæmoniske kræfter.
64
30
13
81
Vinder
2019

Welcome Home

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Hvorfor har drengen klippet håret af alle sin søsters barbiedukker?
81
72
0
87
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
87
63
10
91

Asyl

Instruktør: Jakob Kaldahl Friberg, Nawa Al-ani
To syriske flygtninge bliver konfronteret med den barske virkelighed.
91
44
9
102
Awards
2020

The Kids Are Alright

Instruktør: Bobbie Müller
Louie mødes med en gruppe gamle venner og finder sig selv i en magtkamp.
102
86
13
107

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
107
89
13
131

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
131
75
4
133
Vinder
2020

Under bølgerne, over skyerne

Instruktør: Katrine Brocks
To veninder rejser til Kreta for at genforene Helene med en ferieflamme.
133
89
13
140

Udkant

Instruktør: Jonas Dahmen
På en weekendtur til Jylland udfordres en ung københavners opfattelse af autenticitet.
140
94
5
144
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
144
136
10
147

Den spanske forbindelse

Instruktør: Eigil Hedegaard
Jens tager et job som kupchauffør i Barcelona for at slippe af med sin skattegæld.
147
96
0
157

Lala

Instruktør: Joachim Morre, Søren Kahr
En tv-vært stjæler hele tiden rampelyset fra sine gæster.
157
83
2
160

YEAR 1

Instruktør: Julius Mydtskov
Har alle begyndelser en slutning?
160
111
0
163

The Day I Ran Away

Instruktør: Sigurd Kølster
Det er ikke let at være far.
163
159
2
168

Høsten

Instruktør: Kim Sønderholm, Martin Sonntag
John er læge om dagen, organtyv om natten.
168
48
2
174

Cut It Out

Instruktør: Inez Kristina Baldacchino
Tara er på mission for at desarmere en bombe på en skole.
174
157
0
181
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
181
108
7
183

Take Me Back

Instruktør: Sebastian Surel
Kan en gammel racerkører ændre et mislykket løb ved at gense det som 100 gange før?
183
143
0
189

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
189
171
0
191

Three Brothers

Instruktør: Lasse Ulvedal Tolbøll
Tre irakiske brødre forsøger at flygte fra landet, da de bliver nægtet asyl.
191
184
0
193

Calavera Nights

Instruktør: Ivan Elmer
Fem skæve eksistenser mødes for at drikke igennem.
193
154
12
194

Death, Won't You Marry Me?

Instruktør: Jens Friis
Brudens vej op til alteret bliver længere og tungere, end hun troede.
194
112
7
199

All But None

Instruktør: Waldemar Lerche
I takt med at eksamenspresset bliver større, vokser et mørkt tomrum i Andys soveværelse.
199
192
0
200

The Moon

Instruktør: Andrea Stief
Det er svært at være forelsket. Især i en blå mand.
200
89
0
204

The Reward

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær & Kenneth Ladekjær
Med drømme om rigdom og hæder drager to unge mænd ud på et storslået eventyr.
204
24
0
218
Awards
2017

Guldalder

Instruktør: Mikkel Smidt
Så mange forventninger. Pres fra alle sider. På vej mod afgrunden.
218
71
0
227
Awards
2020

Renovering

Instruktør: Bjarke de Koning
Palles renovering er ved at falde sammen om ørerne på ham.
227
109
0
238
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
238
29
0
249
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
249
22
3
252
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
252
104
9
253

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
253
151
4
263

Grey Areas

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Mostapha El-Ali udtrykker sine følelser og tanker gennem musikken og sine tekster.
263
206
0
274

Hypnotized

Instruktør: Tanne Sommer
En mystisk pige stjæler to fyres ghettoblaster og fører dem ind i en alternativ disco-verden.
274
117
0
285

TP – A Love Story

Instruktør: James Ackroyd
Kærlighed, isolation og toiletpapir.
285
224
0
286

Young Voices of Sierra Leone

Instruktør: Niels Buhl Hendriksen
En generation er vokset op med et ødelagt skolesystem i Sierra Leone.
286
130
0
292
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
292
70
5
293

Team Quarantine

Instruktør: Laura Hildebrand
Seks tidligere udvekslingsstudenter lægger planer for fremtiden, men coronavirus kommer i vejen.
293
221
0
301

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
301
151
5
327

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
327
142
0
329

Nothing At All

Instruktør: Sebastian Bjerregaard, Nicolai G.H. Johansen
To unge daser rundt i højt græs og på forladte steder.
329
122
0
331
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
331
132
0
339

The Black Dog

Instruktør: Marc Louis Sutton
En dag i livet for en ganske almindelig ung mand, der bag facaden gemmer på en stor hemmelighed.
339
123
0
341
Awards
2018

Halvmand

Instruktør: Frederik Louis Hviid
Man kan ikke gøre det hele, uden at gøre det halvt.
341
301
0
343

Potasiom

Instruktør: Amalie Lorentzen
En ung pige drager ind i mørket for at finde medicin til sin døende far.
343
85
0
349

Bob

Instruktør: Mikkel Tengvad
En mand kommer i karambolage med sin egen fortælling.
349
168
3
358

Garden of the Living

Instruktør: Sine Juhl
En ung pige ser sin mor blive ført væk af døden. Pigen gør hvad hun kan, for at få moren tilbage.
358
219
0
© Filmmagasinet Ekko