månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 250
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
02
Vinder
2016

Den fremmede

Instruktør: Aske Bang
Den hashafhængige Tommy kommer i sit livs dilemma, da thai-kvinden Lucy pludseligt kommer ind i hans liv.
2
2
13
64
Vinder
2023

Once Upon a Time on Twitch

Instruktør: Rikke Nørgaard
En mand skaber sig en alternativ virkelighed online.
64
64
13
69

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
69
8
13
70
Awards
2018

Cirque Inception

Instruktør: Joseph Valentino Palau
En ung kvinde prøver at passe ind i samfundets cirkel af regler.
70
44
13
79

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
79
3
13
80
Vinder
2021

OsWorld

Instruktør: Philip Hedegaard Povlsen
Osvald overskrider grænser for at underholde sit publikum, men hvor går grænsen?
80
72
13
82
Awards
2015

Succubus

Instruktør: Kim Sønderholm
Emma er en ung arkæologistuderende, der på en tur til Syrien gør et fund, som giver hende dæmoniske kræfter.
82
30
13
111

Alan Isaac

Instruktør: Lina Csillag
Den kunstige intelligens Alan Isaac forsøger at agere menneske og være et perfekt moralsk individ på samme tid.
111
80
3
118
Awards
2022

Ei blot til lyst

Instruktør: Marco Franklin Stoltze
En ung mand tager på en intim rejse for at bearbejde den giftige maskulinitet omkring ham.
118
112
10
127
Awards
2023

Sleepwalker

Instruktør: Oliver Pilemand
Milo tvinges ud i natten, da hans tv bryder sammen.
127
100
13
138

Writer’s Block

Instruktør: Louise Hylland
En ung forfatter er fanget i en depressiv skriveblokade.
138
91
13
139

Reach

Instruktør: Juge Heikkilä F.S.C.
Verden står stille, og Helsinki ser forladt ud.
139
119
0
140

To glas hvidvin

Instruktør: Mads M. Nielsen
Opstår kærligheden, når man absolut ikke leder efter den?
140
93
2
141
Awards
2023

Kazarians Pagt

Instruktør: David Metz
En ambitiøs videnskabsmand kæmper med de etiske og personlige dilemmaer ved en verdensforandrende opfindelse.
141
130
0
146

Sound of Ramallah

Instruktør: Helene Sophie Højgaard
De to eneste kvindelige musikproducere kæmper for en plads i det besatte Palæstinas musikindustri.
146
84
0
150

LaCueva.mp4

Instruktør: Henrik Bill
Da Ari og hans dokumentarhold støder på en mystisk grotte i Baskerlandet, tager historien en hedensk drejning.
150
149
0
154

EVA – A Visual Essay on the Female Body

Instruktør: Emma Kristine Sylvest Ishøy
Visuel udforskning af kvindekroppen.
154
125
7
159

Delicate Harvest

Instruktør: Markus Klokhøj
Olivenbonden Sara kæmper for høsten, som er grundlag for lokalfællesskabet, men trues af global opvarmning.
159
155
0
171

Once and Never More

Instruktør: Simon Macko
Til tonerne af Shadow Academy kombineres farverige landskaber og smukke billeder i en kærlighedshistorie.
171
127
0
189

The Pheasant

Instruktør: Mai Hedvig Lyngby
Ingen strøm på mobilen og et døende dyr i den engelske natur. Hvad havde du selv gjort i situationen?
189
125
0
192

Earth Ballet

Instruktør: Isabelle Denaro
En kvinde søger styrke i naturen, hvor hun forbinder sig med en højere kraft.
192
174
13
194

Where Did I Go?

Instruktør: David Bramslev
Futuristisk musikfilm om psykisk vold.
194
193
0
205

They Call It Love

Instruktør: Thomas Degner, Johan Ask Pape
For hvor mange kvinder skal drømmen om frihed gå i opfyldelse?
205
156
0
222

Enter the Cowboy

Instruktør: Jack Hansen
En ensom cowboy søger efter sin forsvundne bror.
222
91
0
229
Awards
2021

We’ll Always Have Paris

Instruktør: Julie R. Ølgaard
Et forførende møde ændrer en kvindes liv.
229
94
11
237
Vinder
2019

Welcome Home

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Hvorfor har drengen klippet håret af alle sin søsters barbiedukker?
237
72
0
248

Den spanske forbindelse

Instruktør: Eigil Hedegaard
Jens tager et job som kupchauffør i Barcelona for at slippe af med sin skattegæld.
248
96
0
254
Awards
2023

Between the Ocean and the Snow

Instruktør: Peder Thomas Pedersen, Heine Kaarsberg
En mand i dyb sorg tager til Østeuropa.
254
254
0
257

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
257
75
4
259
Awards
2021

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
259
89
13
272
Awards
2023

Beanboy

Instruktør: Emily Hanning
Når der er livskrise, skal der nogle gange kun én bønne til at komme tilbage på sporet.
272
264
0
278

Beautiful Prison

Instruktør: Anna Mose / Julie Montauk
Det sidste levende menneske på jorden finder en skulptur, som vender op og ned på hele menneskets eksistens.
278
277
0
279

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
279
171
0
283
Vinder
2023

Norwegian Offspring

Instruktør: Marlene Emilie Lyngstad
Stein ønsker mere end noget andet at opfylde sit menneskelige formål: at reproducere sig selv.
283
144
7
284

Three Brothers

Instruktør: Lasse Ulvedal Tolbøll
Tre irakiske brødre forsøger at flygte fra landet, da de bliver nægtet asyl.
284
184
0
287
Awards
2021

Cut It Out

Instruktør: Inez Kristina Baldacchino
Tara er på mission for at desarmere en bombe på en skole.
287
157
0
289

Høsten

Instruktør: Kim Sønderholm, Martin Sonntag
John er læge om dagen, organtyv om natten.
289
48
2
293
Awards
2020

The Kids Are Alright

Instruktør: Bobbie Müller
Louie mødes med en gruppe gamle venner og finder sig selv i en magtkamp.
293
86
13
294

The Last Padawan 2 – A Short Star Wars Story

Instruktør: Jesper Tønnes
En Jedi-lærling kæmper for livet i en fjern, fjern galakse.
294
211
3
295

Udkant

Instruktør: Jonas Dahmen
På en weekendtur til Jylland udfordres en ung københavners opfattelse af autenticitet.
295
91
5
303

Amelia

Instruktør: Marc Louis Sutton
Danmarks længste musikvideo fra rocklegenderne Dizzy Mizz Lizzy.
303
181
0
305

Lala

Instruktør: Joachim Morre, Søren Kahr
En tv-vært stjæler hele tiden rampelyset fra sine gæster.
305
83
2
307

All But None

Instruktør: Waldemar Lerche
I takt med at eksamenspresset bliver større, vokser et mørkt tomrum i Andys soveværelse.
307
192
0
308

Take Me Back

Instruktør: Sebastian Surel
Kan en gammel racerkører ændre et mislykket løb ved at gense det som 100 gange før?
308
143
0
330
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
330
127
10
341

Calavera Nights

Instruktør: Ivan Elmer
Fem skæve eksistenser mødes for at drikke igennem.
341
154
12
344
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
344
63
10
346
Vinder
2020

Under bølgerne, over skyerne

Instruktør: Katrine Brocks
To veninder rejser til Kreta for at genforene Helene med en ferieflamme.
346
89
13
347
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
347
70
5
351

First Comes Love

Instruktør: Mathias Wintersø, Nicklas Bøhm, Christian Lykking, Marie-Luise Struve
I Israel har LGBT+-miljøet skabt et frirum.
351
182
5
© Filmmagasinet Ekko