om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 185
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
03
Vinder
2016

Den fremmede

Instruktør: Aske Bang
Den hashafhængige Tommy kommer i sit livs dilemma, da thai-kvinden Lucy pludseligt kommer ind i hans liv.
3
2
13
52

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
52
8
13
57

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
57
3
13
59
Awards
2018

Cirque Inception

Instruktør: Joseph Valentino Palau
En ung kvinde prøver at passe ind i samfundets cirkel af regler.
59
44
13
64
Awards
2015

Succubus

Instruktør: Kim Sønderholm
Emma er en ung arkæologistuderende, der på en tur til Syrien gør et fund, som giver hende dæmoniske kræfter.
64
30
13
80
Vinder
2019

Welcome Home

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Hvorfor har drengen klippet håret af alle sin søsters barbiedukker?
80
72
0
85
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
85
63
10
88

Asyl

Instruktør: Jakob Kaldahl Friberg, Nawa Al-ani
To syriske flygtninge bliver konfronteret med den barske virkelighed.
88
44
9
96

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
96
89
13
105
Awards
2020

The Kids Are Alright

Instruktør: Bobbie Müller
Louie mødes med en gruppe gamle venner og finder sig selv i en magtkamp.
105
86
13
121

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
121
75
4
128
Vinder
2020

Under bølgerne, over skyerne

Instruktør: Katrine Brocks
To veninder rejser til Kreta for at genforene Helene med en ferieflamme.
128
89
13
130

Udkant

Instruktør: Jonas Dahmen
På en weekendtur til Jylland udfordres en ung københavners opfattelse af autenticitet.
130
94
5
133

Den spanske forbindelse

Instruktør: Eigil Hedegaard
Jens tager et job som kupchauffør i Barcelona for at slippe af med sin skattegæld.
133
96
0
144

Lala

Instruktør: Joachim Morre, Søren Kahr
En tv-vært stjæler hele tiden rampelyset fra sine gæster.
144
83
2
149

YEAR 1

Instruktør: Julius Mydtskov
Har alle begyndelser en slutning?
149
111
0
150
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
150
146
10
156

Høsten

Instruktør: Kim Sønderholm, Martin Sonntag
John er læge om dagen, organtyv om natten.
156
48
2
163

Cut It Out

Instruktør: Inez Kristina Baldacchino
Tara er på mission for at desarmere en bombe på en skole.
163
157
0
168
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
168
108
7
179

Take Me Back

Instruktør: Sebastian Surel
Kan en gammel racerkører ændre et mislykket løb ved at gense det som 100 gange før?
179
143
0
180

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
180
171
0
181

Death, Won't You Marry Me?

Instruktør: Jens Friis
Brudens vej op til alteret bliver længere og tungere, end hun troede.
181
112
7
185

The Moon

Instruktør: Andrea Stief
Det er svært at være forelsket. Især i en blå mand.
185
89
0
189

Calavera Nights

Instruktør: Ivan Elmer
Fem skæve eksistenser mødes for at drikke igennem.
189
154
5
191

Three Brothers

Instruktør: Lasse Ulvedal Tolbøll
Tre irakiske brødre forsøger at flygte fra landet, da de bliver nægtet asyl.
191
191
0
192

The Reward

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær & Kenneth Ladekjær
Med drømme om rigdom og hæder drager to unge mænd ud på et storslået eventyr.
192
24
0
205
Awards
2017

Guldalder

Instruktør: Mikkel Smidt
Så mange forventninger. Pres fra alle sider. På vej mod afgrunden.
205
71
0
214
Awards
2020

Renovering

Instruktør: Bjarke de Koning
Palles renovering er ved at falde sammen om ørerne på ham.
214
109
0
225
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
225
29
0
237
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
237
22
3
240
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
240
104
9
241

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
241
151
4
253

Grey Areas

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Mostapha El-Ali udtrykker sine følelser og tanker gennem musikken og sine tekster.
253
206
0
263

Hypnotized

Instruktør: Tanne Sommer
En mystisk pige stjæler to fyres ghettoblaster og fører dem ind i en alternativ disco-verden.
263
117
0
271

TP – A Love Story

Instruktør: James Ackroyd
Kærlighed, isolation og toiletpapir.
271
224
0
278
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
278
70
5
284

Young Voices of Sierra Leone

Instruktør: Niels Buhl Hendriksen
En generation er vokset op med et ødelagt skolesystem i Sierra Leone.
284
130
0
285

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
285
151
5
286

Team Quarantine

Instruktør: Laura Hildebrand
Seks tidligere udvekslingsstudenter lægger planer for fremtiden, men coronavirus kommer i vejen.
286
221
0
313

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
313
142
0
317
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
317
132
0
319

Nothing At All

Instruktør: Sebastian Bjerregaard, Nicolai G.H. Johansen
To unge daser rundt i højt græs og på forladte steder.
319
122
0
326

The Black Dog

Instruktør: Marc Louis Sutton
En dag i livet for en ganske almindelig ung mand, der bag facaden gemmer på en stor hemmelighed.
326
123
0
333

Potasiom

Instruktør: Amalie Lorentzen
En ung pige drager ind i mørket for at finde medicin til sin døende far.
333
85
0
335

Bob

Instruktør: Mikkel Tengvad
En mand kommer i karambolage med sin egen fortælling.
335
168
3
344

Garden of the Living

Instruktør: Sine Juhl
En ung pige ser sin mor blive ført væk af døden. Pigen gør hvad hun kan, for at få moren tilbage.
344
219
0
347

This Could Change History

Instruktør: Rikke Nørgaard
Chrisstoffer og Julian vil afholde Europas første EM i computerspillet Tetris.
347
92
5
349

Awful Sound

Instruktør: Péter Becz
St. Augustin har en mystisk kuffert og en nådesløs sult efter magt.
349
132
0
355

This Eternal Night

Instruktør: Di Garbi
En kvinde forsøger at finde lyset på sin vandring i den evige nat.
355
125
0
© Filmmagasinet Ekko