om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 350 for Far - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
05
Awards
2017

Ztriwer

Instruktør: Amalie Næsby Fick
Zebraen Zøren danser på savannen, men får en identitetskrise, da hans striber bliver stjålet.
5
5
0
08
Vinder
2018

Min fjendes bror

Instruktør: Hooman Aznavy
En svækket og såret Karim må ty til ekstreme midler i kampen for overlevelse.
8
8
13
09
Vinder
2014

Ud, spring over, ind

Instruktør: Thomas Daneskov
I familiens sommerhus får Rasmus bekræftet sin værste frygt: Hans far har mistet forstanden. Sådan midlertidigt.
9
4
13
10
Awards
2020

Vandreren

Instruktør: Julie Annlie
En kvinde kommer på en faretruende rejse med en fremmed for at møde sin største frygt.
10
10
13
11
Vinder
2014

Ladyboy

Instruktør: Aske Bang
Transvestitten Kristian søger kærligheden, men møder voldens grimme ansigt.
11
1
13
12
Awards
2014

Daimi

Instruktør: Marie Grahtø Sørensen
Det er jul, og Daimi er alene med sin eneste ven i verden: en kælegris.
12
1
12
17

Partisan

Instruktør: Jahfar Muataz
Efter sin fars død har en tidligere verdensmester i kickboksning svært ved at finde motivationen.
17
17
7
24
Vinder
2020

En flirt

Instruktør: Zinnini Elkington
Da journalisten Eva indleder en flirt med sin nye chef, får det drastiske konsekvenser.
24
24
13
26
Awards
2016

Så se mig nu

Instruktør: Trine Nadia
Muslimske Rania er lesbisk og kommer i knibe, da hun skal giftes væk til en mand.
26
14
13
28
Awards
2017

Zombiehagen

Instruktør: Jonas Ussing
De levende døde vandrer i Københavns øde gader, mens en enlig overlevende leder efter sin kæreste.
28
17
13
32
Vinder
2014

Blodbrødre

Instruktør: Stefan Kjær Olsen
Da broren står med en livsfarlig gæld, må Michael afgøre, hvor langt han vil gå for familien.
32
8
13
34
Awards
2017

Hvad mor ikke ved

Instruktør: Christopher Bill Wiberg
En mor afhører sin familie om deres dag, men hun kender allerede sandheden.
34
30
13
35
Awards
2017

En perfekt dag

Instruktør: Christian E. Christiansen
På sin trettenårs fødselsdag får Emma en noget udsædvanlig gave af sine forældre.
35
30
13
36

Et bånd mellem mennesker

Instruktør: Stefan Pflug
En ung mand vil lægge sin kriminelle fortid bag sig.
36
36
1
38
Vinder
2016

Et lift

Instruktør: Milad Avaz, Michel Copeland Toft
Ung kvinde får et lift af Jørgen, der skal genforenes med sin datter i København.
38
27
13
39
Vinder
2017

Abu Adnan

Instruktør: Sylvia Le Fanu
En flygtningefar kæmper for at falde til i det danske og opretholde sin selvrespekt og autoritet.
39
29
13
43
Awards
2014

No Exit 2 – Rise Against

Instruktør: Jesper Isaksen
Tanken om hævn brænder i Sami, efter bandelederen Chefen tvang ham til at slå sin bedste ven ihjel.
43
8
13
44
Awards
2017

Et liv

Instruktør: Stine Ilona Eilertzen
Mette ønsker for alt i verden, at far stopper med at slå mor.
44
24
13
50

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
50
3
13
52

Ude i skoven

Instruktør: Lisa Svelmøe
På en løbetur i skoven overværer Line og hendes far et overfald, der kommer til at ændre deres forhold radikalt.
52
49
4
54
Vinder
2015

Tyran

Instruktør: William Sehested Høeg
En mand nages af sygelig jalousi, da hans kæreste får et nyt job.
54
20
13
59
Vinder
2015

Flyvere i natten

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
Valdemar lever med sin alkoholiske far på en gård, men forholdet kommer på en hård prøve.
59
31
13
60
Awards
2014

Mælk

Instruktør: Paw Høvsgaard
Paw får ingen kærlighed fra sin mor, så han finder erstatning i kæresten Anna.
60
10
13
61

Den perfekte middag

Instruktør: Lars K. Mikkelsen
Familiens magtforhold bliver vendt på hovedet, da Lasse træder i vejen for farens tyranni.
61
15
12
64
Awards
2017

Sé, hvilken klovn

Instruktør: Jacob Thomas Pilgaard
På hospitalsklovnen Elias sidste vagt ripper mødet med et barn op i fortidens fejl og sorger.
64
41
13
68
Awards
2014

Trold

Instruktør: Fili Seifert
Den religiøse og gravide pige Mille på tretten år lever et liv med seksuelle overgreb.
68
7
13
71
Awards
2019

Den som flyver

Instruktør: Daniel Thomas Stroh
I kampen mod omverdenen og sin egen stolthed forsøger en sultende forfatter at holde fast i sin egen stemme.
71
58
13
73

Du lovede

Instruktør: Devran Orhan
Adam står i et svært valg. Skal han vælge sin bande eller familien?
73
73
10
74
Awards
2017

Pistol

Instruktør: Andreas Thaulow
For en dreng er en legetøjspistol spændende. Men hvad nu, hvis pistolen var ægte?
74
60
7
75

Pige under vand

Instruktør: Helle Rossing
To piger tager til en dagsfest i en forstad – med fatale konsekvenser.
75
19
8
76
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
76
58
0
78
Awards
2016

Heksen

Instruktør: Mads Erichsen
Mod farens vilje beslutter to drenge sig for at hjælpe en afrikansk, prostitueret kvinde, som er på flugt.
78
35
13
80

Den verden vi valgte

Instruktør: Marc Harpsøe, Louise Hylland
To ældre kvinder får nogle hårde nyheder.
80
75
9
84

Beast

Instruktør: Lars p Arendt
Tiårige Benjamin tager sin voldelige fars hundehvalp som gidsel.
84
48
0
88

National Romantik 2021

Instruktør: Tobias Rahim, Sebastian Birk
Historien om Tobias Rahim og tilblivelsen af hans debutalbum.
88
81
5
92

Mellem træerne

Instruktør: Sidsel Møller Johnsen
Den unge pige Anna stikker af til Sverige for at opsøge sin fraværende far.
92
5
13
93
Awards
2020

Undskyld, er der ik’ noget signal her?

Instruktør: Luna Green Hartvigsen
Kasper tilbringer fire dage hos sin farmor på en lille ø, hvor han møder Nanna.
93
86
13
95
Awards
2015

Det mand ikke taler om

Instruktør: Andrias Høgenni
To mænd kæmper for at komme videre efter at være blevet udsat for seksuelle overfald.
95
30
13
97
Awards
2020

De lystsyge

Instruktør: Jonathan Gelvan
Liv bor på et kvindehjem, hvor seksualitet er en farlig ting.
97
84
13
99
Vinder
2019

Ingen siger farvel, men alle forsvinder

Instruktør: Jonas Risvig
Autistiske Jeppe forelsker sig i bypigen Mynthe.
99
83
13
100
Awards
2014

Anna

Instruktør: Rúnar Rúnarsson
I en lille fiskerby bor en tolvårig pige. Verden omkring hende forandrer sig, og det gør hun også.
100
86
10
109

Lillesøster Lucia

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Iris og hendes far kører en tur for at møde lillesøster. Undervejs løser de mysteriet om selve livets oprindelse.
109
83
0
124
Awards
2018

Regnbuepiger

Instruktør: Zinnini Elkington
Venskab kommer i mange farver.
124
95
13
126
Awards
2018

Elskede at drømme, drømmer om at elske

Instruktør: Jonas Risvig
Da Maja forlader Benjamin, har han for første gang brug for stilhed.
126
78
13
130

Den spanske forbindelse

Instruktør: Eigil Hedegaard
Jens tager et job som kupchauffør i Barcelona for at slippe af med sin skattegæld.
130
96
0
131
Awards
2017

Fordi vi også er alt det, vi har mistet

Instruktør: Helle Pagter
To kvinder går i clinch med naturen i en jagt på deres oprindelige kraft.
131
64
13
132
Awards
2017

Min egen skygge

Instruktør: Andreas Ettrup
En mand forfølger Cathrine, men hun er den eneste, som kan se ham.
132
63
9
135
Awards
2017

Festen slutter

Instruktør: Mads Krause
Jannick nyder livet, men så banker en lille dreng på døren med en overraskende nyhed.
135
62
13
138

Dicte

Instruktør: Jesper Dalgaard
I skellet mellem ung og voksen sætter Simon alt ind på at være far.
138
11
9
142
Awards
2016

Den sidste

Instruktør: Ivan Elmer
Michael har sagt farvel til sin misbrugslivsstil i København og søgt tilflugt i Sønderjylland.
142
44
13
© Filmmagasinet Ekko