månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 74 for "Filmværkstedet København" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
20
Awards
2021

Partisan

Instruktør: Jahfar Muataz
Efter sin fars død har en tidligere verdensmester i kickboksning svært ved at finde motivationen.
20
17
13
30
Vinder
2020

En flirt

Instruktør: Zinnini Elkington
Da journalisten Eva indleder en flirt med sin nye chef, får det drastiske konsekvenser.
30
24
13
48
Vinder
2022

Vågn op med Danmark

Instruktør: Joseph Valentino Palau
Komikeren Isaac opdager, at publikum kun griner, hvis han håner sig selv og sin afrikanske kultur.
48
46
13
60
Vinder
2022

Vilde sind

Instruktør: Hannah Elbke
Daniel lever med sin sårbare mor, men ønsker for alt i verden at komme væk.
60
60
13
76
Awards
2021

Olivia

Instruktør: Stine Likodelle
En mosaik af hverdagsracisme leveret i bedste mening.
76
67
13
109

Alan Isaac

Instruktør: Lina Csillag
Den kunstige intelligens Alan Isaac forsøger at agere menneske og være et perfekt moralsk individ på samme tid.
109
80
3
111
Awards
2019

The Boy in the Ocean

Instruktør: Friedrich Tiedtke
Fanget på en sejlbåd med sine forældre opdager en tolvårig dreng sin seksualitet.
111
88
5
116
Awards
2022

Ei blot til lyst

Instruktør: Marco Franklin Stoltze
En ung mand tager på en intim rejse for at bearbejde den giftige maskulinitet omkring ham.
116
112
10
120

En sten kan ikke flyve

Instruktør: Pelle Gøtze Johansson
To skuespillere på Aalborg Teater har opbygget en narkogæld, men gælden synes umulig at tilbagebetale.
120
116
13
126

Stime

Instruktør: Cecilie Elmholt Skou
Brødrene Villads og Christian får sat deres forhold på prøve under et intest krabbevæddeløb.
126
101
11
128

Petanque

Instruktør: Taleb Fartous
Sammy skal designe en petanquebane i socialt belastet område, men beboerne er imod det.
128
126
0
133
Vinder
2023

Kærlighed giver pote

Instruktør: Albert Morel
En magelig dyrepasser må opsøge en karriere-coach for at redde sit job.
133
126
0
135
Awards
2023

Kazarians Pagt

Instruktør: David Metz
En ambitiøs videnskabsmand kæmper med de etiske og personlige dilemmaer ved en verdensforandrende opfindelse.
135
130
0
143

Fatherland

Instruktør: Benjamin Kodboel
Sørgende syrisk far med tre sønner finder kræfterne til at kæmpe for ikke at blive udvist af Danmark.
143
134
0
158

Lille Christina

Instruktør: Arthur Thorlak Delay
Christina rejser tilbage i tiden for at ændre sit seksårige jeg.
158
128
0
161
Vinder
2020

Ikki illa meint

Instruktør: Andrias Høgenni
To gamle veninder mødes tilfældigt i Føtex, men deres samtale ender i et stort opgør.
161
92
9
165
Awards
2021

Nattens smil

Instruktør: Lulu Roos
Sanger og harpespiller Selma og skuespilleren Josefine slås med hver deres problemer.
165
99
0
186
Vinder
2021

Bånd – fortæl mig alt

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Far og datter ser tilbage på et fælles tab igennem gamle optagelser, som giver næring til nye og styrkede bånd.
186
95
6
191
Awards
2020

De lystsyge

Instruktør: Jonathan Gelvan
Liv bor på et kvindehjem, hvor seksualitet er en farlig ting.
191
84
13
198
Vinder
2023

Overtoner

Instruktør: Rasmus Nyholm Schmidt
En klaverlærer dykker ned i Chopins klaverkoncert, mens hans skole og ægteskab er ved at falde fra hinanden.
198
181
4
213

Killing Stacy

Instruktør: Alexander Sørensen, Liva Lervig Haue
Marcus skal spille sin hidtil største koncert, men han har en hemmelighed.
213
113
3
218
Awards
2021

First Night

Instruktør: Darshika Karunahara
To dansk-tamilske søstre er fast besluttet på at opleve deres første gang på den samme nat.
218
87
9
220
Awards
2020

Akvarieklubben

Instruktør: Peter Ahlén
I en dystopisk fremtid opvarter Carla og Zac medlemmerne af hemmelige temaklubber.
220
79
13
264
Awards
2020

Kaboos

Instruktør: Jahfar Muataz
Amna er presset i dagene op til en afgørende eksamen på biologistudiet.
264
84
9
270
Awards
2021

Bleed

Instruktør: Hannah Elbke
Ea er forelsket i sin bedste ven, men kan ikke skelne mellem rollespil og virkelighed.
270
84
10
291
Vinder
2023

Middagen

Instruktør: Marco Lawson
Et festligt møde mellem svigerforældre udvikler sig til et sammenstød af kulturer og indeklemte følelser.
291
280
7
294
Awards
2022

Parade

Instruktør: Lena Milovic
Håndboldtræneren Bojana bliver sat på prøve, da hendes hårde facon møder kritik.
294
138
3
296

Elsker dig i skjul

Instruktør: Teys Schucany
Rasmus bliver konfronteret med, at han i årevis har hemmeligholdt sit forhold til Tore.
296
135
2
314
Awards
2021

Uden at blinke

Instruktør: Katrine Brocks
En psykisk ustabil kvinde tilbringer en dag med sin datter, ivrig efter at bevise, at hun er i stand til at være mor.
314
195
0
343
Awards
2023

Icelandic Poppies

Instruktør: Anne-Sofie Lindgaard
Angstramte Agnes forsøger at finde ro i dyrkningen af islandske valmuer.
343
335
0
344

Kakerlak

Instruktør: Kasper Juhl
Et ondskabsfuldt tankemylder sender Silas ud på en destruktiv rejse, hvor desperate midler må tages i brug.
344
117
8
382

Et fortryllet spil

Instruktør: Birgit Käsper
Unge stridige Aksel søger efter sin mors støvler sammen med sin hund, men møder en hindring, han må klare alene.
382
377
2
425
Awards
2019

Krigsdans

Instruktør: Marie Suul Brobakke
Tre krigsveteraner og 30 balletdansere har 30 dage til at skabe en forestilling om soldaternes historier fra Afghanistan.
425
148
6
426

Iranian Daddy

Instruktør: Ida Mathilde Karlsson
Med humor, selvironi og oprigtighed arbejder instruktøren sig tættere og tættere på sin fraværende iranske far.
426
421
0
470
Vinder
2020

Barnepigerne

Instruktør: Signe Barvild Stæhr
Signe husker meget lidt om sin mors død, så hun kontakter de mange barnepiger, som hjalp til i huset.
470
266
0
481

Sylvester

Instruktør: Christoffer Rask Thomas
Louise og Mads er nyforelskede, men hvor er Louise henne om natten?
481
481
13
482
Awards
2020

Pinkies begravelse

Instruktør: Simon Mortensen
Django bliver sat på en hård prøve, da han tvinges ud på en natlig køretur.
482
82
3
483

myRekryb

Instruktør: Lena Milovic
Tvillinger drager til et fantasiunivers for at gøre oprør mod deres plejefars virke som urobetjent.
483
227
4
500

Queen of Tårnby

Instruktør: Cecilie Kronborg Thomsen
Cecilie har fødselsdag og beslutter sig for at bruge dagen på at kompensere for sine manglende ungdomsoplevelser.
500
196
7
520
Awards
2023

Study of a Fight

Instruktør: Marie Suul Brobakke
To skuespillere, der også er kærester, spiller det samme skænderi om og om igen.
520
437
0
545
Awards
2019

Sergenten og hans nevø

Instruktør: Glen Bay Grant
Glen forsøger gennem en alternativ militærlejr at komme ind på livet af sin excentriske onkel.
545
202
0
572

Det nye medlem

Instruktør: Anne-Marie Bjerre Koch
Aysha er ny i Danmark, men lader Grethe og hendes venner flygtningen være med i bridgeklubben?
572
231
0
622
Awards
2022

Historien om en søn

Instruktør: Victor Kaufmann
En drengs sjælelige løsrivelse fra sin mor.
622
584
0
627

Vildrede

Instruktør: Simon Kamp
Viktoria flygter fra sin voldelige mor og står nu alene med sin fremtid i hænderne.
627
155
3
630

Landesorg, jeg drømmer om at græde

Instruktør: August Aabo
En kvinde står mellem penge og mindet om sin afdøde ven.
630
165
3
771
Vinder
2019

Den

Instruktør: Casper Rudolf Emil Kjeldsen
En pige bliver fundet i skoven. Hun taler ikke, og hendes blik skaber angst.
771
292
2
781

Exit

Instruktør: Julius von Kauffmann
Kasper starter i et exitprogram for at komme væk fra det kriminelle miljø.
781
755
13
804

Skilleveien

Instruktør: Peter Bjerre Salling
Matias er bange for at miste sin bedste ven, der er blevet del af en kultlignende gruppe i Norge.
804
509
0
807

Dagdrømme og mareridt

Instruktør: Cecilie Evert Kjær
Fie må vælge, om hun vil tilbringe weekenden med sin lillesøster eller med August, som hun er forelsket i.
807
805
0
813

Blink

Instruktør: Christoffer Stenbakken
To brødre er alene en aften, og sandheder kommer frem.
813
200
4
© Filmmagasinet Ekko