månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 45 ud af 45 for "Filmværkstedet København" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
19
Awards
2021

Partisan

Instruktør: Jahfar Muataz
Efter sin fars død har en tidligere verdensmester i kickboksning svært ved at finde motivationen.
19
17
13
29
Vinder
2020

En flirt

Instruktør: Zinnini Elkington
Da journalisten Eva indleder en flirt med sin nye chef, får det drastiske konsekvenser.
29
24
13
46
Vinder
2022

Vågn op med Danmark

Instruktør: Joseph Valentino Palau
Komikeren Isaac opdager, at publikum kun griner, hvis han håner sig selv og sin afrikanske kultur.
46
46
13
72
Vinder
2022

Vilde sind

Instruktør: Hannah Elbke
Daniel lever med sin sårbare mor, men ønsker for alt i verden at komme væk.
72
71
13
75
Awards
2021

Olivia

Instruktør: Stine Likodelle
En mosaik af hverdagsracisme leveret i bedste mening.
75
67
13
89

Alan Isaac

Instruktør: Lina Csillag
Den kunstige intelligens Alan Isaac forsøger at agere menneske og være et perfekt moralsk individ på samme tid.
89
80
3
92
Awards
2019

The Boy in the Ocean

Instruktør: Friedrich Tiedtke
Fanget på en sejlbåd med sine forældre opdager en tolvårig dreng sin seksualitet.
92
88
5
116
Awards
2020

De lystsyge

Instruktør: Jonathan Gelvan
Liv bor på et kvindehjem, hvor seksualitet er en farlig ting.
116
84
13
131
Vinder
2021

Bånd – fortæl mig alt

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Far og datter ser tilbage på et fælles tab igennem gamle optagelser, som giver næring til nye og styrkede bånd.
131
95
6
141
Vinder
2020

Ikki illa meint

Instruktør: Andrias Høgenni
To gamle veninder mødes tilfældigt i Føtex, men deres samtale ender i et stort opgør.
141
92
9
146
Awards
2021

Nattens smil

Instruktør: Lulu Roos
Sanger og harpespiller Selma og skuespilleren Josefine slås med hver deres problemer.
146
99
0
155
Awards
2020

Akvarieklubben

Instruktør: Peter Ahlén
I en dystopisk fremtid opvarter Carla og Zac medlemmerne af hemmelige temaklubber.
155
79
13
174

Killing Stacy

Instruktør: Alexander Sørensen, Liva Lervig Haue
Marcus skal spille sin hidtil største koncert, men han har en hemmelighed.
174
113
3
178
Awards
2021

Bleed

Instruktør: Hannah Elbke
Ea er forelsket i sin bedste ven, men kan ikke skelne mellem rollespil og virkelighed.
178
84
10
196
Awards
2022

Ei blot til lyst

Instruktør: Marco Franklin Stoltze
En ung mand tager på en intim rejse for at bearbejde den giftige maskulinitet omkring ham.
196
153
10
221
Awards
2020

Kaboos

Instruktør: Jahfar Muataz
Amna er presset i dagene op til en afgørende eksamen på biologistudiet.
221
84
9
236
Awards
2022

Parade

Instruktør: Lena Milovic
Håndboldtræneren Bojana bliver sat på prøve, da hendes hårde facon møder kritik.
236
138
3
258
Awards
2021

First Night

Instruktør: Darshika Karunahara
To dansk-tamilske søstre er fast besluttet på at opleve deres første gang på den samme nat.
258
87
9
296

Kakerlak

Instruktør: Kasper Juhl
Et ondskabsfuldt tankemylder sender Silas ud på en destruktiv rejse, hvor desperate midler må tages i brug.
296
117
5
324
Awards
2021

Uden at blinke

Instruktør: Katrine Brocks
En psykisk ustabil kvinde tilbringer en dag med sin datter, ivrig efter at bevise, at hun er i stand til at være mor.
324
195
0
338
Awards
2019

Krigsdans

Instruktør: Marie Suul Brobakke
Tre krigsveteraner og 30 balletdansere har 30 dage til at skabe en forestilling om soldaternes historier fra Afghanistan.
338
148
6
348
Vinder
2020

Barnepigerne

Instruktør: Signe Barvild Stæhr
Signe husker meget lidt om sin mors død, så hun kontakter de mange barnepiger, som hjalp til i huset.
348
266
0
369
Awards
2020

Pinkies begravelse

Instruktør: Simon Mortensen
Django bliver sat på en hård prøve, da han tvinges ud på en natlig køretur.
369
82
3
405

myRekryb

Instruktør: Lena Milovic
Tvillinger drager til et fantasiunivers for at gøre oprør mod deres plejefars virke som urobetjent.
405
227
4
444
Awards
2019

Sergenten og hans nevø

Instruktør: Glen Bay Grant
Glen forsøger gennem en alternativ militærlejr at komme ind på livet af sin excentriske onkel.
444
202
0
526

Landesorg, jeg drømmer om at græde

Instruktør: August Aabo
En kvinde står mellem penge og mindet om sin afdøde ven.
526
165
3
630
Vinder
2019

Den

Instruktør: Casper Rudolf Emil Kjeldsen
En pige bliver fundet i skoven. Hun taler ikke, og hendes blik skaber angst.
630
292
2
649

Skilleveien

Instruktør: Peter Bjerre Salling
Matias er bange for at miste sin bedste ven, der er blevet del af en kultlignende gruppe i Norge.
649
509
0
651
Awards
2020

Spandex

Instruktør: Michael Kunov
En ung mands verdensbillede bliver udfordret, da han støder ind i en feminin fyr.
651
116
13
655

Blink

Instruktør: Christoffer Stenbakken
To brødre er alene en aften, og sandheder kommer frem.
655
200
4
656
Awards
2022

Historien om en søn

Instruktør: Victor Kaufmann
En drengs sjælelige løsrivelse fra sin mor.
656
652
0
718

Hvad hvis alle farver var blå?

Instruktør: Hannah Elbke
Når det farlige er tættere på, end du tror.
718
153
6
810

Happily Perfect

Instruktør: Lina Csillag
Hun lever et misundelsesværdigt liv, men er ikke lige populær hos alle beskuere.
810
507
5
832

Pik og muskler

Instruktør: Anton Isbrand
Fortid og fremtid smelter sammen i en helvedeslignende nat, hvor Dante konfronteres med sine traumer.
832
374
6
906
Awards
2021

Kaldet

Instruktør: Christian Bengtson
En far skal til sin søns konfirmation hos plejefamilien.
906
835
0
1011

Ungdommen danser

Instruktør: Nicolai G.H. Johansen
Benjamin og Pernilles parforhold sættes for alvor på prøve til Sankthans.
1011
711
6
1058

Smagsløs

Instruktør: Theo Bat Schandorff
Michelin-kokken Noah laver kunstfærdig mad, der smager dårligt.
1058
711
4
1072
Awards
2022

Follow Me Down

Instruktør: Tine Thomasen
Lee hvirvles ind i et mysterium om en dreng, der har brug for hjælp.
1072
88
4
1153
Awards
2022

De sidste dage

Instruktør: Oliver Jacoby
De sidste dage inden udsendelsen til Afghanistan bliver ikke så festlige som forventet.
1153
96
12
1169

Kanin

Instruktør: Tanne Sommer
Pjuske er den sødeste kanin, men skaber store problemer for Andreas.
1169
346
6
1177

Mellem duerne

Instruktør: Anne-Marie Bjerre Koch
Hvordan kan Maja stadig kan elske sin far, når det han gør, er forkert.
1177
793
3
1214
Awards
2020

lille a

Instruktør: Cecilie McNair
Anna besøger sin gravide veninde Caroline, men har svært ved at skjule sin jalousi.
1214
723
13
1297

Lila

Instruktør: Maj-Britt La Cour
Livslysten spirer i Lillian, mens kræftcellerne fortærer hende indefra.
1297
927
0
1380

Cinde-fucking-rella

Instruktør: Anna Louise Petersen Amargós
Fraskilte Cinderella er til samtale på jobcentret iført sin fineste kjole.
1380
975
0
1422

Fastland

Instruktør: Máté Boegi
Cliff sætter en livstruende plan i værk i håbet om at genforene familien.
1422
1356
0
© Filmmagasinet Ekko