om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 52 for "The Animation Workshop" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
A
Awards
2019

Animals

Instruktør: Tue Sanggaard
Ni mennesker bliver fanget i en metrovogn.
752
714
0
B
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
171
142
0

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
501
194
0

Birdinos

Instruktør: Amalie Holst Bloch
En visuel evolution fra fortidsøgle til moderne fugl.
1038
1013
0
Awards
2015

Borislav

Instruktør: Johan Steén
Da Aneli ankommer til sit kaotiske barndomshjem, opdager hun, at der er noget galt med hendes fiskerfar.
1053
270
0
C

City of Memories

Instruktør: Signe Tveitan
En forældreløs pige bor i en ødelagt by med sine minder som eneste selskab. Men en dag møder hun en ny ven.
426
315
0
Awards
2017

Cream

Instruktør: Lena Ólafsdóttir
I lægens trygge venteværelse bliver menneskets kolde og grimme sider blotlagt.
509
336
0
D

Dark Dark Woods

Instruktør: Emile Gignoux
Ung prinsesse bliver ført ind i de mørke skove, der er fuld af monstre.
463
273
0

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
233
151
5

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
246
74
0

Desert

Instruktør: Sofia Pashaei
En kvinde er strandet i en ørken.
935
787
0
Awards
2017

Det sjunkne kloster

Instruktør: Michael Panduro
En ordløs og grotesk historie om dårlige vaner.
345
260
0
E
Vinder
2019

Egg

Instruktør: Martina Scarpelli
En kvinde er spærret inde i sit hjem med et æg, som hun både finder fascinerende og skræmmende.
369
359
0
F

Fibers

Instruktør: Nynne Steen Mors
Kampen om kontrol raser konstant i menneskets indre. I dans bekæmper vi kaos, eller overgiver vi os til dets magt?
394
75
0

Forglemmegei

Instruktør: Katarina Lundquist
En stædig, gammel mand må se sin indre frygt i øjnene.
305
241
0
G
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
17
4
13
Awards
2016

Grandma’s Hero

Instruktør: Corentin Monnier, Ben Ozeri
En ung monsterjæger får selskab af sin lidt for omsorgsfulde bedstemor.
655
140
2
H

Hvor træerne blokerer for lyset

Instruktør: Jennifer Alice Wright
En parkbetjent opdager en hemmelighed, mens hun undersøger brorens død.
1018
994
0
I
Awards
2015

Interview

Instruktør: Mikkel Okholm
En småt begavet, ung mand ankommer til den vigtigste jobsamtale nogensinde.
508
63
7
L
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
261
132
0

Love & Vehicles

Instruktør: Draško Ivezić
To ensomme rejsende må gå langt for at finde den sande kærlighed.
698
177
0
M
Awards
2016

Mellem væggene

Instruktør: Sara Jespersen Holm
Mille forsøger at hjælpe sin far, der har skriveblokering.
356
176
0

Monachopsis

Instruktør: Kim Strandli
Hver dag føles som den samme.
833
713
0
N

Nachthexen

Instruktør: Julie Herdichek Baltzer
Katja bliver en del af det første kvindelige natbomberegiment i det sovjetiske luftvåben.
325
192
0
O

Once Upon a Candle

Instruktør: Humphrey Erm
Et lys på en forfatters skrivebord er på vej mod en eksistentiel krise, da han opdager, hvor kort livet er.
605
137
0

Out of a Forest

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
En ung kanin inviteres til middag hos sine onkler i skoven en magisk aften, hvor ikke alt er, som det ser ud.
362
37
0

Out of Bounds

Instruktør: Viktoria Piechowitz
Allan må trodse sine fobier for at redde sin bedste ven – kælefisken Paul.
300
85
0
P

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
216
40
9

Poseidon

Instruktør: Noa Juel Johansen
En fyr smider skrald på stranden og får havets vrede at mærke.
383
264
0

Præstebørn

Instruktør: Joel Stenbäck
Præstesønnen Oskar pjækker fra kirke og får testet sin tro.
1064
1032
0
R
Awards
2018

Reverie

Instruktør: Philip Piaget
I et barsk landskab kæmper en sorgramt dreng mod et uundgåeligt bæst.
173
133
0

Roommate Wanted – Dead or Alive

Instruktør: Lærke Elisabeth Kromann, David Charles Crisp
Adam får en usædvanlig logerende.
311
57
4
S

Shergar

Instruktør: Cora McKenna
En dreng med fart på i Dublins gader træffer ikke altid de rigtige valg.
1000
977
0

Slug Invasion

Instruktør: Morten Helgeland, Casper Wermuth
En drabelig kamp mellem dræbersnegle og en ældre dame.
904
8
2

Stellar

Instruktør: Laura Højberg Kunov
En apatisk by infiltreres af en farverig organisme, der tager de nysgerrige indbyggere på en rejse mod lyset.
456
269
0
T

The Artificial Condition

Instruktør: William Valdemar Larsen Bang
En kunstig intelligens bærer et mystisk objekt gennem verden.
1063
1039
0

The Backwater Gospel

Instruktør: Bo Mathorne
Så længe nogen kan huske, har ankomsten af den sagnomspundne Bedemand også betydet Dødens komme.
808
42
0

The Reward

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær & Kenneth Ladekjær
Med drømme om rigdom og hæder drager to unge mænd ud på et storslået eventyr.
138
24
0
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
201
68
0
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
176
22
3
Awards
2016

The Shepherd

Instruktør: John Henrik Muller, Lasse Rützou Bruntse
En forældreløs pige støder på en meget besynderlig flok får.
314
120
0

The Wanderer

Instruktør: Simon Ternowitz
En vandrende ånd fødes, ældes og dør i løbet en enkelt dag.
1002
298
0

Tiger

Instruktør: Pernille Kjær, Anja Perl
En tiger, en and og en mystisk firkant gør livet svært for to venner.
998
414
2
Awards
2015

Tsunami

Instruktør: Sofie Kampmark
Efter en altødelæggende tsunami støder Haru på et havvæsen, som hjælper ham tilbage til livet.
640
272
0
U

Under the Fold

Instruktør: Bo Juhl Nielsen
Den arbejdsløse Frank er ved at miste håbet, men måske sønnens fantasi er redningen.
781
88
0

Unimagined Friends

Instruktør: Sascha Altschuler
Carl vil gerne have en ven. Men der er ikke rigtigt nogen, som forstår, hvor fantastisk en ven han ville være.
406
98
0
Vinder
2016

Untamed

Instruktør: Juliette Viger
Sally forsøger at tæmme sin ulvefar.
636
168
2
Awards
2019

Ur Aska

Instruktør: Myra Hild
To kvinder lever lykkeligt sammen, men den ene begynder at forandre sig.
286
271
0
V

Vagabond

Instruktør: Pedro Ivo Carvalho de Araujo Silva
Vagabond forfølger sin hunds kidnapper igennem en by i konstant bevægelse.
227
54
0

Vermine

Instruktør: Jérémie Becquer
En poetisk rotte bliver konfronteret med samfundets barske syn på mus.
1058
865
0
© Filmmagasinet Ekko