om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 52 for "The Animation Workshop" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
18
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
18
4
13
164

The Reward

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær & Kenneth Ladekjær
Med drømme om rigdom og hæder drager to unge mænd ud på et storslået eventyr.
164
24
0
190
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
190
142
0
195
Awards
2018

Reverie

Instruktør: Philip Piaget
I et barsk landskab kæmper en sorgramt dreng mod et uundgåeligt bæst.
195
133
0
202
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
202
22
3
226
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
226
68
0
238

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
238
40
9
251

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
251
151
5
266

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
266
74
0
281

Within, Without

Instruktør: Patrycja Cmak
For at nå den idylliske by må ridderen besejre et mægtigt monster.
281
152
0
283
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
283
132
0
302

Vagabond

Instruktør: Pedro Ivo Carvalho de Araujo Silva
Vagabond forfølger sin hunds kidnapper igennem en by i konstant bevægelse.
302
54
0
310
Awards
2019

Ur Aska

Instruktør: Myra Hild
To kvinder lever lykkeligt sammen, men den ene begynder at forandre sig.
310
271
0
326

Out of Bounds

Instruktør: Viktoria Piechowitz
Allan må trodse sine fobier for at redde sin bedste ven – kælefisken Paul.
326
85
0
332

Forglemmegei

Instruktør: Katarina Lundquist
En stædig, gammel mand må se sin indre frygt i øjnene.
332
241
0
335

Roommate Wanted – Dead or Alive

Instruktør: Lærke Elisabeth Kromann, David Charles Crisp
Adam får en usædvanlig logerende.
335
57
4
339
Awards
2016

The Shepherd

Instruktør: John Henrik Muller, Lasse Rützou Bruntse
En forældreløs pige støder på en meget besynderlig flok får.
339
120
0
344

Nachthexen

Instruktør: Julie Herdichek Baltzer
Katja bliver en del af det første kvindelige natbomberegiment i det sovjetiske luftvåben.
344
192
0
366
Awards
2017

Det sjunkne kloster

Instruktør: Michael Panduro
En ordløs og grotesk historie om dårlige vaner.
366
260
0
379
Awards
2016

Mellem væggene

Instruktør: Sara Jespersen Holm
Mille forsøger at hjælpe sin far, der har skriveblokering.
379
176
0
386

Out of a Forest

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
En ung kanin inviteres til middag hos sine onkler i skoven en magisk aften, hvor ikke alt er, som det ser ud.
386
37
0
395
Vinder
2019

Egg

Instruktør: Martina Scarpelli
En kvinde er spærret inde i sit hjem med et æg, som hun både finder fascinerende og skræmmende.
395
359
0
406

Poseidon

Instruktør: Noa Juel Johansen
En fyr smider skrald på stranden og får havets vrede at mærke.
406
264
0
422

Fibers

Instruktør: Nynne Steen Mors
Kampen om kontrol raser konstant i menneskets indre. I dans bekæmper vi kaos, eller overgiver vi os til dets magt?
422
75
0
436

Unimagined Friends

Instruktør: Sascha Altschuler
Carl vil gerne have en ven. Men der er ikke rigtigt nogen, som forstår, hvor fantastisk en ven han ville være.
436
98
0
457

City of Memories

Instruktør: Signe Tveitan
En forældreløs pige bor i en ødelagt by med sine minder som eneste selskab. Men en dag møder hun en ny ven.
457
315
0
494

Stellar

Instruktør: Laura Højberg Kunov
En apatisk by infiltreres af en farverig organisme, der tager de nysgerrige indbyggere på en rejse mod lyset.
494
269
0
501

Dark Dark Woods

Instruktør: Emile Gignoux
Ung prinsesse bliver ført ind i de mørke skove, der er fuld af monstre.
501
273
0
534

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
534
194
0
544
Awards
2015

Interview

Instruktør: Mikkel Okholm
En småt begavet, ung mand ankommer til den vigtigste jobsamtale nogensinde.
544
63
7
548
Awards
2017

Cream

Instruktør: Lena Ólafsdóttir
I lægens trygge venteværelse bliver menneskets kolde og grimme sider blotlagt.
548
336
0
604

Whale Heart

Instruktør: Robert Allen
Tiden er kommet til, at Silas må indvie sin søn i hvalfangstens blodige profession.
604
320
0
645

Once Upon a Candle

Instruktør: Humphrey Erm
Et lys på en forfatters skrivebord er på vej mod en eksistentiel krise, da han opdager, hvor kort livet er.
645
137
0
671
Vinder
2016

Untamed

Instruktør: Juliette Viger
Sally forsøger at tæmme sin ulvefar.
671
168
2
677
Awards
2015

Tsunami

Instruktør: Sofie Kampmark
Efter en altødelæggende tsunami støder Haru på et havvæsen, som hjælper ham tilbage til livet.
677
272
0
693
Awards
2016

Grandma’s Hero

Instruktør: Corentin Monnier, Ben Ozeri
En ung monsterjæger får selskab af sin lidt for omsorgsfulde bedstemor.
693
140
2
740

Love & Vehicles

Instruktør: Draško Ivezić
To ensomme rejsende må gå langt for at finde den sande kærlighed.
740
177
0
789
Awards
2019

Animals

Instruktør: Tue Sanggaard
Ni mennesker bliver fanget i en metrovogn.
789
714
0
823

Under the Fold

Instruktør: Bo Juhl Nielsen
Den arbejdsløse Frank er ved at miste håbet, men måske sønnens fantasi er redningen.
823
88
0
851

The Backwater Gospel

Instruktør: Bo Mathorne
Så længe nogen kan huske, har ankomsten af den sagnomspundne Bedemand også betydet Dødens komme.
851
42
0
887

Monachopsis

Instruktør: Kim Strandli
Hver dag føles som den samme.
887
713
0
958

Slug Invasion

Instruktør: Morten Helgeland, Casper Wermuth
En drabelig kamp mellem dræbersnegle og en ældre dame.
958
8
2
990

Desert

Instruktør: Sofia Pashaei
En kvinde er strandet i en ørken.
990
787
0
1051

Tiger

Instruktør: Pernille Kjær, Anja Perl
En tiger, en and og en mystisk firkant gør livet svært for to venner.
1051
414
2
1053

Shergar

Instruktør: Cora McKenna
En dreng med fart på i Dublins gader træffer ikke altid de rigtige valg.
1053
977
0
1056

The Wanderer

Instruktør: Simon Ternowitz
En vandrende ånd fødes, ældes og dør i løbet en enkelt dag.
1056
298
0
1073

Hvor træerne blokerer for lyset

Instruktør: Jennifer Alice Wright
En parkbetjent opdager en hemmelighed, mens hun undersøger brorens død.
1073
994
0
1091

Birdinos

Instruktør: Amalie Holst Bloch
En visuel evolution fra fortidsøgle til moderne fugl.
1091
1013
0
1108
Awards
2015

Borislav

Instruktør: Johan Steén
Da Aneli ankommer til sit kaotiske barndomshjem, opdager hun, at der er noget galt med hendes fiskerfar.
1108
270
0
1115

Vermine

Instruktør: Jérémie Becquer
En poetisk rotte bliver konfronteret med samfundets barske syn på mus.
1115
865
0
© Filmmagasinet Ekko